Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
http://www.railpage.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=15&forum=55&post_id=34#forumpost34
už dlhšie sa chystám začať so seriálom reportáží (ako v Poprade) a snáď a samostatným fórom, nejako na to nie je čas
ako písal Vihorlat - je už hodne po dvanástej - takže náhrada novým zabzarom je nevyhnutná (už 15 rokov sa hovorí o nevyhovujúcom technickom stave releovky) ale zatiaľ železničiarsky Manitou nad ňou drží všetky ochranné ruky aj nohy (asi je to pavúk, chobotnica alebo stonožka...)
nové zariadenie má teda opodstatnenie - kým príde koridor, ešte nám podstatne narastú deti a brady a SIMIS si odslúži véééľmiveľa vlakoposunohodín...
samotný projekt zariadenia má drobné chybyčky krásy, ktoré keď sa neodstránia (podnet na GRŽSR som už dal), tak plne nahradí starú releovku aj s jej muchami - ochranné dráhy takmer plne nahradia preklzové vzdialenosti, ktoré ako jedna z mála releoviek mala zapracované, a tak sa pre priame riadenie dopravy a konštrukciu GVD vlastne nič nezmení
Splinter ja nemám fotky ale je jeden ujo čo má a snáď bude o Kysaku aj reportáž niekedy. Dispečerka má byť smerom na Prešov.
ESA vznikla podla predpisoveho stavu u nas a v CR. SIMIS vznikal podla predpisoveho stavu vo Svajciarsku, Nemecku a Rakusku, a na predpisovy stav u nas musel byt prisposobeny. Je mozne ze podobne by "vyzerala" aj ESA keby ju montovali niekde na DB ...
SIMIS-W vs. ESA ... no potom čo som videl na vlastné oči obidva systémy, neviem, možno len ten Simis nevedia poriadne projektanti naprojektovať ale aj tak sa mi rozum zastavoval.
To sa najprv dá nová Zaba a potom sa pôjde korytárčiť stanica? PLC riadenie SIMIS-W je síce podstatne spoľahlivejšie než TPCčka ESY ale náklady na akékoľvek zásahy a zmeny sa podobajú skôr reléovke než elektronickému stavadlu ...
Škoda, že sa tam nedal Thales ESTW, bolo by to dokonalé a mali by sme tu už asi úplne všetko ... už len Fairchild iECC by tu chýbalo ...
V Kysaku je reléovka sovietskej výroby (posledný mohykán) v prevádzke od roku 1959, s individuálnym prestavovaním výhybiek radičmi umiestnenými pod svetelným obrazom koľajišťa na vtedy typickom zvislom paneli čiernej farby. Relé vtedy ešte neboli zoskupené do funkčných celkov - panelov neskôr blokov, relé sú tzv.klasické uložené na policiach. Pôvodná neupravovaná koncepcia mala svetelné návestidlá vzor ZSSR bez rýchlostnej návestnej sústavy s vloženými návestidlami na koľajach 3 a 5. Cestové návestidlá na zhlaví smer M.Lodina a Ličartovce mali smerové indikátory kde svietilo biele začiatočné písmeno dopravne kam bola postavená vlaková cesta, pre koľaje 6 až 14 bol tento indikátor spoločný na zvláštnom stožiari. Na koľaji č.6 bolo (možno iba projektované, na paneli je) vložené návestidlo pre ukončenie vlakových ciest od Lodiny a Ličartoviec pre návrat postrkových rušňov, koľaj za ním už nebola dopravná, tu mali čakať postrky na svoj nový výkon po návrate z trate.
Bez toho aby som dal akéhokoľvek smajlíka - kolegovia v Kysaku sa majú na čo tešiť.
Mala by však zmiznúť letitá 50-ka pred stanicou pretože nové cestové návestidlá od Lodiny majú byť dostatočne viditeľné, budú na návestnej lávke.
Mmch. aké zab. zar. je v Kysaku v súčasnosti?
I bez velkých výluk se stále pokračuje na modernizaci železniční trati, která vede z Českých Budějovic ke hranicím do Horního Dvořiště.
Hlavní a nejdůležitější práce mají stavebníci již za sebou, ale i tak se na trati a v okolí bude pracovat až do června příštího roku.
„Výluková část už skončila. Teď se staví protihlukové stěny, natírají se, upravujeme okolí tratě či děláme na dokončovacích pracích. Ale zejména v tomto období stavíme protihlukové stěny,„ uvedl včera ředitel výstavby společnosti Skanska Jan Moravec. Stavbaři museli dokonce ve Zvíkově na Českokrumlovsku řešit nevoli obyvatel vůči protihlukovým stěnám. „Na to je přesně vypracovaný projekt, kde mají stěny být. Ve Zvíkově jedna polovina obce stěny chtěla a druhá ale ne, dokonce sepsali i petici proti stěně. Ale projektant potvrdil, že tam zeď být musí, a to i proti vůli obyvatel,„ zdůraznil Moravec.
Ale nejen ve Zvíkově nejsou lidé z betonových hradeb příliš nadšeni. Nejsou si jisti, že stěny jsou nutné.
„Takhle to ve městě vypadá jako v Berlíně. Byl jsem u známého na zahrádce, který ji má v Mladém, a hned za plotem mu tam vyrostla obrovská zeď. Není to opravdu pěkný pohled. Na vlaky si snad všichni zvykli, tak proč teď najednou stavět zdi?„ kroutí hlavou nad projektem optimalizace trati pětasedmdesátiletý Jan Voves.
Po dokončení rekonstrukce železniční trati se cestující do Horního Dvořiště budou moci svézt ještě rychleji než dnes.
„U osobní dopravy se ale toho mnoho nezmění, spíše u nákladní. Ale například zde bude moci jezdit i pendolino. Pendolino má totiž naklápěcí skříň a do Dvořiště může tak jezdit až stokilometrovou rychlostí,„ uzavřel Moravec.
(Českobudějovický deník)