Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Takže sa zavedie zabezpečovacie zariadenie, ktoré pre väčšinu vlakov v najbližších rokoch bezpečnosť nezvýši...
V kontexte tejto informácie je zaujímavé, že ZSSK sa vyhovára na ŽSR, pričom rovnako (keby chceli) by mohli argumentovať: Nemožeme jazdiť viac ako 120, lebo nám to neumožňuje legislatíva
Spomente si na nehodu pri Jure. Aké by boli následky, keby na laminátke nebol LVZ a rušňovodič by nezaregistroval, že sa mu na AB meni postupne voľno na stoj a nezačal by brzdiť...
Prenos návestí na HDV (líniový abo aspoň bodový), pokiaľ nie je nič dokonalejšie, má proste svoj význam a je jedno, či vlak ide 300 alebo 80 km/h.
No mohli by mať, len je to vzhľadom na vek vozidla asi taký luxus ako centrál na škode 120
Isto, rušňovodiči by radi privítali, na koľko kilometrov majú ešte voľno...
JOHnZ: n jasné, domotal som to . Nikedy montujú práve L1 s tým infillom, riešenie s viac balízami je len čisto slovenské špecifikum
ináč aj ŽSR sa v tomto začína činiť
http://www.zsr.sk/generate_page.php?page_id=146
Nech mi nik nevraví, že aj rušňovodič s osobákom by si rád v hmle na opakovači nepozrel čo ho čaká
Pri ETCS sa pouziva infill-radio, nie euroradio (euroradio je nazov prave onoho GSM-R prenosu pri L2 a vyssej). Infill-radio ani nefunguje na baze GSM-R, su to obycajne radiomajaky prenasajuce rychlostny profil od navestidla na vzdialenost cca. 300m, tak aby vlaky nemuseli odchadzat na rezim SR az do prejazdu cez balizu, ale mali navest prenesenu liniovo uz napr. k nastupistu kde stoja. Loop (Euroloop) je alternativne riesenie toho isteho, len miesto radiomajaku sa pouzije indukcna slucka natiahnuta v kabli pri kolaji.
čo sa týka L2, ten GSM-R by na škodu nebol, balíze potrebuješ tak či tak, na prenos nepremenlivých informácii a potom na detekciu polohy idúceho vlaku. Ďalej treba rádiotelefónnu ústredňu, ale tá bude iba jedna pre celú krajinu. Optiky má ŽSR dosť. Otázna je funkčnosť v hornatom teréne, predpokladám, že v reálnom čase bude treba zabezpečiť pokrytie z dvoch BTSiek (základňových staníc = vysielačov) súčasne kvôli spoľahlivosti a kvôli haudoveru (prepojovanie účastníka medzi dvomi BTSkami) a to ide pochopiteľne do nákladov
a vozidlová časť, to je zrejme na viac úrovní ETCS, min. na L1 a L2.
na Slovensku je vhodných vozidiel na montáž ETCS asi tak 30, teda 362,363,263,162,163, z finančných dôvodov to budú montovať iba na 362ky, ostatné sú buď pred rozpadom (350) alebo pre ich rýchlosť alebo preto, že nad balíze sa nedostanú kvôli napájaciemu systému (263,162/3) , na tie to nik u nás nenamontuje. Ešte nové jednotky a rušne by hneď mohli byť s ETCS. Inak nie...
pozri si tiež http://www.uic.asso.fr/uic/spip.php?article388
Ja viem , že pre ETCS-L1 nie je podmienkou GSM-R. Ale ŽSR sa zaviazalo, že hlavné koridory musia byť rádiovým prenosom, a v dnešnej dobe už je možnosť získať peniaze len na GSM-R. 460/460 MHZ sa už iba udržuje a viacej úsekov sa robiť nebude. Systém "hrbata" TT-Ku, Kn-BA sa urobil na základe objednávok z dávnej minulosti, ktoré vďaka luďom čo kedysi vládli v ŽSR sú nevypovedateľné !!!!! Ale to je už o inom.
Takže GSM-R na Žilinu bude, je len otázkou času, kedy.
Skôr je na zamyslenie, že čo je na zabezpečenie bezpečnosti dôležitejšie pre prevádzke do 120km/h. Aby mala mašina ETCS alebo aby mal rušňovodič rádiostanicu ( systém je ďalšou otazkov GSM-R/450/160 ) s funkciou rádiostopu ????.
Vzhľadom na ukončenú fázu ETCS L2 ( min SRS2.2.0) už isto EU nedá ani korunu na L1 , ale bude tlačiť na "chudobné" a "blbé" železničné spoločnosti, ktoré poskytujú dopravnú cestu, aby dali ETCS-L2.
Prečo OBB sa nehrnú do ETCS ??? , Prečo DB posunuli ETCS smerom na prahu po 2015 roku , prečo SNCF sa nehrnie do ETCS. Lebo majú bezpečné VZZ-TZZ , a radšej investujú peniaze do vecí, ktoré majú pre nich vyššie priority ako ETCS.
Treba si uvedomiť, že Interoperabilita, ktorou sa všetci dušujú je bohužial len vo fáze scifi. Skôr budú ludia lietať na Mars, ako budú všetky hlavné EU koridory ETCS , a legislatíva donúti mať na všetkých HDV ETCS, inač nepustia HDV na koridor.
Po vybudovaní infraštruktúry L1 je možné potom kedykoľvek prejsť na úroveň L2 a dokonca je možné prevádzkovať obidve vrstvy súčasne (aj keď prínos takého riešenia je viac než otázny). Je to len o dobudovaní ďalšej infraštruktúry.
Mobilná časť by si už mala byť schopná poradiť so všetkými vrstvami (ale tam sa líši len to, že pri L1 idú celé rýchlostné profily z balíz - menovite z tých kam sú napojené káble, pri L2 už idú rýchlostné profily čiastočne luftom, cez GSM-R), obzvlášť ak má byť prevádzkovaná aj v ČR, kde bude zasa veľkoryso len L2 (keďže sa rozhodlo, že sa nebude upúšťať od súčasného štandardu, ktorý má líniový prenos návestí už 40 rokov).
L1 zasa nemá v podmienkach GSM-R vôbec. Inak v ČR už existuje vozidlová rádiostanica schopná protokolu TRS, Kapsch, GSM aj GSM-R, vrátane prijímania generálneho stopu.
V prípade, že sa kedykoľvek ŽSR rozhodnú prejsť na L2, je to otázka 12 pri najhoršom 24 mesiacov, kedy sa podľa L2 môže začať jazdiť.
HMH kedysi tvrdilo, že je možné Mirel upraviť na prevádzku ako onboard ETCS, s tým, že základným zobrazovačom VZ sa vtedy stane rýchlomer, na ktorom je bez problémov možné zobrazovať dovolenú rýchlosť, vyžadovanú rýchlosť a vzdialenosť, rýchlostná krivka sa bude zobrazovať tak ako doteraz (blikajúca cifra maximálnej rýchlosti na displeji LS). Náklady by tak vraj mali klesnúť hlboko pod proklamovaný milión za mašinu. A pokiaľ viem, v súčinnosti so SIEMENSom na tomto aj pracujú.
múdry to výrok...