Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Je to šoková terapie. Stěny jsou vymalované dočervena a pokrývají je trubice tepen. Kdo stojí uvnitř, připadá si jako v lidském těle. Kolem je šero. Prostor působí stísněně, vzbuzuje nepříjemné pocity. Z monitoru promlouvá ke skupince dětských diváků postava bez tváře: imaginární mladík, který propadne drogám.
Začíná promítání. Snímek startuje záběrem na hlouček dívek v klubu, které si od kamaráda berou extázi. Svět drog může zpočátku vypadat lákavě. Skupinka na plátně se vydává domů autem. Řídí mladík pod vlivem drog. Vtom se projekce zastaví a hlas z reproduktorů se ptá diváků, kdo z nich by takovou jízdu risknul.
Pár školáků nesměle zvedá ruku nahoru, že by nejeli. Záběry končí nehodou. Když se zvedne plátno, objeví se v druhé části nabouraná fabia a poničený motocykl. Všude páchne benzin. Přichází hasič, který pustí diváky do dalšího vagonu. Jeho stěny lemují portréty úspěšných manažerů, právníků, sportovců. Instalace ukazuje, že každý má možnost volby: drogy, nebo něco dokázat.
Přestavěli poštovní vozy
Vlak, který stojí na pražském hlavním nádraží, vidělo v předpremiéře 180 školáků. Dnes bude slavnostně představen veřejnosti. Má jediný úkol: varovat před nebezpečím drog.
„Je to lepší než školní přednáška,“ říká Lukáš Čeček z jedné pražské základní školy, který vagony včera prošel. A jeho kamarád dodává, že každý se stejně musí rozhodnout sám, jestli bude drogy brát.
První dva vagony přestavěl z bývalých poštovních vozů podnikatel Martin Lain. „Stály nás pět milionů. Chceme ukázat, že to myslíme vážně, a chceme sehnat peníze na zbytek vlaku,“ říká.
Lain se do projektu zapojil proto, že jeden člověk v jeho okolí propadl drogám. Ke dvěma hotovým vagonům by rád v budoucnu připojil další. Jeden z nich bude zařízen jako doupě narkomana s odpadky, špinavou matrací a nevábným zápachem.
Mezi drogovými experty existují na protidrogový vlak různé názory. Část odpůrců si myslí, že vnitřek vlaku je moc drastický. Jiní se naopak domnívají, že projekt je naivní nebo že efekt není jistý.
„Odborná veřejnost o projektu vlaku diskutuje. Bude potřeba ho dobře vědecky vyhodnotit, jestli má opravdu preventivní účinky,“ říká Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy.
Policie projekt vlaku podporuje. „Dnešním školákům je protidrogový vlak blízký jazykem multimédií, který je i jejich jazykem,“ míní Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály.
(MF Dnes)
Při cestách do vzdálenosti 40 kilometrů zákaznické jízdné nepodraží, někde dokonce zlevní, na delších vzdálenostech si už ale cestující připlatí (příklady viz rámeček), v nejdelším tarifním pásmu až o dvanáct procent více.
Například na cestě z Plzně do Prahy se cena zlevněné jízdenky zvýší o dvanáct korun. Nově bude stát 98 korun. „To už se mi slevová karta vůbec nevyplatí. Autobusem se tam dostanu rychleji a levněji, na Zličín za šedesát korun,“ říká Plzeňan Jiří Šereda, který dojíždí každý týden do hlavního města za prací.
Dráhy tvrdí, že zdražení zákaznického jízdného se dotkne jen menší části cestujících, většina se jich totiž vydává vlakem na kratší cesty.
„Průměrná vzdálenost, na kterou zákazníci Českých drah cestují, je 36 kilometrů,“ vysvětluje mluvčí ČD Aleš Ondrůj. Tvrdí, že dráhy ke sjednocení slevové sazby přistoupily hlavně proto, aby se celý systém zjednodušil a zákazník vždy přesně věděl, jakou slevu dostane.
Stejné zůstanou po 10. prosinci ceny obyčejného jízdného, traťových jízdenek pro dojíždějící do zaměstnání, žákovské jízdné i cena víkendové jízdenky SONE+. Zpáteční jízdné bude stejně jako dosud zlevněné o pět procent.
Při cestování na delší vzdálenosti chtějí dráhy zákazníky zvýhodnit pomocí nového produktu eLiška. Díky němu mohou lidé cestovat mezi krajskými městy za jednotnou cenu 140 korun. Vyplatí se to ale až při cestování na trasy delší než 200 kilometrů.
Jak se změní ceny - zákaznické jízdné ČD:
Trasa - nyní/ od 10. 12.
Plzeň - Praha 86 Kč/ 98 Kč
Plzeň - Cheb 80 Kč/ 91 Kč
Plzeň - Dobřany 16 Kč/ 15 Kč
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj)
Popravdě řečeno, nemyslím si, že dopad na substrát bude nějak dramatický. Zákaznické jízdné se totiž vyplatilo jen pro jízdu jedním směrem. Většina cestujících ale chce jet také zpátky - a zpáteční sleva byla výhodnější. Podobných článků se teď vyrojila celá řada. Nemohu se zbavit dojmu, že jejich autoři nevědí, co to "zákaznické jízdné" vlastně je.
Bezdomovci jsou jako stěhovaví ptáci. Na zimu se stěhují za teplem, občas se někde usadí, ale ne na dlouho. Někteří mají svá trvalá bydliště registrována u obecních úřadů. Řada z nich však raději dává přednost volnosti a svobodě. A tak "přelétají" z místa na místo. Nejraději mají nádražní haly. Po jejich "odletu" tam však často zůstává pěkná spoušť.
„Je to hrůza, hlavně večer. Člověk aby se kolikrát bál si sednout. Lavičky, když už jsou náhodou volné, jsou upatlané, kolem je rozlité víno. Snažím se tu zdržovat co nejmíň, hlavně večer,“ stěžuje si studentka Kamila, která každý den dojíždí vlakem do Pardubic ze sousedního Hradce.
Právě cestující a zaměstnanci Českých drah mají v Pardubickém kraji s bezdomovci největší potíže.
„Je logické, že se stahují právě sem. Nádražní haly jsou veřejné prostory, které musí umožňovat přístup všem. Oni toho zkrátka zneužívají,“ připouští mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.
Problém však není ani tak v pobytu bezdomovců na nádražích, ale v tom, jak se tu chovají. „Často jsou opilí, obtěžují cestující, žebrají, vyhrožují lidem nebo kradou. Chápu, že jejich situace není lehká, ale my musíme především zajistit pohodlí našich zákazníků,“ dodal Ondrůj.
Přestože se Městská policie snaží ze všech sil, proti nádražním tulákům toho mnoho nezmůže. „Vykážeme je z místa a za chvíli jsou tam zpátky. Ukládat blokové pokuty nemá smysl. Stejně je z nich nikdy nedostanete. A jiné prostředky v demokratické společnosti nemáme,“ připouští velitel městské policie v Pardubicích Petr Kvaš. V boji s bezdomovci tak policisté připomínají bájného Sisyfa.
„Jezdím po celé republice. Nasednu na vlak, a kde mě z něho vyhodí, tam chvíli pobudu. No a pak jedu zase dál,“ vypráví pětačtyřicetiletý bezdomovec Karel, který se tak dlouho utápěl v alkoholu, až přišel o všechno a skončil na ulici. Na pokutách či za pobyt na záchytce dluží i on plno peněz. Těžkou hlavu si z toho ale nedělá. „Nic neplatím. Bydliště žádné nemám a nikdo mě nesežene,“ směje se Karel.
Podle strážníků však právě takovíto cestovatelé představují v kraji největší problém. Při jejich legitimování zjistili, že z Pardubic je asi jen každý třetí. Stejné zkušenosti mají i v Ústí nad Orlicí. „S místními bezdomovci problém nemáme. Konflikty vyvolávají hlavně ti, co k nám přijíždějí odjinud,“ tvrdí velitel městské policie z Ústí nad Orlicí Martin Faltus. Alarmující je podle něj skutečnost, že jejich věk se stále snižuje a často jsou závislí na drogách.
České dráhy věří, že situaci na nádražích pomůže zlepšit i nově zaváděný kamerový systém.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
na
http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=14556&cislo=43/2006
Takto začíná "informace" v deníku MF Dnes, která je celá k vidění na
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=260&r=ekonomikah&c=620097
Přitom cestujících, kteří jejich služeb využívají pravidelně- tedy držitelů traťových jízdenek studentských či pro dojíždění do zaměstnání, se "zdražení" nedotkne. Ale proč nenapsat katatstrofickou zprávu (nebo aspoň titulek), že...
Více této hajzlologie najdete na
http://www.msdenik.cz/ostrava/zpravy/doprava_toalety_vlaky_zh.html
„Příčinou byl pravděpodobně příčný zlom jazyka výhybky. Letos v lednu a v srpnu však proběhla speciální kontrola a výhybka byla v pořádku,“ říká mluvčí ČD Aleš Ondrůj.
Znamená to, že k podobné závadě může dojít na jakémkoliv jiném místě a ani kontroly ji nemusí odhalit. Podle drážní inspekce se ale jedná o výjimečný případ, podobná vada výhybky se v poslední době nestala příčinou nehody vlaku.
Rozsahem podobná železniční nehoda se stala loni v říjnu u zastávky Želenice mezi Bílinou a Mostem. Nákladní vlak zezadu narazil do stojícího nákladního vlaku. Při nárazu zahynul dvaapadesátiletý strojvedoucí, který pravděpodobně přehlédl návěstidlo, jež mu zakazovalo pokračovat v jízdě. Při nehodě vykolejilo 13 vozů a lokomotiva, škoda dosáhla dvanácti milionů korun.
Letos v březnu mezi Děčínem - východ a Boleticemi vykolejil jeden vůz nákladního vlaku. Za škodu 2,5 milionu korun mohl špatný technický stav vozu. V dubnu zase na střekovském nádraží v Ústí vykolejila lokomotiva a jeden nákladní vůz, škodu za více než dva miliony korun způsobila výhybkářka.
Podle drážních inspektorů stoupá počet případů, kdy vlak srazí člověka. „Za prvních devět měsíců evidujeme už 292 střetů, při nichž zahynulo celkem 163 osob,“ uvádí mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar.
K nejtragičtější letošní nehodě v kraji došlo v polovině února, když na zastávce v Jirkově srazil nákladní vlak dvě třináctileté dívky, které přecházely koleje.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy)
BRATISLAVA - Živá líška spôsobila, že rýchlik Báthory odišiel z bratislavskej hlavnej železničnej stanice s polhodinovým meškaním.
Zviera objavil v kupé vozmajster, ktorý vo štvrtok krátko pred 21.00 kontroloval vlak pristavený k tretiemu nástupišťu. Prázdna vlaková súprava prišla zo stanice Bratislava-Odstavné z časti Skala.
Vozmajster kupé uzavrel, aby líška neprišla do styku s ľuďmi. Okolo 21.30 divožijúcu šelmu odchytil pracovník Slobody zvierat. Privolaný veterinárny inšpektor nariadil vozeň vyradiť a vydezinfikovať.
13.10.2006 Zdroj: TASR
Zo stretnutia vyplynulo, že slovenské podniky by sa mohli zúčastniť na obnove vojnou zničenej srbskej infraštruktúry. "Srbsko je teraz v obrovskej expanzii v oblasti budovania infraštruktúry, budovania plynového tranzitu," uviedol minister Ľ. Vážny. Podľa neho Srbsko ako blízka krajina ponúka v tejto oblasti priestor na uplatnenie slovenským investičným celkom. Srbsko prejavilo záujem o participáciu slovenských podnikov napríklad na budovaní a rekonštrukcii železničnej ... infraštruktúry, obnove vozového parku železníc, plynofikácie, či výstavbe vodných nádrží v krajine.
Ministerstvo plánuje pripraviť návštevu väčších slovenských firiem na srbskom ministerstve kapitálových investícií, v rámci ktorej chcú dohodnúť ďalšie formy spolupráce.
Z VAŠICH DOPISŮ - O autorovi| VÁCLAV DOSOUDIL,Kvasice
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava)
http://www.tvojepeniaze.sk/doprava-cestujucich-sa-dviha-z-kolien-dw6-/sk_pludia.asp?c=A061003_130840_sk_pludia_p01
celkom zaujimave, cikovsky sa chvali poklesom poctu cestujucich a neplnenim podnikatelskeho planu:)
Otazka pre znalych, do akej miery ovplyvnilo tieto statistiky zrusenie kilometrickej banky. Podla mna, skokovy narast trzieb (1000 sk za klasik), ktory im bude neskour chybat.
A este jedna, ako pocitaly kilometricke banky do statistik (napr. pocet cestujucich)?
Na svou první pouť by měl vyrazit od příštího školního roku
V celosvětové premiéře byl včera na pražském Hlavním nádraží představen první z osmi vagónů nového multimediálního projektu Revolution Train, jehož cílem je ukázat nový směr v protidrogové prevenci.
„Patnáct let varujeme, že dosavadní koncepce primární prevence je neefektivní. Proto velmi vítám tento projekt, který, doufám, prolomí dosavadní neutěšenou drogovou situaci,“ řekl na včerejší tiskové konferenci ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.
Projekt je navržen jako vlaková souprava o osmi průchozích vagónech. Každý vůz má tři sekce - kinosál s projekcí, dialog s výkladem odborníka a výstavní prostor. Jednotlivé vozy jsou vybaveny televizory, LCD monitory, internetem a jsou teplotně, pachově a vizuálně odlišné. To proto, aby evokovaly realistický dojem z daného prostředí. Hlavním cílem projektu je totiž útok na všechny smysly. Proto budou moci návštěvníci v jednotlivých sekcích naplno prožít jak drogové pokušení, tak tragické následky.
Například v prvním vagónu ze všech monitorů rozmístěných po stěnách promlouvá neznámý muž s kapucí, do tváře mu není vidět. Ukáže se, že následný krátký film, který se bude promítat, vypovídá jeho příběh. „Proč vám ho chci říct až teď? Jsem už totiž mrtvý,“ jsou jeho poslední slova před tím, než se spustí film, který skončí autonehodou pod vlivem drog. Poté se zvedne plátno, za nímž je skutečně nainstalovaný nabouraný vůz a zdemolovaná motorka. Všude kolem je cítit pach spálených gum...
Zvenčí je vlak obrněný, vnitřek svou konstrukcí připomíná lidské tělo. „Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií, se mi jeví ideálním spojením pro tento projekt. Lidské tělo se postupně huntuje a návštěvník uvidí v průběhu výstavy detaily důsledku používání drog. A venkovní design? Vlak nemůže být pomalován květinami, musí vzbuzovat spíše dojem válečného vlaku, protože on je ve skutečnosti ve válce, kde během každého roku přibude přes tisíce nových hrobů,“ vysvětlil autor projektu Pavel Tuma.
Hlavní cílovou skupinou, pro kterou byl projekt vytvořen, jsou děti od 12 do 16 let. Ty budou mít možnost v každém vagónu pomocí elektronického zařízení hlasovat, a tak přímo ovlivnit následný vývoj promítaného filmu. Buď můžou na základě svých znalostí spojených s rizikem užívání drog hrdinu zachránit, nebo ho nechat zemřít.
„Revolution Train by měl vybídnout mládež k diskusi, k přemýšlení a vzbudit u ní dojem, že být in neznamená užívat drogy, ale naopak,“ uvedl zřizovatel nadačního fondu Český vlak Martin Lain. Výhodou vlaku je totiž to, že je mobilní. Autoři projektu mají v plánu s ním cestovat po celé republice. Na svou první pouť by měl vyrazit od příštího školního roku.
Patronem projektu Revolution Train se stal desetibojař Tomáš Dvořák. „Nebude trvat dlouho a i já začnu řešit, co dělají moje děti ve volném čase. Určitě přijde čas, kdy i ony budou zralé na prohlídku vlaku,“ řekl.
(Právo)