VÚC a železnica
Čo myslíte, aký dopad na železnice bude mať prechod financovania osobnej dopravy na VÚC? Dočkáme sa obnovenia osobnej dopravy na niektorých tratiach, kde bola predtým zrušená, alebo úplného zrušenia dopravy aj na mnohých ďalších tratiach (náklady na busy sú teraz niekoľkonásobne nižšie ako na osobné vlaky)? Budú VÚC ochotné financovať z vlastných prostriedkov nákup moderných vozidiel, ako je to napríklad v Nemecku? Alebo dopadneme ako v Poľsku, kde nové motoráky nakúpené vojvodstvami najazdia denne 150 - 200 km na maximálne dvoch pároch vlakov a kde osobné vlaky nezmyselne končia na hraniciach vojvodstiev?
Rasto: Tú reportáž v TV som bohužiaľ nevidel, ale ak primátor Martina vážne tvrdil, že jazdná doba z Martina do Bielska by mala byť 2 hodiny, je to námet na prvý apríl ako vyšitý - to by museli spraviť tunel popod Malú Fatru a Kysucké Beskydy...
Mimochodom ak by existoval významný potenciál cestujúcich (dostatočný na rentabilnú prepravu železnicou) medzi severným Slovenskom a Poľskom, už dávno by sa naň vrhli poľskí súkromní autodopravcovia, ktorí by dokázali ponúknuť oveľa výhodnejší čas cestovania aj cenu ako železnica. Ale skutočnosť je taká, že okrem niekoľkých prázdnych vlakov neexistuje medzi Slovenskom a Poľskom fakticky žiadna verejná doprava - minulý rok jazdil akurát JEDEN pár busov v 5-7 z Krakova do Liptovského Mikuláša (v podstate kvôli poľským návštevníkom aquaparku) a zo Slovenska jazdí ešte niekoľko sobotných busov pre nákupných turistov do Nového Targu alebo Krosna. Možno ešte existujú nejaké ďalšie dobre zašité spoje, ktoré ale www.cp.sk neponúka a tak o nich netuším...
Garin: Dynamickejšími jazdnými vlastnosťami myslíš, že sa na úseku Zwardoń - Bielsko rozbehne zo zastávky na traťovú rýchlosť 30 - 50 km/h o 10 sekúnd skôr ako klasická súprava či poľský pantograf? Takže cestovná rýchlosť toho vlaku sa zvýši z 35 km/h na 36 km/h! Myslím, že sme našli ďalší námet do prvoaprílovej rubriky pre nemenovaný železničný časopis...
S nižšími prevádzkovými nákladmi by sa samozrejme dalo súhlasiť. Ale ako som už napísal v predchádzajúcom príspevku aj v reakcii na článok o tejto myšlienke, ktorý sa tu zjavil ešte na jeseň minulého roku - pri dnešnom tarife ZSSK-PKP a bez RADIKÁLNEHO skrátenia jazdných dôb oproti dnešným vlakom (nie o pár minút) sa takéto spojenie určite žiadnym trhákom nestane. Keď som naposledy zhruba pred mesiacom išiel v nedeľu popoludní Zr vlakom zo ZA do Krakova, cez hranicu ním okrem mňa išlo asi 5 ľudí a naplnil sa až v okolí Bielska (a do Krakova už prišiel úplne narvaný).
Výhodou použitia Stadlerov oproti klasickým súpravám by mohli byť nižšie prevádzkové náklady, dynamickejšie jazdné vlastnosti vrátane zrýchlenia a operatívnosť.
Prvým krokom by podľa predstaviteľov Euroregiónu Beskydy malo byť predĺženie spoja zo Žiliny, ktorý zabezpečuje MV 840 do Skalitého-Serafínova ďalej do poľského vnútrozemia.
Ach tie cudzie termity...
Autorom článku asi nikto nepovedal, že poľský výraz "szynobus" sa po slovensky povie "motorový vozeň". Inak o tomto projekte už raz bol článok aj na VLAKY.NET. Ale pravdu povediac - neviem si predstaviť, ako by mohli nové motorové vozne zrýchliť dopravu medzi Slovenskom a Poľskom pri súčasnom havarijnom stave tratí na poľskej strane hranice - na ich opravu by ale bolo treba podstatne viac financií, než na nákup pár motorákov a neviem si predstaviť, že by nejaká nadácia dokázala toľko peňazí zohnať. Nehovoriac už o príšernom medzinárodnom tarife, ktorý odrádza aj to málo potenciálnych cestujúcich, čo by sa našlo...
http://www.zilinskyvecernik.sk/archiv/2005/zv_22/str_4.html#4/1:
„Vlakové“ autobusy medzi Slovenskom a Poľskom
V poľskom meste Bielsko-Biala sa 19. mája uskutočnilo pracovné stretnutie koordinátorov projektu Zastávka Euroregión Beskydy, do ktorého je zapojených niekoľko slovenských, českých a poľských miest – medzi nimi aj Martin.
„Ide o vybudovanie tzv. vlakových autobusov, ktoré by spojili naše susediace regióny. Tieto by umožnili rýchlejšiu prepravu v rámci regiónov, čo by znamenalo rozvoj turistiky, obchodu, ale aj možnosti rýchlejšej dopravy za prácou do okolia,„ informovala hovorkyňa mesta Martina Katarína Mažáriová. Bola to iniciatíva Nadácie za rozvoj mesta Bialsko-Biala, ktorá funguje v Poľsku už viac rokov a podarilo sa jej pomocou európskych fondov zrealizovať niekoľko pre obyvateľov mesta významných stavieb. Predseda nadácie Leszek Wasiak ako jej štatutár podpísal minulý rok zmluvy o spolupráci so všetkými mestami na budúcej trase. Leszek Wasiak hovoril o spôsobe fungovania nadácie v Poľsku, o jej aktivitách i samotnom projektovom zámere aj na jednom z minuloročných mestských zastupiteľstiev, v januári 2005 dokonca navštívil aj ŽOS Vrútky, kde s vedením hovorili o možnostiach a podmienkach výroby vlakových súprav pre tento projekt.
Ja osobne súhlasím s branom a očakávam rýchly koniec väčšiny tratí, ak nie koniec, tak poľský systém.
SWTC :-) nehovoril som o cene pre cestujúceho, ale o cene, ktorú bude musieť VÚC za prevádzku vlakov ZSSK. A vlak bude pre VÚC, až na malé výnimky, vždy drahší než autobus.
Niektoré príspevky možno ani nemajú ambíciu byť serióznym vkladom do diskusie. Ak majú folkloristický základ, tak nás aspoň všetkých obveselia. Výlevy na adresu ministra dopravy však svedčia o istej mentálnej úrovni pisateľa.
Ad Garin : K tomu ,,...pretože vlak je neraz drahší než autobus, i rýchlosť spojenia.''
Pokiaľ sa jedná o jednorázové cestovné, tam sú isté úseky naozaj drahšie . Ale nepamätám si, žeby autobusoví dopravcovia v súčasnosti ponúkali spiatočné a predplatné cestovné lístky, ktoré u vlakov vychádzajú lacnejšie, než jednotlivé cestovné u oboch typov dopravy . Sem nezahŕňam tzv. žiacke cestovné - tu ide o špecifickú skupinu cestujúcich . Takže suma - sumárom : VÚC-ky budú preferovať lacnejší spôsob a neexistencia predplatných alebo spiatočných CL u autobusových dopravcov bude predstavovať zvýšené náklady pre peňaženky cestujúcich . Celá ťarcha reformy sa tak prenesie na chudáka cestujúceho, ktorý je v podstate chudákom už aj dnes...
To, že vlak je na niektorých tratiach pomalší, je iba blbosťou dopravcu (zbytočne dlhé prestoje, neflexibilný spôsob organizácie dopravy, atď.) operujúceho na takej trati, kde inak nie je problém dosahovať lukratívnych jazdných časov.
Garin: O nemožnosti prevodu tratí na VÚC som tu už písal (18. 4. 2005 9:43:56), inak sa asi zhodneme v neveselom odhade budúcnosti väčšiny regionálnych vlakov na Slovensku. Preto treba fotiť a previezť sa, kým je ešte čas... Možno by nebolo od veci, keby sa tu niekto kompetentnejší vyjadril k tomu, na ktorých tratiach má regionálna doprava šancu prežiť aj po chystanom prevode na VÚC - mne to vychádza asi len na trate 110, 120, 130 + ZV-BB, KE-PO a trate v okolí ZA, inak asi nič alebo poľský model 2 spojov denne.
O rušení autobusových spojov medzi bratislavským a trnavským VÚC som už tiež počul zo zdrojov blízkych SAD - že tieto spoje chodia aj cez hranicu krajov slušne zaplnené až narvané zjavne nikoho nezaujíma...