Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
O postupu prací snad poskytnou dobrý obrázek následující fotky.
Aby provizoria netrvala věčně, na výstavbě trati je živo i v době dovolených, uplynulý víkend nevyjímaje.
Před dokončením jsou stavební práce v Bystřici. Montérům se podařil zkrátit termín dokončení rekonstrukce železničního mostu přes Hluchovku. Původní byl plánován až na druhou polovinu srpna. Po obou kolejích by tu měly vlaky začít jezdit už počátkem září.
„Teď se opravuje nástupiště, kolejiště a pracuje na dokončení podchodu. Od třetího září by měl začít sloužit veřejnosti včetně výtahu pro imobilní občany,„ vypočetl další stavební práce na renovaci nádraží v Bystřici vedoucí kanceláře vrchního přednosty Správy železniční dopravní cesty Ostrava Vojtěch Hermann.
Podle jeho dalších slov ostatní úpravy okolí nádraží a železniční tratě nebudou mít vliv na omezení vlakové ani silniční dopravy. „Myší díra zůstane myší dírou. Co do názvu, tak do svého vzhledu. Jen ji oproti minulosti nebudou využívat k průjezdu motoristé,„ dodal Vojtěch Hermann.
Další etapa renovace se právě rozjíždí v úseku Hrádek - Návsí u Jablunkova. „Tady se budou muset cestující obrnit trpělivostí. Začnou se stavět opěrné zdi, opravovat mosty, drážní budovy a železniční svršek,„ vysvětlil stručně důvod některých nutných uzavírek s tím souvisejících. O uzavírkách některých silnic II. třídy v Návsí a Jablunkově jsme již v Horizontu psali. Konkrétně v Hrádku, v části Harcov, začínají stavbaři budovat železobetonové piloty pro budoucí opěrnou zeď. Akce je naplánována na dva roky. Začíná se s překládkou inženýrských sítí a na jaře příštího roku by se mělo začít budovat. „To si vyžádá omezení automobilové dopravy,„ dodal Vojtěch Hermann.
V Návsí se opraví výpravní budovy a přístavek, který tady stál více než osmdesát let, bude demolován. Na původním místě by měla do konce roku vyrůst nová budova. „Proto bude na nádraží omezen pohyb cestující veřejnosti,„ dodává Vojtěch Hermann.
Klasické výluky, kdy bude doprava vlakem nahrazována mezi některými stanicemi autobusem, lze očekávat až v roce 2009. Hlavními důvody je stavba nových opěrných zdí mostů v Návsí a v jablunkovské části Bělá. Tady bude stát nový železniční most, podobně jako přes Hluchovku v Bystřici. „Další etapy opravy železničního koridoru přinesou i částečná zpoždění vlaků. Budeme se snažit, aby byla co nejmenší,„ dodal Vojtěch Hermann.
(Horizont)
dobre čítaš, popradský podchod nie je odkanalizovaný. Odtokové ryhy sú určené len odvedenie vody z mokrého čistenia a prípadných mokrých topánok, zbierajú vodu do "kýbla" oproti schodisku na nástupisko 2. Odtiaľ sa voda priebežne odparuje. Ak kýbel nestačí, musí sa voda odčerpať (preto je tam zásuvka)....
Lehota na predkladanie ponúk : 7.10.2008 - 9:00
Viazanosť ponúk : 15.01.2009
Búracie práce
Sociálno-prevádzková budova: Zastavaná plocha 300,80 m² Obostavaný priestor 1 203,20 m³
Kotolňa na tuhé palivo: Zastavaná plocha 80,76 m² Obostavaný priestor 323,20 m³ - Teplovod Základové pätky 44,60 m² Oceľové stojky 2 264,00 kg Šachty 21,20 m³
Ostatné: Betón 230,00 m³
Železničný zvršok – koľaje a výhybky: - Koľaj na drevených podvaloch (tvaru R 65, S 49) 551 m/ 5 153 m - Koľaj na betónových podvaloch (tvaru R 65, S 49 1 599 m / 28 391 m - Koľaj tvaru R 65 na drevených mostniciach 280 m - Výhybky a DKS tvaru R 65 6 ks - Výhybky a DKS tvaru S 49 49 ks - Koľajové brzdy na spádovisku 126 ks - Výhybky tvaru S 49 na betónových/drevených podvaloch 11 ks / 22 ks - Výhybky tvaru R 65 2 ks - Výhybky tvaru UIC60 na betónových podvaloch 6 ks
Železničný spodok: - výrub stromov a krovín na železničnom telese, - úpravy odvodňovacieho trativodného systému, - úpravy svahov násypov zemných telies vrátane ich potrebných rozšírení použitím tuhých výstužných geomreží. - Spevnené plochy a cesty. - Železničné mosty – úpravy existujúcich železničných mostov
Trakčné vedenie: - Úprava existujúceho trakčného vedenia. - Komplexná výstavba nového trakčného vedenia. - Úprava a doplnenie napájacích trakčných vedení. - Úprava a výstavba diaľkového ovládania odpojovačov (ďalej len „DOO“) vrátane diaľkového riadenia (ďalej len „DLR“), - Úpravy v riadiacom stredisku energetiky (ďalej len „RSE“) Žilina a trakčnej napájacej stanici (ďalej len „TNS“) Žilina.
Rozvody energetiky veľmi vysokého napätia (ďalej len „vvn“), vysokého napätia (ďalej len „vn“ a trafostanice: - Výstavba nových transformovní (technologická časť) TR 1, TR 2, TR 3 vrátane demontáže technológie starej TR3. - úpravy a výstavbu napájacích vedení 22 kV a úpravy 6 kV kábla. - Dodávka a zabudovanie náhradných prúdových zdrojov vrátane naftového hospodárstva. - Rozvody energetiky nn a vonkajšieho osvetlenia. - Vonkajší vodovod a kanalizácia.
Pozemné objekty: Stavadlová veža - zastavaná plocha 454,15 m², obostavaný priestor 4 783,00 m³ Stanovište dozorcu hl.sp. zastavaná plocha 33,64 m², obostavaný priestor 142,00 m³ Centrálna prevádzková budova zastavaná plocha 524,50 m², obostavaný priestor 4 459,00 m³ Prevádzková budova vchod zastavaná plocha 75,04 m², obostavaný priestor 355,00 m³ Prevádzková budova stred zastavaná plocha 429,40 m², obostavaný priestor 4 251,00 m³ Trafostanica TS 2 zastavaná plocha 767,50 m², obostavaný priestor 4 463,30 m³
Zabezpečovacie zariadenia: - Elektronické stavadlo vchodovej a odchodovej skupiny. - Triediace zariadenie hlavného spádoviska. - Úpravy reléového zabezpečovacieho zariadenia (ďalej len „RZZ“) tranzitnej skupiny a v ŽST Žilina. - Úprava zabezpečovacieho zariadenia odbočky Váh, - Prechodné zabezpečovacie zariadenie tranzitnej skupiny a ŽST Žilina.
Oznamovacie zariadenia: - Rozhlasové zariadenie. - Prenosové a dátové zariadenie, IRIS-N. - Rádiofikácia. - Hodinové zariadenie. - Elektrická požiarna signalizácia (ďalej len „EPS“) a poplašný systém narušenia (ďalej len „PSN“) v rozhodujúcich pozemných objektoch. - Dispozičný zapojovač. - Všetky úpravy v ATÚ Žilina Teplička. - Miestna kabelizácia v plnom rozsahu.
Kamerový systém: - U pozemných objektov vybudovanie kamerového systému monitorujúceho vonkajší obvod budov exteriérovými pevnými kamerami a miestností s technológiou jednou resp. dvomi miniatúrnymi kamerami. - Pri koľajisku (vchodová, smerová, odchodová skupina) vybudovanie kamerového systému, monitorujúceho priestory koľajiska kamerami umiestnenými na plošine výškových osvetľovacích veží. - Vybudovanie prenosovej cesty a monitorovacieho pracoviska v operačnej miestnosti budovy Železničnej polície v Žiline na Kysuckej ceste, kde bude zabezpečené nepretržité monitorovanie a prípadný zásah pri ohroze
o tomto snival uz odbornik rusko s odbornikom malcharkom, ked spolu snivali o fabrike KIA, fabrika uz nejaky ten rôcik pracuje.
coze to tak dnes opat kriesia?
ŽSR, Žilina Teplička zriaďovacia stanica, 2. stavba, 2. etapa.
Účelom stavby je dobudovanie tejto zriaďovacej stanice, ktorá zabezpečí odklon vlakotvorných prác (rozradenie, radenie, spájanie vozňov podľa potreby) zo železničnej stanice (ďalej len „ŽST“) Žilina a ŽST Vrútky do jedného miesta s automatizovaným spádoviskom. Bude slúžiť na prijímanie hlavne nákladných vlakov určených na rozradenie, prípadne odstavenie jednotlivých vozňov, doplnenie vozňov, preprahy (výmena) rušňov, technické prehliadky, deponovanie vozňov a podobné účely.
Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH: 131 207 820,00 EUR.
„Tři miliardy na ně vydá evropský operační program Doprava, 220 milionů Kč Státní fond dopravní infrastruktury a zbytek Evropská investiční banka,“ informoval ředitel Fondu dopravy Gustáv Slamečka.
Stavba skončí v květnu 2011. „Modernizace prvního úseku na trati Plzeň – Cheb do Stříbra bude hotová nejpozději v březnu příštího roku,“ řekl generální ředitel SŽDC Jan Komárek. Vyžádá si 5,2 miliardy Kč. O 900 milionů levnější je část Planá – Cheb, jejíž stavba začala loni a má skončit v červnu 2011. Celý koridor z Prahy do Chebu v délce téměř 200 kilometrů má stát 55 miliard Kč a měl by být dokončen v roce 2016. Nejnáročnější bude budování dlouhých tunelů u Prahy.
Na téměř stokilometrové trati z Plzně do Chebu, postavené v roce 1872, se po dostavbě koridoru zkrátí doba cesty rychlíkem ze současných 1,5 hodiny o 20 až 25 minut, jen na třicetikilometrovém úseku Stříbro – Planá to bude o sedm až osm minut. Maximální rychlost moderních vlaků bude 140 km/hod. Podle Václava Šťastného ze SŽDC Plzeň není možné zrychlit více, neboť nové koleje vedou většinou v dosavadních stopách. Vysoké rychlosti by umožnilo „pouze kompletní přetrasování trati“, čímž by se stavba zpozdila o pět až šest let.
Na jednokolejném úsek Stříbro – Planá vzniknou nové kolejové spodky i svršky, obnoveno bude všech sedm stanic, vzniknou čtyři podchody ve Svojšíně, Milíkově, Plané a Stříbře, uvedl zástupce dodavatele Milan Svatoš ze Skansky. Opraví se 44 mostů, nový bude ve Svojšíně, dále všechny tunely – Svojšín, Ošelín a Pavlovice. Nejdelší výluka na stavbě začala mezi Stříbrem a Svojšínem už 17. června a skončí letos 18. prosince.
(Dopravní noviny)
Co v Poprade nemame?