Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Celý článek na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2006/6_17fisa.htm
FISAIC = Fédération Internationale des Sociétés Artistiques et Intellectuelles de Cheminots (Mezinárodní federace uměleckých a intelektuálních společností železničářů)
Viz: http://fisaic.uaicf.asso.fr/
Celkové výnosy spoločnosti sa vlani oproti plánu zvýšili o 8,46 % na 8,238 mld. Sk a celkové náklady vzrástli o 2,13 % na 8,766 mld. Sk. Vlaňajšie hospodárenie tak podnik ukončil so stratou 527,5 mil. Sk, čo je v porovnaní s plánom na minulý rok hospodársky výsledok lepší o 459,7 mil. Sk. Tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb ZSSK Slovensko vlani dosiahli 2,686 mld. Sk a výrobná spotreba predstavovala 5,631 mld. Sk. Podnik tak vygeneroval zápornú pridanú hodnotu vo výške 2,943 mld. Sk. Celková hodnota majetku, s ktorou ZSSK Slovensko disponovala ku koncu vlaňajška, predstavovala 13,122 mld. Sk. Celková hodnota pohľadávok dosiahla 964,7 mil. Sk a celkový objem záväzkov sa k 31. decembru 2005 vyšplhal na 5,802 mld. Sk.
ZSSK Slovensko začala svoju činnosť ako samostatný podnik od začiatku minulého roka, keď sa bývalá Železničná spoločnosť, a.s. rozdelila na dva subjekty. ZSSK Slovensko prebrala aktivity v osobnej železničnej doprave a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia v nákladnej železničnej doprave. Evidenčný počet zamestnancov ZSSK Slovensko bol k 31. decembru minulého roka 4 775 osôb. Priemerná mesačná mzda predstavovala 19 749 Sk.
(SITA)
Klub samostatných mistrů řeznických v Praze a v předměstích upozornil přípisem městskou radu, že by bylo záhodno domáhati se toho, aby za dopravu živého dobytka dráhami do Prahy ustanoveny byly stejně nízké sazby, jako pro dopravu dobytka z Uher do Vídně.
(Aktuálně.cz/Národní politika 18.dubna 1886)
Vážení čtenáři, omlouvám se za déletrvající nedostupnost Atlasu Lokomotiv. Od dnešního dne je provoz opět zahájen, byť v poněkud omezené podobě. Omluvte proto prosím nedostatky, průběžně budu pracovat na jejich odstraňování.
Nová verze Atlasu by měla být uživatelsky příjemnější (bylo vyřešeno kritizované nekorektní zobrazování v prohlížečích Mozilla, Atlas je interpretován korektně i v prohlížeči Opera), byl vylepšen systém navigace (možnost přímého odkazu na jakoukoliv řadu z titulní stránky) a přibyla možnost přepnutí označování hnacích vozidel z nového na staré a naopak. Jednotlivé podstránky budou doplňovány postupně.
Děkuji za pochopení a věřím, že s novým systémem budete spokojeni.
David Švestka
Račte vstoupit:
http://www.atlaslokomotiv.net/
O autorovi| JANA ČERNÁ, Praha
(Názory -- MF Dnes)
Asi blondýnka... A vtipná!
Další taje z kuchyně ZSSK se dozvíte na
http://hnonline.sk//1-10023680-18160710-k0C000_detail-ec
Jedním z cílů nového uměleckého vedení chebského divadla je přilákat více mladých lidí. Pod heslem Přijďte v džínách do divadla chce zpopularizovat komorní scénu zvanou studio „d“. Prvním takovým počinem je hra Josefa Topola Kočka na kolejích, která má premiéru dnes v 19 hodin.
Josef Topol je současný autor, jehož dílo je známo u nás i v zahraničí. Úspěšní jsou i jeho dva synové. Jáchym je spisovatel a Filip frontman kapely Psí vojáci.
„Mladý pár, Évi a Véna, se ocitají na vlakové stanici a čekání na spoj se stane klíčovým okamžikem jejich vztahu. Jakoby zastavený čas jim poslouží k tomu, aby zjistili, co k sobě vlastně cítí a jaké to je, spoléhat se jeden na druhého,“ líčí Topolův příběh dramaturgyně chebského divadla Marta Ljubková.
Dnes už klasický text byl poprvé uveden v režii Otomara Krejči jako zahajovací představení nově založeného Divadla za branou v roce 1965. „Od té doby hra neztratila nic ze své působivosti a síle. Lyrický příběh může publikum oslovit stejně jako před čtyřiceti lety, protože to nejdůležitější - pochybnosti plynoucí z lásky a nenaplněné čekání - se nemění,“ míní Ljubková
(z informace v Právu)
Chápu, proč, jak píše ve svém glosáři, tleská „ostravské manažerce Šárce Honové, která ke stávce strojvůdců prohlásila: Kašlu na práva strojvůdců stávkovat... zvlášť když si zaplatím příplatek za Intercity a pak musím půl hodiny stepovat ve špinavé hale mezi bezdomovci“.
To je jasný životní postoj. Obzvláště když k tomu Macek přidá své hodnocení, jak to v Česku chodí: „Poctivě pracuj a buď zodpovědný - erár tě oškube. Buď nezodpovědný lempl: erár ti pomůže z peněz těch pracovitých a odpovědných.“
(vybráno z komentáře "Čí hlas chceš..." Alexandra Mitrofanova ve včerejším "Právu")
A to jsem kdysi považoval šumperskou ulici s tabulkou Báňskobystřická za kuriozitu nepřekonatelnou a navíc český (tedy spíš moravský) šovinismus možná naznačující.
Nebo že by to přejmenování vlaku mělo původ společný s kdysi známým třináctiměsíčním rokem dr. Gustáva Husáka, který přidal k českému kalendáři také apříl? (Asi tak anticipoval dnešní třinácté platy.)
Jak jinak si lze vysvětlit, že když se Jiří Paroubek rozhodl jet vlakem a koupil si na to platnou jízdenku, vydávají hned o tom obsáhlou tiskovou zprávu do všech stran rozhlašující, že na dnešní cestu z Prahy do Ostravy se Paroubek vydává se zaplaceným lístkem.
Přesně toto je v prohlášení uvedeno: "Jiří Paroubek bude se svým doprovodem cestovat jako řádný cestující první třídy se zakoupenou platnou jízdenkou pro spoj SC Pendolino Praha - Ostrava v ceně 600 Kč."
Inu, událost. Paroubek pojede vlakem a dokonce je ochotný si za svezení zaplatit.
Podobných událostí jsou stovky českých nádraží plná každý den - že si někdo vybere vhodný spoj a u pokladny zaplatí. Tiskové zprávy České dráhy v těchto případech nevydávají.
Z železničářské tiskové zprávy je na sto honů cítit snaha ukázat, jak si "vobyčejnej Paroubek" koupil stejně jako "vobyčejný lidi" lístek, "vobyčejně půjde na nádraží", sedne si do vlaku a pojede. Měsíc do voleb, lidovost se hodí.
Jenže ta lidovost je tak zoufale strojená a neupřímná jako promluva vlakvedoucího - opět zaznamenaná v tiskové zprávě. Antonín Drdla k té "vobyčejné cestě" poznamenává: "Spoje SC Pendolino využívá široké spektrum cestujících. Od prezidenta přes premiéra, přední manažery velkých podniků, sportovce, až po studenty a penzisty. Ti například mohou cestovat spoji SC Pendolino za velmi výhodnou cenu s 50% slevou. Všichni, kteří chtějí zažít pocit komfortu letecké dopravy a doposud si to z řady důvodů nemohli dopřát, mají tuto možnost na palubách vlaků SC Pendolino."
Stálo by za pokus si stoupnout na některém nádraží na perón a poslouchat rozmluvy mužů v modrých stejnokrojích. Jak používají slovní spojení "spektrum cestujících" nebo jak způsobně používají celý název "eS Cé Pendolino".
Tahle "vobyčejná jízda" zkrátka nějak podezřelé zapáchá. Asi jako jiné vlaky do Ostravy, které z Prahy odjíždí v pátek odpoledne, plné vydýchaného vzduchu, se zapocenými okny a chodbičkami plnými tak, že skrz ně není ani vidět.
S tím placením za jízdu Pendolinem to taky nebude tak jednoduché, jak by se ze zprávy Českých drah mohlo zdát. Jiří Paroubek svůj lístek jako premiér má. Do Ostravy jede podle oficiální verze jako předseda vlády. Aby novináři nezapomněli, upozorňuje je na cestu kromě avíza Českých drah také pracovník tiskového odboru Úřadu vlády. Stále tedy vládní akce. Jenže ve vládní zprávě je dovětek, že případná cesta novinářů do Ostravy "je plně hrazena z prostředků České strany sociálně demokratické". Zvláštní kombinace vládní akce a stranické předvolební kampaně. Strana platí, vláda organizuje a rozesílá pozvánky.
Ale možná je všechno v pořádku a je to jen začátek nové železniční éry. České dráhy třeba teď budou opravdu vydávat tiskovou zprávu o každém cestujícím, který bude cestovat s platnou jízdenkou. A vlakvedoucí to budou "vobyčejně" komentovat.
(David Macháček - Aktuálně.cz)