Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Jednoho dne, bylo mi zrovna dvacet, jsem však musel chtě nechtě jet vlakem do Blanska. Čekal tam na mne totiž jistý finanční obnos za mé epigramy, a jelikož jsem si již tehdy platil stravu sám, představa královské večeře činila z mé cesty nikoliv volbu, nýbrž přímo povinnost.
Na brněnském nádraží šlo všechno překvapivě hladce. Nahlásil jsem panu pokladnímu, že jsem student, a ukázal jsem mu svou ISIC kartu. Pokýval hlavou a dal mi jízdenku, kterou jsem posléze označil v označovači, jak mne instruoval. Na kolej přijel vlak a já do něj váhavě nastoupil. Byl jsem zcela ohromen, když jsem zjistil, že jsem se trefil do správné soupravy. Pouze kupé jsem si měl vybrat obezřetněji. Naproti mně se totiž usadila jakási bodrá stařena, která mi celou cestu vyprávěla o tom, jak přežila tři vlaková neštěstí. Informovala mě rovněž, že cestující v jejím kupé pokaždé všichni zahynuli; nakonec mi sdělila, že dneska se něco semele, protože to cítí v kostech. Od té chvíle se mi zdálo, že se vlak nezvykle kymácí sem a tam a kolejí se dotýká již jen silou vůle.
Cesta do Blanska však proběhla bez drážní katastrofy. Zda paní havarovala někde na trase, to bohužel nevím, ale já jsem havaroval hned, jak jsem si po vyzvednutí jistého finančního obnosu chtěl na místním nádražíčku koupit zpáteční lístek. Radostně jsem paní pokladní informoval, že jsem student, a podal jí svou ISIC kartu.
„Máte žákovskej průkaz?„ otázala se mě nerudně.
„Nemám,„ odpověděl jsem poněkud zaraženě, poněvadž jsem nevěděl, co to je žákovský průkaz. „Ale mám ISIC kartu.„
„Když nemáte žákovskej průkaz, platíte plný jízdný,„ odvětila.
„Ale tahle karta platí všude na světě,„ protestoval jsem. „Mezinárodně, chápete? Kdekoliv na světě bych se tím mohl prokázat, že jsem opravdu student.„
Paní ke mně přes obroučky svých brýlí vyslala pohled „rozloučení s otravným zákazníkem„ a pravila:
„Všude na světě kromě Blanska.„
Neschopen slova jsem si vzal jízdenku, kterou mi podávala. Jaký byl můj údiv, když jsem zjistil, že je přesně stejná, jakou mi beze slova dali v Brně! Nebýt Blanska, nikdy bych nezjistil, že na dráze prostě studenti slevu nemají.
(Blanenský deník)
Lídrem v železniční nákladní dopravě je německý koncern DB prostřednictvím jeho nadnárodní dceřiné společnosti Railion, následovaný s odstupem polskou PKP, francouzskou SNCF a rakouským koncernem ÖBB. Z výsledků velkých hráčů železničního carga v Evropě stojí za zmínku meziroční pokles vykázaného objemu přepravy u estonské EVR o 17,4 % na 37,2 mil. t. Z menších dopravců je překvapením výsledek lucemburské CFL, kde zaznamenali pokles objemu přepravy o 31,9 % na 8,3 mil. t. Německý koncern DB si loni udržel prvenství i v železniční osobní dopravě, když jeho firmy přepravily téměř 2 mld. cestujících. Přes jednu miliardu přepravených cestujících vykázala ještě francouzská SNCF s přepravním výkonem téměř 83 mld. osobokilometrů, což je o více než 7 mld. oskm více než DB. Před devátou pozicí Českých drah se seřadily italská Trenitalia ze Skupiny FS následovaná španělskou RENFE, nizozemskou NS, polskou Skupinou PKP, belgickým holdingem SNCB a rakouským koncernem ÖBB. Pomyslným titulem „Skokan roku„ lze označit řeckou OSE, neboť její objem nákladní přepravy meziročně stoupl o 23,4 % na 4,8 mil. t a počet přepravených cestujících vzrostl o 41,1 % na 13,4 mil. osob.
(Logistika)
Jarní Flora Olomouc 2007 byla od čtvrtka 24. do neděle 27. dubna v obležení milovníků květin z celé republiky. O rekordní účast se zasloužilo nádherné počasí i České dráhy. Letos poprvé byly oficiálním dopravcem výstavy. Sleva Vlak+ poskytovala 50% slevu každému, kdo se rozhodl do Olomouce zajet na výstavu vlakem Českých drah. Podmínkou bylo jen pořídit si otisk jubilejního razítka na rub jízdenky. A ten byl k mání právě na stánku Českých drah před vstupem do hlavního výstavního pavilonu. Nacházel se v sousedství expozice Receptáře.
Je to naše letošní druhá akce a jsou zde patrné pokroky a změny k lepšímu. Už uvažujeme o naší prezentaci na letní výstavě Flora Olomouc. Existuje myšlenka instalovat na nádraží Olomouc Nová ulice v nostalgické vlakové soupravě výstavu slaměnek, ovoce a zeleniny, věcí úvahy by mohla být i slosovatelná anketa. Na včerejší prezentaci projektu rozvoje turistického ruchu ve statutárním městě Olomouc až do roku 2013 jsem zaznamenal velký zájem města o spolupráci s Českými drahami. Byla tam připomenuta i tato jarní výstava jako její první krok. Olomouc se potýká s dopravou. Do budoucna by se to dalo řešit třeba i tak, že by se zájezdové autobusy shromažďovaly ve Velké Bystřici, kde je velká odstavná plocha, a návštěvníci by mohli pokračovat vlakem až na Novou ulici v sousedství výstaviště Flory vlakem. Ve Velké Bystřici je možnost parkování do 80 autobusů, komentoval letošní prezentaci ČD, a. s., a výhledy další spolupráce s městem JUDr. Mgr. Petr Holánek, zástupce ředitele odboru16 GŘ ČD, během zahajovacího dne výstavy. U pultu se s pamětním razítkem na střídačku „oháněly„ informátorka žst Olomouc hl. n. Eliška Kamínková a informátorka městského informačního centra ČD Pavlína Ivanová. Ještěže organizátoři vpouštěli návštěvníky po vlnách, aby byl hlavní pavilon neustále prostupný. Ale i v těchto intervalech relativního klidu poskytovaly informace o slevách, spojích a odpovídaly na otázky návštěvníků.
(Železničář)
Jubilejní desátý ročník celostátní akce, jejímž pořadatelem je Česká rada dětí a mládeže, proběhne od 22. do 25. května ve 28 městech po celé České republice. Program v jednotlivých městech nabídne celou řadu aktivit a doprovodných akcí - výtvarné dílny, indiánská týpí, deskové hry, hlavolamy, lanové aktivity, divadlo, taneční vystoupení a mnoho dalšího.
Dětská práva a povinnosti jsou veřejně diskutovaným tématem doma i v celé Evropě. Evropská komise zvolila jako symbol pro kampaň k uvedenému tématu tangram, starou čínskou hru. Odtud je pak už jen krůček k pojetí 10. Bambiriády. Spojili jsme pro letošek dvě myšlenky. Chceme vytvářet takové prostředí, kde se bude dětem dařit plnit si ty největší sny, a zároveň si chceme připomenout, že jsme součástí Evropy, která tyto myšlenky hájí a podporuje: Nestůj, pojď se přidat! Máš právo mít kamarády, říká Aleš Sedláček, ředitel 10. Bambiriády a předseda České rady dětí a mládeže.
Bambiriádními městy v letošním roce jsou: České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jeseník, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Krnov, Liberec, Náchod, Ostrava, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Rychnov n. Kněžnou, Šumperk, Tábor, Třebíč, Třinec, Uherské Hradiště, Zábřeh a Zlín.
Více informací najdete na www.bambiriada.cz.
(Železničář)
Tragédie fanouška, který vypadl z vlaku, oživila staré téma: k čemu fotbalový rumrajch vlastně je, proč do něj stát dává peníze a proč se vlastně tyto fašizující rvačky považují za něco přínosného.
Své si odnesou i České dráhy. Dveře, jimiž vypadl fanoušek, nešly zamknout, a dráhy také, patrně rozumně a po mnoha neblahých zkušenostech, podstrkují fotbalovým pretoriánům pro ukájení jejich devastačních pudů staré vagony.
Malé zamyšlení na zpravy.idnes.cz.
Jízdné Českých drah, byť může mnohým připadat nízké, je ale bohužel v nepoměru ke kvalitě. Mnohé vagony budí dojem, že hadr je v jejich domovské stanici pojem neznámý (bohužel ne proto, že by ho třeba nahradil mop) a že renovace má nádech směsi mystifikace, vzdálené budoucnosti a nepružnosti.
Jsou události, o kterých se pravidelně referuje, každodenní situace na drahách má ale spíše povahu problému, o kterém každý ví, ale nikdo ho viditelně neřeší, a zdá se, že ani řešit příliš nechce. Důkazem může být pokuta, kterou Olomoucký kraj udělil Českým drahám nedávno. Spíše než aby vedení Českých drah hledalo problém uvnitř podniku, začalo se nechápavě tázat, jak je možné, že jim někdo pokutu vůbec může udělit.
Korektně musíme ale přiznat, že celý problém nespočívá jen v Českých drahách, ale je komplexní. Urychlená výstavba dálnic by asi vytvořila konkurenci v podobě autobusové dopravy, tvrdší pozice vyjednavačů krajů by nepochybně prostřednictvím sankčních ustanovení ve smlouvách nutila dráhy ke zlepšení služeb a zákonné stanovení části jízdného, které musí dopravce v případě zpoždění vrátit, a to v motivační výši, by jistě také napomohlo ke zlepšení kultury cestování.
Jedno je ale jasné, pokud se celým problémem nezačnou společně zabývat ti, kteří mají možnost jej ovlivnit, nic se nezlepší. Ze strany Českých drah patrně žádná iniciativa hned tak nevzejde.
(Olomoucký deník)
„Stejné plakáty se budou objevovat v prostorách větších železničních stanic a v infocentrech Českých drah našeho kraje, např. v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Frýdlantu a podobně,„ uvedla na webových stránkách HZS LK tisková mluvčí Iva Michalíčková. V průběhu měsíce května se budou informace věnovat tomu, jak se zachovat při varovném signálu. Na červen jsou připraveny plakátky na téma jak se zachovat při požáru. Následovat budou informace například o evakuaci z ohrožených prostorů, evakuačním zavazadlu, a jiné. „Kampaň Bezpečné cestování probíhá v jednotlivých krajích České republiky a byla zahájena v únoru 2006 Ministerstvem vnitra - generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR,„ vysvětlila Iva Michalíčková.
Jako první se samolepky a plakáty objevily v metru a v dalších prostředcích městské hromadné dopravy hlavního města Praha. Kampaň si klade za cíl jednoduchou, výstižnou a zároveň nenásilnou formou informovat občany cestující v prostředcích hromadné dopravy o tom, jak se připravit na mimořádnou událost a jak se během ní správně zachovat.
„Číslo jednotné evropské linky tísňového volání 112 má sjednocující charakter kampaně a v současné době je rovnocenné národním číslům 150 -hasiči, 155 - zdravotnická záchranná služba a 158 - policie,„ dodala Iva Michalíčková.
(Liberecký deník)
Jak se lze dostat k lukrativnímu postu ve státní správě? Špičkové vzdělání, zkušenosti a talent nestačí. K vytouženému cíli je potřeba ještě drobnost. Mít správné kontakty. A pokud je jedním z nich rodinný příslušník, úspěch je zaručený. Vypovídá o tom příběh manželů Raymových. Devětapadesátiletá Vendulka Raymová, bývalá regionální ředitelka Českých aerolinií pro Británii a Benelux, vede od loňského prosince bruselské zastoupení Českých drah (ČD). V této funkci přitom vystřídala svého manžela Jana Rayma. Ten zamířil do podobné pozice. Vede v Bruselu reprezentační kancelář ČD Cargo. Výčet aktivit manželů Raymových tím ale nekončí.
Raymová si loni v květnu založila poradenskou firmu Bohemia EU Planners a čile spolupracuje s ministerstvem dopravy. Od letošního ledna do května má resort dopravy uzavřenou smlouvu na poradenské služby od Bohemia EU Planners v celkové hodnotě čtvrt milionu korun. „Dohromady ministerstvo dopravy využilo služeb zmíněné společnosti za cenu 281,5 tisíce korun,„ upřesnil mluvčí úřadu Karel Hanzelka.
VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ? NENÍ TŘEBA
Otázkou je, zda by Raymová slavila stejné úspěchy i bez manželových kontaktů. Kromě let 1997 a 1998 totiž pracoval Jan Raym na ministerstvu dopravy od roku 1981 až do roku 2003, kdy nastoupil do Bruselu reprezentovat České dráhy. Po celou dobu byl blízkým spolupracovníkem ministra. „Zastával funkci ministerského rady,„ sdělil týdeníku EURO Hanzelka.
Další háček spočívá v tom, že bruselská reprezentace ČD byla obsazena bez výběrového řízení. Jinými slovy, dráhy se nesnažily do zmiňované pozice najít nejlepšího experta. Jde přitom o vysoce zodpovědný, náročný a také dobře placený post. Drážní zástupce v Bruselu je jedním z pilířů, díky kterým se drahám podaří dosáhnout na peníze z unijních fondů. Má na starost veškeré kontakty s unií a musí vytvářet přímé vazby na instituce Evropské unie. Musí také podrobně informovat o jednotlivých fondech a monitorovat aktuální situaci v oblasti unijních projektů.
Dráhy se hájí tím, že na takové místo nemají povinnost vypisovat výběrové řízení. To je sice pravda, dráhy jsou akciová společnost, jenže stále jde o státní firmu a reprezentace v Bruselu je pro železnice zásadní. Stát by si tak neměl dovolit dosazovat na takovou pozici kohokoli. Raymová má ovšem velice dobré kontakty z doby, kdy pracovala pro České aerolinie. České dráhy platí za svého bruselského zástupce dva miliony korun ročně a Raymovou si nemohou vynachválit. „Paní Raymová splňuje požadovaná kritéria, jako jsou jazyková vybavenost, znalost prostředí, tedy orgánů Evropské unie, a navíc dlouhodobě pobývá v Bruselu, což je pro České dráhy výhodné po organizační i finanční stránce,„ uvedl Radek Joklík z tiskového odboru Českých drah.
Raymová týdeníku EURO řekla, že se považuje za experta v oboru a k práci by se dostala i bez manželových kontaktů. „Moje odbornost a pracovní zkušenost pramení nejen z rozsahu odborného vzdělání a mezinárodních zkušeností, ale hlavně z manažerské práce u Českých aerolinií,„ prohlásila. „Nevidím žádný problém, že jsem převzala funkci po svém manželovi,„ dodala. Raymová rovněž popírá jakýkoli střet zájmů kvůli své práci pro České dráhy a pro ministerstvo dopravy. „Oba dva smluvní vztahy, jak k ministerstvu dopravy, tak k Českým drahám, mají přesně stanoven obsahový rámec mých pracovních povinností, které jsou rozdílné tak, že nepřipouštějí možný střet zájmů. Já plně respektuji určené smluvní pracovní podmínky a řídím se jimi při výkonu své pracovní činnosti pro tyto zadávající subjekty.„
České dráhy platí za svého bruselského zástupce dva miliony korun ročně. Výběrové řízení na tento post nemají povinnost vypisovat.
(Euro)
30-členná posádka v osobnom vlaku...
České dráhy poskytují nadšeným cyklistům službu, když k vybraným spojům připojí tak zvané ’cyklovagony’. Tedy prostor pro úschovu kol během romantické cesty vláčkem. Tato služba však není poskytována ve všední dny, což pátek mezi volným čtvrtkem a víkendem skutečně byl. Dráhy tak vypravily na turisticky velmi zajímavou trasu pouze jeden maličkatý vagonek...
Nakonec pět statečných cyklistů zjistilo, že nejsou zdaleka sami, kdo si spletl volný pátek s víkendem. Během cesty se do motoráčku naskládaly ještě tři kočárky a davy pěších turistů!
Mašinka to zvládla a cesta se nakonec stala v davovém mačkání zábavnou, i přes neustálé stěhování kol a kočárků z jedné uličky do druhé. Samozřejmě se v davu začaly ozývat i nesouhlasné výkřiky:
„Jezdím tímhle vlakem každý den do práce a vždycky jedou tři prázdné vagony! A dneska?„ Ale my jsme byli vděční za laskavou paní průvodčí, vědomi si toho, že lecjaký jiný cholerik by nám kola okamžitě z vlaku vyházel -třeba i v pustině uprostřed horské loučky.
A proto apeluji na Vás - čtenáře, maminky, turisty i cyklisty: V pátek mezi volným čtvrtkem a víkendem nevyrážejte do přírody ani za kulturou vláčkem - ušetříte si roztomilé mačkání v rozhrcaném vagónku!
(Chebský deník)
Hrůzostrašné zvěsti i na videu najdete na stránce
http://www.novinky.cz/clanek/139458-jizda-vlakem-pripomina-horor-lide-cestuji-jako-sardinky.html
Co výpověď k současné hrůze, to perla:
Nezapomenu na Velikonoce před dvěma lety...
Nevěděla jsem, v kolik skončíme, a proto jsem si ani nezjišťovala odjezdy vlaků.
Správy STV 1.máj - dva príspevky o vláčikoch.
Zmena zliav
a nostalgia Veľký Krtíš-Szécsény
http://www.stv.sk/videoarchiv/
Na výše uvedených trasách je cestování vlakem nejenom časově srovnatelné (někdy i rychlejší) než s auty, ale hlavně tady jako živnostník najdu dost soukromí a klidu, abych si vyřídil během cesty práci. Má to ale jeden háček, přesně jak píšete: Je nutné používat pouze Pendolina nebo vlaky EuroCity. Ty jsou rychlé a uvnitř kvalitní. Zato klasické rychlíky (a vámi zmiňované nové expresy) nemohou podnikatele zaujmout. Jsou pomalejší a prakticky nevybavené (chybějící stolečky, zásuvky, klimatizace, jsou tu špinavá sedadla i záchody, bez občerstvení).
Proč píši celou tu reakci: Vlaky na zmíněných trasách doporučuji všem kolegům podnikatelům, ale nesmí se splést a použít jiné spoje než Pendolino nebo EuroCity. V případě nouze ještě tak vámi zmíněnou první třídu expresů. Jinak jsou vlaky - zvláště po loňském zdražení - horší variantou.
(Profit)
.....este teraz sa z toho sulam..
Vypadá to, jako by si dráhy z cestujících dělaly legraci.
Nejprve před čtrnácti dny oznámily, že ruší letní slevu pro mladé do 26 let, včera však své původní rozhodnutí změnily a řekly, že zvýhodnění opět zavedou. A navíc v atraktivnější podobě než před rokem.
„Původní rozhodnutí jsme přehodnotili, studenti jsou totiž našimi stálými a věrnými zákazníky,„ vysvětluje mluvčí firmy Ondřej Kubala. Na dotaz, zda něco takového před dvěma týdny tvůrci tarifu ještě netušili, však odpovídá záporně. „Ne, nechali jsme si udělat nějaké analýzy, zaznamenali jsme také negativní ohlasy od mladých lidí,„ přiznává mluvčí.
Na slevu tak bude mít od 1. července do 31. srpna nárok každý, kdo při nákupu jízdenky prokáže, že mu ještě nebylo 26 let. Loni sleva platila déle, letos však bude výraznější. Lístek pro mladé bude za poloviční cenu oproti obyčejnému jízdnému (například z Prahy do Olomouce tak bude stát 154 oproti plné ceně 308 korun), čtvrtinovou slevu dostanou mládežníci také na síťové jízdenky.
Na začátku května oznámily dráhy také zdražení kilometrické banky či víkendových jízdenek SONE+. Tato rozhodnutí jsou už však podle Kubaly definitivní a cestující se jejich přehodnocení nedočkají.
(Mladá fronta DNES)