Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
„Na trase Brno-Praha jezdí denně dva páry vlaků Pendolino. Ani jeden z těchto spojů neměl ve čtvrtek takové zpoždění,“ ohradil se včera hned dopoledne proti Liškovu nařčení mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Jediný vlak, který se podle něj na trase Brno-Praha výrazněji opozdil, byl rychlík Vindobona provozovaný německými drahami. Závada na jednom z vagonů jej zbrzdila na sedmdesát dva minut.
„Původně jsem vůbec nechtěl jet Pendolinem, jenže můj rychlík měl asi hodinu a půl zpoždění, potom byl zpožděný i další spoj a půlhodinové zpoždění nabralo i Pendolino, kterým jsem nakonec jel,“ tvrdil ale včera Liška. Jeho verzi potvrzoval i Petr Vídeňský, který s Liškou do Prahy ve čtvrtek cestoval. „Nešlo tedy přímo o zpoždění Pendolina, ale o zpoždění způsobené Českými drahami,“ mírnil své televizní vystoupení kandidát zelených. „Nicméně kvůli drahám jsem nestihl tiskovou konferenci a dorazil jsem až na debatu,“ doplnil.
Mezitím České dráhy zveřejnily i výpis z přehledu mimořádných situací, ze kterého jasně vyplývalo, že jediný zpožděný rychlík byl ten německý. Kvůli jeho závadě se opozdilo i Pendolino, ovšem jen o šest minut. Z tříhodinového zpoždění nakonec slevil i Liška. „Znovu jsem to přepočítal a ve skutečnosti to zpoždění bylo asi hodinu čtyřicet pět minut,“ přiznal s tím, že původně chtěl cestovat právě porouchaným německým rychlíkem Vindobona. „Českým drahám se za tento výrok omlouvám,“ řekl.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava)
České dráhy zásadně nesouhlasí s uvedením nepravdivé informace týkající se provozu vlaku pendolino, která zazněla v přímém přenosu včerejšího pořadu televize Prima – „Poslední souboj“. V tomto pořadu kandidát za Stranu zelených, Ondřej Liška, zcela nepravdivě informoval o údajném zpoždění spoje Českých drah z Brna do Prahy provozovaném jednotkou pendolino. V pořadu v diskusi s moderátorkou přesně zaznělo následující (zdroj monitoring Newton IT):
Ondřej LIŠKA; poradce /Strana zelených/
Já jsem přijel do Prahy z Brna s tříhodinovým zpožděním Pendolinem a...
--------------------
Michaela JÍLKOVÁ; moderátorka
To máte ještě dobré, to je ještě dobré.
--------------------
Ondřej LIŠKA; poradce /Strana zelených/
To je ještě dobré, že jsem dojel vůbec samozřejmě, ale problém je to, že v České republice….
České dráhy provozují na trase Brno – Praha denně dva páry spojů vedených jednotkou pendolino. Ani jeden z těchto spojů neměl včera (1. 6. 2006) zpoždění, o kterém v přímém přenosu hovořil pan Ondřej Liška. Z pohledu Českých drah se jedná o zcela zbytečné poškozování dobrého jména společnosti a vozidel, která se dlouhodobě těší vysoké provozní spolehlivosti. České dráhy nesouhlasí s tím, aby byly prostřednictvím nepravdivých informací na téma pendolino jakkoli vtahovány do politických diskusí.
Jediný vlak, který měl včera na trase Brno – Praha výraznější zpoždění, byl vlak EC172 Vindobona (Vídeň – Praha – Berlin – Hamburk) sestavený VÝHRADNĚ Z VOZŮ NĚMECKÝCH DRAH DB. Ten nabral zpoždění cca 60 minut z důvodu technické závady na jednom z německých vozů (nikoli vozidle ČD). Jakékoli informace o včerejším zpoždění souprav ČD na trase Brno - Praha jsou tedy nepravdivé.
České dráhy současně zcela nesouhlasí s účelovými formulacemi typu: : „..to je ještě dobré, že jsem vůbec dojel …“. K podobným informacím není žádný důvod – provoz ČD je v měřítku ostatních železničních dopravců v EU zcela spolehlivý. České dráhy současně posilují svoji popularitu u cestujících – jen za první čtvrtletí letošního roku cestovalo spoji ČD o 1,2 milionů cestujících více než v loňském roce, rostly také tržby v osobní dopravě, stejně jako měsíc březen 2006 se stal zcela rekordním z hlediska počtu přepravených cestujících. Poprvé minimálně za posledních 15 měsíců cestovalo spoji ČD v jednom měsíci více než 16 milionů cestujících.
(tisková zpráva ČD)
Je smutné, když se funkcionář strany, která hodlá všestranně prosazovat železniční dopravu, snižuje k takovýmto vtípkům (byť směřovaly na bratra Kalouska coby politického přednosty ministra dopravy Šimonovského).
O autorovi| Pavla Švédová, redaktorka MF DNES
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy)
http://kazda.blog.sme.sk/c/50326/Po-trati-od-Janovica.html
9. května 2006 odstartoval nový ročník charitativního projektu s názvem Vlak štěstí a naděje, který podruhé v řadě společně připravily společnosti České dráhy, a. s., a Siemens, s.r.o., pod patronací Federace dětských domovů ČR.
Celá informace na
http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=33914
BRATISLAVA (29. mája 2006) - Oddnes je opäť obnovená osobná železničná doprava na trati Zohor – Záhorská Ves, kde bude jazdiť 9 párov osobných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Prvý vlak odchádza zo Zohoru o 5.13 h a zo Záhorskej Vsi o 4.47 h. Posledný vlak odchádza zo Zohoru o 21.09 h a zo Záhorskej Vsi o 20.30 h.
Vlaky budú premávať len v pracovné dni, a cez víkend môžu cestujúci využívať autobusovú dopravu.
Železničnú prevádzku na trati Zohor – Záhorská Ves zabezpečovala od leta 2003 Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť. Od decembra 2005 však boli vlaky v tomto úseku nahradené autobusovou dopravou. Preto ZSSK prevzala na základe zmluvy s Bratislavským samosprávnym krajom prevádzku s tým, že sa na tejto trati opäť obnoví železničná doprava. Ide o prvý projekt, a to aj vďaka iniciatíve Bratislavského samosprávneho kraja, kedy dôjde k harmonizácii dopravy, keďže došlo k eliminácii autobusových spojov, ktoré tu jazdili súbežne s vlakmi.
www.slovakrail.sk
Život muž ukončil skokem pod rychlík
MOST: Skokem pod rychlík jedoucí z Prahy do Chomutova se rozhodl ve čtvrtek večer ukončit svůj život jednatřicetiletý muž. Pro svůj poslední čin si vybral okamžik, kdy vlaková souprava vjížděla do stanice Most. Utrpěl zranění, kterým podlehl na místě.
Ilustrační foto
Zdroj: Roman Pethö Autor: Vlaky.net
(Katastrofy.com)
Kdo se chce dovědět o záměrech v budování železnic na území ČR více a na jednom místě, najde informace na stránce Nové projekty na serveru Českých drah:
http://www.cd.cz/index.php?action=section&id=14934
O všech nových plánech pak jsou příspěvky také u nás, v diskusním tématu FÓRUM - Infraštruktúra - Nové tratě:
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=4233
Přestavba celkem padesátikilometrové dvoukolejné trati se sedmi stanicemi začala v roce 2004. Stála celkem 2,7 miliardy korun. Od dnešního dne tak je možné zavést elektrické vlaky na celé trase z Chebu přes Karlovy Vary, Most do Ústí nad Labem."Rozsah dálkové dopravy se nijak nemění, ale dokončení elektrifikace trati umožnilo zkrátit cestovní dobu mezi Chomutovem a Chebem z 2 hodin 22 minut na 1 hodinu a 51 minut, tedy o 31 minut," řekl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.
Po dnešku tak zůstává v zemi poslední velkou dvojkolejnou neelektrifikovanou tratí trasa mezi Brnem a Bzencem. Naopak elektrifikovat se má jednokolejná trať mezi Letohradem a Lichkovem u polských hranic.
I když je nyní prioritou státu v železniční dopravě modernizace koridorů, vznikají i projekty na stavbu zcela nových železnic, převážně v horských oblastech. Nic na tom nemění fakt, že desítky kilometrů tratí pustnou a poslední nová velká trať se v Česku postavila před čtvrt stoletím.
Vlakem na Šumavu
Nejznámější a také nejpřipravenější je projekt Šumavské elektrické dráhy za zhruba osm miliard korun. Počítá jak s modernizací stávajících tratí mezi Českými Budějovicemi a Volary, tak i s novými úseky, jako je obnovení tratě z Nového Údolí do německého Haidmühle, tratí podél přehrady Lipno a v budoucnu až do Černé v Pošumaví. Experti už zpracovali studie, které posuzují proveditelnost projektu. Přestože má plán podporu Jihočeského kraje a hejtman Jan Zahradník ho už představoval i v Bruselu, jde stále jen o výhledový záměr. Jeho výhodou je to, že může být zařazen mezi projekty, které se budou ucházet o peníze z fondů Evropské unie vyčleněné na léta 2007 - 2013. "Tento projekt je sice nejpokročilejší, ale je ekonomicky velmi náročný," upozorňuje na možná úskalí dopravní konzultant společnosti DHV Ondřej Fábera.
Orlická konkurence
Šumavský projekt nyní začíná dohánět plán na vytvoření okružní železnice v Orlických horách. Počítá s novým pětačtyřicetikilometrovým úsekem z Dobrušky přes Olešnici, Deštné až do Kvasin. "Teď se již dostáváme z fáze myšlenek k něčemu hmatatelnému. Sponzor začal zpracovávat studii proveditelnosti, o kterou se pak při územním plánování může opřít Hradecký kraj," říká autor myšlenky orlických drah Petr Tejkl. Studie má prý být hotová do roka, aby mohla usilovat o peníze z evropských fondů.
Podpora kraje nestačí
Jenže ani podpora kraje není zárukou, že železnice nakonec vznikne. V Českém Švýcarsku například již několik let existuje projekt, podporovaný Ústeckým krajem, který počítá s propojením Děčína, Krásné Lípy a německého Bad Schandau přeshraničním turistickým vlakem. "Zatím to vypadá tak, že bude na přelomu let 2008 a 2009 otevřena částečně dostavěná trať na přechodu mezi Dolní Poustevnou a Sebnitzem. Co bude s projektem turistického vlaku, není jasné," říká Jiří Rak, manažer společnosti České Švýcarsko, o. p. s. Hlavní slovo bude mít, stejně jako v případě dalších nových železnic, stát.
Ve hře ale není jen budování nových tratí. Například v rámci projektu Regiotram Nisa byla loni na trati mezi Smržovkou a Josefovým Dolem otevřená nová zastávka Tanvaldský Špičák. Šanci má i zavedení vlako-tramvajových souprav mezi centrem Liberce s centrem Jablonce nad Nisou a okolím.
(ihned.cz)
(...)
*Vy jste také teď připravili unikátní kampaň na lokomotivách Českých drah. Proč zrovna lokomotivy?
My se chceme odlišovat, a proto jsme přemýšleli, co tu ještě nebylo. Lokomotivy se nám velmi líbily, protože vlakem jezdí přesně naše cílová, tedy retailová klientela. Také jsme to nedali na Pendolino.
*Můžete alespoň rámcově naznačit finanční podmínky takovéhoto kroku?
Samozřejmě přesná čísla vám nedám, navíc to řešilo naše marketingové oddělení. Ale je to v relacích běžných za takovýto typ reklamy.
*Připravujete nějakou užší spolupráci s Drahami?
Jednáme o možnostech jak spolupracovat. Třeba nás zajímá rekonstrukce nádraží. Není třeba nemožné, že bychom třeba usilovali o to, aby na nádraží byly naše pobočky. Případně bychom mohli spolupracovat na projektu nějakého typu elektronických peněženek pro cestující drah. Ale nějaké přesné informace o možné spolupráci vám teď s ohledem na konkurenci nedám.
(Aktuálně.cz)
MILENA JÍNOVÁ
Poděbraťáci se možná dočkají už letos klidnějšího života u trati
České dráhy rychlost projíždějících vlaků v Poděbradech nesníží. Správa železniční dopravní cesty ale možná ještě letos ve městě vyzkouší nové materiály na utlumení hluku, na který si Poděbraťáci stěžují už rok a půl. Nabízí radnici i vysázení husté zelené clony.
Poděbrady - Snažení poděbradských obyvatel sužovaných hlukem projíždějících vlaků zřejmě přinese své ovoce. České dráhy sice neplánují snížení rychlosti vlaků, které tu od září 2004 jezdí až stodvacítkou, ale je naděje, že právě poděbradský úsek v lokalitě Bažantnice bude prvním v České republice, kde budou instalovány tlumící prvky na kolejnice z nového, v současné době ověřovaného materiálu. Poděbraďáci, kteří bydlí v blízkosti vlakových kolejí, si stěžují už rok a půl na přílišný hluk, který se tu značně zvýšil po nákladné rekonstrukci zabezpečovacího zařízení v roce 2004. "Problém se netýká jen několika hysterických lidí, ale postihuje všechny, kdo bydlí kolem železnice v Poděbradech," uvedla Petra Knyplová, která se ujala řešení situace za obyvatele přilehlých ulic a jako jedna z mála nerovný boj s institucemi nevzdala. Také sjednala schůzku se starostou města Jozefem Ďurčanským. Problém se tak dostal i na jednání zastupitelů. Vedení města pak zaslalo Českým drahám (ČD) a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) dopis, ve kterém žádalo obě instituce o společné řešení.
České dráhy prý rychlost vlaků nesníží
České dráhy odpověděly, že možná řešení mohou vzejít po jednání se SŽDC, protože snížení rychlosti je pro ně nepřijatelné. "Městem Poděbrady vede důležitá hlavní mezinárodní železniční traď zařazená do Evropského systému. Snížením rychlosti by velmi poklesla propustnost trati," uvedl v dopise Karel Otava, zástupce ČD pro rozvoj v regionech s tím, že by pak uzavření přejezdů bylo téměř trojnásobné. Tím by byly znehodnoceny mnohamilionové finanční prostředky vložené do modernizace. Navíc by prý o pomalou železnici cestující ztratili zájem.
Správa železnice chce instalovat tlumící prvky
Správa železniční dopravní cesty navrhuje městu několik řešení. Jedno z nich je zřízení husté zelené clony, která by prý částečně přispěla k omezení šíření hluku a zároveň by zamezila vstupu nepovolaných osob na trať. "V současné době připravujeme ověřovací instalaci tlumících prvků na kolejnice. Pokud se nám podaří jednání s výrobcem úspěšně dokončit, mohlo by dojít k jejich instalaci ještě letos," sdělil v dopise starostovi Ďurčanskému ředitel odboru provozuschopnosti SŽDC Radovan Kovařík s tím, že prvním zkušebním úsekem v České republice by měl být právě traťový úsek v lokalitě Bažantnice v Poděbradech.
Cestující a strojvedoucí jednotky řady 471 ze zpovídali, jak se jim líbí počítačem řízená cesta v úseku Praha - Přelouč.
Několik slov pronesl i spoluator systému Aleš Lieskovský, jehož článek k problematice si můžete přečíst třeba na
http://www.automatizace.cz/article.php?a=341
Zcela ojedinělé setkání se odehrálo 4. května 2006 na palubě spoje SC Pendolino SC503 s odjezdem v 7.56 hodin z Prahy do Ostravy. Přímo v jednom z vozů během jízdy vlaku z Prahy do Ostravy fotografoval světoznámý fotograf Antonín Kratochvíl českou star – frontmana skupiny Kryštof a herce Národního divadla v Praze - Richarda Krajča. Richard Krajčo se stal jedinou českou osobností, kterou Antonín Kratochvíl během své nynější návštěvy v České republice fotografoval.
Více na:
http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=33406
Přestože některé interpretace jiných volebních průzkumů věštily konec lidovců, nebo alespoň pro tentokrát její po nekonečná desetiletí neviděné setrvání před zavřenými sněmovními vraty, nedělal bych si z průzkumů hlavu. V tomto čase jsou zajímavou informací, ale jinak je třeba brát je podobně, jako předpovědi počasí.
Vedle zmínky o rozhádané brodské radnici je potěšitelnou zprávou úsilí nadšenců o zachování staré sázavské železnice. Na politiky těžko jde být hrdi. Na starou trať - kdysi velkolepé dílo - to bezesporu lze.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina)
Náklady na mzdy dosiahli za minulý rok takmer 4,3 miliardy korún a plán železnice neprekročili. "Vzhľadom na zníženie počtu zamestnancov oproti plánu na rok 2005 o 673 pracovníkov bolo nevyčerpaných 112,8 milióna korún," oznámili.
Železničný prepravca dosiahol v minulom roku výnosy takmer 19,3 miliardy a hospodárenie ukončil so stratou 282,4 milióna. Podľa plánu mala firma prerobiť 306,2 milióna.
(SME/sita)
Stát si objednal více než 31 milionů vlkm a chybí mu na ně asi miliarda Sk. Ve smlouvě je garantováno zaplacení jen 4,5 milirdy Sk. Je to již druhý rok po sobě, co k takové situaci došlo. V loňském roce stát nakonec ještě nějaké peníze „našel“ a ŽSSK tak dostaly celkem 4,85 miliardy. Díky jejich snaze se povedlo srazit náklady a ztráta za rok 2005 tak jen o málo přesáhla 500 milionů. Co se bude dít letos – je rok voleb – je zatím ve hvězdách.
(stránky Klubu dráhařů podle pravda.sk)