Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
--------------------
České dráhy klamou svoje zákazníky, tak mluví řada cestujících poté, co dráhy po víkendové nehodě luxusního Pendolina nasadily na dva spoje úplně jiný typ vlaku. Jenže za jízdenku si účtují stejné peníze, jako kdyby lidé cestovali právě Pendolinem.
Jiří FRÖHLICH, redaktor
--------------------
Takto cestují lidé v Pendolinu, luxus, kam se podíváte. A takto v náhradní soupravě. Rozdíl patrný na první pohled, jenže v náhradní soupravě lidé zaplatí za jízdenku, jako kdyby seděli v Pendolinu. Tam lidé musí povinně platit i místenku za dvě stě korun na jednu cestu a příplatek si dráhy účtují i v náhradní soupravě. Tady vidíte, o kolik lidé platí víc, než kdyby v ní jeli normálně.
osoba
--------------------
To je neuvěřitelná sprostota Českých drah. Oni vyberou dvě stě korun za místenku na Pendolino, pošlou úplně jinej vlak, není to poprvé.
osoba
--------------------
Za zpáteční jízdenku s místenkama - tisíc sto devadesát osm korun.
Markéta ŠENKOVÁ, redaktorka
--------------------
Náhradní vlak za Pendolino s naštvanými cestujícími právě dorazil do Ostravy.
osoba
--------------------
A musím vás ujistit, že jsem docela zklamaný.
osoba
--------------------
Není tam to pohodlí, na které už jste zvyklí, když si koupíte lístek na Pendolino, že.
Ondřej KUBALA, mluvčí Českých drah
--------------------
Ve vlaku je zachován veškerý servis SuperCity, který, který máme, to znamená, občerstvení, to znamená dva vozy první třídy, přípojky na notebook a tak dále. Jenom to není ve skutečnosti Pendolino, je to jiná souprava.
Jiří FRÖHLICH, redaktor
--------------------
Jenže cestující říkají: "Není to pravda."
osoba
--------------------
Nejezdil ten vozíček, nepřijel, s občerstvením.
Jiří FRÖHLICH, redaktor
--------------------
Navíc odpoledne dráhy přiznaly, že náhradní vlak nemá na rozdíl od Pendolina třeba připojení k Internetu.
Ondřej KUBALA, mluvčí Českých drah
--------------------
My nemůžeme garantovat v tomhle tom okamžiku.
Jiří FRÖHLICH, redaktor
--------------------
Rozbitá souprava Pendolina bude mimo provoz celé týdny. Od neděle ale České dráhy mění jízdní řád a v něm jeden pár spojů Pendolina nahrazují vlaky EuroCity, tam platí běžný tarif.
(Prima TV)
Konečně v Praze! Ve spěchu proběhnu nádražní halu v Holešovicích, vymačkám číslo na jízdenku přes mobil a místo ní se na displeji objeví omluvná zpráva. Systém bohužel zkolaboval. „Prostě smůla, technika nemůže být dokonalá,„ chápu problémy a s úlevou usedám do svého auta. Radost trvá do chvíle, než mě zastaví policisté. Těm radar fungoval. A bezchybně!
O autorovi| Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha)
Doufám, že se studenti Gymnázia Jana Keplera při čtení aspoň pobavili.
Akční plán logistiky nákladní dopravy pokrývá čtrnáct odborných oblastí a EK pro ně formulovala celkem 32 termínovaných akcí. Zmiňuje klíčovou úlohu logistiky pro zajištění udržitelné a konkurenční mobility v Evropě a pro naplnění dalších cílů, jako je například čistší životní prostředí, zabezpečení dodávek energie a dopravní bezpečnost. Podle EK jde o jeden z motorů evropské konkurenceschopnosti a zásadního přispěvatele k novelizované Lisabonské agendě o hospodářském růstu a zaměstnanosti. Na berlínském kongresu s 3500 účastníky uvedla spolková kancléřka mimo jiné: „Propojení produkce a logistiky bude do budoucna významně rozhodovat o pozici Německa. To hodlá zůstat exportní zemí číslo jedna, a závisí proto na logistice více než jiné země.„ Podle Angely Merkelové je Německo v podstatě dobře vybaveno potřebnou infrastrukturou.
Přesto však vláda hodlá v příštích letech investovat do dopravních cest jedenáct miliard - (skoro 300 miliard Kč).
„Musíme však dále usilovat o propojování dopravních oborů. Zde je ještě zapotřebí hodně přesvědčovací práce, protože myšlení je často ještě příliš regionální a velmi separované,„ uvedla Angela Merkelová s tím, že považuje za nutné dále investovat do dopravních systémů, protože existuje konkurence jiných zemí. „Budou nás obcházet, pokud neudržíme krok,„ varovala. Přece jenom poněkud odlišný pohled od toho našeho, kde bychom naopak právě kvůli infrastruktuře byli rádi, kdyby nás všichni jakožto oblíbenou tranzitní zemi uprostřed Evropy objeli. Anebo, trochu přehnaně řečeno, umožňovali na našem území zbožovou výměnu v relaci východ - západ nejraději tak dvakrát týdně mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou, kdy jsou všichni na obědě. Vstup do EU nás zastihl neuvěřitelně nepřipravené na růst kamionové dopravy, i když o tom, co se po rozšíření EU stane, řadu let předem zpívali všichni unijní vrabci. Jaká by to asi byla úleva, kdyby třeba dálnice D1 byla včas „proboxována„ a uznána za součást evropských dopravních koridorů (projekt TEN), včetně přísunu peněz na třetí dálniční pruh.
V Evropě se také rozdávala významná ocenění. V Bruselu šlo o dvě Evropské železniční ceny 2007 předávané na sešlosti nádražácké elity. Jednu předala viceprezidentka UIC a generální ředitelka francouzských drah Anne-Marie Idracová Jeanu Dupuymu za nehynoucí zásluhu o první vysokorychlostní vlak TGV. Druhou cenu předal sám dopravní komisař a viceprezident Evropské komise Jacques Barrot Karlu Van Miertovi z Belgie. Jemu se jako bývalému komisaři komise přiznává velká zásluha za vytvoření společného evropského drážního trhu. Na berlínském kongresu byla zase udělena Německá logistická cena 2007 výrobci zemědělských strojů CLAAS za příkladnou logistickou koncepci. Rodinný podnik středního stavu z vestfálského Harsewinkelu vyrábí veliký sortiment kombajnů a soustavně pracuje na zdokonalování dodavatelských řetězců.
Ale listopad nebyl jen samá sláva. Německem a Francií otřásaly stávky na drahách, doznívala stávka na maďarské dráze a v Air France. Zvláště němečtí strojvedoucí šli úporně za svým mzdovým požadavkem - zvýšením o 31 procent. Cena ropy dosáhla dlouhodobého maxima. Na berlínském kongresu se hovořilo o možném růstu cen za dopravu až na dvojnásobek. Mezinárodní šťára vyšetřovatelů v zařízeních řady speditérů - včetně slovutných koncernů se sídlem ve Švýcarsku - se zaměřila na nelegální úmluvy o palivových příplatcích. A aby toho všeho nebylo dost, ještě ta děsná nakládačka Slavii v Londýně od Arsenalu!
(Dopravní noviny)
V nadpise maju link na stiahnite si novy grafikon avsak namiesto toho vyjde len prachsposta obycajna tabulka, ktoru pouzili vo vydani Noveco casu vcera... link je tu: http://emelko.ringier.sk/hedviga/grafikon_zeleznic.pdf
Slavný pilot formule Brazilec Emerson Fittipaldi vyměnil 11. října kokpit formule za kokpit vlakové soupravy Pendolino.
Při jízdě z Prahy do Vídně si na několik minut vyzkoušel řízení vlaku SuperCity. "Snad mne nikdo u řízení neviděl, nechtěl bych tu rozpoutat paniku," řekl Fittipaldi bezprostředně po řízení.
Spolu s ním se u páky vystřídali i čeští závodníci Tomáš Enge a Erik Janiš. Enge už dříve iDNES.cz prozradil, že při řízení ujel několik kilometrů a že přidával a ubíral rychlost. - více zde"Závodníci prokazatelně manipulovali s pákou, která má i v režimu autopilota vliv na jízdu vlaku," uvedl náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.
I takový úkon Drážní inspekce považuje za řízení vlaku. Z provedených státních dozorů pak inspekce zjistila, že závodníci "neměli zdravotní ani odbornou způsobilost" k řízení soupravy."Jízda vlaku tak byla provozována v rozporu s platnými předpisy Českých drah a právním řádem České republiky," uzavřel Kučera. Inspekce nyní případ předá Drážnímu úřadu. "Pokud Drážní inspekce tvrdí, že manipulace s pákou v režimu autopilota má na řízení vlaku vliv, pak lže a mate veřejnost," řekl iDNES.cz mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. "Když je zapnutý autopilot, může se pákou výkonu pohybovat jakkoli, na jízdu pendolina to vliv nemá," upřesnil.
Mluvčí navíc uvedl, že v daném úseku zařízení monitorující vlastnost jízdy naměřilo naprosto konstantní rychlost. "Nebyly tam žádné rychlostní výkyvy. Na naprosto stejné úrovni přitom dokáže rychlost držet jen autopilot nebo velice zkušený strojvedoucí," doplnil Kubala. Tato "extrémní dokonalost" jízdy tak dokazuje, že vlak v tu chvíli neřídil nikdo neoprávněný.
ČD věc zlehčovaly, pak inspekci radily
Dráhy se od počátku tvářily, že problém neexistuje. Nejprve tvrdily, že šlo pouze o předstírané řízení kvůli fotografiím, později obvinily Drážní inspekci, že problém medializuje. Až poté připustily, že vlak jel v režimu autopilota.
Drážní inspekce proto vyslechla dva svědky z řad zaměstnanců Českých drah, kteří se akce zúčastnili. Strojvedoucí potvrdil, že závodník manipuloval s pákou. Ta, třebaže je vlak v režimu autopilota, slouží k regulaci výkonu vlaku včetně jeho rozjetí.
Kontrolor vozby naopak tvrzení popřel. Třetího svědka, zaměstnankyni generálního ředitelství Českých drah, která akci organizačně zajišťovala, Dráhy ani po třech urgencích neuvolnily. Drážní inspekci pouze vzkázaly, ať raději vyslechne samotného Fittipaldiho. Tím porušily dříve veřejně deklarovaný příslib, že jsou kdykoliv připraveny svá tvrzení prokázat.
Na stránkách týdeníku Železničář dokonce inspekci, která na ně má dohlížet, Dráhy vzkázaly, že měla o případu mlčet. "Domníváme se, že by bylo lépe, kdyby Drážní inspekce reagovala na dotaz novináře stručně tak, jak se obvykle vyjadřuje např. policie ČR, pokud je dotazována: Nemáme o tom žádné informace, váš podnět bude vyšetřen."
(iDnes)
Ještě, že iDNES máme, hned se cítím bezpečněji!
Když si zákazník Českých drah Rostislav Štěnička stěžoval, že každý den přijíždí do práce v Praze z Malešova pravidelně až o tři čtvrtě hodiny později, úředníci mu nejdříve jízlivě poradili, ať tedy jezdí autem. Za to se sice už ministerstvo omluvilo, jenže vzápětí opět šláplo vedle. Pravděpodobně ve snaze faux-pas vyžehlit, úředníci přidali panu Štěničkovi tip na »skvělý« spoj. »Mohu Vás upozornit, že pro spojení Malešov - Praha hl. n. a zpět není nutné použití mezinárodních vlaků,« začala slibně svůj dopis zákazníkovi ředitelka odboru kontroly ministerstva dopravy Ivana Kubaštová. Poté vysvětlila, že když člověk vyjede z Malešova po půl sedmé, s přestupem v Kutné Hoře je v Praze v 8.05 hod. Háček ale spočívá v tom, že spoj je pro cestu do práce k ničemu. Ve všední dny vůbec nejezdí.
»Za tuhle nabídku jsem jim poděkoval. Je to opravdu pěkný spoj, ale do práce o víkendu jezdit nebudu,« zhodnotil Rostislav Štěnička nabídku ministerstva.
»Je to politováníhodné přehlédnutí a ještě jednou se omlouváme,« reagoval mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Paradox je, že ministerstvem »doporučený« spoj je skutečně rychlejší než ve všední dny.
Zatímco o víkendu by se dostal Rostislav Štěnička s jedním přestupem z Malešova na Kutnohorsku do Prahy za hodinu a půl, ve všední den by mu to s jedním přestupem trvalo mnohem déle -dvě a čtvrt hodiny. Se dvěma přestupy pak »jen« hodinu a čtyřicet minut.
Ministerstvo však nejen radí, ale i uklidňuje, že problémy se zpožděním nebudou navždy.
»Časté nedodržování jízdních řádů je vyvoláno probíhající výstavbou a modernizací tratí, a tato skutečnost v zájmu zajištění bezpečnosti cestujících způsobuje na mnoha místech omezení rychlosti vlaků, případně jejich zdržení v uzlových stanicích,« vysvětluje ministerstvo. »Postupně, jak budou stavební práce dokončovány, budou odstraňovány i nedostatky v dodržování jízdního řádu,« dodává.
Výsledky by měly být vidět v dohledné době: »V zájmu zlepšení stávající situace ustavilo ministerstvo dopravy pracovní komisi, složenou ze zástupců ministerstva i provozovatele dráhy a drážní dopravy, která se danou problematikou zabývá,« slibuje ve druhém dopise ministerstvo.
Po první stížnosti panu Štěničkovi doporučovali jezdit autem nebo zkusit u zaměstnavatele možnost využít pružné pracovní doby.
(Hospodářské noviny)
Zajímavá pasáže z analýzy:
V § 2 odst. 2 písm. b) je definován okamžik, kdy má dojít za splnění dalších podmínek zákona o DzE ke dni přiznání daně z elektřiny. Podstatným okamžikem je den odečtu z měřicího zařízení, popřípadě den zjištění skutečné spotřeby energie. Zákon uvádí zdánlivě obdobné varianty ve snaze pokrýt všechny situace, které přináší praxe. Například některá kolejová vozidla nemají vlastní měřicí zařízení, proto se spotřeba trakční energie na železnici bude nejspíše určovat zjednodušeně řečeno příkonem dané lokomotivy vynásobeným dobou jízdy (ve skutečnosti mají subjekty již dnes fakturující trakční elektřinu k dispozici daleko sofistikovanější modely propočtů její spotřeby). Nicméně kdykoli bude spotřeba elektrické energie určena výpočtem (ať již jednodušším, či složitým) vždy zůstává otázkou, zda tímto náhradním způsobem dojde ke zjištění skutečné spotřeby energie. Máme obavy, že správce daně bude vcelku oprávněně argumentovat, že výsledkem i toho nejpropracovanějšího výpočtu nakonec je vždy pouze odhad skutečné spotřeby energie. Nelze proto vyloučit, že správce daně bude trvat výhradně jen na odečtech z měřicího zařízení.
(...)
(2) Od daně je osvobozena také elektřina určená k použití nebo použitá
a) k technologickým účelům nezbytným pro výrobu elektřiny nebo kombinovanou výrobu elektřiny a tepla9),
b) k technologickým účelům nezbytným k udržení schopnosti vyrábět elektřinu nebo kombinovanou výrobu elektřiny a tepla9), c) ke krytí ztrát v přenosové nebo distribuční soustavě, d) při provozování dráhy a drážní dopravy pro přepravu osob a věcí na dráze železniční, tramvajové a trolejbusové, e) při elektrolytických nebo metalurgických procesech, nebo f) k mineralogickým postupům.
(...)
Zde musíme upozornit na další nedůslednost v ustanoveních zakazujících dodání elektřiny osvobozené od daně (§ 8 odst. 2) konečným spotřebitelům bez potřebného potvrzení. Elektřina spotřebovaná při elektrolytických, metalurgických procesech a mineralogických postupech či elektřina spotřebovaná při provozování dráhy a drážní dopravy pro přepravu osob a věcí je osvobozena vždy. Při striktním výkladu zákona by bylo možné dospět k závěru, že obchodníci s elektřinou nesmí tuto elektřinu vůbec dodat konečným spotřebitelům bez potřebného potvrzení. Pokud by se například provozovatelům dráhy a drážní dopravy nepodařilo získat potřebné povolení, od 1. ledna 2008 by se metro a na železnicích vlaky prostě zastavily (viz komentář k přechodnému ustanovení § 30 odst. 2).
(Ekonom)
V Ostravě se to lidmi z vrcholového managementu jen hemží. Hlavně u příležitosti různých méně či více prospěšných konferencí se jich na předem určené místo sjíždějí celé hordy. Například nedávno si dali dostaveníčko v jednom z vyhlášených hotelů a pronášeli proslovy o dopravě v regionu. K mnohým jednáním byli přizváni také novináři, aby se informace dostali až k veřejnosti. Během dvou dnů se uskutečnilo asi šest briefingů, přičemž jeden byl svým způsobem unikátní.Nezapomenutelné setkání s lidmi od novin, rozhlasu a televize uspořádal podnik Správa železniční dopravní cesty a to u příležitosti slavnostního otevření nové vlakové zastávky "Ostrava - Stodolní". Už na perónu měl hlavní slovo generální ředitel. Před stříháním pásky všechny přítomné ujišťoval, že nové stanoviště bude prospěšné zejména cestujícím mezi Opavou a centrem krajské metropole. Ti už prý do cíle své cesty dojedou přímo, bez přestupování. Všichni tleskali a potřásali si rukama, jen mě pořád vrtalo hlavou, kterak pantograf z Opavy dorazí až na Stodolní? Vzhledem k tomu, že ani rodáci z krajské metropole nic proti ujištění pana generálního nenamítali, problémem jsme se prostě přestal zabývat. Dokonce ani na tiskové konferenci, která následovala, se nikdo o přesnou trasu spojů vedených k nové zastávce nezajímal, pouze lidé od dráhy opět zmínili veškeré výhody moderního dopravního uzlu. Asi desítka novinářů, včetně mě, tedy všechny podané informace zaznamenala a také vy, jste pak v následujících hodinách mohli vyslechnout ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava. Ovšem jen jednou v podobě, jaká médiím byla původně předložena.Už následující den jsem se totiž samou zvědavostí neudržel a zavolal na jedno z regionálních ústředí Českých drah. Zajímalo mě, kudy tedy vlaky z Opavy pojedou do středu krajského města? To co jsem se z telefonátu dozvěděl poznamenalo můj pohled na vztah mezi nadřízeným a podřízeným zřejmě navždy. Jeden z mnou oslovených výpravčích mi totiž oznámil, že pan generální ředitel se při svých proslovech několikrát zmýlil, ovšem jeho podřízeným bylo trapné jej opravovat. A tak se tedy popletené informace dostaly možná až ke statisícům čtenářů, posluchačů a diváků.Dnes už vím, že přímé vlaky mezi Opavou a centrem Ostravy ještě dlouho jezdit nebudou. Musím ovšem přiznat, že pohádka to byla krásná.
(ČRo - ostrava.cz)
Kuřáckým kupé ve vlacích křižujících Českou republiku zbývá posledních šest dní života."Ve všech vlacích, které jsou vedeny pod hlavičkou Českých drah, se nebude smět od nového jízdního řádu kouřit. Tedy od 9. prosince," potvrdil Ondřej Kubala, mluvčí společnosti.
Podobně je tomu už v Rakousku a Německu - tamní přepravci zakázali kouření ve vlacích od září.
České dráhy se ke stejnému kroku rozhodly po průzkumu mezi cestujícími. "81 procent našich zákazníků odpovědělo, že by přivítali, kdyby byly vlaky zcela nekuřácké," uvedla ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah Luďka Hnulíková. "Chceme jít stejným směrem jako ostatní evropské země. Když se dnes podíváte do vozu, kde se smí kouřit, zjistíte, že nekuřácká část je plně obsazena a v kuřácké je jen několik cestujících."
Všechny vozy Českých drah jsou už v tuto chvíli označeny jako nekuřácké.
Kuřácký oddíl se může ve vlaku ČD objevit pouze od některé ze zahraničních společností. Je to příklad maďarských vozů, řazených na vlaku EuroCity Hungaria, který spojuje Budapešť s Prahou a Hamburkem. "Tyto vozy budou mít i po 9. prosinci vyznačené oddíly pro kuřáky, na území České republiky tam ale kouřit nebude možné," doplnil mluvčí Kubala.#infobox
V mezinárodních vlacích, které jezdí mezi Českem a Slovenskem (například Pendolino na trase Praha-Bratislava) a jsou sestaveny z českých nebo slovenských vozů, se už přes rok nekouří na základě oboustranné dohody.
Na dodržení zákazu bude dohlížet průvodčí a případné porušení bude trestáno stokorunovou pokutou či přirážkou k jízdnému, která by dosahovala výše až 500 korun.
(aktualne.cz)
Takový "aktuální" článek může napsat jen ten, kdož vlaky nejezdí. V osobácích se nekouří léta, už před drahným časem bylo raritou najít kuřácké kupé aspoň v některém rychlíku a před několika měsíci vymizela prakticky zcela.
Clanok najdete na tomto linku: http://www.tvojepeniaze.sk/vlakov-v-regionoch-bude-menej-djt-/sk_pludia.asp?c=A071204_060554_sk_pludia_p01
(Profit)
O autorovi| PETR ŠPERKA, Otrokovice
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava)
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=65116
http://www.ta3.com/sk/reportaze/67054_prevoz-jadroveho-materialu