Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
celkom dobry clanok tu bol kedysi spominany: http://www.atpjournal.sk/casopisy/atp_06/pdf/atp-2006-09-04.pdf
... a nieco viac o ETCS sa rozoberalo v diskusii AH vs. AB koncom marca minuleho roka... pohladaj...
Zostáva nám len dotiahnuť legislatívu a na tom sa už pokiaľ viem intenzívne pracuje.
Inak, práve Bombardier myslím pred časom deklaroval, že vie upraviť rušeň "na mieru", tak aby vyhovoval normám príslušného štátu. Napokon aj Pendolino sa muselo upravovať...
keď JOHnZ nedávno písal, že ŽSR má optiky dosť, tak problém by nebol..ináč do žľabov vedľa modernizovanej trate sú aj optokáble okrem dátových káblov zabzaru aj optokáble pre diaľkové komunikačné trasy??
Inak, inštalácia pevnej časti ETCS (tj. balíz) na koridore by mala byť hotová na úseku Bratislava-Trnava do konca roka 2008 a úsek Trnava-Piešťany by sa mal dokončiť do marca 2009. Piešťany-Nové Mesto nad Váhom potom do konca roka 2009 (info spred cca dvoch týždňov).
Od Nového Mesta nad Váhom do Žiliny sa už údajne počíta s ETCS L2!!!
Padly poslední pochybnosti o trase železničního koridoru mezi Chocní a Ústím nad Orlicí. Ze tří variant zvítězila ta, která vlaky na nejdelší dobu schovává do tunelů a zcela se vyhýbá obydlenému území Brandýsa nad Orlicí. Většinu jeho obyvatel to zřejmě potěší, loni se totiž vyslovili pro vykázání trati mimo město. Nyní se podobně vyjádřili i odborníci posuzující vliv stavby na životní prostředí.
„Již je rozhodnuto, zvítězila varianta nejkratší - zelená se dvěma tunely a zastávkou Brandýs nad Orlicí mezi nimi, odsunutou poněkud od města do údolní nivy Tiché Orlice. Ovlivnění výběru variant již nepředpokládáme, zvolená „zelená„ je v souladu se stanovisky občanů i zastupitelů města Brandýsa nad Orlicí,„ uvedl Jiří Šťastný z pražské státní organizace Správa železniční dopravní cesty.
Uvedený posudek EIA zcela vyloučil variantu „červenou„ se třemi tunely, která přibližně kopírovala dnešní trasu železnice a byla by nejdelší. Varianta „oranžová„ byla technicky přijatelná, ale předpokládala poničení přírodního parku, hřiště a dalších staveb v blízkosti města.
Tunely budou delší, nádraží dál od města Zelená varianta se městu vyhýbá nejvíce. Navrhuje nejdelší tunely a o více než kilometr přesouvá budoucí vlakovou zastávku od současného nádraží směrem k Chocni. Loni pro ni hlasovalo více než sedmdesát procent účastníků ankety, které se účastnilo třiapadesát procent brandýských obyvatel.
Z posudku vyšla zelená trať naprosto nejlépe, trať překřižující úzké údolí biokoridoru mezi portály tunelů na mohutných pilířích bude nejméně konfliktní. „Celkem bylo posuzováno čtrnáct vlivů na životní prostředí, zelenou variantu preferuje deset z nich.,„ řekl brandýský starosta Petr Tomášek.
Vzdálenější zastávka bude pro obyvatele městečka největším záporem nové železnice. Ještě hůř však dopadne sousední obec Orlické Podhůří, která o svoji zastávku v Bezpráví přijde úplně.
„Bohužel s ní žádná varianta nepočítala. Lidé se rozčilovali, ale teď už si zvykají. Navíc ji nejvíce využívají tamní chataři, tedy hlavně lidé z Pardubic, Ústí nad Orlicí a z České Třebové,„ řekl starosta obce Josef Novák.
Pendolino a jiné rychlíky získají při požadované rychlosti 160 km/h na klikaté trase mezi Chocní a Ústím nad Orlicí čtyři minuty. Přibližně sedm miliard korun jim tedy pomůže k tomu, aby za několik let nemusely v tomto úseku přibrzďovat.
(Mladá fronta DNES)
A keď už sa teda zavádza ETCS L1, bude upravená i legislatíva v zmysle kontinuálneho prenosu návesti na HDV pri viac ako 120 km/h?