Německo a jeho železnice
Když už tady máme témata týkající se (nejen) okolních železnic, z pohledu Čech zde chybí železnice německé; záměrně v titulku neuvádím DB, protože v oblasti společné hranice i v přeshraniční dopravě operují také dopravci jiní.
Ilustrační snímky:
03.07.2004 - Dresden Hbf: jednotka ICE-T 411.531-7 jako ICE 1650 Dresden Hbf - Frankfurt (Main) Hbf
02.07.2005 - Chemnitz Hbf: "Ludmilla" 232.357-5 odstavená ve šturcu
03.07.2004 - Zittau: Desiro LausitzBahn VT 612 jako spoj LB 84317 Cottbus - Zittau/LB 88158 Zittau - Cottbus
Užitečné odkazy:
DB - Deutsche Bahn/Německá železnice
Mapa německé železniční sítě
Německo zřejmě jen o vlásek uniklo velkému železničnímu neštěstí. Tak interpretuje Spolkový drážní úřad vykolejení rychlovlaku ICE minulý týden v Kolíně nad Rýnem. Při nízké rychlosti vlak zastavili dva lidé zatažením za záchrannou brzdu. Ukázalo se, že souprava měla prasklou nápravu.
Těsně předtím jel rychlovlak ICE 3 na trati mezi Frankfurtem a Kolínem třísetkilometrovou rychlostí. Už tehdy musela být náprava poškozená, jak potvrdil berlínský profesor Markus Hecht.Podle dobrozdání Spolkového drážního úřadu tak mohlo dojít k podobné katastrofě, jako před deseti lety u severoněmeckého Eschede. Tam při havárii soupravy ICE zahynulo 101 lidí.Německé dráhy se teď rozhodly stáhnout z tratí a důkladně prověřit všechny soupravy ICE 3. Podle deníku Kölner-Stadt-Anzeiger ale státní dopravce tento krok ještě před pár dny odmítal a dokonce proti příslušnému doporučení drážního úřadu vznesl námitku. Ještě několik dní po šťastné kolínské příhodě tak potenciálně ohrožené vlaky křižovaly Německem.
(ČRo - izurnal.cz)
Těsně předtím jel rychlovlak ICE 3 na trati mezi Frankfurtem a Kolínem třísetkilometrovou rychlostí. Už tehdy musela být náprava poškozená, jak potvrdil berlínský profesor Markus Hecht.Podle dobrozdání Spolkového drážního úřadu tak mohlo dojít k podobné katastrofě, jako před deseti lety u severoněmeckého Eschede. Tam při havárii soupravy ICE zahynulo 101 lidí.Německé dráhy se teď rozhodly stáhnout z tratí a důkladně prověřit všechny soupravy ICE 3. Podle deníku Kölner-Stadt-Anzeiger ale státní dopravce tento krok ještě před pár dny odmítal a dokonce proti příslušnému doporučení drážního úřadu vznesl námitku. Ještě několik dní po šťastné kolínské příhodě tak potenciálně ohrožené vlaky křižovaly Německem.
(ČRo - izurnal.cz)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/279724/
Před 60 lety, v červnu 1948, zahájila sovětská okupační správa blokádu tří ze čtyř sektorů města, které spravovali Západní spojenci Francie, Velká Británie a Spojené státy. V noci na 24. června 1948 bylo přerušeno spojení na všech dopravních cestách do Západního Berlína.
Historické ohlédnutí:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_26berl.htm
Historické ohlédnutí:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_26berl.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/275742/
loni v Německu výrazně vzrostl, ale tempo růstu stále ještě zaostává za silniční dopravou. Ve své poslední zprávě o konkurenčním prostředí to na konci května uvedla Německá dráha. Podle jejích údajů se loni výkony železniční nákladní dopravy v SRN zvýšily o 7,1 procenta, zatímco silniční doprava zboží vzrostla o 8,0 procenta. Tržní podíl dráhy na celkovém dopravním výkonu loni se 17,3 procenta zůstal na úrovni předchozího roku.
(Dopravní noviny)
(Dopravní noviny)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/274989/
Svaz drážního průmyslu Německa (VDB) vítá pokrok ve zjednodušování schvalování lokomotiv v Evropě. Na směrnici EU budou muset navázat pravidla schvalovacího řízení. Teprve až ta budou předložena, bude možno mluvit o skutečné harmonizaci. Drážní průmysl poukazuje, že budoucí legislativní rámec bude muset být v celé EU uplatněn cestou mezistátních technických dohod. Například již existuje podobné ujednání mezi Německem a Francií z roku 2006, které schvalovací řízení mezi oběma zeměmi výrazně zjednodušuje. K tomu lze přidat memorandum o porozumění z loňského roku o schvalování vlaků a lokomotiv na evropském koridoru nákladní dopravy Rotterdam-Janov, na němž se podíleli ministři dopravy Holandska, Rakouska, Švýcarska a Itálie. Jak již bylo oznámeno, Evropský parlament schválil před koncem roku návrh směrnice, podle které schvalovací certifikáty vydané v jedné zemi budou muset být uznány ve všech členských státech.
(Železničář)
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/273936/
Evropská komise povolila Německé dráze DB AG převzetí španělského podniku Transfesa. Podle sdělení bruselského úřadu spojení obou podniků ze sektoru drážní dopravy výrazně neohrozí konkurenci na drážním trhu v Evropě. Transfesa se svými 1200 zaměstnanci má roční obrat kolem 290 milionů.
(Železničář)
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/273935/
už po 2. krát :
http://dnes.atlas.sk/svet/eu-a-europa/200999/vlak-v-nemecku-narazil-v-tuneli-do-krav
http://dnes.atlas.sk/svet/eu-a-europa/200999/vlak-v-nemecku-narazil-v-tuneli-do-krav
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/269400/
Prostředky, vkládané do výstavby trati Transrapid v Bavorsku ve výši 925 milionů (cca 23 miliard Kč), by měly podle představy pobřežních spolkových zemí také plynout na německý sever. Požadavek vzešel ze setkání předsedů zemských vlád Brém, Hamburku, Dolního Saska a a ŠlésvickaHolštýnska koncem dubna v Bremerhavenu. Peníze se musejí podle nich přednostně investovat do spojení velkých námořních přístavů s vnitrozemím. Takový počin, zejména pokud jde o kontejnerové přístavy Hamburk a Bremerhaven, jsou podle předsedů vlád „v celostátním zájmu„. Brémský starosta J. Böhrnsen očekává, že jenom v tomto roce bude k dispozici kolem 230 milionů (cca 6 miliard Kč) pro výstavbu spojení přístavu s vnitrozemím. Šéfové vlád se naproti tomu neshodli na vytvoření společné pobřežní stráže.
(Železničář)
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/268935/
Německá vláda spustí prodej prvních akcií železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) zřejmě letos v listopadu. Uvedl to včera zdroj blízký dozorčí radě DB. Kabinet chce soukromým investorům prodat 24,9 procenta přepravy, logistiky a služeb podniku. Banky odhadují, že tento prodej vynese pět až osm miliard eur. Privatizace přitom bude jen částečná: majetkem státu zůstanou nadále koleje, železniční stanice a divize dodávající drahám elektřinu.
(Hospodářské noviny)
(Hospodářské noviny)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/267993/
V Německu vrcholí práce na dalším organizačním a majetkovém pojetí Německé dráhy DB AG a současně s tím krystalizují různé pohledy stran vládní koalice na velikost podílu soukromého kapitálu při částečné privatizaci dopravce. Přitom čas nečeká - konec dubna je poslední termín pro politickou dohodu, pokud se mají změny přijmout ještě v tomto legislativním období.
Pravicový koaliční partner CDU/CSU je pro podíl soukromých investorů ve výši 49,9 procenta - jinak by prý podíl nebyl dost atraktivní. Nyní byl míč na hřišti sociální demokracie (SPD), která se v minulých dnech vyslovila následovně:
Nanejvýš 24,9 % pro soukromé investory
Tuto pozici své strany oznámil v Berlíně spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee. Horní hranice by byla předepsána v podílové dohodě mezi státem a DB. Od privatizace ministr očekává „velkou částku vmiliardách eur„. Domnívá se, že koaliční výbor bude moci přijmout 28. dubna potřebné závěry. Na to by podílovou dohodu schvaloval Spolkový sněm (dolní komora parlamentu). Tím by byla řešena práva podílníků. Bylo by tím též jištěno další trvání integrovaného koncernu. Ministr uvedl: Paralelně diskutujeme dohodu o službách a o financování, podle níž se bude mezi státem a dráhou řídit kvalita infrastruktury.
K modelu, dohodnutému na kongresu SPD v říjnu 2007, ministr uvedl, že nyní zvolená varianta je nejenom v souladu s hamburskými závěry: Strategický vliv investorů je s tímto modelem podstatně lépe ohraničen, než by to bylo možné s tzv. lidovou akcií.
Cílem privatizace podle ministra dopravy je dostat dráhu do pozice, aby mohla plnit požadavky zákazníků. Další cíl spočívá v tom, aby DB dostala možnost „z Německa dobývat evropské trhy„. Předpokládají se prostředky na zlepšení ochrany před hlukem, odstranění úseků s pomalou jízdou a renovace nádražních budov. Podle koaliční smlouvy však bude muset „určitá část prostředků také plynout do státního rozpočtu„.
„Model na jistotu„ nahrazen „holdingovým modelem„
Dozorčí rada DB na zasedání prezidia počátkem 1. čtvrtletí opustila „majetkový model na jistotu„ spolkového ministerstva dopravy, který respektovala do konce minulého roku, a nyní podporuje „holdingový model„ spolkového ministerstva financí (Železničář o něm informoval). To byl podle všech náznaků důvod, proč předseda SPD Kurt Beck požadoval na grémiích DB, aby nepředjímala řešení a nezatěžovala tak privatizační proces.
Spolkové pracovní společenstvo Regionální železniční osobní doprava (BAG SPNV) naproti tomu krok dozorčí rady DB uvítalo. Podle něj nyní vznikají dobré šance k oddělení sítě od provozu. Toto oddělení je nutné pro údržbu drážní sítě, pro omezení cen za její používání a tím pro budoucnost regionální dopravy. K holdingovému modelu je tato organizace částečně kritická: společné představenstvo střešní organizace a dopravního holdingu prý bude škodit konkurenci.
Předchozí majetkový model předvídal, že podíly na infrastrukturní společnosti DB by se po 18 letech převedly na stát. Na ostatních částech koncernu DB by se mohli investoři podílet do zákonem nejvyšší povolené úrovně 49,9 procent. Holdingový model naproti tomu vychází z toho, že dopravní a logistické činnosti DB budou soustředěny v novém subholdingu pod střechou koncernu DB. Na tomto novém holdingu by se mohli investoři podílet do 49,9 procent - zbytek by zůstal v rukou státu.
Holdingový model rozdělil vládní koalici
Dozorčí rada Německé dráhy DB AG odložila rozhodnutí o privatizaci činností v osobní a nákladní dopravě, plánované na konec března. Čekalo se totiž na politické stanovisko v té věci, tentokrát od SPD. Počátkem dubna se sešla pracovní skupina SPD pro privatizaci DB na své ustavující schůzi. Skupina se měla sejít do 14. dubna celkem čtyřikrát a vypracovat konkrétní návrh na privatizaci. Závěrečné rozhodnutí o privatizaci koncernu mělo být přijato na koaličním jednání (CDU + SPD) 28. dubna. Jak zmíněno výše, jde o nejpozdější možný termín k příprav
Pravicový koaliční partner CDU/CSU je pro podíl soukromých investorů ve výši 49,9 procenta - jinak by prý podíl nebyl dost atraktivní. Nyní byl míč na hřišti sociální demokracie (SPD), která se v minulých dnech vyslovila následovně:
Nanejvýš 24,9 % pro soukromé investory
Tuto pozici své strany oznámil v Berlíně spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee. Horní hranice by byla předepsána v podílové dohodě mezi státem a DB. Od privatizace ministr očekává „velkou částku vmiliardách eur„. Domnívá se, že koaliční výbor bude moci přijmout 28. dubna potřebné závěry. Na to by podílovou dohodu schvaloval Spolkový sněm (dolní komora parlamentu). Tím by byla řešena práva podílníků. Bylo by tím též jištěno další trvání integrovaného koncernu. Ministr uvedl: Paralelně diskutujeme dohodu o službách a o financování, podle níž se bude mezi státem a dráhou řídit kvalita infrastruktury.
K modelu, dohodnutému na kongresu SPD v říjnu 2007, ministr uvedl, že nyní zvolená varianta je nejenom v souladu s hamburskými závěry: Strategický vliv investorů je s tímto modelem podstatně lépe ohraničen, než by to bylo možné s tzv. lidovou akcií.
Cílem privatizace podle ministra dopravy je dostat dráhu do pozice, aby mohla plnit požadavky zákazníků. Další cíl spočívá v tom, aby DB dostala možnost „z Německa dobývat evropské trhy„. Předpokládají se prostředky na zlepšení ochrany před hlukem, odstranění úseků s pomalou jízdou a renovace nádražních budov. Podle koaliční smlouvy však bude muset „určitá část prostředků také plynout do státního rozpočtu„.
„Model na jistotu„ nahrazen „holdingovým modelem„
Dozorčí rada DB na zasedání prezidia počátkem 1. čtvrtletí opustila „majetkový model na jistotu„ spolkového ministerstva dopravy, který respektovala do konce minulého roku, a nyní podporuje „holdingový model„ spolkového ministerstva financí (Železničář o něm informoval). To byl podle všech náznaků důvod, proč předseda SPD Kurt Beck požadoval na grémiích DB, aby nepředjímala řešení a nezatěžovala tak privatizační proces.
Spolkové pracovní společenstvo Regionální železniční osobní doprava (BAG SPNV) naproti tomu krok dozorčí rady DB uvítalo. Podle něj nyní vznikají dobré šance k oddělení sítě od provozu. Toto oddělení je nutné pro údržbu drážní sítě, pro omezení cen za její používání a tím pro budoucnost regionální dopravy. K holdingovému modelu je tato organizace částečně kritická: společné představenstvo střešní organizace a dopravního holdingu prý bude škodit konkurenci.
Předchozí majetkový model předvídal, že podíly na infrastrukturní společnosti DB by se po 18 letech převedly na stát. Na ostatních částech koncernu DB by se mohli investoři podílet do zákonem nejvyšší povolené úrovně 49,9 procent. Holdingový model naproti tomu vychází z toho, že dopravní a logistické činnosti DB budou soustředěny v novém subholdingu pod střechou koncernu DB. Na tomto novém holdingu by se mohli investoři podílet do 49,9 procent - zbytek by zůstal v rukou státu.
Holdingový model rozdělil vládní koalici
Dozorčí rada Německé dráhy DB AG odložila rozhodnutí o privatizaci činností v osobní a nákladní dopravě, plánované na konec března. Čekalo se totiž na politické stanovisko v té věci, tentokrát od SPD. Počátkem dubna se sešla pracovní skupina SPD pro privatizaci DB na své ustavující schůzi. Skupina se měla sejít do 14. dubna celkem čtyřikrát a vypracovat konkrétní návrh na privatizaci. Závěrečné rozhodnutí o privatizaci koncernu mělo být přijato na koaličním jednání (CDU + SPD) 28. dubna. Jak zmíněno výše, jde o nejpozdější možný termín k příprav
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/267533/
Na konci dubna schválila německá spolková vláda plán restrukturalizace a částečné privatizace společnosti Deutsche Bahn (DB), který nyní míří do dolní komory spolkového parlamentu. Jelikož o privatizaci DB panuje shoda mezi nejsilnějšími parlamentními stranami, nemělo by schválení dokumentu nic stát v cestě.
Plán počítá s vyčleněním dopravních aktivit do nově vzniklé společnosti DB Mobility Logistics. Formou úpisu na burze pak má být zatím kapitalizováno 24,9 procenta akcií nového dopravce, přičemž vedení drah v dohodě s odbory slíbilo neprodat v dlouhodobém horizontu více než 49,9 procenta akcií. Mateřská společnost jako vlastník a správce infrastruktury zůstane nadále plně ve státních rukou.
Prodej akcií začne zřejmě na podzim
Pokud legislativa projde parlamentem podle plánu, vlastní úpis akcií proběhne na podzim letošního roku. Podle informací spolkového ministerstva dopravy by privatizace měla vynést okolo šesti miliard €, jedna akcie by se měla prodávat přibližně za 22 €. Kupci akcií by pak měli být jak finanční investoři a penzijní fondy, tak i privátní osoby.
Až do roku 2011 zůstane předsedou představenstva obou společností dosavadní ředitel drah Hartmut Mehdorn, do pozice člena představenstva koncernu pro personální politiku pak nově nastoupí bývalý předseda největších drážních odborů Transnet Norbert Hansen.
Označení Railion končí
Německé dráhy také v současné době mění identitu svého označení. V budoucnu se počítá s rozdělením aktivit do tří samostatných obchodních segmentů DB Bahn, DB Netze a DB Schenker. DB Bahn bude označením pro osobní dopravu, DB Netze pro infrastrukturu a DB Schenker pro veškeré přepravní a logistické služby. Název Railion, který před čtyřmi roky nahradil v Německu DB Cargo, bude formálně existovat i nadále, ale nebude mu věnována publicita a posléze zmizí i z lokomotiv. I v současné době totiž není označení lokomotiv v Německu jednotné a nové lokomotivy jsou například dodávány bez loga Railion, pouze s označením DB. Označení logem DB Schenker se nepředpokládá ani do budoucna.
(Dopravní noviny)
Plán počítá s vyčleněním dopravních aktivit do nově vzniklé společnosti DB Mobility Logistics. Formou úpisu na burze pak má být zatím kapitalizováno 24,9 procenta akcií nového dopravce, přičemž vedení drah v dohodě s odbory slíbilo neprodat v dlouhodobém horizontu více než 49,9 procenta akcií. Mateřská společnost jako vlastník a správce infrastruktury zůstane nadále plně ve státních rukou.
Prodej akcií začne zřejmě na podzim
Pokud legislativa projde parlamentem podle plánu, vlastní úpis akcií proběhne na podzim letošního roku. Podle informací spolkového ministerstva dopravy by privatizace měla vynést okolo šesti miliard €, jedna akcie by se měla prodávat přibližně za 22 €. Kupci akcií by pak měli být jak finanční investoři a penzijní fondy, tak i privátní osoby.
Až do roku 2011 zůstane předsedou představenstva obou společností dosavadní ředitel drah Hartmut Mehdorn, do pozice člena představenstva koncernu pro personální politiku pak nově nastoupí bývalý předseda největších drážních odborů Transnet Norbert Hansen.
Označení Railion končí
Německé dráhy také v současné době mění identitu svého označení. V budoucnu se počítá s rozdělením aktivit do tří samostatných obchodních segmentů DB Bahn, DB Netze a DB Schenker. DB Bahn bude označením pro osobní dopravu, DB Netze pro infrastrukturu a DB Schenker pro veškeré přepravní a logistické služby. Název Railion, který před čtyřmi roky nahradil v Německu DB Cargo, bude formálně existovat i nadále, ale nebude mu věnována publicita a posléze zmizí i z lokomotiv. I v současné době totiž není označení lokomotiv v Německu jednotné a nové lokomotivy jsou například dodávány bez loga Railion, pouze s označením DB. Označení logem DB Schenker se nepředpokládá ani do budoucna.
(Dopravní noviny)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/267106/
Ruská státní železniční společnost RZhD zvažuje účast v privatizačním tendru na podíl v německé státní železniční společnosti Deutsche Bahn.
Uvedl to šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Deutsche Bahn jsou jednou z největších dopravních společností na světě. Roční tržby firmy se pohybují kolem 30 miliard eur (750,8 miliardy Kč)a má více než 220 000 zaměstnanců. RZhD jsou druhou největší železniční společností na světě s ročními příjmy kolem 40 miliard dolarů (636,4 miliardy Kč).
V dubnu současná německá vládní koalice souhlasila s tím,že prodá do konce roku soukromému investorovi 24,9 procenta akcií divize přepravy,logistiky a služeb Deutsche Bahn. Prodej by mohl vynést až šest miliard eur a je prvním krokem v procesu privatizace firmy. Jakunin hovořil na tiskové konferenci po setkání se šéfem Deutsche Bahn Hartmutem Mehdornem. Ten prohlášení Jakunina nekomentoval.
Názory na privatizaci posledního velkého státního podniku v Německu se různí. Oponenti se po zkušenostech ze světa,zejména britských drah,domnívají,že služby železnice se po privatizaci zhorší a utrpí tím zaměstnanci.
(Haló noviny)
Uvedl to šéf ruských železnic Vladimir Jakunin. Deutsche Bahn jsou jednou z největších dopravních společností na světě. Roční tržby firmy se pohybují kolem 30 miliard eur (750,8 miliardy Kč)a má více než 220 000 zaměstnanců. RZhD jsou druhou největší železniční společností na světě s ročními příjmy kolem 40 miliard dolarů (636,4 miliardy Kč).
V dubnu současná německá vládní koalice souhlasila s tím,že prodá do konce roku soukromému investorovi 24,9 procenta akcií divize přepravy,logistiky a služeb Deutsche Bahn. Prodej by mohl vynést až šest miliard eur a je prvním krokem v procesu privatizace firmy. Jakunin hovořil na tiskové konferenci po setkání se šéfem Deutsche Bahn Hartmutem Mehdornem. Ten prohlášení Jakunina nekomentoval.
Názory na privatizaci posledního velkého státního podniku v Německu se různí. Oponenti se po zkušenostech ze světa,zejména britských drah,domnívají,že služby železnice se po privatizaci zhorší a utrpí tím zaměstnanci.
(Haló noviny)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/266941/
Zelenou dostala od dozorčí rady i odborů
Firmu Deutsche Bahn (DB) čeká částečná privatizace. Dle plánů vlády velké koalice bude podíl soukromých investorů omezen hranicí 24,9 procent. Informoval o tom zpravodajský server Focus.de.
Dle plánu privatizace nyní čeká společnost restrukturalizace, která je pro vstup na burzu nezbytná. K privatizaci by tak mělo dojít ještě letos na podzim, jak na tiskové konferenci prohlásil předseda dozorčí rady DB Hermut Mehdorn.
Celý článek:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/clanek.phtml?id=605494
Firmu Deutsche Bahn (DB) čeká částečná privatizace. Dle plánů vlády velké koalice bude podíl soukromých investorů omezen hranicí 24,9 procent. Informoval o tom zpravodajský server Focus.de.
Dle plánu privatizace nyní čeká společnost restrukturalizace, která je pro vstup na burzu nezbytná. K privatizaci by tak mělo dojít ještě letos na podzim, jak na tiskové konferenci prohlásil předseda dozorčí rady DB Hermut Mehdorn.
Celý článek:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/clanek.phtml?id=605494
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/266061/
Deutsche Bahn (DB) opět mění identitu svého označení. V budoucnu počítá s rozdělením svých aktivit do tří samostatných obchodních segmentů „DB Bahn“, „DB Netze“ a „DB Schenker“. DB Bahn bude označením pro osobní doravu, DB Netze pro infrastrukturu a DB Schenker pro veškeré přepravní a logistické služby.
Název Railion, který před čtyřmi roky nahradil v Německu DB Cargo, bude formálně existovat i nadále, ale nebude mu věnována publicita a posléze zmizí i z lokomotiv. I v současné době totiž není označení lokomotiv v Německu jednotné a nové lokomotivy např. jsou dodávány bez loga Railion, pouze s označením DB. Označení logem DB Schenker se nepředpokládá ani do budoucna.
(Železničář)
Název Railion, který před čtyřmi roky nahradil v Německu DB Cargo, bude formálně existovat i nadále, ale nebude mu věnována publicita a posléze zmizí i z lokomotiv. I v současné době totiž není označení lokomotiv v Německu jednotné a nové lokomotivy např. jsou dodávány bez loga Railion, pouze s označením DB. Označení logem DB Schenker se nepředpokládá ani do budoucna.
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/265064/
na tú istú tému :
http://www.sme.sk/c/3853798/Nemci-predavaju-svoje-zeleznice.html
http://www.sme.sk/c/3853798/Nemci-predavaju-svoje-zeleznice.html
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/261825/
Špičky německé vládní koalice se po dlouhých tahanicích dohodly na částečné privatizaci státních drah. Soukromý investor má prostřednictvím burzy šanci získat 24,9 procenta akcií. Stát dá ale k dispozici pouze nákladní a osobní dopravu. Kolejová síť a nádraží tak zůstanou plně v majetku státu.
Strany velké koalice se tedy nakonec dohodly na variantě, kterou prosazovala sociální demokracie. Plán by měl ještě před parlamentními prázdninami posvětit Spolkový sněm.Vláda si od privatizace slibuje hlavně zkvalitnění poskytovaných služeb. CDU kancléřky Merkelová se netají úmyslem prodat v případě volebního úspěchu příští rok dalších 25 procent akcií státního dopravce.List Financial Times Deutschland před časem napsal, že prodej 25 procentního balíku akcií má vynést asi 5 miliard eur.
(ČRo - izurnal.cz)
Strany velké koalice se tedy nakonec dohodly na variantě, kterou prosazovala sociální demokracie. Plán by měl ještě před parlamentními prázdninami posvětit Spolkový sněm.Vláda si od privatizace slibuje hlavně zkvalitnění poskytovaných služeb. CDU kancléřky Merkelová se netají úmyslem prodat v případě volebního úspěchu příští rok dalších 25 procent akcií státního dopravce.List Financial Times Deutschland před časem napsal, že prodej 25 procentního balíku akcií má vynést asi 5 miliard eur.
(ČRo - izurnal.cz)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/261806/
Jakub ŽELEZNÝ; moderátor
--------------------
Teď tedy zamíříme na německé železnice. Tamní přepravce Deutsche Bahn byl v minulých týdnech skloňován především v souvislosti se stávkami odborářů. Dnes je ovšem téma jiné, privatizace Německých drah. Na jejich podrobnostech by se dnes měla dohodnout německá vládní koalice.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Slyšet by nás teď měla naše německá zpravodajka Hana Scharffová. Hanko, dobré ráno.
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Dobrý den.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Jak bude částečná privatizace Německých drah vypadat? Už se to ví?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Na té dnešní schůzce se koaliční strany podle všeho dohodnou na tom, že Deutsche Bahn může být privatizována na podzim letošního roku do výše čtyřiadvaceti celých devíti procent. Tedy více než tři čtvrtiny podniku musí zůstat v rukou státu. Ten si jako dosavadní vlastník koncernu každopádně ponechá i koleje a nádraží, celá transakce by podniku měla přinést asi pět miliard eur.
Jakub ŽELEZNÝ; moderátor
--------------------
Největší poslední německá privatizace ustrnula na mrtvém bodě kvůli různým třenicím koaličních partnerů. V čem byly ty největší neshody a už jsou tedy odstraněny?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Tak, neshody trvají, ale malý kompromis zřejmě dnes dohodnut bude. Koalice se sváří třeba o to, zda všechny peníze, které přinese privatizace, investovat do kolejí a tratí, anebo zda část uvolnit pro jiné investiční cíle podniku nebo dokonce na konsolidaci státního rozpočtu. CDU by navíc ráda zprivatizovala mnohem větší, téměř poloviční podíl akcií, narazila ale na odpor koaliční SPD, která říká, čtyřiadvacet celých devět procent a ani akcii navíc. Spory o privatizaci posledního velkého státního koncernu v Německu se ale vedou už léta, několikrát se měnil termín zamýšlené privatizace a ten spor se nevede jen o podíl akcií, který má jít na burzu, ale vlastně o celou tu ideu, jestli je vůbec správná. Její příznivci tvrdí, že bez dodatečného kapitálu Deutsche Bahn nemůže obstát ve světové konkurenci a jestliže nechce investovat stát, musí nastoupit soukromý kapitál, který má také přinést s sebou skutečně tržní fungování firmy, a tedy výhody pro zákazníky. Odpůrci privatizace ale varují, že soukromý vlastník se bude chtít zbavit nerentabilní osobní dopravy, bude zavírat venkovské tratě a nádraží, což by mělo negativní dopad na život v regionech a také na silnice, protože čím méně vlaků, tím méně aut.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Mluví se taky o potenciálních zájemcích o Deutsche Bahn, kdo by eventuelně přicházel v úvahu?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Tak, vyslovená jména ještě příliš nepadají. Podle železničního experta, ekonoma Kaie Matusche, bude o akcie Deutsche Bahn ale v každém případě zájem, a to nejen mezi velkými, ale i menšími investory, protože podíl na polostátním podniku, to je relativně stabilní jistá investice a současně poskytuje možnosti růstu.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
O privatizaci Deutsche Bahn nás z Německa informovala Hana Scharffová. Díky za informace a na shledanou.
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Hezký den.
(ČT 1)
--------------------
Teď tedy zamíříme na německé železnice. Tamní přepravce Deutsche Bahn byl v minulých týdnech skloňován především v souvislosti se stávkami odborářů. Dnes je ovšem téma jiné, privatizace Německých drah. Na jejich podrobnostech by se dnes měla dohodnout německá vládní koalice.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Slyšet by nás teď měla naše německá zpravodajka Hana Scharffová. Hanko, dobré ráno.
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Dobrý den.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Jak bude částečná privatizace Německých drah vypadat? Už se to ví?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Na té dnešní schůzce se koaliční strany podle všeho dohodnou na tom, že Deutsche Bahn může být privatizována na podzim letošního roku do výše čtyřiadvaceti celých devíti procent. Tedy více než tři čtvrtiny podniku musí zůstat v rukou státu. Ten si jako dosavadní vlastník koncernu každopádně ponechá i koleje a nádraží, celá transakce by podniku měla přinést asi pět miliard eur.
Jakub ŽELEZNÝ; moderátor
--------------------
Největší poslední německá privatizace ustrnula na mrtvém bodě kvůli různým třenicím koaličních partnerů. V čem byly ty největší neshody a už jsou tedy odstraněny?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Tak, neshody trvají, ale malý kompromis zřejmě dnes dohodnut bude. Koalice se sváří třeba o to, zda všechny peníze, které přinese privatizace, investovat do kolejí a tratí, anebo zda část uvolnit pro jiné investiční cíle podniku nebo dokonce na konsolidaci státního rozpočtu. CDU by navíc ráda zprivatizovala mnohem větší, téměř poloviční podíl akcií, narazila ale na odpor koaliční SPD, která říká, čtyřiadvacet celých devět procent a ani akcii navíc. Spory o privatizaci posledního velkého státního koncernu v Německu se ale vedou už léta, několikrát se měnil termín zamýšlené privatizace a ten spor se nevede jen o podíl akcií, který má jít na burzu, ale vlastně o celou tu ideu, jestli je vůbec správná. Její příznivci tvrdí, že bez dodatečného kapitálu Deutsche Bahn nemůže obstát ve světové konkurenci a jestliže nechce investovat stát, musí nastoupit soukromý kapitál, který má také přinést s sebou skutečně tržní fungování firmy, a tedy výhody pro zákazníky. Odpůrci privatizace ale varují, že soukromý vlastník se bude chtít zbavit nerentabilní osobní dopravy, bude zavírat venkovské tratě a nádraží, což by mělo negativní dopad na život v regionech a také na silnice, protože čím méně vlaků, tím méně aut.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
Mluví se taky o potenciálních zájemcích o Deutsche Bahn, kdo by eventuelně přicházel v úvahu?
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Tak, vyslovená jména ještě příliš nepadají. Podle železničního experta, ekonoma Kaie Matusche, bude o akcie Deutsche Bahn ale v každém případě zájem, a to nejen mezi velkými, ale i menšími investory, protože podíl na polostátním podniku, to je relativně stabilní jistá investice a současně poskytuje možnosti růstu.
Daniela PÍSAŘOVICOVÁ; moderátorka
--------------------
O privatizaci Deutsche Bahn nás z Německa informovala Hana Scharffová. Díky za informace a na shledanou.
Hana SCHARFFOVÁ; redaktorka
--------------------
Hezký den.
(ČT 1)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/261446/
; moderátorka
--------------------
Na plné obrátky pokračuje u našich západních sousedů vyšetřování železničního neštěstí, při kterém o víkendu po srážce se stádem ovcí vykolejil rychlovlak ICE. Podle dosud nepotvrzených informací šlo nehodě, která si naštěstí vyžádala jen zraněné, zabránit. Jiná souprava ICE jedoucí v protisměru totiž několik minut před tím také jednu z ovcí srazila. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek.
Jiří HOŠEK; redaktor
--------------------
Informaci přinesl deník Neue Westfälische, podle kterého strojvedoucí po srážce s ovcí dokonce soupravu zastavil, aby posoudil, zda je vlak schopný pokračovat v jízdě. Není ale jisté, jestli viděl celé stádo ovcí stojící na kraji železničního tunelu a zda mohl varovat svého kolegu ve vlaku mířícím z Hamburku do Mnichova. Ten chvíli poté do stáda ve dvousetkilometrové rychlosti narazil a vykolejil. Podle expertů lze mluvit o štěstí, že si nehoda vyžádala jen dvacet zraněných. Nejdelší železniční tunel v Německu ale zatím zůstává na neurčito mimo provoz. Dva speciální jeřáby se z něj pokoušejí vytáhnout havarovanou soupravu. Několik dní zřejmě zabere také oprava poškozeného tubusu a elektrického vedení.
(Ro - České Budějovice)
--------------------
Na plné obrátky pokračuje u našich západních sousedů vyšetřování železničního neštěstí, při kterém o víkendu po srážce se stádem ovcí vykolejil rychlovlak ICE. Podle dosud nepotvrzených informací šlo nehodě, která si naštěstí vyžádala jen zraněné, zabránit. Jiná souprava ICE jedoucí v protisměru totiž několik minut před tím také jednu z ovcí srazila. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek.
Jiří HOŠEK; redaktor
--------------------
Informaci přinesl deník Neue Westfälische, podle kterého strojvedoucí po srážce s ovcí dokonce soupravu zastavil, aby posoudil, zda je vlak schopný pokračovat v jízdě. Není ale jisté, jestli viděl celé stádo ovcí stojící na kraji železničního tunelu a zda mohl varovat svého kolegu ve vlaku mířícím z Hamburku do Mnichova. Ten chvíli poté do stáda ve dvousetkilometrové rychlosti narazil a vykolejil. Podle expertů lze mluvit o štěstí, že si nehoda vyžádala jen dvacet zraněných. Nejdelší železniční tunel v Německu ale zatím zůstává na neurčito mimo provoz. Dva speciální jeřáby se z něj pokoušejí vytáhnout havarovanou soupravu. Několik dní zřejmě zabere také oprava poškozeného tubusu a elektrického vedení.
(Ro - České Budějovice)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/261444/
Dráhy na německé síti loni přepravily 361,1 milionu tun zboží. Bylo to o 15 milionů t více než v předchozím roce (plus 4,3 procenta). Dopravní výkon v tunokilometrech stoupl o 7,1 procenta na 114,6 miliard tunokilometrů – nejvyšší číslo od sjednocení Německa. Sdělil to Statistický spolkový úřad (Destatis). Novou nejvyšší hodnotu zaznamenala průměrná přepravní vzdálenost: prodloužila se o 2,7 procenta na 317,4 km. Vnitrostátně se v roce 2007 přepravilo 226,3 milionu t zboží (plus 3,9 %), mezinárodní doprava stoupla o 3,3 procenta na 56,4 miliony t. Mezinárodní doprava představovala 37,7 procenta z celkového množství. Před deseti lety (1997) to bylo 28,1 procenta.
(Železničář)
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/260888/
Nejsilnější nárůst (o 8,5 procenta) vykazuje kombinovaná doprava v kontejnerech. Zvýšila se i přeprava železnicí u přeprav minerálních olejů, železných a kovových výrobků. Nárůst vykázala především vnitrostátní přeprava (o 6,2 procenta). Vývoz do zahraničí vykázal jen mírný nárůst.
(Železničář)