Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
* Zastupitelstvo Ústeckého kraje schválilo rozsah základní dopravní obslužnosti, zajišťované kolejovou dopravou v létech 2009-2026. Kraj by měl objednávat od příštího roku spoje v rozsahu 10,53 milionu kilometrů na jeden rok, což představuje oproti letošnímu roku navýšení o 3,2 milionu km.
* Ve výrobních prostorách krnovské společnosti Olpas Moravia kompletují pozoruhodný exemplář: úzkorozchodný salonní vagon, kterým po tratích solnohradských lokálek cestoval sám císař František Josef I. S rekonstruovaným vagonem, zařazeným do historického vlaku na trati Třemešná ve Slezsku -- Osoblaha, se chtějí Krnovští pochlubit 21. června 2008.
* Divize dopravního stavitelství SKANSKA DS vykázala za minulý rok zisk 1,030 miliardy Kč. Letos se společnost soustředí mimo jiné na výstavbu Nového spojení v Praze, optimalizaci tratě Benešov u Prahy - Strančice, modernizaci úseku Praha Libeň - Praha Běchovice a rekonstrukci uzlu Ústí nad Labem.
* Jedna ze tří největších stavebních firem v Česku - společnost Stavby silnic a železnic (SSŽ) - zahájila na konci letošního února výstavbu první etapy obchvatu středoslovenského Žiaru nad Hronom v úseku Žarnovica - Šášovské Podhradie. Realizátorem výstavby je sdružení R1 SSŽ - Eurovia, jehož členy jsou Stavby silnic a železnic, a.s., a Eurovia - cesty, a.s.
* Nedávná stávka na maďarských železnicích, o které jsme čtenáře informovali, se záhy dočkala pokračování. Za splnění svých finančních požadavků zaměstnanci MÁV znovu stávkovali v úterý 26. února od půlnoci do 9.00 hod, kdy byla akce přerušena. O dalším postupu rozhodne stávkový výbor.
* Středočeský krajský soud uzavřel ve středu 27. února železniční nehodu u Vraňan, ke které došlo v březnu loňského roku. Odsoudil čtyřicetiletého René Kučeru na deset roků do vězení za umístění auta na železniční přejezd v úmyslu zinscenovat pojistný podvod. Do auta následně narazil rychlík, jedoucí z Prahy do Děčína.
* Památkově chráněný objekt bývalé čekárny na vyšehradském nádraží v Praze nechal v minulých dnech zbourat nový vlastník. Ten vzešel z loňské veřejné soutěže, kdy za celkem 42 miliony korun celý objekt od Českých drah koupil. Podle památkového odboru pražského magistrátu hrozí nyní společnosti pokuta do 100 000 korun.
* Ve středu 27. února se rozhodlo vedení OSŽ podat na bývalého předsedu Jaromíra Duška občanskoprávní žalobu. Tou je někdejší odborový předák viněn ze špatné správy svěřeného majetku a tím způsobené ztráty 4,8 milionu korun. Jaromír Dušek ovšem jakékoli pochybení odmítá.
(Železničář)
Kto by si už sám sebe, svojom príbuzným a známym rušil dobrovoľne platovo lukratívne miesta.
Staré žraloky majú pevné zuby a ešte im dorastajú nové.
Aj keď som bol vždy proti takému deleniu železníc obávam sa že napraviť to nepôjde,rozhodne nie,ako čisto unitárna železnica v minulosti.O tom že to fakt nefunguje ako by malo sú aj niekolko rokov po rozdelení stále sa opakujúce kompetenčné spory medzi ŽSR a ZSSK.Keď niekde čítam,že rozdelenie bolo potrebné,aby sa sprehladnili finančné toky,to snáď sa nedalo urobiť inak?
Nie som odborník na legislativu EU,ale nie som si istí,že by požadovala taký druh rozdelenia ako sa u nás praktizoval,pokial viem členské štáty mali liberalizovať dopravný trh,t.j. umožniť privátnemu sektoru bezbarierový prístup na dopravnú cestu,to sa dalo určite urobiť lepšie ako drastickým rozdelením,kde sa každý hrá na vlastnom piesočku a to nehovorím o náraste riadiacich pracovníkov,ktorý v jednotlivých spoločnostiach nevedia nájsť spoločnú reč,ščasti preto že to vždy ani nejde a možno aj preto,že logicky preferujú len svoje zaujmy........
Možno zase bude len jedna železnica.
České dráhy zvýšily podstatně jízdné a nejvíc nám, co dojíždíme. Jako by si řekly, musíte jezdit do práce, tak plaťte. Naštěstí si můžeme zařídit In - kartu, která je opravdu výhodná, ale i tak se nás zdražení dotklo. Ale skoro bych řekla, že horší než zdražení jsou zpoždění.
V prosinci jsem jela na besedu do Havlíčkova Brodu. Rychlík měl zpoždění, tak jsem jela osobním vlakem. Zastavoval v každé stanici a já na besedu přijela deset minut před začátkem. Cestovala jsem s pánem, který dostal před rokem z ČD, kde pracoval jako elektrikář, výpověď, a našel si práci v továrně. Nebyl ukřivděný, uznával, že vedení se tehdy rozhodovalo, jestli vyhodí jeho nebo kolegu. „Kolega měl delší praxi, tak zůstal on,„ usmál se, smířený, že přišel o práci, kterou dělal dvacet let a měl ji rád, a pak mi řekl, že by se neměli vyhazovat lidi z dílen, jako se to neustále děje, ale úředníci z kanceláří.
„Dneska jsou počítače, internet - práce v kancelářích se zjednodušila, ale přijímají se tam pořád další a další, zatímco z dílen a z provozu se lidi vyhazují...„
Ale abych nebyla pesimistická až do konce, řeknu vám něco úsměvného. Jednou jsem jela do Prahy v neděli, přijdu do haly a koukám, jeden bezdomovec vedle druhého sedí na lavičkách a čtou si jistý deník. Tvářili se u toho důležitě, nohu přes nohu... Byl to šok, řeknu vám, vidět je, jak čtou noviny! Ne, že by neuměli číst, proboha, to neříkám! Ale ještě jsem nikdy neviděla, že by si některý z nich KOUPIL noviny! Pak mi došlo, že tenhle deník v neděli nevychází, a když jsem u pokladen objevila štos dalších výtisků, bylo mi jasné, že noviny, které v sobotu zbyly, si v neděli na nádraží můžete vzít zadarmo.
A třešinku na konec! Ještě teď se musím smát, když si na to vzpomenu! Když se v novinách na podzim psalo o zdražení jízdného, přečetla jsem si, kromě jiných zlepšení, které České dráhy připravují, že mají také velký zájem o to, aby jezdilo více psů...
(Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se na našich stranách můžete setkat každou středu.
(Kolínský deník)
V dnešní době není přece složité upozornit cestující před nástupem do vlaku na to, že vlak musí jet jiným směrem, protože na jeho původní trase je nějaká havárie nebo výluka a že vlak nabere asi tolik a tolik minut zpoždění, než dojede do cílové stanice.
Stalo se mi, že jsem jel na trase Brno - Praha a z Kolína nás poslali přes Nymburk, čím jsme nabrali asi 25 minut zpoždění, ale to už stačilo na to, že mi ujel další spoj.
Kdyby toto oznámili před nástupem do vlaku, určitě bych tímto vlakem nejel a našel bych si jiné spojení, případně jel autobusem.
Žel, tato zkušenost nebyla první a mám obavy, že dlouho nebude ani poslední. Již dříve při jízdě opačným směrem jsme trasu, která trvá normálne asi 2,5 hodiny, jeli 10 hodin. Na koleje tenkrát spadl strom, do něj „vlétl„ nákladní vlak, a tak byla v provozu pouze jedna kolej pro oba směry. Kdyby toto oznámili před odjezdem, určitě bych také volil jinou možnost, než sedět 10 hodin ve vlaku bez pití a jídla.
(Žďárský deník)
http://www.ceskenoviny.cz/domov/index_view.php?id=299123
J. Vláček - ČTENÁŘ-REPORTÉR
(Berounský deník)
Obdivuji "cestovatele", kteří si předem nezjistí spojení - a pak s tím lezou do médií.
http://www.bleskovky.sk/cl/10/216182/VIDEO-Pred-vlakom-vytrcali-hole-zadky-
BRATISLAVA 25. februára (SITA) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) odštartovali v mesiaci február skúšobnú prevádzku vlastnej mobilnej siete GSM-R (Global System for Mobile communicatins-Railways) na úseku Bratislava - Senec. Ako pre agentúru SITA uviedla Martina Pavlíková z odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR, pôvodne bol zámer na testovanie skúšobného úseku Bratislava - Nové Zámky (približne 100 kilometrov), ale pre krátenie financií pre tento projekt bol zatiaľ skúšobný úsek skrátený len na 25 kilometrov. "Jedná sa výlučne o privátnu sieť ŽSR, ktorá bude po dobudovaní slúžiť na riadenie vlakovej dopravy," informovala Pavlíková.
Súčasťou systému je centrála, ktorá postačuje pre celú sieť, teda pre celé ŽSR. Tá sa nachádza v priestoroch železničnej stanice Bratislava Nové Mesto. Celkové náklady na celý projekt vybudovania siete pre ŽSR sú plánované vo výške 8,3 mil. eur.
25. 2. 2008 17:22:00 | Copyright © SITA 2008
http://ekonomika.sme.sk/c/3747680/Zeleznice-testuju-vlastnu-GSM-siet.html
Spolupracujeme s policií, která pravidelně jezdí ve vlacích na různých tratích. A v případech, že se někde krádeže opakují, pohybují se v takových vlacích častěji. Vlak je samozřejmě veřejný prostředek, a pokud si jakýkoliv cestující koupí jízdenku, tak ho z toho vlaku nemůžeme vykázat.
Takže jedinou možností je intenzivní spolupráce s policií.
Jsou cestující neopatrní?
Někdy ano. Doporučujeme cestujícím, aby si nesedali sami do kupé pro případ, že usnou. Aby neukazovali lidem své věci. Lidé rádi vytahují notebooky nebo přebírají svoje věci v taškách. To je nebezpečné. Nikdy neví, s kým mohou v kupé sedět. Rozhodně by se měli snažit nespat, případně si sednout k někomu, kdo vypadá aspoň na první pohled solidně. Když jdou na záchod, měli by si brát cenné věci s sebou.
Co dělat, když už ke krádeži dojde?
Hned jít za vlakovou četou. Ta vyrozumí policii a zloděj se dá zajistit ještě ve vlaku nebo v příští stanici. Průvodčí má mobilní telefon, hned může zavolat do stanice, případně zalarmovat policii. V každém případě se musí cestující přihlásit sám.
Pravděpodobnost, že policie takového zloděje chytí, je ale mizivá. Takže se dá vsadit jen na prevenci?
Jediná možnost je dávat si pozor a také sledovat ostatní cestující. Už to je divné, že někdo prochází vlakemsem a tam a nakukuje do kupé, kde někdo spí. Takže je dobré všímat si lidí, nenechávat věci bez dozoru. Jiný způsob boje proti krádežím není.
Na kterých trasách se krade nejvíc?
U vlaků jedoucích delší trasy asi zloději předpokládají, že cestující s větší pravděpodobností zaspí. Nebo u večerních vlaků se dá očekávat, že vagony nebudou tak přeplněné. Není tam takový dozor a lidé si rádi sedají každý zvlášť. Navíc cestují mnohdy už potmě, jsou unavení z práce a ve vlaku pak usnou.
(Mladá fronta DNES)
Pokračuje totiž třetí fáze preventivní kampaně »Bezpečné cestování«,organizovaná generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru (HZS)ČR v součinnosti s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a Českými drahami.
Více než 6000 informačních letáků se objeví v autobusech,tramvajích, v prostorách a soupravách metra,na zastávkách městské hromadné dopravy a v příměstských vlakových soupravách. Letáky občany seznamují s varovným signálem »Všeobecná výstraha«,s jeho smyslem,a radí veřejnosti co dělat po jeho zaznění. Na letácích je též doporučení jak se chovat a jednat při nařízené evakuaci.
(Haló noviny)
* V Kroměříži chce místní radnice ve spolupráci s Českými drahami, a.s., otevřít půjčovnu kol. K současným třem půjčovnám kol, které ČD provozují na území Zlínského kraje (Uherské Hradiště, Luhačovice a Horní Lideč), by se měla tedy přiřadit další, a to již od příští sezony.
* V jihomoravském Hevlíně plánují vybudování golfového areálu. Vlastní hřiště má ležet na moravské straně, jeho zázemí pak v sousedním Dolním Rakousku. Ambiciózní projekt počítá i se znovuobnovením železničního provozu mezi Hevlínem nad Dyjí a Laa an der Th aya. Záměrem přeměnit opuštěné těleso dráhy mezi Lupěným a Hněvkovem na Šumpersku do podoby cyklostezky se zaobírá radnice v Zábřehu na Moravě.
* S komplexnějším zapojením vlaků do integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje počítá tamější krajský úřad. Opatření, jehož smyslem je zvýšit zájem o cestování hromadnou dopravou, by mělo do systému začlenit tratě Olomouc-Senice na Hané a Šumperk-Uničov - Olomouc.
* Ještě letos se dočká rekonstrukce téměř pětikilometrový úsek tratě mezi místním nádražím v Prostějově a Kostelcem na Hané. Stavební práce potrvají asi měsíc.
(Železničář)