Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Má známá odešla tedy na místo, kde ze zkušenosti věděla, že záchodky pro ženy jsou. Narazila však na zavřené skleněné dveře. Hledala alespoň cedulku, kde by si přečetla, proč je zavřeno a kam jít. Místo ní viděla za sklem pokladní záchodků v družném rozhovoru s jakýmsi mužem.
Zaklepala na sklo jednou, dvakrát - po třetím zaklepání se zvedla ona správkyně nad ledvinami aměchýři cestujících, aby ji poučila, že personál nádražních WC má každé čtyři hodiny pauzu, určenou k odpočinku. Teprve pak se slitovala a vpustila ji dovnitř. Učinila výjimku. O čistotě a celkovém dojmu z onoho zařízení mi známá raději nereferovala, neboť je dobře vychovaná. Když odcházela, WC dáma ji pustila ven a opět za ní zamkla. Mezitím už se před záchodky řadily další zájemkyně.
Pro úplnost: stalo se na hlavním nádraží v Praze v horním patře haly. Pro znalé místních poměrů to asi nebylo nic osudového, protože WC v dolní hale (snad) zavřené nebylo. Nicméně na dveřích v horní hale o tom nebyla ani zmínčička, takže neznalé - kterých je na takovém nádraží většina - měly problém… Ke zmíněnému uzavření WC ještě stanovisko Regionální správy majetku Praha: Nájemce WC v železniční stanici Praha hl. n. bude pracovníky RSM poučen o tom, že služba má být k dispozici podle potřeby cestujících, a nikoliv podle představ jeho personálu. Doufejme…
(Železničář)
* Představitelé Jihomoravského kraje zvažují definitivní nahrazení vlakové dopravy do Hevlína nad Dyjí autobusy. Argumentují prodělečností regionální dopravy a nedůvěřují ani revitalizaci přeshraničního kolejového spojení do Rakouska.
* V sobotu 22. března projede po třech měsících opět vlak po železniční trati číslo 132. Telnický starosta objednal u Klubu přátel lokálky dva páry spojů z Děčína přes Telnici do Oldřichova u Duchcova a zpět.
(Železničář)
* V pátek 7. března odstranil jeřáb třicet metrů dlouhou železnou lávku, sloužící jedno a půl století jako přechod nad osobním nádražím v Břeclavi. Třicetitunovou konstrukci provizorně nahradil přechod přes koleje, do konce roku má být v provozu nový podchod.
* Sdružení firem Metrostav, Stavby silnic a železnic a Skanska zvítězilo ve výáběrovém řízení na stavbu Modernizace hlavního nádraží Praha - 2. stavba, která naváže na stavbu Nového spojení. V rámci realizace tohoto projektu bude rekonstruováno 1. a 4. nástupiště, dva podchody, zavazadlový tunel, kolejiště atd.
(Železničář)
http://televizia.joj.sk/tv-archiv/noviny/19-03-2008-19-30-stanica-pod-tatrami.html
Jako spořivý politik se Robert Fico naposledy představil ve středu. Kabinet zasedal v Humenném a šéf vlády dorazil do pětatřicetitisícového města nočním rychlíkem.
Podle Jána Horeše z Úřadu na ochranu ústavních činitelů ho doprovázel jen jeden člen ochranky.
Neopakovala se tak situace, která nastala před několika lety. Tehdy služeb železnice využil exprezident Rudolf Schuster. Sklidil za to ale kritiku, protože jeho cesta do Košic vyšla dráže, než kdyby zamířil na východ Slovenska letadlem. Vlak totiž muselo doprovázet vládní auto a policie musela posílit hlídky ve všech stanicích, v nichž souprava zastavovala.
Fico se snaží lidem ukázat, že šetří i na cestách do zahraničí. Často létá komerční linkou, protože je to prý levnější. Úřad vlády navíc od loňska informuje obyvatele, kolik premiér ze státní kasy ušetřil.
Odborníci za tím vidí především snahu zalíbit se voličům. "Kdyby je politik přesvědčil, že v rámci výkonu funkce šetří veřejné peníze, má šanci uspět," vysvětlil Pravdě sociolog Pavel Haulík.
S oblibou ale vládní Smer-SD nemá problémy. Podle posledního průzkumu by mu ve volbách dalo hlas 46,9 % voličů. Zisk ostatních parlamentních stran by se pohyboval kolem deseti procent.
(iDNES.cz)
České dráhy měly plné ruce práce, o tom není pochyb, ale pravda je také to, že žádnému z cestujících nebylo jasné, proč museli být dovezeni až do Adamova, když už se vědělo, že dále je trasa neprůjezdná. Přece jen z předchozí stanice Blansko by měli větší možnost dopravit se jiným způsobem tam, kam potřebovali. Dispečer v Adamově byl hravý člověk a využil takového množství lidí k tomu, aby si zahrál na schovávanou. Avyhrával!
A tak tam cestující stáli a stáli a čekali, že třeba bude zajištěna náhradní doprava. Mezitím dorazil další vlak na Brno a hned jich bylo víc, by se nebáli vlka nic!
Nutno přiznat, že po hodině a půl dorazil náhradní dopravní zdroj, který bezpečně dovezl do Brna tolik cestujících, kolik se jen do něj vešlo. Někteří už ale nevydrželi a zajistili si dopravu vlastní, jiní se jali využít jiné formy cestování – autostopu.
A zbytek lidí? Čekal dál… Jak dlouho, to už nevíme. Ale jako nejzábavnější se mi jevila cedule u výdeje jízdenek (okénko bylo samozřejmě zavřené) s nápisem „Jízdenku si cestující mohou zakoupit přímo ve vlaku, a to bez příplatku„. No ano… Ale když vlak nejede a nejede?
(Blanenský deník)
Je ovšem třeba poznamenat, že do elektronické podoby nejsou převedeny všechny články, takže někdy mohu z monitoringu tisku ČD citovat některý, který se tam najít nedá.
http://www.ceskedrahy.cz/wps/wcm/connect/cd-cz/cd/tiskove_centrum/magaziny_periodika/zeleznicar/
Pavla RENČÍNOVÁ, moderátorka
--------------------
České dráhy zmodernizují lokomotivy. Ještě letos na nové řídící vozy pro dálkovou dopravu vyhlásí tendr. Kolik lokomotiv nakonec koupí, záleží na tom, kolik peněz jim dá ministerstvo dopravy. Na obnovu parku mají pro letošek přes tři a půl miliardy korun.
(ČT 24)
Asi nejmilejším překvapením pro mě byla cena jízdenky Praha - Brno. Celých (malých) 35 Kč! Samozřejmě - nic není zadarmo, ale těch pár úkonů za to stojí. In-karta vás přijde na 600 Kč s platností na 3 roky a opravňuje k využívání mírně zlevněného jízdného na všech tratích.
Pro opravdového šetřílka to ale začíná být zajímavé až v okamžiku, kdy má možnost si koupit jízdenku přes internet v den cesty. Nastupuje zde Eliška - pardon eLiška. Její jméno se mi ještě nepodařilo rozšifrovat, ale díky této „slečně„ se vám při pohledu na cenu jízdného na tváři utvoří příjemné vrásky, někdy označované jako „spokojený úsměv„.
P. S. Jenom malá organizační poznámka - cestujícím by pomohlo, kdyby o těchto nových skutečnostech byli informováni i pracovníci ČD. Ještě se mi nestalo, že by na mě pokladní pohlédla chápavým pohledem při žádosti o výdej zaplacené jízdenky přes eLišku a celá záležitost trvala kratší dobu než 15 minut strávených telefonáty na ostatní pobočky a tápáním po obrazovce počítače.
(Mladá fronta DNES)
Jel jsem s několika dalšími přáteli na křivoklátské vynášení smrtky a po příjemném odpoledni jsme dorazili ve tři čtvrtě na pět na vlakové nádraží v Roztokách. V klidu jsme si koupili lístky a čekali. Čekali deset minut, čtvrthodinu, podle jízdního řádu už jsme měli být někde u Pustovět, když vyšla z kanceláře přednosty výpravčí a se špatně skrývaným pocitem viny oznámila, že vlak ještě nevyjel z Berouna a my si máme počkat na rychlík. No co, vždyť jsme na výletě, kam bychom spěchali. Údolí Berounky je krásné, povětří čerstvé, ani moc neprší a naše nálada z předchozí akce dobrá. A tak jsme si řekli, že tu další půlhodinu vydržíme a čekali. Pomalu přicházeli na nádraží další cestující, ti už na rychlík, přišla doba jeho odjezdu, ale vlak nikde. Po chvíli paní výpravčí znovu vyšla ze svého hájemství a zatímco zamykala svoji kancelář před odchodem domů, pronesla jakoby do fóra: „Vlak od Berouna má 62 minut zpoždění, ale rychlík jede.„ Jeden z cestujících se zdvořile zeptal: „ A co lístky?„ „Ve vlaku bez přirážky,„ konstatovala výpravčí a snad ani netušila, jak těch několik slov dotyčného potěšilo. Ve vlaku si koupím lístek bez přirážky!
S několikaminutovým zpožděním nakonec rychlík přijel. Nastoupili jsme do vytopeného vagónu a těšili se domů. Přesto přišlo ještě jedno překvapení, důkaz, že i na železnici může být něco rychle. Ještě než jsme se usadili, stál u nás průvodčí a chtěl lístky.
A tak si říkám, jak se služby našich železnic zlepšují, jdou vstříc cestujícím a hlavně, až uvidím zase nějakou tu reklamu na naše skvělé železnice, budu rád, že je nemusím využívat moc často.
Se svojí čerstvou zkušeností z cestování se nám svěřil Karel Emer, Rakovník
(Rakovnický deník)
Příspěvek do redakce poslala Jaroslava Urbanová z Rynholce
(Rakovnický deník)
Celý článek je na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_11vjez.htm
Je ovšem trapné, když firemní časopis ČD hlásá bludy. Na Opavou pochopitelně nejsou žádné Milovice, leč Milotice. A jestli to bylo i v poučném listu, z něhož redakce čerpala, tím hůř...
Deset nejzajímavějších děl vystavíme v galerijním Dětském vlaku. Těšíme se na vaše příspěvky! Výtvarná díla zasílejte do 30. dubna 2008 na adresu: České dráhy, a. s. - Generální ředitelství, Odbor komunikace (O27), nábřeží L. Svobody 1222, 110 15 Praha 1.
Heslo na obálce: Nádraží snů
(Železničář)
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/24.03.2008/208411000140324-19:25-1-udalosti-v-regionech.html