Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
BRATISLAVA – Vláda chce vyplatiť dôchodcom s najnižšími dôchodkami do konca roka 2006 ich vianočný dôchodok. Okrem toho si kabinet za ciele, ktoré chce splniť ešte do 31. decembra, stanovil aj zrušenie poplatkov v zdravotníctve a pomoc ľuďom cestujúcim do práce vlakom alebo autobusom.
„Vláda by to mala zvládnuť bez toho, aby boli ohrozené maastrichtské kritériá (pre zavedenie eura). Vždy sa budeme správať tak, aby neboli ohrozené verejné financie, ale na druhej strane si myslíme, že sú prostriedky, ktoré vieme poskytnúť ľuďom v rôznej podobe," povedal premiér Robert Fico.
Podľa premiéra ide o sociálne opatrenia a od roku 2007 by už mali mať podobu zákona. „Či už pôjde o druhú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) alebo iné opatrenia. Na to však už potrebujeme štátny rozpočet. A tam už potrebujeme aj analýzy ministra financií, kde už budú konkrétne čísla,“ uzavrel Fico.
Zdroj: Nový čas
http://www.bleskovky.sk/cl/7/121422/Fico-chce-dochodcom-dat-do-konca-roka-ich-vianocny-dochodok
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina)
http://cestovanie.sme.sk/clanok.asp?cl=2834087
V Pribyline jazdí funkčná parná lokomotíva
Skanzen je vyhľadávaným centrom turistov a svojou rázovitosťou a polohou na úpätí Račkovej doliny neraz zlákal aj filmárov. Naposledy Juraja Jakubiska a jeho nový film o Báthoryčke.
Skanzenu dominuje kaštieľ, kúria a predovšetkým gotický kostol z Liptovskej Mary, ktorého pôvodná veža a základy dodnes stoja na brehu vodného diela neďaleko hotela Bobrovník, pod keltskou osadou na Havránku.
Skanzen vybudovali pre záchranu pôvodných objektov z obcí v zátopovej oblasti priehrady Liptovská Mara.
Pôvodne sa uvažovalo o výstavbe dediny s vodnými stavbami. Malá vodná nádrž bola napokon dokončená minulý rok, no zatiaľ nepoháňa žiadne technické zariadenie.
O čom sa však v skanzene pôvodne vôbec neuvažovalo, bola lesná železnička. V kritickom stave ju napokon do skanzenu preniesli v z Liptovského Hrádku v roku 2002, čím sa začala písať nová kapitola Považskej lesnej železnice.
Záchrana železničky
Jedna z najkrajších a najdlhších lesných železníc na Slovensku premávala pôvodne údolím Čierneho Váhu medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Tepličkou pod Kráľovou hoľou.
Budovať ju začali po roku 1912, no skratovým rozhodnutím úradov bola zrušená v roku 1972, nakoľko ekologickú dopravu mali nahradiť nákladné autá.
Časť trate i vozového parku sa po zrušení prevádzky podarilo vyhlásiť za technickú pamiatku, no nepodarilo sa zachrániť železnicu pred rozkrádaním, ktoré nemá obdobu. Od roku 1994 zmizlo takmer 10 kilometrov koľajníc a hrozilo aj rozkrádanie vzácnych parných lokomotív.
Nezáujem predošlého vedenia Liptovského múzea o železnice prelomila až jeho súčasná riaditeľka Iveta Zuskinová.
S prenesením železnice sa zrodila aj myšlienka oživiť ju v areáli skanzenu. Dodnes sa však nepodarilo postaviť trať vedúcu ku kostolu, podarilo sa však sprístupniť vozový park pre návštevníkov.
Navyše, tento rok bola opravená a zrenovovaná aj parná lokomotíva Kč 4 familiárne nazývaná Kačena.
Podujatia v skanzene
Pribylinský skanzen je známy pestrou ponukou programových podujatí, z ktorých si mnohé získali značnú popularitu. Medzi ne patria ovčiarska, remeselnícka či detská nedeľa alebo Jánsky jarmok.
Aj vďaka opravenej parnej mašinke ponuku obohatí ďalšie podujatie nazvané S parou na kolesách.
„Je mi jasné, že pôvodnú 107 - kilometrovú trať už neobnovíme, ale potešilo ma, že železnička po dlhých rokoch opäť ožila. Mašinku sme síce predvádzali iba po výhybni, ale fučala, dymila a parila ako za oných čias,“ povedal bezprostredne po prvej tohtoročnej akcii jeden zo záchrancov železnice a súčasný pracovník expozície v Pribyline Mário Brnický.
„Ak sa udeje zázrak, azda bude o pár rokov lesná železnička premávať v areáli skanzenu. A hoci už drevo asi nepovezie, ľudia si budú môcť nastúpiť ako kedysi. Stane sa tak živým dôkazom vyspelej techniky rokov minulých,“ dodáva.
Parná Kačena
Parná Kačena sa prvýkrát oficiálne predviedla verejnosti 9. a 30. júla a do konca prázdnin sa tak udeje ešte 13. augusta.
V zhruba trojhodinovom predstavení sa záujemcovia v živom programe dozvedia o histórii železnice , o jej premávke a na vlastné oči uvidia v prevádzke aj dieselovú Rábu, gébus a ďalšie vozidlá, ktoré postupne predvedú pracovníci múzea na zhruba 300 metrov dlhej trati. Kto vydrží dokonca, odmenou mu bude skromná, nefalšovaná rušňoparáda.
Otváracie hodiny
1. 5. - 30. 6. po - ne od 9.00 do 16.30 (posledný vstup o 15.30)
1. 7. - 15. 9. po - ne od 9.00 do 18.30 (posledný vstup o 17.30)
16. 9. - 31. 10. po- ne od 9.00 do 16.00 (posledný vstup o 15.00)
1. 11. - 30. 4. po - ne od 9.00 do 15.30 (posledný vstup o 14.30)
Ako do skanzenu
Múzeum je situované za obcou Pribylina v smere na Podbanské. Z diaľnice treba použiť výjazd pri Liptovskom Hrádku.
Programové podujatia do konca ro
V 70. letech jsme se na Vysoké škole dopravní v Žilině učili o dilataci, věděli o ni i naši předkové. Ale nás se to nemůže týkat ani v létě, ani v zimě. Vlaky do Prahy za vyšší cenu z Ostravy jedou bez problémů.
Však si to Ostraváci zaplaťte, i když na to nemáte. Vážení mluvčí, měli byste nejprve znát život a provoz železnice. Potom kažte a omlouvejte neprofesionalitu managementu ČD. Ryba smrdí od hlavy! Ani ta předchozí s tím nic neudělala. Ryby se v bahně pěkně skryjí a úspora je na provoze. Nebo se mýlím, vážení mluvčí, a vše je v pořádku?
O autorovi| Čtenář iDNES DaddySmerf
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava - Z VAŠICH DOPISŮ)
01. august 2006
V Železničnej spoločnosti Slovensko dnes došlo ku krádeži. Zatiaľ nezisteným spôsobom sa neznámi páchatelia dostali do budovy spoločnosti a odcudzili zamestnanom niekoľko vecí. Rozsah škôd polícia ešte nepozná a prípad vyšetruje.
http://www.ta3.com/?sprava&sprava=10628
http://technet.idnes.cz/jak-se-ridi-vlaky-na-prazskem-hlavnim-nadrazi-fotoreportaz-poo-/tiskni.asp?c=A060726_155153_tec_checktech_NYV&r=tec_checktech
31.07.2006 07:49
BRATISLAVA - V rezorte dopravy sa na manažérskych postoch trasú stoličky. Môže za to nový minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny, ktorý rozbehol ako prvé odvolávanie v železničných spoločnostiach. O manažérske posty v rezorte však prídu viacerí.
Na posty v strategických štátnych podnikoch, ako sú ŽSR, Železničná spoločnosť Slovensko či nákladné Cargo, má Vážny nových adeptov. Rozhodujúce je podľa neho, aby za tým ľudia nevideli kšefty, ale záujem štátu. Ako prvý prišiel o funkciu šéf Železníc SR Roman Veselka, ktorého do nej posadil exminister dopravy Pavol Prokopovič. Nahradil ho jeho doterajší námestník Milan Solárik.
Spolu s Veselkom padli aj všetci traja nominanti SDKÚ v správnej rade železníc Pavol Kužma, krajský exriaditeľ SDKÚ Ján Marcin a bývalá Miklošova vedúca služobného úradu Jana Červenáková. Šedá eminencia SMK a člen predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi sa vzdal funkcie predsedu správnej rady.
Okrem železníc chce poupratovať Vážny aj v Národnej diaľničnej spoločnosti. Zmeny urobí už v nasledujúcich týždňoch. Na otázku Nového Času, či odvoláva na základe pochybenia v činnosti, minister reagoval: „Hľadám vhodnejších riaditeľov, ktorí lepšie naplnia víziu, kam to chcem smerovať. Ak však nájdeme pochybenia veľkých rozmerov, nevylučujem, že začneme vyšetrovanie ich činnosti.“
Zdroj: Nový Čas
http://www.bleskovky.sk/cl/10/121029/Vazny-upratuje-na-doprave
original:
http://www.etrend.sk/72533/ekonomika/slovensko/peniaze-na-dialnice-budu
L. Vazny
Vedenie rezortu prevzal po najdlhšie slúžiacom ministrovi dopravy v ponovembrovej ére. Na rozdiel od predchodcu verí, že štát nemusí byť zlý vlastník a manažér. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny.Maďarsko ohlásilo privatizáciu nákladnej železničnej dopravy. Čo budete v tomto smere presadzovať pre slovenské Cargo vy?Pokúsime sa nákladnú železničnú dopravu reštrukturalizovať a zefektívniť podnikanie firmy. Využijeme pritom regulačné a legislatívne možnosti a, samozrejme, pokúsime sa oživiť firmu aj zvnútra. Ak sa nám to do pol až tri štvrte roka nepodarí, pristúpime aj my k predaju minoritného podielu s cieľom zabezpečiť to, čo nám najviac chýba.
A to je?Logistika a know-how. To majú z nášho okolia lepšie ako my Rakúšania a Nemci. Radi by sme spolupracovali s týmito dvoma krajinami. Ani efektivita nie je silnou stránkou Carga.Rakúske nákladné železnice prepravia ročne sto miliónov ton nákladu s 3 600 zamestnancami. Naše Cargo prepraví 48 miliónov ton, čo je menej ako polovica, s dvanásťtisíc zamestnancami. Niečo tu treba urobiť. Aj keď zohľadním technické vybavenie našich železníc a s tým spojenú náročnosť na obsluhu, treba s tým evidentne niečo robiť. Budete v Cargu prepúšťať?Nepovedal som, že budeme prepúšťať. Budeme sa snažiť nájsť viac výkonov. Ale určite treba robiť niečo aj s personálnou politikou Bude záujem aj o minoritný podiel?Myslím si, že o minoritný podiel záujem zatiaľ je. Neobávate sa presmerovania nákladnej železničnej dopravy na maďarský koridor, keď budú naši susedia skôr privatizovať?Môže to byť určitý problém. Ale až taký veľký nebude. Závisí to aj od našej dopravnej cesty. Aké výkony za aké ceny budeme poskytovať. Ak bude slovenské Cargo ako štátny subjekt pôsobiť plnohodnotne konkurenčne proti maďarskej súkromnej spoločnosti, neobávam sa, že by sa mohli znížiť výkony u nás. Keď štát postaví Cargo na nohy, neprichádza privatizácia do úvahy?Prioritou je, aby ostalo Cargo štátne. Ako chcete Cargo reštrukturalizovať a zefektívniť?Prvý krok je výmena manažmentu. A to chceme urobiť veľmi rýchlo, za desať dní až dva týždne. A, samozrejme, prestavenie tých podmienok, ktoré v súčasnosti Cargo takpovediac dehonestujú alebo bránia mu v dobrom pôsobení na trhu. Napríklad?Musíme vyriešiť otázku poplatkov za dopravnú cestu. Chcete pre Cargo nižšie poplatky?Nie. Chceme rovnaké poplatky, ako majú susedné krajiny. Niektoré poplatky znížime. Treba to však robiť veľmi citlivo. Lebo keď stlačíme niektoré poplatky, na druhej strane nám vyskočia v ŽSR potreby. O koľko by sa suma poplatkov mohla znížiť?Zatiaľ sme sa rozprávali o 1,4 miliardy korún. Lenže treba rozmýšľať aj o tom, kde tých 1,4 miliardy korún zoberieme v ŽSR. Aké ďalšie kroky majú viesť k zefektívneniu firmy?Musíme zaviesť menej nevýhodných špedícií, to je to, na čo Cargo trpí. Veľakrát si Cargo objednáva drahé služby u konkurencie. To sú absolútne anomálie. Treba to rýchlo odrezať. Nehovorím, že to spraví z Carga úplne ziskový podnik, ale určite ho zreštrukturalizujeme. Nebudeme podporovať vnútorné sebazničenie Carga. Koho všetkého sa dotknú personálne zmeny?V prvom rade vrcholového manažmentu. Ďalšie personálne zmeny už budú vecou nového manažmentu. Ako chcete zhodnotiť, či štát zvládol úlohu reštrukturalizácie vo firme?Cez stabilizáciu výkonov firmy. Ak sa podarí naplniť nastavené kritériá, spravíme zodpovedný personálny audit a zbavíme sa všetkých príživníkov, tak to pôjde. Ale teraz sa to do bodky nedá naplánovať. Možno po polroku zistíme, že to tou slovenskou mentalitou nejde a budeme potrebovať rakúsku alebo nemeckú pomoc, ktorá tam niektoré veci zariadi. EÚ sa snaží presunúť tovar z ciest na železnicu. Ako sa to dá dosiahnuť?Netreba te
Mezi strategické podniky patří kromě plynáren SPP také například regionální distributoři elektrické energie. Předchozí vláda prodala menšinové podíly v těchto firmách investorům, kteří současně získali manažerskou kontrolu nad firmami. Fico zopakoval, že jeho vláda zvažuje zvýšení vlivu státu v těchto společnostech.
Premiér nevyloučil, že stát by mohl prodat podíly například v teplárnách či autobusových dopravcích. Tuto privatizaci už minulá vláda nestihla dokončit. Také sousední Polsko nyní připravuje zestátnění klíčových podniků, které jsou důležité pro národní bezpečnost. Podle prezidenta Lecha Kaczyňského by stát měl posílit svou roli v energetických a jiných strategických firmách odkoupením podílů od ostatních akcionářů.
(Právo)
A je po ftákách...
Ne tak dávné jsou doby, kdy na (nejen) našich kolejích jezdily vagóny dokonce s otevřenými plošinami, hlavně na lokálkách. O otevřených tramvajových vozech nemluvě. A žádný medialiazaci zasluhující problém z toho nikdy nevznikl. Lidé dospělí ani jejich dítka zkrátka nějak z vozů nevypadávali.
Možná by bylo dobře, kdyby ČD mezi zastávkami zamykaly zvenčí vozy na visací zámky.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava Z VAŠICH DOPISŮ)
To PV znamena "Premierov vlak"