Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
http://www.ta3.com/?sprava&sprava=4325
zaujimave
Většina z nich vypadá mladě. „Jedu do práce. Dávají mi tam za stejnou práci jako v Pardubicích daleko více peněz. O bydlení v Praze zatím neuvažuji. Jsem svobodný a bezdětný, dojíždění mně nijak nevadí,“ říká pětadvacetiletý Petr Marek z Pardubic, kterého živí výpočetní technika.
Jeho slova velmi přesně vystihují motivaci většiny lidí, kteří si našli práci v Praze. Je tam lepší šance sehnat dobré místo než v provinčních Pardubicích a ještě za něj dostanete slušně zaplaceno. Navíc díky modernímu železničnímu koridoru není dnes problém dostat se z třídy Míru na Václavské náměstí za hodinu a půl.
„Já do zaměstnání nejedu, ale mám hodně známých, kteří takhle pendlují. Jsou všichni mladí a nemusejí se starat o děti. Pak není problém, i když chodíte z práce někdy v sedm večer,“ říká další cestující Lenka Vápeníková.
Tuto teorii potvrzuje i další z častých návštěvníků Prahy Jiří Rambousek. Pardubický pedagog v Praze sice nikdy nepracoval, ale přesto do ní často a rád jezdil.
„Do Prahy jsem jezdil studovat různé pedagogické obory s přestávkami jedenáct let. Skončil jsem vloni. Praha mi jako studentovi vyhovovala lépe než například Hradec Králové. Je tam více knihoven nebo knihkupectví a lepší servis pro studenty. Výhodná byla i poměrně dlouhá doba potřebná na cestu. Ve vlaku jsem nastudoval docela hodně knih. Cestou na Pedagogickou fakultu do Hradce Králové bych toho zaručeně nestihl tolik,“ říká svobodný a bezdětný vychovatel. Vůbec se ve vlaku zdá, že lidé, kteří často jezdí do Prahy, nemají v řadě případů doma žádné závazky. „Zkuste si dojíždět do Prahy a doma mít dvě malé děti. To prostě nejde. Pokud vám je někdo nedá a nevyzvedne ze školky, tak nemáte šanci. Podle mého názoru je denní dojíždění jen pro mladý lidi, nebo pro ty, co mají děti už odrostlé,“ dodává Vápeníková.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
O autorovi| Jiří Tůma, redaktor MF Dnes
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj)
Podobně "vtipných" příspěvků je v dnešních novinách celá řada. A to vzdor skutečnosti, že statistika zpoždění ČD je v podstatě příznivá.
Předběžná statistika ukazuje až na 100 % účast členů FS ČR – Plzeň, Brno Maloměřice, Praha ONJ, Hradec Králové, Valašské Meziříčí, Mladá Boleslav, Suchdole nad Odrou, Hodonín, Tišnov, Hanušovice, Krnov, Kroměříž, Břeclav, Lipová Lázně, Olomouc, Znojmo, Chomutov, Kolín, Kralupy nad Vltavou a České Budějovice).
Celkově se podařilo zastavit vlaky v procentuálním vyjádření 85 % až 90%. V železničních stanicích přibližně 300 až 400 vlakových spojů.
Ve většině regionů a uzlů se k této akci jednotlivě připojili i někteří členové OSŽ a nebo i strojvedoucí v odborech neorganizovaní.
Prezídium FS ČR děkuje všem kolegům strojvedoucím za projevenou odvahu a odpovědnost, se kterou přistoupili k této důležité protestní akci, a ukázali tak vysokou akceschopnost.
Prezídium FS ČR
(zdroj: stránky FSČR)
S tímto nadšeným hodnocením poněkud kontrastuje v mé paměti uchovaný včerejší televizní vstup z jisté zpravodajské relace ze žst. Ostroměř, kde se o polednách setkaly 4 "editované hydry". Dva strojvedoucí byli rozhodnuti pokračovat v jízdě, jeden stávkovat a zbývající se před kamerou šel poradit s kolegy a nakonec odjel.
Sociální demokraté a komunisté mají problém se zákoníkem práce, který silou své růžovo-rudé parlamentní koalice nedávno protlačili Poslaneckou sněmovnou.
Tentokrát ovšem - přesněji řečeno - mají problém se svým legislativním děťátkem především socialisté, neboť plivat na boty malých odborářů se jim může vymstít ve volbách, na čemž by nevydělal nikdo jiný než KSČM.
Aby bylo jasno: požadavky stávkujících mašinfírů z pohledu tohoto listu nezasluhují žádné zvláštní sympatie. Ale je dobře, že se novelizovaný zákoník vzpříčil v hrdle i jisté skupině odborářů, kteří jinak s levicovými stranami rádi spolupracují. Odborově organizovaní pracovníci by si teď měli pořádně promyslet, o co jejich předákům jde především.
Odborářští bossové se totiž až příliš často spojují s levicovými stranami (především ČSSD) a s jejich pomocí si obstarávají teplá místečka ve veřejné správě (především v parlamentu). Když pak dojde na ochranu zájmů menších odborových skupin, velcí papaláši je prostě a jednoduše obětují svým politickým zájmům.
Novela zákoníku práce je paskvil, který nikdy neměl být schválen. Třeba to teď dojde i některým lidem v ČSSD.
(Michal Kučera, Lidové Noviny)
(js) České dráhy
Liberec - Naděje, že by Liberec získal někdy do svého majetku nejstarší kabinovou lanovku v republice, definitivně skončily.
Vláda zrušila více než deset let staré rozhodnutí svých předchůdců o privatizaci lanovky a potvrdila, že dopravní rarita Liberce bude dál patřit Českým drahám. Ty ji provozují už několik desítek let. „Naše snaha získat lanovku tímto rozhodnutím končí,“ řekl primátor Jiří Kittner.
Město o získání lanovky jednalo prakticky deset let. Lanovku chtělo město získat, aby sjednotilo majetkové poměry v lyžařském areálu. Ten zastupitelé minulý týden pronajali firmě Snowhill na 25 let. „Když je v areálu ještě jiný vlastník, jednání jsou vždy komplikovanější. Zvláště s Českými drahami,“ dodal primátor. Představitelé města se o tom přesvědčili například při projednávání stavby sedačkové lanovky vedle kabinkové dráhy.
Ostatní lanovky patří městem vlastněnému Sportovnímu areálu Ještěd.
Vláda vyškrtla lanovku z privatizačního seznamu proto, že byla lanovka už vložena v roce 2003 do majetku Českých drah. Dráhy nepočítají s tím, že by lanovku prodávaly. „Nevidíme k tomu důvodu. To, že ji provozujeme, má své komerční opodstatnění,“ řekl mluvčí drah Aleš Ondrůj.
Kabinová lanovka jezdí na Ještěd od roku 1933, v sedmdesátých letech prošla kompletní rekonstrukcí. Ročně se jí sveze kolem čtvrt milionu lidí. Letos poprvé se dá lanovkou jezdit i na lyžařskou permanentku na Ještědu.
NA DRÁZE SE ZŘEJMĚ BLÝSKÁ NA LEPŠÍ ČASY. REKLAMNÍ SPOLEČNOST DRAH, RAILREKLAM, DOKONCE VĚŘÍ V TO, ŽE LETOŠEK BUDE JEŠTĚ LEPŠÍ.
Úřední řeč drah říká, že nasazení supermoderního vlaku Pendolino do pravidelného provozu prokázalo, že ČD nejsou tak zkostnatělou institucí, za jakou ji část národa považuje. Což o to, zní to pěkně, ale dokázaly dráhy se svým tradičním přístupem využít tuto zprávu marketingově? "Jsem přesvědčen, že ano, protože České dráhy dokázaly na velmi dobré úrovni zajistit moderní provoz se všemi službami, které s tím souvisí," tvrdí Alexandr Křížek, jednatel agentury Railreklam. Společnost už nejeden pátek své mateřské společnosti připomíná, že díky přesunu populace k bydlení za města do tzv. satelitů a zahlcení přístupových cest získávají dráhy netušený reklamní potenciál. Zatím však nutno přiznat, že jeho využití není optimální. A to i přesto, že největší rozvoj v současné době zažívají dálkové rychlostní tratě jako je například Praha - Ostrava a pak tratě příměstské dopravy do přibližně osmdesáti až sta kilometrů. Ptáte se, no a co?
Odpověď je jednoduchá. Díky tomu, že lidé ve vlaku sedí a vystoupit nelze, je reklamní zásah více než účinný. S tím souvisí rozvoj reklamních ploch nejen na nádražích a v jejich okolí, ale především uvnitř vozů, kde každý cestující tráví nejvíce času.
NOVÝ TREND - VLAKY A NÁDRAŽÍ
Z analýzy pravidelných cestujících vlakem zpracované dle výzkumu Market & Media & Lifestyle (MML) se ukázalo, že cílová skupina cestujících příměstskou dopravou je nejenom velmi bonitní, 47 procent lidí je ve věku do třiceti let, což je 1,5krát vyšší podíl než v celé populaci a nadto má rostoucí tendenci.
Navíc se letos opětovně prokázalo v průzkumu společnosti Factum Invenio, že dopravní prostředky jsou stále místem, kde je reklamy málo a je očekávaná. Většina zadavatelů reklamy je na tento fakt zvyklá z pražské městské dopravy, ale pro mnohé bude překvapením, že je tomu tak i ve vlacích.
"V letošním roce jsme se rozhodli výrazně posílit pokrytí reklamními plochami vozy příměstské dopravy, a to především ve formě tzv.
rámečků 49 x 49, známých z pražského metra," vypočítává dále Alexandr Křížek. Railreklam podle něj instaluje až trojnásobek loňské kapacity nosičů, tedy téměř šest tisíc kusů. Celá etapa instalace by měla skončit k 1. dubnu letošního roku.
Rámečky budou distribuovány do devíti oblastí, které pokrývají nejdůležitější spádové oblasti v ČR. Ne příliš zvukomalebné označení "spádová oblast" zahrnuje vždy zhruba osmdesátikilometrový okruh velkých sídel, ze kterého se rekrutují pravidelní cestující za prací a školou (viz box Spádové oblasti). Například ve Středočeském kraji jezdí třináct procent populace alespoň jedenkrát týdně vlakem a v Ústeckém je to dvacet procent populace - jedná se častěji o lidi, kteří bydlí ve vlastním rodinném domě.
PENDOLINO CHCE ZAMÍCHAT REKLAMOU
Velkým reklamním tahákem se nejen podle odborné veřejnosti mělo stát vypuštění rychlovlaku Pendolino ne jenom na české tratě. Dráhy měly zpočátku velké plány, které přesahovaly i Českou republiku. Realita je ale poněkud jiná. Přesto se zdá, že Pendolino bude reklamně využito až až.
"V průběhu jara plánujeme osadit reklamními plochami i SC Pendolino. Vzhledem k odlišné cílové skupině cestujících a dlouhému času, který stráví cestováním mezi Prahou, Pardubicemi, Olomoucí a Ostravou, však budeme nabízet tento exkluzivní prostor vždy pouze jednomu klientovi," upřesnil Křížek. Railreklam chce využít k reklamě interiéry souprav a nabídnout reklamní prostory v čekárnách, označovaných jako VIP lounges.
Z ostatních ploch chce Railreklam zkvalitňovat dále svou billboardovou síť a pokračovat v rebrandingu a dalších instalací CLV, především na nádražích. "Počítáme také s větším využitím interiérů nádraží jako míst přirozené koncentrace lidí a v sou
PETR SOUKAL
Autobusová firma požaduje dotace, krajský úřad tolik platit nechce a hledá vozidla v cizině
Severní Čechy - Spor politického vedení regionu a Dopravního podniku Ústeckého kraje má další pokračování a podle všeho se vyostřuje. Hejtman pohrozil, že pokud bude podnik dál požadovat vyšší dotace, zajistí autobusy místo největšího dopravce v oblasti jiná firma. A třeba ze zahraničí.
Autobusoví dopravci v Ústeckém kraji totiž podle hejtmana nemají dostatečný počet vozidel, aby případně nahradili Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK) při zajištění základní dopravní obsluhy. Kraj proto zjišťuje možnosti velkých českých a zahraničních společností.
„Situace se nemění v tom, že požadavky DPÚK považujeme stále za nepřiměřené. Tento dopravce nám doposud neoznámil, že hodlá veřejnou službu přerušit nebo ukončit, což je ze zákona povinen učinit tři měsíce předem,“ řekl včera hejtman Jiří Šulc.
Představy kraje a dopravce se rozcházejí o 133 milionů korun. DPÚK má podle svého mluvčího Marka Ženkla nárok na 313 milionů korun, Šulc je přesvědčen, že kraj má zaplatit jen 180 milionů.
Vedení kraje od února prověřuje možnosti dalších dopravců. „V první fázi jsme zjišťovali volnou kapacitu ostatních dopravců v našem kraji. Ta činí řádově desítky autobusů, což je nedostatečné, potřebujeme jich stovky. Ve druhé fázi jsme totéž udělali u velkých dopravců v republice a teď už víme i o dvou zahraničních společnostech. Jejich cena je 1,05 euro za kilometr, u DPÚK to vychází na 1,3 euro,“ vypočetl hejtman. Ústecký kraj s dopravci „válčí“. Tvrdě vyjednává nejen s DPÚK, ale i s Českými drahami. „Jsme asi jediný kraj, který nechce extenzivně o stamiliony zvyšovat své rozpočtové výdaje,“ míní Šulc. Podle něj kraj potřebuje například 200 milionů na dostavbu Masarykovy nemocnice. DPÚK ve svých prohlášeních mnohokrát uvedl, že kraj nemůže peníze určené k zajištění základní dopravní obslužnosti používat k jiným účelům, jako je zdravotnictví nebo oprava silnic. Zatím není podepsána ani smlouva s Českými drahami, které v tomto roce chtějí po kraji 422 milionů. „Tady to je složitější, zásahy do ceny si vyžadují důkladnou analýzu vytíženosti vlaků,“ opakoval včera Šulc.
Pracovníci krajského úřadu do připravených tabulek zapisují počty nastupujících a vystupujících cestujících. Kraj chce ale při sčítání své úředníky nahradit levnějšími studenty. Průzkum dopravní situace na tomto území si hradí přibližně deset zdejších obcí ze svých rozpočtů, přičemž se ho zúčastní také krajští úředníci.
To si podle průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK mezi 600 respondenty, myslí většina populace. Podle prezidenta sdružení dopravců Česmad Bohemia Vladimíra Starosty je to nepravdivý obraz, který chce sdružení změnit.
Podle průzkumu si například 90 procent populace myslí, že kamiony zatěžují dopravu a měly by se výrazně omezit, zhruba 45 až 46 procent řidičů se cítí být při jízdě autem kamiony často omezováni. Dvě třetiny respondentů se domnívají, že silniční dopravu lze nahradit železnicí. Omezení jízd kamionů by ale znamenalo omezení dodávky zboží a s tím již veřejnost příliš nesouhlasí.
Jen 23 procent lidí by bylo pro zvláštní daň, z které by se financovalo převedení dopravy na železnici a 17 procent by bylo ochotno omezit svou spotřebu. To podle obchodního ředitele STEMu Tomáše Reitara potvrzuje, že lidé si při kritice neuvědomují, že za plachtami kamionů je zboží, které později nakupují v obchodech.
Česmad zahájil kampaň, která má negativní názory zvrátit. Podle Starosty totiž pro silniční dopravu v podstatě neexistuje alternativa. V současné době, kdy většina výrobců i obchodů omezuje skladové prostory na minimum a spoléhá na průběžné dodávky v tzv. systému just in time, by náhrada kamionů železnicí byla pro většinu podniků nevyhovující.
Zhruba 66 procent respondentů se domnívá, že kamiony mají stále více nehod, třetina lidí odpověděla, že kamiony mají více nehod než osobní vozy. I to má kampaň má podle ředitele Česmadu Martina Špryňara vysvětlit. Nehodovost totiž u těžkých kamionů v posledních letech relativně klesá. Počet nehod totiž roste pomaleji než intenzita dopravy.
Cílem kampaně je také vyvrátit názor, že kamiony jsou neekologické. Průměrné stáří tahačů je v Česku osm až devět let, vozový par je tak o pět let mladší než u osobních vozidel. Na billboardech s kamiony s logem jezevčíka - long vehicle budou hesla jako "Nejezdím pro svou zábavu, ale pro tu tvoji" nebo "Zacláním ti na silnici, abys měl přehled".
(zdroj: iHNed)
Ať žije bezpečná a ekologická kamiónová doprava!
"Pre vykoľajenie súpravového vlaku sme bez náhrady odriekli dva osobné vlaky," informoval TASR hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Podľa neho kvôli stúpajúcim hladinám riek všetky osobné vlaky v tomto úseku nahradia autobusmi až do odvolania. Osobné vlaky v úseku Senica Kúty a Trnava Jablonica meškajú od 10 do 30 minút.
Info by: http://www.sme.sk/c/2654451/Kvoli-podmytiu-trate-sa-vykolajil-vlak-medzi-Senicou-a-Jablonicou.html