Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
To, co pises, je v ruzovom to, co som pisal ja. Vymenim staru riadiacu elektroniku za novu. Rozhranie medzi primarnou technikou (vypinace, odpojovace, transormatory) zostava rovnake, len do tych svoriek kdesi v rozvodni pripojim namiesto starej krabice krabicu novu, co splna tu istu funkciu a mozno aj daco navyse.
Pre tu rozvodnu to nie je zasadne ziadna zmena.
Takze ak mam kolajove rele a nahradim ho inym kolajovym rele, ktore bude fungovat rovnako, nie je co riesit. Lenze nemozem cakat, ze to kolajove rele bude mat zivotnost 40 rokov. Tak ho vymenim za novsie a ide sa dalej.
Takže v prípade zabzar si (ak sa nestane nejaká prevratná zmena typu, že odíde do dôchodku ethernet alebo RS-485 alebo také niečo, prípadne ak konkurencia nepríde s takými inováciami, ktoré učinia tvoje stavadlo naprosto neekonomickým, a takú už teda hodne dlho nikto nevymyslel) kľudne môžeš 1-2x dovoliť redesign dosiek, prípadne nahradenie len časti systému (napr. nahradíš releové I/O obvody za elektronické, nahradíš niekde komunikáciu z metalických liniek za optiku a pod.) a až naozaj kľudne po desaťročiach uvažovať o vyložene novom systéme.
Ono je vyvoj novej dosky do stareho systemu zjavne neekonomicky a priserne drahy. To si dovoli malokto. Ak je zakaznik ochotny take cosi prefinancovat, tak o tom moze byt rec.
Co viem z rozvodni VVN/VN a aj z napajaciek OBB - elektronika sa vymiena, redesign dosiek sa robi vynimocne, ale len v ramci aktualne predavanej techniky, ak uz nie su k dispozicii suciastky.
Stare dosky z vyradovanych zariadeni sa stavaju drahocennym zdrojom nahradnych dielov pre este fungujuce stare systemy.
Ono to rozhranie medzi riadiacim sytemom a riadenou technologiou sa menit nemusi, len cela ta elektronika za tym sa zvykne menit. Vymeni sa jeden alebo niekolko rozvadzacov, ostatne zostava nadalej na mieste.
Zariadenia SZZ-ETS boli už v ČR nahradené ale nie z dôvodu zastaralosti, ale prototyp AŽD-88 z roku 1991 ako aj prvé elektronizované zariadenia Typu SZZ-ETB (rok cca. 1996) zostávajú v službe a s ETB sa ešte aspoň 10 rokov počíta (teraz sa do nich dosadzuje väzba na ETCS).
Tych 40 rokov v dnesnej elektronickej dobe? Nehrozi, ked technika zastara za par rokov. Z coho by sa vyrabali nahradne diely? Zohnat dnes suciastku staru 30 rokov? Zabudnite......
Za 20 rokov, co posobim v automatizacnej firme, mame uz 4. generaciu elektronickych komponent a po ukonceni vyroby sa zavazujeme servisovat to 10 rokov....
Vezmuc v uvahu, ze generacna obnova riadiacich systemov je v rozpati do 20 rokov (to byva aj vyrobcami suciastok zvycajne garantovana doba), bude musiet ZSR zmenit uvazovanie....
Apropos, pred 4 rokmi som vymienal riadiacu techniku v napajacke OBB. Ta povodna tam bola z roku 1994. Netvrdim, ze to nevydrzi dlhsie, ale obnovovacie cykly su cca 10-15 rokov. Detto v energetike... Uz sa obnovyje riadiaca technika v rozvodniach, ktoru sme tam dodavali okolo roku 2000-2005.
Veď keby to platilo o AB tak česi už na prvých koridoroch menia...