Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Od 4. marca prestanú jazdiť niektoré regionálne vlaky a desiatkam ďalších skrátia trasu. Železničná spoločnosť tým dosiahne časť úspor, ktoré plánovala už na konci minulého roka. Vtedy zastavilo škrtanie vlakov vyjednávanie politikov Smeru a SNS až tesne pred termínom rušenia. Odborníci však aj tak predpokladali, že škrty sa v priebehu roka 2007 urobia. Ale postupne, aby boli menej nápadné.
Ide o zrušenie 25 regionálnych vlakov, ktoré jazdia takmer prázdne, a ďalších asi sto zmien v trasách," uviedol pre Pravdu Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Podľa informácií Pravdy zmeny spočívajú v skrátení trás desiatok osobných vlakov a niektorých rýchlikov.
"Snažíme sa správať ekonomicky a šetriť. Regióny napriek upozorneniam neriešia súbehy s autobusovou dopravou, a potom jazdia vlaky nevyťažené," vysvetlil Čikovský.
Premiér Robert Fico vlani sľúbil, že žiadne škrty nebudú. Štát si v zmluve od Železničnej spoločnosti Slovensko objednal rovnaký počet kilometrov ako v roku 2006. "Počet odjazdených kilometrov dodržíme. Výkony však presunieme tam, kde ľudia vlaky využívajú," doplnil Čikovský. Železničná spoločnosť teda zruší prázdne regionálne vlaky a tam, kde sú plné, spoje pridá. "Zavedieme vlaky na iných štyroch trasách," povedal Čikovský.
Škrty vlakov začali súboj o dopravu v regiónoch
Železničná spoločnosť Slovensko začala súboj s autobusovými firmami o tom, či budú mať v regiónoch zelenú vlaky, alebo autobusy. Preto zruší 25 vlakov a ďalšie obmedzí na trasách, kde vinou súperenia s autobusmi železnice najviac prerábajú. Zmeny sa urobia v rámci bežnej štvrťročnej úpravy cestovného poriadku od 4.¤marca.
"Je načase, aby samosprávne kraje riešili súbežnú dopravu v regiónoch," povedal Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Aby firma dodržala sľub daný ministerstvu dopravy, udrží počet odjazdených kilometrov vlakov zahustením dopravy na vyťažených trasách.
"To je optimalizácia. Nemáme na výber, keď regióny neriešia fakt, že desať, pätnásť minút pred odchodom vlaku odchádza autobus. Pritom oba spoje sú financované z verejných peňazí," zdôraznil Čikovský.
Preto napríklad rýchlik z Bratislavy cez Žilinu do Čiernej nad Tisou bude cez víkendy jazdiť len po Košice. Prestanú jazdiť niektoré osobné vlaky z Trenčianskych Teplíc do Trenčianskej Teplej, z Myjavy do Vrboviec, z Vrútok do Žiliny či spoj medzi Dudincami a Šahami.
Osem samosprávnych krajov sa však bráni, že zatiaľ nemajú nijaké kompetencie v železničnej doprave, financujú len autobusy. Preto vraj nemôžu rozhodovať o tom, či bude nosná autobusová alebo vlaková doprava. Podľa Železničnej spoločnosti však osem VÚC pripomienkuje cestovný poriadok vlakov a o počte autobusov rozhoduje prideľovaním licencií na autobusové spoje.
Podľa Čikovského napríklad na trase z Čadce na Makov, je po prvú dedinu Raková veľká konkurencia vlakovej a autobusovej dopravy. "Za týždeň tam prejde neuveriteľných 1100 autobusov a 150 vlakov, nemá zmysel z verejných peňazí financovať oboje," povedal Čikovský.
Osem krajov dáva na prímestské autobusy takmer 1,5 miliardy korún. Štát dáva na chod vlakov 5,5 miliardy korún a ďalších 3,8 miliardy pre ŽSR na zabezpečenie tratí.
O škrtaní prerábajúcich vlakov sa hovorilo na konci minulého roka, pretože v štátnom rozpočte je pre Železničnú spoločnosť len 4,5 miliardy korún a na súčasný rozsah dopravy by mal štát doplatiť až 5,5 miliardy korún.
Po koaličných rokovaniach sa však rozhodlo, že vlaky musia odjazdiť rovnaký počet kilometrov a Železničná spoločnosť dostane počas roka ešte pridaných 500 miliónov a tichý súhlas na pôžičku ďalších 500 miliónov korún.
Aby počet odjazdených kilometrov zostal zachovaný, Železničná spoločnosť zavedie nové vlaky vo Vysokých Tatrách, medzi Fiľakovom a Lučencom aj z Leopoldova do Nitry alebo z Kysaku do Prešova.
Jana Morháčov
Tak to zistuj ako ja:
na http://www.ceskatelevize.cz/ zadaj do okna "Hledej pořad" text "Svět na kolejích" a stlac "OK".
pod tíhou argumentů beru svou nížeuvedenou výtku zpět.
Nakonec: Vlaky.net - náš druhý domov!
___________________
A abych nebyl zcela o.t. a přispěl též k organizovanému bordýlku těchto stránek:
Dnes na ČT 2 ve 14:10 SEČ Svět na kolejích, zřejmě bez reprízy.
pozn. autora: slovo "bordel" je treba chápať v zmysle neporiadok.
Addams, z ponúknutých tém si vyberám: Boučkovci a Mojsejovci. O týchto témach mám aspoň chabé vedomosti.
České dráhy se zkrátka rozhodly, že práci průvodčích zastanou ostatní členové vlaku. Na několika regionálních tratích už experiment, který ročně uspoří i stovky tisíc, probíhá.
Vlaky bez průvodčích jsou zatím na místních tratích výjimkou. Ale i tady platí, že vše je otázkou času a zvyku.
Pokud snad cítíte nostalgii, vzpomeňte si na televizi. Dnes už málokomu přijde divné, že ho ranní, odpolední, večerní nebo noční televizní jízdou neprovází hlasatelka.
Plačky nad vymíráním průvodčích nejsou namístě. Cestující čekají na jiné překvapení než na personální rošády Českých drah. Tím největším by bylo, kdyby se na železnici začalo konečně jezdit včas.
O autorovi| Jaroslav Chudara, vedoucí redakce
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava)
Pan vedoucí to drahám zase natřel!
http://www.markiza.sk/tv_archiv/?19383v=12957&19383p=PALBA&19383d=29.01.2007&19383o=
http://stv.mediacapitol.com/tvarchive/video/video.html?video=25263