Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Nové Mesto nad Váhom - Práce na rekonštrukcii železničnej trate, ktoré sú súčasťou modernizácie V. rýchlostného koridoru Bratislava - Čierna nad Tisou sa posunuli na Považie. Ako potvrdil vedúci oddelenia výstavby a rozvoja mesta Dušan Macúch, priamo v meste začnú už v novembri. Súčasťou modernizácie je zrušenie križovaní železnice s cestou, budovanie cestných nadjazdov, podchodov, protihlukových stien a úprava nástupíšť. Preto aj v Novom Meste nad Váhom zmizne prejazd na Piešťanskej ulici, ktorý využívali aj chodci a cyklisti. Železnice vybudujú nový podjazd pod traťou a zrekonštruujú aj nevyužívaný podchod pre peších občanov a cyklistov.
Rekonštrukcia podchodu by mala byť hotová v jarných mesiacoch 2007. Upravený podchod bude osvetlený, bezbariérový, odstránia sa schody, do podchodu sa bude vchádzať tzv. rampovým spôsobom.
Kvôli stavebným prácam na podjazde chcú železnice uzavrieť Piešťanskú ulicu. „S tým však nebudeme súhlasiť, najskôr musí byť zrekonštruovaný podchod pre peších a cyklistov,“ dodáva Macúch. Inak by museli obchádzať železnicu až k cestnému mostu nad železnicou. Ten bude počas uzávierky jediným vstupom do mesta od diaľnice. Ak by sa uzavrela cesta skôr, ako by bol zrekonštruovaný podchod, obchádzka by pre peších znamenala takmer hodinovú stratu. Požiadavke samosprávy zhotoviteľ stavby vyhovel, a tak uzávierka tejto ulice sa predpokladá od marca 2007 možno aj do polovice roka 2008. Ako udáva Macúch, záleží to od toho, ako budú postupovať práce na podchode.
Pôvodné mimoúrovňové riešenie rátalo s nadjazdom nad železničnou traťou. Napokon sa ako výhodnejší ukázala variant podjazdu. „Pri výstavbe vznikne dopravne zložité riešenie, na ktoré Mesto plánuje využiť aj pozemok bývalej ČSAD, ktorý je jeho majetkom,“ upozorňuje Macúch. Stavebné práce sa týkajú okrem podchodu, podjazdu pre autá aj trate, perónov, ale nie budovy stanice. Celá táto rekonštrukcia by mala byť dokončená v roku 2008. Po ukončení rekonštrukcie ulica Krátka zostane slepou.
Nebezpečný prechod v Novom Meste nad Váhom prestane po modernizácii železnice existovať, trať od okolia tu budú oddeľovať protihlukové steny.
Termín ukončenia výstavby je do konca roku 2008. Modernizácia približne 20-kikometrového úseku Nové Mesto nad Váhom - Piešťany je druhou etapou celkového projektu, ktorý zahŕňa železničnú trať Nové Mesto nad Váhom – Trnava. Jedným z cieľov modernizácie je, aby vlaky na upravených úsekoch mohli zvýšiť traťovú rýchlosť až na 160 kilometrov za hodinu, v niektorých úsekoch 140 kilometrov za hodinu. Náklady na modernizáciu si v úseku Nové Mesto nad Váhom – Piešťany vyžiadajú dovedna 5,1 miliardy korún, približne dve tretiny bude financovať Kohézny fond EÚ.