Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
To priecestie v Tahanovciach je trochu komplikovanejsie, ak si pozries mapy, hned za nim je cesta, ktora pokracuje smerom k chatovej oblasti pri starom tuneli a dalej k dalsim domom, takze je tam vcelku intenzivna doprava- pretoze ludia si kupia chatu a prestavaju na celorocne byvanie bez stavebneho povolenia resp s povolenim na nieco uplne ine.
Tym ludom by sa vcelku skomplikovala doprava, pretoze takto by mohli do mesta ist len cez Kostoliansku cestu, ktora byva pravidelne upchata. Zaroven je to ako pises, to pokracovanie Tahanovskej sluzi nielen dedine, ale aj sidlisku ako druhy zjazd do mesta, takze v spicke tam jazdi dost aut, najma ak nechcu stat v kolone smer Mier, no zase treba stat na Kostolianskej.
Uprimne sa mestu uplne nedivim, pretoze aj Festivalove namestie ma stat 20 milionov a primator je ochotny akceptovat len to riesenie za 5 milionov so semaformi. Kedze celkovo su samospravy zo strany statu podfinancovane, neda sa im vytknut snaha ziskat peniaze od statu tymto sposobom- pretoze Kosice asi nikdy nezafinancuju taky zjazd z THC ponad Hornad.
Križovanie nových hlavných železničných tratí s cestnými komunikáciami sa zriaďuje ako mimoúrovňové. Pri modernizácii existujúcich hlavných železničných tratí a vedľajších železničných tratí pre rýchlosť železničných vozidiel viac ako 120 km/h alebo pri modernizácií križujúcich cestných komunikácií stavebník existujúce úrovňové križovanie prestavia na mimoúrovňové križovanie, alebo ho zruší. Pri modernizácii existujúcich hlavných železničných tratí, ktoré sú súčasťou transeurópskej dopravnej siete,16) alebo pri modernizácií križujúcich cestných komunikácií, stavebník existujúce úrovňové križovanie prestavia na mimoúrovňové križovanie, alebo ho zruší.
Zo zákona je zrejmé, že neexistuje pre ŽSR zákonná povinnosť tie priecestia prestavať na mimoúrovňové.
Z toho dôvodu úrovňové križovania s ulicami Ťahanovská a Rampová budú zrušené.
Čo viem, mesto Košice požaduje dve mimoúrovňové križovania na iných miestach s ktorými ŽSR počítajú, ale neplánujú/nechcú ich realizovať. Pochopiteľne, nakoľko sa jedná o zdraženie projektu, ktorý pôvodne mal byť celý až po Kysak projektovaný na 120 km/h. ŽSR chcú 160 km/h, lenže ak budú náklady príliš vysoké, tak projekt neprejde cez UHP a ani JASPERS... To ale neznamená, že trať cez Košice bude na 160 km/h, ako vyplýva z výkresov...
Košice chcú dve náhradné mimoúrovňové križovania.
1) To na Masarykovej ulici sa mi zdá ako realizovateľné za rozumnú cenu, ak sa bavíme o tom, že ŽSR budú stavať iba most a násypy s prístupovou komunikáciou k nemu. Všetko ostatné by si malo zacvakať mesto Košice... Nerozumiem načo im je zrovna premostenie železnice na Masarykovej ale ok...
2) To druhé premostenie mi pripadá ako predĺženie Európskej triedy mostom cez trať a Hornád na Kostoliansku cestu. To už také lacné nebude a neviem prečo by to mali platiť ŽSR...
Co sa tyka Ke-Po, teraz spravili Os vetvu CnT-Ke-Po a meska to neustale, snad spolahlivost jedna z najhorsich na Slovensku, cestujuci maju radost, najma ak potrebuju do prace. Do Po aspon ide REx alebo bus, lenze smer CnT je to bohuzial len do placu.
Myslim, ze na mnohych tratiach by ludia odpustili stare herky, ak by dokazali jazdit vcas a s hustejsim intervalom, pretoze by sme sa dostali do stavu, ze je zeleznica spolahliva a da sa pouzit na cestu do prace.
Slovenská nikdy nekončacia a nikdy nedokončená modernizácia? na úkor odriekania vlakov, veľkých meškaní......
alebo nasadenie akýchkoľvek motorákov či súprav určených na šrotáciu aby sa dosiahol na všetkých tratiach hodinový takt?
V Kosiciach nemame ani stvrte nastupistie a zrejme aj po konceni 3. nastupistia sa k vlakom bude chodit urovnovo a uz sa podarilo rozbabrat aj tu novu kolaj pri 2.nastupisti, co sa robila rok. Skutocne potom planujeme vlakom rychlost 200 cez mesto?
K tym VRT, bud uvazujeme o buducnosti a chceme byt sucastou, alebo budeme stale len riesit nas lokalny piesocek a vetko nas bude obchadzat, pretoze na nic nedame peniaze a len lepime investicne dlhy, ktore sa mali hradit z inych kapitol rozpoctu-ze na to politici nedaju peniaze je len ich kratkozrakost.
D3 je projekt urobeny za Meciara, velmi velkolepy, no stale nie je dokonceny. Ak tam zaustia dianice Poliaci aj Cesi, tak na Kysuciach sa bude stat v kolonach hodiny. Podobne R4, nezmysel to nie, na vychode zase tolko dialnic neplanujeme a uz tak v Kosiciach dakujeme ynteligentnym v Bratislave, ze nepostavili obchvat podla vtedajsich noriem. To je ako s tym priechodom vo V. Nemeckom,nikto tade nejazdi, pretoze cakacie doby su ako za cisara pana, ak pojdes cez Madarsko a Polsko, budes na UA omnoho rychlejsie. Jedine zapchy su tam koncom roka, ked Poliaci vycerpaju kvoty a musia vodoci cez nase priechody a skripaju zubami, lebo to trva desiatky hodin. Ak by sa s tym nieco robilo, bolo by to pouzitelnejsie.
Inak k tym peniazom, v aprili boli clanky kvoli tomu vykolajeniu, mame 2 miliardy eurofondov na ministerstve dopravy a vycerpali sme 43%
Odhadované náklady na vypracovanie štúdie realizovateľnosti na tieto dve trate (PEzinok a Lozorno) je 630 tisíc eur.
Myslím si, že peniaze by sa dali použiť na štúdie realizovateľnosti potrebnejších projektov, napr.:
1) elektrifikácia trate Zvolen - Fiľakovo a ďalej (tu sa vyhovárajú, že im UHP neodporúčilo pokračovať v projekte, čo je len čiastočná pravda, oni im v prvom rade odporúčili hľadať spôsoby zvýšenia prínosov trate),
2) modernizácia Kysak - Prešov - Poľsko,
3) modernizácia Leopoldov - Nitra.
NA jednej strane tvrdia, že nemajú peniaze (čiastočná pravda) na štúdie realizovateľnosti, a potom keď sa nejaké nájdu, tak idú na projekty, ktoré by som neradil medzi top priority.
Ja hlavne neviem, z čoho by chceli realizáciu Filiálky financovať. Tá padla, odkedy vypadla z core TEN-T koridoru. Toľko peňazí na ten projekt nezoženú.
- prečo tu spomínate 160 km/hod ?
Vysokorýchlostná železnica je „druh verejnej železničnej dopravy s rýchlosťou minimálne 250 km/h“ - bolo pôvodné znenie normy UIC
Uzbekistan - 250 km/h
https://www.aktuality.sk/clanok/526651/zaostale-rozvojove-krajiny-vlaky-maju-lepsie-ako-u-nas/
India - 200 km/h
https://bubo.sk/forum/vande-bharat-expres-rychlovlak-z-indie
Indonézia - 350 km/h
https://stan021.blog.pravda.sk/2022/11/20/v-indonezii-spustili-skusobnu-prevadzku-vysokorychlostnych-vlakov-z-ciny/
Maroco - 320 km/h
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/rychlovlak-maroko-afrika.A181116_140839_eko-doprava_fih
Saudská Arábia - 300 km/h
https://www.facebook.com/watch/?v=807192803928930
a mnohé íné.....(India, Kazachstan, Turecko.....Francúzsko, Španielsko, Nemecko, ......, Čina, Japonsko, Južá Korea
páni, tu nie je správne pomenovanie rýchlostné trate, vysokorýchlostné trate sú nad 250 km/ v hodine
táto rubrika by sa mala volať Slovensko a údržba železničnej prepravy (nie dopravy, lebo je to dosť nespoľahlivá doprava, hlavne čo sa týka časov, meškania či neodrieknutia spoja)
Keď už sa to bude robiť, nevidím dôvod, aby sa minimálne KE - Kysak a Drienovská Nová Ves - Prešov nerobili na 160 km/h.
Prvý zmieňovaný sa tak pripravuje, prekaziť to môžu iba veľké vyvolané investície (t.j. nároky samosprávy) typu náhrada za priecestie za 40 miliónov eur (to čo bolo medializované). Síce samospráva si to nemyslí, ale to je dosť veľká suma aj na železničné projekty... Dlhodobo je s tým problém, že štátny rozpočet musí ťahať drahé vyvolané investície a potom nezostáva na ďalšie projekty.
Druhý zmieňovaný úsek by bol technicky jednoduchý, tam to musí vyjsť spoločensky návratne na takú rýchlosť.
Ďalej neviem. ŽSR si musia dať vypracovať štúdiu realizovateľnosti a potom budeme všetci múdrejší. Bohužiaľ priority sú inde - Filiálka v BA a nové trate pri Pezinku a Lozorne...
Tak sa to robiť má.
U nás sa na to vyserú. Bohužiaľ. Tak ako elektrifikácia Zvolen - Fiľakovo, kde mali UHP pripomienky resp. návrhy vylepšenia projektu, lebo projekt nevyšiel a ŽSR sa na modifikáciu projektu vykašľali.
Povedzme si na rovinu, varianta Budapešť - Košice - Krakow nikoho nezaujímala :)
To bola len varianta, aby nejaká bola.
Mne sa zdá že počítali aj B/C pre tento variant, lenže videl som to pred rokmi a teraz pri krátkodobom gúglení to nemôžem nájsť.
Na stránke ŽSR som našiel len štúdiu, ktorá riešila maďarskú časť a tam ako píšeš bola táto varianta rýchlo zavrhnutá, lebo z dopravného hľadiska jej prínosy sú značne menšie než v prípade Budapešť - BA - Brno - Varšava s vetvami na Viedeň resp. Prahu (napojenie na sieť VRT, koľko hlavných miest bude napojených, pripravenosť koridoru, súlad s plánmi dotknutých krajín, atď atď).
Tu jednoznačne varianta cez Košice nemôže vyjsť dobre.
Účelom tohto projektu je prepojenie hlavných miest V4 + Budapešť - Viedeň pomocou VRT, čo varianta Budapešť - Košice - Varšava nezabezpečí. A lepšie sa to aj predáva pri žiadaní eurofondov, keďže najskôr musí byť tento koridor zaradený do TEN-T, ideálne core TEN-T, aby šlo financovanie z Kohézneho fondu.
To že základný variant počíta so skracovaním doby jazdy medzi Budapešťou a Varšavou má byť výhoda? Naopak, znižujú sa prínosy, bude horšie B/C...
Ja si myslím, že pre začiatok by v prípade východu postačoval rozvoj súčasnej trate na 160 km/h, kde to je spoločensky návratné (minimálne Košice - Kysak a Drienovská Nová Ves - Prešov). V tejto chvíli snívať o VRT nemá význam a som dosť veľký skeptik aj ohľadom VRT cez Bratislavu. Máme oveľa dôležitejšie problémy, kde je nutné liať peniaze, než toto.
Áno, keď sa chce, tak sa mnoho dá. Bohužiaľ v niektorých prípadoch kompetentným stačí málo, aby mohli zdôvodniť, že sa nedá, lebo sa nechce. V iných prípadoch sa zasa nafukujú prínosy ako napr. D3 Kysuce alebo R4 Prešov.
O ÚHP sa nemusíme baviť, lebo ten úspešne vytvára zdanie, že v posledných rokoch to ide s jeho analytickými výstupmi týkajúcimi sa dopravnej infraštruktúry od devíti k pěti, ale prečo by to (podľa teba) mal odmietať aj taký pomerne nestranný odborný poradenský orgán ako JASPERS?