Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Zaujimavost z nasej tlace. Konecne zacinam verit, ze to s koridorom myslia vazne. (na priecestiach nemoze byt rychlost 160...)
Modernizácia úseku Bratislava-Trnava sa navýši o 228 mil. Sk
BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Stavebná spoločnosť Doprastav, a.s. Bratislava bude v rámci modernizácie železničnej trate Bratislava Rača - Trnava, v úseku Svätý Jur - Pezinok, stavať mimoúrovňovú križovatku pri zastávke Pezinok v hodnote takmer 228 mil. Sk. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Železníc SR (ŽSR) Nela Blašková. Práce zahŕňajú napríklad výstavbu železničného mosta, úpravu trakčného vedenia, preložky miestnych a diaľkových káblov či rekonštrukciu osvetlenia preložky cesty.
Stavebné práce na modernizácii trate Bratislava - Trnava začalo konzorcium vedené spoločnosťou Doprastav v roku 2000. Finančné memorandum na modernizáciu tohto vyše 18-kilometrového úseku je v objeme 51,4 mil. eur, pričom 75 % z tejto sumy tvoria prostriedky z Kohézneho fondu. "Výstavba mimoúrovňovej križovatky bola zahrnutá v projekte modernizácie úseku, v Bruseli však naše požiadavky na jej financovanie z prostriedkov Európskej únie neschválili," vysvetlila Blašková. Preto museli ŽSR uzavrieť druhú zmluvu na tieto dodatočné práce, ktoré však budú financovať z vlastných zdrojov. Železnice uzavreli dodatkovú zmluvu s firmou Doprastav, ktorú vybrali v rokovacom konaní bez výzvy na súťaž. Takýto postup im podľa Blaškovej povoľuje zákon o verejnom obstarávaní, keďže Doprastav je pôvodným zmluvným partnerom na danom úseku.......................
20.6.2005 České stavebnictví str. 18 Stroje, materiály, technologie
České dráhy
Dne 26. května 2005 vstoupila stavba Nového spojení do další etapy.
Podle prastarého obyčeje je před zahájením ražby tunelů nutno osadit vysvěcenou sošku svaté Barbory, která je patronkou všech tunelářů. Sošku vysvětil pan Miroslav Cuth, karlínský farář.
“Jsme v klíčovém bodě stavby Nového spojení, která probíhá velice slibným tempem od 12.července 2004. Celá stavba má pro železniční dopravu v Praze obrovský význam. Propojením hlavního nádraží a Masarykova nádraží na jedné straně s železničními stanicemi Libeň, Vysočany, Holešovice na straně druhé se konečně zrychlí pohyb vlaků na těchto tratích”, uvedl při slavnostním projevu Ing. Jan Komárek, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC).
Nové spojení poskytne možnost propojit železniční koridory v hlavním městě, a to již dokončení I. tranzitní železniční koridor (TŽK) Děčín - Praha - Brno s připravovaným III. TŽK ve směru Praha - Plzeň a IV. TŽK Praha - České Budějovice. Význam bude mít toto dílo i pro příměstskou a městskou dopravu zapojením železnice do integrovaného pražského dopravního systému. Investorovi SŽDC se podařilo zahájit tuto téměř desetimiliardovou stavbu, obsahující 267 stavebních objektů a 44 provozních souborů, již v červenci loňského roku. Časově i technicky tak navazuje na nově vybudované přemostění Seifertovy ulice, které bylo a s ročním předstihem dáno do užívání v prosinci 2004, čímž se značně odlehčilo městské automobilové i pěší dopravě v tomto prostoru.
Celý vývoj přípravy stavby Nového spojení probíhal několika etapami, kdy byla mnoha železničními odborníky při současných konzultacích s odpovědnými pracovníky hlavního města hledána nejvhodnější varianta této prostorové náročné a rozsáhlé stavby. Každý z návrhů byl poznamenán technickou a finanční situací své doby, až se dospělo k dnes realizovanému návrhu s tunelovou variantou, který je maximálně šetrný ke svému okolí. Po stránce železničního uspořádání je ekonomický a zároveň vychází z technického vybavení a možností dnešních zhotovitelů. Současná politická situace nezná překážky, které stály v cestě návrhům v 70. a 80. letech, kdy bylo nemyslitelné počítat s ražbou tunelů v utajovaném podzemí vrchu Vítkov.
Oba dvoukolejné tunely jsou stěžejními objekty celé náročné stavby Nového spojení.
Soška sv. Barbory byla dne 26. května osazena na jižním Vítkovském tunelu u portálu v prostoru Sluncové; tento tunel razí Metrostav a.s. Ražby na souběžném severním tunelu zahájí firma SUBTERRA, a.s. zhruba o měsíc později. Odstup ražeb je z důvodu návaznosti na dokončení severní stavební jámy na východním hloubeném úseku. Tunely povedou souběžně v proměnné osové vzdálenosti od 30 do 60 metrů a podélně podejdou vrch Vítkov v hloubce přibližně 40 metrů pod Národním památníkem. Povedou od Sluncové k Vojenskému muzeu na západní straně vrchu, kde se pomocí již rozestavěné železniční čtyřkole
Práve pred pár dňami, 13.6.2005, PSA Peugeot-Citroen Slovakia oznámil ďalšie plány na www.just-auto.com.
Výroba by sa mala spustiť v polovici roku 2006 s kapacitou 300 tisíc automobilov ročne, ale podľa najnovších správ by to malo byť až pol milióna áut od roku 2009, čo by automobilku zaradilo k najväčším v Európe.
PSA uvažuje, že si bude prevádzkovať technologické vlaky vo vlastnej réžii, ale treba to brať s rezervou.
V súvislosti s pripravovanou expanziopu automobilového priemyslu na Ukrajine, sa špedičné firmy, ako DHL, zaujímajú o trasovanie technologických vlakov. Do úvahy pripadá aj trasa v relácii ČD/ŽSR cez Horní Lideč. Tam by mohlo prechádzať denne 12 - 24 párov vlakov! Konkurenčnou trasou ostáva Sopron - Záhony.
Trať bude iste ešte vhodne optimalizovaná v najbližších rokoch.
Na strankach ZSR (http://www.zsr.sk/generate_page.php?page_id=732) sa uvadza, ze v ramci rekonstukcie useku trate BA-PN sa ma rekonstruovat aj usek Trnava-Sered, co nie je ani nahodou na trati BA-ZA. Co sa tym mysli? Bude sa naozaj tato trat tiez rekonstruovat a ako?
Vcera som mal stastie..
Vybral som sa vlakom 3033 z hlavnej do Bahona na "inspekciu" co nove na koridore. Na Senkvickej prelozke chodili dva spriahnute persingy. Ale aj v Pezinku aj v Senkviciach boli este na kolaj prelozky dane cervene terce.
Vracal som sa vlakom 3012. V Senkviciach stal akosi podozrivo dlho, vypravca odovzdaval firovi nejaky rozkaz a potom sme krokom! vosli na prelozku a presili sme ju tak odhadujem 10-15 km/h. . Takze som bol pravdepodobme poslednym cestujucim po starej trati a mozno PRVIM na prelozke (neviem kadial pustali 602ku....).
A som vdacny za tu pomalu jazdu. Ked sa tam bude valit 160 uz si to tak nevychutnam
Je to zvlastny pocit pozerat sa z novej trate na PRAVE opustenu staru......
E.
Dovolim si este raz polozit moju otazku:
Ako sa dotkne rekonstrukcia koridorov bratislavskeho uzla? Budu sa rekonstruovat aj trate a stanice na uzemi BA? Kedy?