Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Sprievodca vysadil pasažierov z rýchlika
To MTI volajako zabudla pridat, ze vlak bol z Budapesti miestenkovy a uz v Keleti p.u. nechali nastupit 300 ludi naviac do 5 voznovej supravy. V 6. vozni totiz sedelo cele vedenie START-u, ktore pouzivalo tento vlak ako propagacnu jazdu do Viedne. Ze nikoho z papalásov a zurnalistov zo zavretého 6. vagona nenapadlo pridat dalsi vagon (-y) , alebo informovat ÖBB, ze ako prichadzaju na hranice netreba ani komentovat.
Raz sa mi stalo, ze som nekupil miestenku na jeden miestenkovy vlak c Soprone a sprievodca mi vobec nechcel dovolit pokracovat v ceste (inak boli sme 3 v celom vagone!) nakoniec za dlhe presvedcovanie a zapaltenie pokut a poplatkov v Eurach povolil pokracovat v jazde......
Rakusky sprievodca podla mna postupal uplne podla predpisov, kedze aj unikove cesty boli zablokovane a ani pristup k hasiacim pristrojom nebol zaruceny nic ineho nemohol urobit, ako neprevziat taky vlak (hlavne po tragedii v Kaprune). Keby sa totiz hoci sa stalo on by bol jediny potahovany.
19.12.2007 15:47 | Autor: ČTK
Zrýchlia sa koľajnice a vynovia vlaky.
Štátne železničné podniky by mali v najbližších rokoch investovať desiatky miliárd korún do modernizácie a rekonštrukcie vlakových súprav a železničných tratí.
Na investíciách, ktoré majú skvalitniť železničnú prepravu, majú mať najväčší podiel peniaze z európskych fondov. Osobný prepravca Železničná spoločnosť Slovensko by mal do roku 2012 použiť na nákup a modernizáciu lokomotív, vlakových súprav zhruba 10 miliárd korún.
Investície za viac ako 100 miliárd korún by mali do roku 2013 smerovať do modernizácie a rekonštrukcie tratí, ktorých prevádzku a údržbu majú na starosti Železnice SR. Eurofondy pokryjú asi polovicu plánovaných výdavkov.
Najviac peňazí by mal podnik vynaložiť na práce na úseku Bratislava - Žilina - Košice až po východnú hranicu s Ukrajinou, ktorý je súčasťou piateho európskeho koridoru.
ŽSR nedávno ukončili modernizáciu 100 kilometrov trate z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom. Rýchlosťou 160 km/h však súpravy budú môcť jazdiť až v najbližších rokoch, keď sa na trati namontujú bezpečnostné zariadenia.
zdroj : danglar.pravda.sk http://spravy.pravda.sk/sk_kresba.asp?idt=071218
http://archiv.markiza.sk/?31337d=18.12.2007&31337p=19
Čas 11:09-11:50 a 30:00-31:37
Pozrite si tiež vystrihnutú časť Cesta vlakom na
http://www1.markiza.sk/7edemsro/?69600e=69608
http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.php3?sub=19.12.2007/3068T
Předražené jízdné, každodenní zpoždění, neochotný personál, špinavé toalety a zima. To je zkušenost většiny zákazníků Českých drah.
„Vlaky mají jezdit s půlhodinovými intervaly, vzhledem k tomu, že mají běžně dvacet minut až tři čtvrtě hodiny zpoždění, platnost jízdního řádu zcela padá,„ stěžuje si Aleš Paik z pražských Hostavic.
„Zaměstnanci Českých drah by měli hlásit zpoždění. Téměř nikdy se tak ale neděje. Čekání na vlak se tak stává loterií,„ dodává Paik.
Na dráhy si stěžuje i další cestující, který ale kvůli své práci nechce zveřejnit jméno. Dojíždění z Kolína do Prahy popisuje jako utrpení. „Tři roky jezdím vlakem za prací. Za celou tu dobu se situace změnila snad jen k horšímu,„ říká.
Zpáteční lístek z Kolína do Prahy dnes stojí sto čtyřicet osm korun, před třemi lety stál osmdesát devět. Cena se tedy navýšila o šedesát šest procent. „Neuvědomuji si, že by energie či nafta za tři roky tolik podražily, dokonce ani mzdy v ČD o toto procento nenarostly. Neznám jinou službu či produkt, který by v letech minimální inflace podražil o téměř tři čtvrtiny,„ zlobí se cestující.
Podle manažera komunikace Českých drah Marka Joklíka nelze mluvit o takovém zdražení u všech typů jízdenek.
„Stejně jako jiné podniky nemůžeme ani my dlouhodobě ignorovat neustálý růst cen, což se odrazilo v některých nabídkách pro cestující,„ podotýká Joklík.
České dráhy se prý proto snaží zvýhodňovat především držitele věrnostních karet. Pro případ Kolína proto doporučuje měsíční jízdenku a věrnostní In-kartu. Zpáteční jízdenka poté vyjde na sto jedenáct korun. Vysoká cena ale není jediný problém, na který si cestující stěžují. „Personál přistupuje k lidem nikoliv jako ke klientům, ale jako k pytlům brambor,„ poznamenává každodenní zákazník Českých drah.
Manažer drah Joklík vidí za většinou zpoždění stavební práce na koridoru a v železničním uzlu Kolín. Výluky, o kterých jsou České dráhy předem informovány, jsou dle Joklíka v jízdním řádu zohledněny. „Jejich vliv však přesto nelze zcela eliminovat,„ přiznává problémy Joklík. Železniční uzel Kolín se od loňska kompletně přestavuje a od letošního jara se několik měsíců jezdilo pouze po jedné koleji. Teď probíhají přípravné práce na další stavební etapu.
„Pokud kraje či ministerstvo vyměří drahám pokutu, cestujícím to nepomůže. I tak budou muset pozdní příchody do práce nadělávat, nebo je zaměstnavatelé rovnou vyhodí. Chci proto od Českých drah činy,„ žádá cestující.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy)
Vlakem jezdím pravidelně víc jak deset let. A je to čím dál horší. Člověku nemusí vadit koženkové potahy. Ale fakt, že se nelze spolehnout na včasný příjezd vlaku ani s půlhodinovou rezervou, už smutný je. Výmluvy na stavební práce jsou směšné. Jak je možné, že tvůrci jízdního řádu neumí zahrnout rekonstrukci pražského hlavního nádraží do svých plánů? Proč, staví-li se něco půl roku, s patřičným omezením jízdní řád nepočítá a tváří se, jako by se nic nedělo? Málokomu by vadilo, kdyby se doba v jízdním řádu o pár minut prodloužila, ale pamatovaly by na to všechny přípoje. Pořád lepší, než bezmocně sledovat naskakující minuty zpoždění a rušit schůzky, jež už není možné stihnout. Vrcholem pak je fráze, jejíž zvládnutí je zřejmě hlavní podmínkou přijetí k Českým drahám a kterou slyšíte od poslední pokladní po hlavní výpravčí: „Já za to nemůžu.„
Jak si může podnik v takové situaci dovolit zdražit? Neboť zákazníci jsou mu v řadě případů vydáni na milost a nemilost. Nemohou si vybrat, že pojedou vlakem s někým jiným. Podobně jako na poště. Kolikrát se vám stalo, že pošťák, aniž by zazvonil, hodil do schránky lístek, že vás nezastihl, a vy musíte na poštu osobně? Nebo dokonce, že žádný lístek ani nehodil? Mně a mému okolí také čím dál častěji. Nua pak přijdete na poštu, a ta vám bez zvláštního zmocněneckého průkazu nevydá doporučený dopis pro manželku, ačkoli podle svých prapodivných předpisů ji při doručení v domě může dát kterémukoli sousedovi. Shodou zvláštních okolností i pošta zdražuje, a to ne nevýznamně. I ona si ještě užívá luxusu téměř monopolního postavení, kdy nemusí přemýšlet nad tím, že pracujícího člověka málokdy zastihne doma před obědem, že se jeho pracovní doba přesně kryje s otevíracími hodinami pošty a že její pobočky jsou v místech, kde obvykle nelze parkovat. Proč by taky takto přemýšlela? Boj o zákazníka řešit nemusí. Lámat si hlavu nad tím, proč zdražuje služby někdo, kdo má tak velké zisky, že může vyplácet milionové odměny managmentu, je zbytečné. Stačí opět zopakovat, že ani ČEZ nemusí o zákazníka bojovat.
Vzpomínáte si ještě na nedostatek toaletního papíru a dalších hygienických potřeb před rokem 1989? Jak to, že dnes k tomu nedochází? A proč si necháme líbit státní šlendrián železnice, pošty a elektráren?
O autorovi| STANISLAV BALÍK, Autor je politolog
(Brněnský deník)
Ono se v prosinci hodně psalo také o šlendriánu podniků soukromých - od obchodních řetězců přes majitele domů až třeba po firmy vodovodní a kanalizační. Formou vlastnictví to asi nebude - spíš monopolem.
neviem kto vyberal fotky, ale je to otras... zatial čo si pamatám fotky v kalendároch ako malé decko keď som si to vystrihoval a lepil z toho plagáty ktoré som si vešal na steny v izbe, boli tam nádherné fotky mašín-vlakov... z tohto kalendára by som si vybral možno tak 3 fotky... ostatné otras... odfotená výmena niekde v kolajisku samozrejme uplne krivo.. nič pekne na tej fotke.... vo Zvolene v depe odfotene závažie prestavníka výmeny v pozadí s useknutým zámkom Zvolen.... atd... no comment...
15. 12. 2007 18:15 - BUDAPEŠŤ
Vlak EuroCity s názvom Liszt Ferenc premávajúci na trase Budapešť - Viedeň nechal dnes zastaviť rakúsky sprievodca s tým, že vozne sú preplnené. Pri maďarskom Hegyeshalome prikázal stojacim cestujúcim vystúpiť z vlaku a ten sa potom pohol až o 40 minút.
Maďarskú agentúru MTI o tom informovali očití svedkovia.
Hovorca maďarskej železničnej spoločnosti MÁV Tibor Sigulinszki pre MTI uviedol, že sprievodca bezdôvodne zdržal vlak, pretože ani jeden predpis neurčuje počet cestujúcich vo vlaku. V zastavenej súprave boli ešte miesta na státie, aj keď na sedenie už nie.
Rakúske železnice nechceli zatiaľ EuroCity vlak prijať, kým nevystúpili všetci stojaci pasažieri. Tých potom nasadili na iný vlak, ktorý tiež smeroval do Viedne. Maďari dajú podľa slov hovorcu železníc túto záležitosť vyšetriť a neskôr budú verejnosť informovať o výsledku.
Zdroj : TASR
Před víkendem se v redakci Deníku rozdrnčel telefon. Muž, který si nepřál být jmenován, nás informoval o možné kolizi, která může podle nového jízdního řádu o víkendu nastat v Mladkově.
Jede rušící vlak
Podle jízdního řádu totiž na jedné mladkovské koleji v 8.12 zastaví spěšný vlak jedoucí z Pardubic do Dolní Lipky a jen o minutu později na tu stejnou kolej přijede osobák ze Štítů jedoucí do Letohradu. Pán, jenž čtyřicet let pracoval na dráze, byl takovým nedostatkem velmi rozhořčen. O vysvětlení jsme proto požádali kompetentní zaměstnance ČD.
„Věřte tomu, že nedovolíme, aby se nějaké vlaky potkaly v Mladkově. Je to ošetřeno rušícím vlakem. Takový vlak ruší jízdu ostatních vlaků. Znamená to, že z Těchonína nesmí vlak odjet, dokud tam rušící vlak z Lichkova nedojede,„ vysvětlil zaměstnanec Českých drah.
Nepropouštěli
Nový jízdní řád však není jedinou novinkou, která v posledních dnech České dráhy potkala. Určité změny nastaly také se vznikem dceřiné společnosti Cargo. Ke změnám mělo dojít i v Depu kolejových vozidel Česká Třebová. To ustálo plánovanou druhou vlnu propouštění zaměstnanců pracoviště šrotace, kde se rozebírají vyřazené lokomotivy. V první vlně, jež proběhla k 30. červnu, byla propuštěna asi desítka zaměstnanců, pro dalších deset se podařilo najít práci. Druhá vlna propouštění se měla v prosinci dotknout zhruba 20 lidí. Díky redukci na jiných pracovištích, odkud zaměstnanci odešli na doprovodný sociální program, nebyli lidé ze šrotace propuštěni, ale jen přemístěni na volné pracovní pozice, uvedl pro Deník Jan Vonka, technický náměstek depa.
(Orlický deník)
Na východe treba pracovne prilezitosti, ludia nemaju z coho zit v Blave take nieco vobec nepotrebuju. Takze preklaisko tam pomoze mozno aj rozsirit.
Podla mna za 10% planovanych nákladov na sirokorozchodnu rat mozno zmodernizovat nielen juznu magistrálu ale aj severnu a kapacita bude postacujucua na buduce storocia (hlavne ked Rusom dojde olej)
Namiesto budovania širokorozchodnej trate chcú radšej vyťažiť slovenské koľaje
[14.12.2007, TREND / gb]
Železnice SR, ktoré ešte na jar oficiálne videli ako zaujímavý projekt vybudovanie širokorozchodnej trate z Ukrajiny cez slovenské územie a ďalej do Rakúska, začínajú mať realistickejší pohľad.
Generálny riaditeľ Dalibor Zelený povedal, že podnik sa musí snažiť o vyťaženie slovenských koľají. Tie sa dnes využívajú iba na tridsať percent.
Definitívne by sa o projekte malo rozhodnúť na jar, keď by mala byť dokončená štúdia uskutočniteľnosti. Finančné odhady na novú širokorozchodnú trať sa pohybujú od 80 do 200 miliárd korún. Samy železnice takúto sumu nenájdu. Doterajšie rokovania sa nedostali k téme, kto by mal projekt zaplatiť.
Respektujeme zájem redaktorů o téma vzniku ČD Cargo, a.s., rozhodně však uplatníme právo na otevřenou a nikým nezkreslenou komunikaci s veřejností. Svoboda slova platí pro obě strany, stejně jako odpovědnost za ni. České dráhy zde proto zveřejňují dopis zaslaný České televizi, včetně odpovědí na zaslané otázky.
Dopis Českých drah generálnímu řediteli ČT ke stažení zde.
(tisková zpráva ČD)
Stejně realisticky by se měla zachovat i vláda. V čele Českých drah, největšího státem vlastněného podniku, má podle pár týdnů starých informací dojít k personální změně. A zdá se, že současný generální ředitel Josef Bazala se rozhodl správní radě dobrovolně dodat dostatek argumentů pro své odvolání. To, co firma pod jeho vedením provedla kolem změny jízdních řádů, nemá obdoby.
Nejprve se změnily tarify tak, že zdražení odskáčou nejvíce lidé, kteří jezdí vlakem pravidelně a zaměstnancům železnice fakticky zajišťují živobytí. Lze očekávat, že v důsledku toho přestanou lidé jezdit vlakem a podniku citelně klesnou tržby. Dráhy mohou mít najednou s přísunem peněz problém takového rozsahu, o němž se jim ani nezdálo. A aby toho nebylo málo, tak zoufalec, který se za ty peníze svěří do rukou železničářů, dostane na frak ještě jednou. Čerstvý jízdní řád navedl vlaky na tratě tak, že jsou neprůjezdné a stanovené časy není možné dodržovat. Obrovská zpoždění, která spoje nabírají, nemají v porovnání s řadou minulých let obdoby. Opatrné a naprosto nevěrohodné omluvy na náběh nového jízdního řádu a výmluvy na výluky jsou zcela nevěrohodné. To, co lidé zažívají na nádražích, není nic jiného než totální kolaps.
Je nepochybnou skutečností, že údržba a rekonstrukce železničních tratí znamená vždy vážné potíže. Stejně tak je pravda, že sestavit jízdní řád je nelehká záležitost a vyžaduje značné znalosti a zkušenosti. Železničáři jsou však za schopnost se s tím vyrovnat placeni - a nelze ani náhodou tvrdit, že špatně.
České dráhy čekají dlouhé roky na skutečnou reformu. Na to, že budou konečně vystaveny konkurenčnímu prostředí a budou muset bojovat o peníze, které si dosud plnými hrstmi nabíraly podle poměrně zvláštních propočtů z peněz daňových poplatníků. Jediné, k čemu zatím došlo, je formální oddělení kolejí a nádražních budov od lokomotiv, vagonů a průvodčích.
Vše dohromady však stále třímá pevně v rukou jeden management. Odboráři jako jeden muž bojují za to, aby se nic kromě nadstandardně rostoucích tarifních mezd neměnilo.
Krásná součinnost vedení státního podniku a odborů, narušovaná jen občasnou hrou na sociální konflikt, nemohla skončit jinak než podobným průšvihem.
Reakce krajských samospráv, které začaly za zpožďování vlaků a neplnění závazků z řádně uzavřených a našimi penězi splácených smluv České dráhy na konci letošního léta pokutovat, jsou jen první jiskřičkou. Bude hůř. Nové standardy Evropské unie také nebudou zajímat objektivní důvody a dráhy budou muset za zpoždění vyplácet náhrady rovnou podvedeným cestujícím. O objem pokut a náhrad by měl být zcela jednoznačně krácen nárok drah na úhradu ztráty z osobní dopravy a vedení firmy by to pak mělo promítnout do mzdového fondu. Takhle by totiž fungovala privátní firma.
A kvůli tomu, co se dnes děje, by měl už hořet autogen, který spálí naděje dnešních železničních náčelníků na dobré posty třeba v ČD Cargo, firmě, která bude spravovat vyčleněnou nákladní dopravu. Jestli zrovna z této společnosti má při privatizaci daňovým poplatníkům něco kápnout, musí být řízena od počátku úplně jinak než katastrofální mateřský podnik.
České dráhy by konečně měly být vystaveny konkurenčnímu prostředí. To by je donutilo lepší kvalitou bojovat o peníze, které si dosud plnými hrstmi nabírají podle poměrně zvláštních propočtů z peněz daňových poplatníků.
(Mladá fronta DNES)
http://archiv.markiza.sk/?31337d=12.12.2007&31337p=1&31337v%5B%5D=29415
Politici spojují Evropu, ale železnice si drží svůj život o krok zpět.
V Bad Schandau, Hohenau, Horním Dvořišti či Kútech, v malých železničních stanicích na hranicích Česka s Německem, Rakouskem a Slovenskem budou veškeré rychlíky i soupravy pendolino stavět i poté, co s rozšířením Schengenského prostoru padnou hranice.
Vrací se Rakousko - Uhersko, říkají lidé v příhraničí
V malých vsích a městečkách, jimiž expresy normálně projíždějí, budou mít mezinárodní spoje zastávku i poté, co z vagónů zmizí kontroly pohraničních policistů.#infobox
Jedná se, ale...
České dráhy se pokoušejí jednat o tom, aby rychlíky v malých pohraničních stanicích nemusely stavět.
Podařilo se to v případě Petrovic u Karviné, kde vlaky stavěly jen kvůli policistům. "Ale v případě slovenské stanice Kúty řekli Slováci jednoznačné ne," říká mluvčí Ondřej Kubala.
Proč slovenským drahám projíždění nevyhovuje, nebylo možné zjistit. Jejich mluvčí ani pracovnice oddělení mezinárodních vztahů nebyly celé odpoledne k zastižení.
Přitom odpadá i důvod technický - podle drah už se na hranicích se Slovenskem nemusí měnit lokomotivy.
Rovněž moderní lokomotivy Taurus už jezdí z Vídně do Brna anebo mezi Lincem a Českými Budějovicemi bez výměny, jízda bez výměny lokomotiv s rychlíky z Německa až do Plzně se vyjednává.
Hohenau je na dosah
Nejdále je podle Českých drah jednání s rakouskými drahami, takže obcí Hohenau kousek od Břeclavi budou vlaky na Vídeň nejspíš projíždět od příštího prosince, kdy se mění jízdní řády.
Podle Ondřeje Kubaly se o Hohenau začalo s rakouskými drahami jednat už před rokem, aby se stihla změna odrazit v jízdním řádu platném od letošního prosince. Nepodařilo se, jednání se protáhla.
Další pohraniční stanice, jako například České Velenice, Gmünd, Cheb nebo Domažlice, jsou podle mluvčího větší města a není důvod v nich i po vstupu do schengenského prostoru nestavět.
(aktualne.cz)