Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
A nie je to tak trochu precedens, kedze SZDC vlastni prakticky rovnake zab.zar. ako ZSR, ze tam Taurus moze?
Nepili si tak ZSR pod sebou konar?
No co, Europa sa bez ZSR a bez Slovenska principialne zaobide....
Z dobre informovanych zdrojov viem, ze aj ES64-U4-C je na Slovensku v tejto dobe a takomto prevedeny nie ze neschvaleny ale neschvalitelny. Ako by to dopadlo s vynimkami, nikto netusi.
A k tým ešusom: Kde jazdia ešusy ako vratné súpravy? Zasa by sa to muselo len prispôsobiť, odskúšať, otestovať a vychytať chyby...a sme tam, kde sme boli pri 380-kách. A načo nasilu robiť experimenty s ešusmi, keď existujú už overení a odskúšaní výrobcovia vratných súprav - viď napr. vratné poschodové súpravy OeBB, ktorým by to na našich tratiach celkom pristalo.
A s tým, že Taurus nebude môcť jazdiť po celom Slovensku by som si hlavu rozhodne nelámal. Pochybujem totiž, že tie dva nové viacsystémové rušne sú určené na vnútro vlaky, skôr budú jazdiť z BA do Viedne. Na vnútro vlaky by malo ísť tých 10 ks upravených 263. Takže ten Taurus by nemal byť taký problém, navyše v Rakúsku je už dávno schválený (na rozdiel od 380-ky, ktorú celý ten zložitý administratívno-byrokratický cirkus ešte len čaká).
ETCS môže mať určité národné špecifiká. Tiež nezabúdaj, že kým HMH so SIEMENSom premenia rýchlomer a displej MiReLu na on-board zobrazovač ETCS, tak to tiež chvíľu trvá.
Prečo by ŠKODA nemala vedieť dodať vratné súpravy? Zoberie sa ešus, výrobok ŠKODA vagónka Ostrava, dá sa z neho preč hnací diel a vyrobí sa viacej vložákov. Nič nové na svete.
Bombardier povedal, že Traxx čo by zodpovedal slovenským normám na rušenie (u nás neexistuje všeobecná bezpečnostná analýza, existujú iba dočasné a traťové výnimky) vyrobiť nateraz nevie.
Siemensova ES64-U4-C je na tom lepšie, no tiež to má rezervy. Ale je v tom už Mirel.
Neskutočná demagógia. Rýchlik ide porovnávaný úsek Bratislava Rača - Piešťany podľa GVD platného do 15.9. (bez umelého zvyšovania pobytov) 45 minút, čo nie je ani náhodou hodina. IC bez zastavenia (511, 403) ide dnes rovnakú trasu 39 minút. To budú časové úspory! Celé 3 minúty!!!
Osobne ale nie som veľký zástanca Škody v tomto tendri, pretože 380-ka sa ako nový stroj bude ešte pekných pár rokov "dolaďovať" a ja už som unavený z toho, aby sa zasa vychytávali muchy počas prevádzky (viď 813/913, Bmpeer,...). Preto by som bol radšej, keby sa kúpilo niečo odskúšané a spoľahlivé, napr. Taurus, Traxx a pod.
K tej 160-ke: Nádherný príklad alibizmu ZSSK-nemohli sme zariadenia ETCS na HDV kúpiť skôr, než ich ŽSR namontuje. To akože nevedeli, čo tam budú ŽSR montovať? Veď sa to mohlo montovať súčasne a od marca už sa mohlo fičať BA-Piešťany 160. A urobiť zmenu cestovného poriadku predsa tiež nie je problém, načo čakať do decembra? Aj keď pripúšťam, že marketingovo je možno lepšie počkať do nového GVD. V každom prípade, už sa ZSSK nebudú môcť vyhovárať na ŽSR, ako to robili doteraz.
Vlaky dosahujúce rýchlosť 160 kilometrov za hodinu začnú medzi Bratislavou a Novým mestom nad Váhom premávať zrejme až v závere budúceho roka. Štátnym železničným spoločnostiam sa totiž nepodarilo zladiť svoje rozvojové plány a pripraviť prvé zrýchlené spojenie ešte v cestovných poriadkoch na budúci rok.
Teraz vlaky jazdia maximálne rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu. Napríklad, pri teste 160-kilometrovej rýchlosti medzi Bratislavou a Piešťanmi stihol vlak túto trasu uraziť za 36 minút. Teraz rýchlik na to aj so zastávkami potrebuje približne hodinu. Rekonštruujú už šiesty rok S modernizáciou prvých tratí medzi Bratislavou a Žilinou začala spoločnosť Železnice Slovenskej republiky, ktorá spravuje koľajovú infraštruktúru, ešte v roku 2002. Aj keď úsek po Nové mesto nad Váhom štátna firma zrekonštruovala ešte v závere minulého roka, presný termín spustenia rýchlejších vlakov známy nebol. Chýbali totiž technológie. Železnice dostali za úlohu spolu so Železničnou spoločnosťou, ktorá zase prevádzkuje osobné vlaky, pripraviť takzvané zabezpečovacie zariadenia. Tie sú pre bezproblémové fungovanie zrýchlených vlakov nevyhnutné. Vtedajší šéf Železníc Dalibor Zelený pred necelým rokom povedal, že sa tak stane v priebehu roka 2008. Ako nás informoval hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský, ŽSR pri príprave cestovných poriadkov na budúci rok možnosť zvýšenia rýchlosti neponúkli. Dôvod tohto rozhodnutia sa nám do uzávierky získať nepodarilo. Hotové trate cestujúcim nepomôžu Podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlíkovej budú všetky technológie pripravené na trati Bratislava - Trnava ešte v decembri 2008. V marci budúceho roka bude pripravená aj trať po Piešťany a v decembri po Nové mesto nad Váhom. Čikovský však zdôrazňuje, že pre osobnú prepravu tieto termíny nič neznamenajú, keďže ich ŽSR nezohľadnili pri príprave budúcoročných cestovných poriadkov. S prípravou technológií otáľala aj Železničná spoločnosť, ktorá sa od ŽSR organizačne oddelila v roku 2005. Podľa Čikovského začne potrebné komunikačné zariadenia nakupovať až budúci rok. Spoločnosť podľa neho musela počkať, kým svoje technológie obstarajú ŽSR, aby mohol osobný prepravca následne nakúpiť kompatibilné zariadenia. Rýchle vlaky skončia v Poľsku Tie chce v priebehu ďalšieho roka nainštalovať na päť rýchlikov InterCity. "Konkrétne zavádzanie zvýšenej rýchlosti v grafikone vlakovej dopravy však bude závisieť od postupného odovzdávania zabezpečovacieho zariadenia na trati a v rušňoch. Investičný plán Železničnej spoločnosti na rok 2009 ráta so zaobstarávaním zariadení na päť rušňov, to znamená, že od ďalšieho grafikonu vlakovej dopravy na roky 2009 a 2010 (začína sa aj končí v decembri, pozn. HN) by mohli prvé IC vlaky jazdiť rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu,“ hovorí Čikovský. Železnice majú vyhradené peniaze na rekonštrukciu tratí až po Belušu, kde by mali byť rýchlejšie koľajnice v roku 2013. Do roku 2015 chcú zrekonštruovať železnice po Krásno nad Kysucou. Konečným cieľom je zvýšená rýchlosť na celej trati medzi hlavným mestom a poľskou hranicou. Tretia spoločnosť, ktorá vznikla štiepením Železníc pred tromi rokmi, Železničná spoločnosť Cargo, si od nových koľajníc veľa zmien nesľubuje. Nákladné vlaky budú totiž aj naďalej jazdiť rýchlosťou do sto kilometrov za hodinu.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-29004430-vlaky-na-160-ku-zrychlia-az-o-rok