Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
http://www.markiza.sk/tv_archiv/?19383d=12.05.2007&19383m=d&19383p=TNOVINY&19383v=16924
A protože je všeobecně známo, že vandalové si servítky neberou, a jakmile zjistí, že nějaká čekárna je nestřežená, zničí veškeré zařízení, je nezbytné takovou čekárnu zavřít a ponechat třeba jen přístřešek proti dešti. Pokud jde o vlaky, už mnohokrát se psalo a mluvilo o tom, že regionální dopravu objednávají (a ztrátu z jejího provozování platí) kraje. A kdo platí, poroučí: tento vlak nechtějí, tak nepojede, i když místní lidé mohou mít jiný názor.
České dráhy vydávají propagační tiskoviny, aby u většiny lidí, ať už vlakem jezdí nebo ne, zlepšily svůj obraz. Je to důležité také pro to, když se občan rozhoduje, zda pojede vlakem či nikoli. Je možné, že některým pisatelům mohou připadat „falešné“, protože akcentují především pozitivní vlastnosti železnice. Ale umíte si, vážení čtenáři, představit propagační materiál, kde by třeba obchodní řetězec psal, že někteří zákazníci v jeho supermarketech nedostanou všechno, co chtějí – a přece to tak je!
Také naše propagační časopisy a letáky se pochopitelně nezmiňují o tom, že jakýsi vlak měl velké zpoždění, nebo že v nějaké zastávce byla zrušena pokladna, ale zdůrazňují, že třeba v delším časovém období 91 procent osobních vlaků dojelo včas.
Mnoho autorů kritických článků v médiích si stále myslí, že železnice je obecně prospěšná služba, která musí vyhovět každému, ať si přeje cokoli. Pokud jde o regionální dopravu, bylo by lepší směřovat své stesky a snahy o nápravu krajům; České dráhy nemají žádné finanční prostředky navíc, aby mohly regionální dopravu vylepšovat podle přání cestujících.
Vždycky bude platit staré úsloví, i s tím archaickým slovem: Všechněm nelze vyhověti…
IVO ŠTECHA
(Železničář 18/2007)
MOSKVA - Z Čiernej nad Tisou by mala viesť širokorozchodná železnica až k Dunaju a bratislavský prístav sa stane významným logistickým centrom spájajúcim Východ a Západ. Vyplýva to z memoranda o výstavbe širokorozchodnej koľajnice, ktoré včera podpísali v Moskve.
Fico oprášil plán, o ktorom hovoril začiatkom 90. rokov premiér Vladimír Mečiar a ešte pred ním socialistickí plánovači.
Dnes sa náklady z Ruska prekladajú na hraniciach s Ukrajinou v Čiernej nad Tisou. Z ekonomického hľadiska to nemá opodstatnenie, bola by to investične veľmi náročná operácia, povedal včera Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného. Hoci objem prepravy na ukrajinskej hranici rastie, kapacita prekladiska je stále využívaná len asi tretinovo.
V Moskve sa tiež potvrdilo, že slovenská zahraničná politika sa k téme plánovaných protiraketových základní v Česku a Poľsku vyjadruje dvojhlasne. Minister zahraničia Ján Kubiš ich obhajoval, premiér Fico hovoril, že s nimi nesúhlasí.
sme
viac na:
http://sebo.blog.sme.sk/c/92476/Meskanie-vlaku-vs-cestovanie-nacierno.html
Čo sa stane, keď nejaký blázon hodí do idúceho vlaku kameň.
Viac na:
http://michalhudec.blog.sme.sk/c/92430/Co-sa-stane-ked-nejaky-blazon-hodi-do-iduceho-vlaku-kamen-foto.html
Papalasi ČD/SŽDC, ŽSR/ZSSK a dalsi by sa mali zamysliet, ci robia GVD a ustanovenia o "nečakaní" len pre plnenie GVD a cestujuci je druhorady, alebo ci to nema byt nahodou opacne.
Zaujimave totiz je, ze ked cosi trosku pomeska tak cakaju aj ICE, TGV, ES* (videl som to nespocetne-krat), hoci aj 10 min., ale xx ČD "ani sekundu".
Zaostávající železnice
Josef Baxa
Děkuji všem za kritiku mého článku. Ani jsem netušil, jakou diskuzi rozproudí. Vlakem jezdím v poslední době méně často - asi jedenkrát za měsíc, ale mezi lety 1990 a 1994 jsem dojížděl každý den za studiem do Plzně. Myslím si že do tajů fungování železnice jsem pronikl. Asi to byl opravdu jen ten pátek třináctého a nakupení nešťastných náhod, ale bohužel se stalo to, co jsem popsal.
Celé dílko je na
http://www.blisty.cz/2007/4/23/art33951.html
Reakce na článek Josefa Baxy „Zaostávající železnice“
Jen jednou jsem se v uplynulých několika letech odhodlal odjet z Brna do Prahy vlakem. Od té doby jezdím pouze autobusem, a to autobusem rychlejším, levnějším a daleko komfortnějším, než kterýkoliv z vlaků, s výjimkou několika mezinárodních expresů v kategorii 1. třídy za násobek ceny "stadardního" autobusu. Doporučuji malé srovnání možnosti dopravy z Brna do Prahy v sobotu od 12:00 bez přestupu.
Celý článek protiželezniční ja tady
http://www.blisty.cz/art/33952.html
Kdoví, proč zrovna "Britské listy" soustavně bojují proti železnici?
Celý "horor" Josefa Baxy si můžete přečíst tady:
http://www.blisty.cz/art/33898.html
Pro ty, kdož ho číst nehodlají, aspoň jeho závěr:
Cestování drahou je asi již jen pro abonenty. Ti se vyznají v tajích železnice, nekupují si zbytečné místenky a jízdné mají za 60 %, když předtím zaplatili členství v klubu za 600. Náhodný cestující nemá šanci. Ostatně stejně jako na dráze, musí si i cestující cestu naplánovat, nejlépe při změně jízdního řádu. Jestli se České dráhy a jejich zaměstnanci budou podobným způsobem chovat k cestujícími nadále, nezbude brzy než jejich privatizace. Nikdo toho nebude litovat. A potom se asi celá modrá armáda bude divit. Cestující se diví již nyní.
Že je to strašné na těch našich drahách?