Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Apropos, vacsina tovarov sa z dalekeho vychodu vozi v kontajneroch a prehadzat kontajnery z jedneho vlaku na druhy nie je zas az taka casovo narocna manipulacia.
Tiez mi nie je jasne, preco by sa mala SRT tralagat cez slovenske kopce, ked sa po rovine da tahat cez Polsko alebo Madarsko. (Dlzno povedat, ze oba spominane staty SRT nechcu. Asi vedia preco.)
Cely projekt je dielo byvaleho ruskeho sefa zeleznic a zjavne nabalachal aj nejakeho kamarata v Rakusku.
Inak je to podla mna o ruskom imperializme, lebo ekonomicky prinos az taky velky nie je.
(Teda pre Slovensko, ak plati povodna uvaha, ze to bude financovane zo sukromnych zdrojov.)
Zjavne tu ide o ine ciele ako cisto dopravno-ekonomicke.
Cital som aj kritiku tohoto navrhu v Rakusku.
1b) Koľko percent nákladov môže špeditérska firma dať na vlak, ktorý bude mať variabilný rozchod? Všetky, čo aj na široký.
2 - do konca výstavby širokej železnice cez Slovensko sa reálne pravdepodobne obmenia všetky vozne, ktoré premávajú dnes. Takže cena za nové vagóny je teoreticky rozdielna len v inovácii podvozkov a výmena vozňov by sa reálne udiala tak, či tak.
3- pokiaľ viem, hovorilo sa, že pôjde o súkromný projekt a časom bude železnica v súkromných rukách, čiže za dopravnú cestu nedostaneme nič. (možno sa odvtedy niečo zmenilo).
4. otázka - áno, máš pravdu, oddelená nákladná doprava od frekventovanej osobnej je veľmi dobrým riešením. Aj preto by malo byť prioritou Slovenska na tento účel pospájať a vytvoriť paralelné trate, ktoré dnes chátrajú, resp. prestavať a využiť trate, ktoré sú málo vyťažené a rozšíriť im kapacitu. Napr. Šala - Neded - Kolárovo - Komárno, Trenčianska Teplá - Lednické Rovne - Púchov, Kozárovce - Šurany nechať pre nákladnú s občasnou osobnou a vytvoriť rýchlu trať Hronský Beňadik - Zlaté Moravce - Nitra - Trnovec, upraviť trať Nové Zámky - Nitra - Chynorany - Trenčín s pokračovaním cez Nemšovú do Púchova... Stále si myslím, že dokážeme spraviť viac s našimi traťami ako ich nechať tak ako vystavať autonómnu trať, ktorá reálne Slovensku nepomôže nijak špeciálne.
a.) preloženie kontejnerového vlaku v Čiernej, jeho cesta do Viedne cez Slovensko? Koľko zastavení a rozjazdov by absolvovalo 20 párov vlakov pri čakaní na návestidlách, križovaní, predchádzaní rýchlikmi, v staniciach a pomalých jazdách, pri plánovanej frekvencii od 2 vlaky každý smerom /hod?
b.) preloženie kontejnerového vlaku vo Viedni, jeho jazda cez Slovensko po novej ŠR s výhybňami dlhými 5 km? Koľko % nákladu sa vo Viedni už nebude prekladať na 1435 mm vôbec, lebo si ho tam odoberú priamo špeditérske firmy na rozvoz do logistických centier či koncovým zákazníkom?
Podotázka 2. Koľko Eur by stála a ako dlho trvala výmena jestvujúcich vozňov? Odhad - úplná trasa má 15 dní s počiatočnou frekvenciou 2 páry vlakov/hod počas 20 hodín, to je v reálnom čase by sa na trati z / a do Číny mohlo nachádzať 2x2x20x15 vlakov.
Podotázka 3: Aký význam pre Slovensko bude mať táto trať, ak pôjde napr. cez Maďarsko? Koľko dostaneme za dopravnú cestu?
Pridám 4. vlastnú otázku. Je výhľadovo ľahšie zaviesť autonómnu prevádzku nákladných vlakov na takejto ŠR trati alebo na našich existujúcich tratiach?
Otázka č.2 - koľko eur by stálo vyvinúť/vyrobiť vagóny/podvozky, ktoré by boli schopné sa prispôsobiť širšiemu/normálnemu rozchodu? Koľko vagónov/podvozkov by sa dalo vyrobiť v objeme tých, eur, ktoré sú potrebné na vybudovanie 500 kilometrovej trate?
Otázka č.3 - Aký význam pre Slovensko by mala trať? Koľko by sme dostali za dopravnú cestu, koľko by sme stratili vlakov, ktoré dnes prepravujú záťaže pochádzajúce spoza Čopu?
Určite by bolo lepšie zdvojkoľajniť a elektrifikovať normálnerozchodnú trať medzi Bratislavou, Zvolenom a Košicami. Na to nie sú peniaze?
Asi presstitúti dostali noty ešte skôr ako vláda.
https://www.aktuality.sk/clanok/816466/smeracky-projekt-sirokorozchodnej-za-miliardy-matovicova-vlada-nepodporuje/
Doplnenie: na trase HE - KE má železnica dosť rezervy, pokiaľ ide o traťovú rýchlosť a pomalé jazdy.
Bratislava - Trnava si zaslúži 1.miesto, nakoľko úspora času je oveľa väčšia, než jazda rýchlejším dopravným prostriedkom - vlakom.
Bratislava - Nové Zámky,
len preto, lebo neexistuje priama cesta medzi nimi, ale D1, R1, okresky na Šaľu a potom I/75. Cesta R7 by toto výrazne zmenila.
Bratislava - Komárno,
neviem, odkiaľ brali tie 2 hodiny, ale EC Metropolitan a Os NZ-KN mi vyjde na 91 minút.......
https://www.trend.sk/trend-archiv/dopravna-chrbtica-je-slaba-vlakove-autobusove-spojenia-su-nedostatocne
Dovidopo.
V r. 2012 nevyhovujúcich 23% tratí, v r. 2017 27% a v r. 2019 35%...
Ak vláda zásadne nezmení prístup k železnici, % sa bude ďalej zhoršovať.
Rozhovor s P. Kravecom o stave železnice (najmä o BA stanici a filiálke):
https://n01.hnonline.sk/storage-02/videos/2020/06/03/3467204c-c9ab-4c5e-8533-366e255ec6e8-mp4_480p.mp4
č. 350/2010 Z. z. o stavebnom a technickom poriadku dráh v znení vyhlášky č. 502/2013 Z. z. a vyhlášky č. 409/2019 Z. z. sa dopĺňa takto:
V prílohe č. 8 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Úrovňové križovanie cestných komunikácií okrem diaľnice, rýchlostnej cesty a cesty I. triedy s vedľajšími železničnými traťami podľa odseku 3 písm. a) a c) je možné výnimočne povoliť v súlade s § 14 ods. 2 zákona, len ak je vybavené svetelným zabezpečovacím zariadením so závorami a zariadením detekcie uviaznutého vozidla alebo inej mimoriadnej udalosti v priestore medzi závorami s priemerným denným rozsahom dopravy nižším ako 25 vlakov, počítaným za obdobie posledných dvoch ukončených kalendárnych rokov.“.
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. augusta 2020.
Andrej Doležal v. r.
*Slovenský premiér Igor Matovič povedal, že epidemiológovia mu radili, aby pri krajinách voči ktorým sa úplne otvoríme, sme sa úplne otvorili.*
Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22418230/matovic-sa-dohodol-s-babisom-na-obnoveni-vlakovej-a-autobusovej-dopravy.html