Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
V současné době (od včerejška) jsou zde uvedeny dvě - kromě níže zmíněné akce "Bezpečné cestování" také kampaň "Bezpečné přejezdy".
Dostal se na plakát tak, že měl službu v den, kdy reklamní agentura vybírala mezi hasiči vhodné adepty na plakát. V Praze se poprvé objevil v pondělí a jeho sympatická tvář už vedla několik Pražanek k tomu, že po něm pátrají a hledají jeho telefon.
(čtk)
Železniční doprava
Vládní novelu zákona o drahách schválila minulý týden Poslanecká sněmovna. Novelizovaný zákon by měl do české legislativy zanést evropské směrnice důležité pro technické i provozní propojení evropského železničního systému. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.
Novela zákona o drahách počítá například s tím, že Drážní úřad se stane orgánem dozoru nad výrobou zařízení určených pro provozování dráhy a drážní dopravy. Kontrolovat bude také drážní vozidla a provozní subsystémy na drahách. Předloha zavádí také osvědčení o bezpečnosti provozova-tele celostátní i regionální dráhy a upravuje osvědčení dopravce.
Cílem této kampaně je zvýšit informovanost občanů cestujících v prostředcích hromadné dopravy a prohloubit jejich povědomí o možných nebezpečích a správném jednání v případě ohrožení nebo krizové situace.
V rámci kampaně jsou umístěny informační materiály na reklamní a nereklamní plochy v autobusech, tramvajích, metru, ve vlacích a v prostorách vlakových nádraží Českých drah a čekárnách městské hromadné dopravy.
Kampaň „Bezpečné cestování“ je zatím realizována v prostorách a prostředcích hromadné dopravy v Praze, cestující vlakových souprav se s kampaní setkají i na jiných místech republiky. Na základě ohlasů občanů a vyhodnocení této pilotní části projektu se pak bude kampaň rozvíjet i v dalších velkých městech v ČR.
Kampaň „Bezpečné cestování“ prozatím není časově omezena, část informačních materiálů navíc zůstane trvale umístěna na viditelných místech v prostorech a prostředcích hromadné dopravy.
Účelem této internetové rubriky je poskytnout občanům více podrobnějších informací o tom, jaká rizika v současné době existují a jak by měli občané správně postupovat v případě nejrůznějších druhů mimořádných událostí.
Návody na chování v různých situacích najdete na stránce http://www.mvcr.cz/hasici/cestovani/index.html , z níž je i tento úvod.
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2580275
Vše se v dobré obrací:
Technici v depu zjistili, že v jednom z elektrických zařízení je nečistota. Podle Kuchařové se tam patrně dostala při výrobě.
Potom, co byla součástka vyčištěna, tramvaj opět vyjela do ulic a vozí cestující.
Zkušební jízdy nové částečně nízkopodlažní tramvaje začaly v metropoli v polovině prosince. Byly bez problémů. V další fázi testů musí tramvaj vozit cestující bez poruch 45 dní nebo s nimi ujet 7000 kilometrů. „Podle dohody s drážním úřadem se kvůli dnešní závadě nebudou muset zkušební jízdy s lidmi od počátku opakovat, uvedla Kuchařová. Škoda Transportation dodá pražskému dopravnímu podniku do konce roku 2007 celkem 20 nových tramvají s polovinou nízké podlahy. Zakázka má hodnotu 1,1 miliardy korun.
(vyňato z článku v: Regionální mutace | Mladá fronta DNES - plzeňský kraj)
Odborná i laická veřejnost se mohla ve dnech 26. až 29. ledna přesvědčit o možnostech cestování mezi Českem a Slovenskem, například o konkrétních cenových relacích ve vzájemné přepravě. K dispozici byly také produktové letáky o jednotlivých obchodních nabídkách Českých drah, které mohou při cestování po naší republice využít také slovenští občané. Jde například o víkendovou slevu SONE+, Kilometrickou banku ČD a nově také všechny slevy Českých drah pro důchodce.
Stejně jako v minulých letech byl velký zájem o autovlak z Prahy do Popradu a do Košic, mimo jiné i vzhledem k cenovému zvýhodnění této nabídky do obou destinací. Návštěvníci se živě zajímali také o katalogy domácích a zahraničních zájezdů cestovní kanceláře ČD travel. Své příznivce si opět našly půjčovny jízdních kol na vybraných nádražích Českých drah.
Ve čtvrtek 26. ledna byl hostem společné expozice generální ředitel ZSSK Ing. Ondrej Matej. Jen pár hodin po premiéře muzikálu Hello Dolly navštívila v sobotu 28. ledna stánek ZSSK a ČD populární zpěvačka Helena Vondráčková v doprovodu svého manžela Martina Michala. Vzhledem k mému účinkování v muzikálu Hello Dolly v Bratislavě cestuji nyní vlakem pravidelně. Cesta první třídou je velmi příjemná, mezi Prahou a Bratislavou jsem se naučila celý text k muzikálu, sdělila nám paní Vondráčková a zároveň prozradila své dojmy z páteční premiéry muzikálu: Premiéra se skutečně vydařila, muzikál je nádherný a doporučuji všem jeho zhlédnutí.
(zdroj: Železničář 4/2006)
Když cestování vlakem schválila i Vondráčková v doprovodu svého manžela Martina Michala, tak se nemáme čeho bát.
Snad ani následných soudních sporů o milióny odškodného...
To dúfam aj ja. Okrem toho: pražská MHD potrebuje nízkopodlažné električky ako soľ! Takže po predošlých neúspechoch iných výrobcov (ak do toho nepočítam tie 3 kusy čiastočne nízkopodlažných električiek prerobených Dopravným podnikom) by už tento projekt mohol byť naozaj úspešný!
Tak, tak... Doufám jen, že problém škodovácké tramvaje nebude tak dlouho odolávat snaze o jeho odstranění. Co by pak museli tvrdit ti, kdož v různých diskusích, vtípcích a písničkách dávali vinu italskému přístupu k práci?
Líbilo se mi třeba:
A: "Nic co je z Itálie a má kolečka nebrat! Taliáni nic neumí udělat pořádně".
B: "A co italská zmrzlina?"
A: "Kdyby měla kolečka - nebrat!"
(http://ekonomika.sme.sk/c/2574640/Zelezniciari-dostanu-vyssie-platy.html )
K tým rekonštrukciám v zime mám jednu spomienku. Bolo to ešte v čase pôsobenia takej bohumilej a potrebnej organizácie ako bol Drah(o)stav. V decembri sa veľmi nudili a naraz dobehli všetci, aj s majstrom, že v dop. kancelárii idú meniť okná a to všetkých 6 a všetky naraz. Okná boli staré, to bola pravda, ale rázne protestovali operátorky, ktorým teplota vonku - 10, v miestnosti +25st. C bola aj tak málo. Nakoniec zasiahol manegment stanice a odkázal ich na máj - september. Urazili sa, odišli tak, že až doteraz , po 15 rokoch , nie sú okná vymenené. Takže malá poznámky, kde sa niečo robí, nechať na pokoji, lebo odídu a už viac neprídu !
Verejná diskusia okolo nosného dopravného systému sa začala. Až do 20. februára si možno vo front office na prízemí magistrátu a na internetovej stránke mesta pozrieť projekt rýchloelektričky, ktorá má spájať Janíkov dvor v Petržalke so Šafárikovým námestím. Podľa mesta má ísť o prepravný systém, ktorý bude schopný prevziať rozhodujúci podiel prepravy cestujúcich v hromadnej doprave.
Záujemcovia sa môžu zúčastniť na verejných prerokovaniach návrhu. Prvé bude v Petržalke 14. februára v Dome kultúry Zrkadlový háj, druhé následne 15. februára v miestnosti číslo 5 na prízemí Primaciálneho paláca. Obe stretnutia sa začnú o 17.00. Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej očakáva mesto množstvo pripomienok od občanov. Vyjadriť by sa mohli najmä Petržalčania, ktorých sa rýchloelektrička priamo dotýka. "Ministerstvo životného prostredia požiadalo magistrát, aby urobil dve verejné prerokovania," dodala Chudinová.
Okrem verejného prerokovania si rýchlodráha ako každá iná veľká stavba žiada posúdenie vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo vlani v máji požiadalo mesto o takzvané veľké hodnotenie vplyvov. Zdôvodnilo to tým, že navrhovaná trasa vedie cez najväčšie slovenské sídlisko a s jej výstavbou súvisí množstvo problémov.
Mesto správu o hodnotení odovzdalo 11. augusta, ale muselo ju dopracovať. Opätovne ju predložilo 4. januára a ministerstvo má čas do 5. marca, aby ju pripomienkovalo. So stavbou by sa podľa plánov malo začať v roku 2007, čiže začne ho už nové vedenie mesta po komunálnych voľbách.
Stavba by mala stáť do päť miliárd korún a stavať by ju mali vyše dvoch rokov. Trať povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie. Výškové vedenie trasy počíta s tromi variantmi - povrchové, nadúrovňové a polozapustené v povrchu. Na rýchlodráhe by mali premávať odhlučnené, nízkopodlažné električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu. Na dodávateľa električiek mesto vypíše medzinárodný tender. Nový systém si vyžiada aj reorganizáciu dopravy v Petržalke, lebo rýchlodráha pozdĺžne rozdelí Petržlaku na dve časti. Súčasťou výstavby je aj prestavba Starého mosta.
O nosnom dopravnom systéme sa začalo hovoriť už pred tridsiatimi rokmi pri projektovaní Petržalky. Pôvodne to malo byť metro sovietskeho typu. V roku 1990 boli práce pre nedostatok peňazí a politické zmeny prerušené. Neskôr sa začali objavovať alternatívy výstavby ľahkého metra, no v roku 1998 boli tieto snahy pochované. Nakoniec v októbri 2003 mestskí poslanci schválili prípravu variantu koľajová doprava.
(lin)
Navrhovaná trať rýchloelektričky povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie.
Zdroje:
www.bratislava.sk
http://bratislava.sme.sk/clanok.asp?cl=2570924
(red)
Přečetli jsme za vás
Hospodářské noviny uveřejnily v pondělí 23. 1. 2006 články pod názvem „České dráhy prohrávají soutěže se soukromníky“ a ve stejném vydání pak i „Soukromníci »ohrožují« České dráhy“. Oba texty určitě budou zajímat každého pracovníka Českých drah, proto jejich obsah zveřejňujeme ve zkrácené formě.
Ministerstvo dopravy vypsalo první soutěže na provozovatele vlakových spojů, a to tak, že České dráhy mají mizivé šance vyhrát, i když nabízejí bezkonkurenčně nejlepší ceny. Stát dosud vypsal výběrová řízení pro tratě Pardubice - Liberec a Plzeň - Most. Kdo bude vlaky na těchto kolejích provozovat, se má rozhodnout do konce ledna. O tratě se kromě Českých drah ucházejí další dvě soukromé společnosti, Viamont a Connex Česká železniční.
Dále se článek odvolává na dokument ČD, v němž se konstatuje: Bodový systém výrazně zvýhodňuje dopravce, který bude mít k dispozici zahraniční motorovou jednotku Desiro. Výběrová řízení, jak je nastavilo ministerstvo, stavějí nabídkovou cenu až na druhé místo. Vyhraje ten, kdo bude mít nejluxusnější vagóny. A takové mohou nabídnout především soukromníci. Od počátku tak budeme mít ztrátu devíti bodů, bez praktické šance ji dohnat levnější cenovou nabídkou, stojí v dokumentech Českých drah.
Jak dále informují Hospodářské noviny, v nejbližším období ministerstvo s úřady vypíší soutěž na další tři trasy, především v česko-německém pohraničí. Všechny soutěže sledují prioritně podstatné zkvalitnění vozidlového parku a zadání jsou koncipována tak, aby umožnila nasazení zahraničních nízkopodlažních vozidel, píše se ve shrnutí Českých drah.
Dále citujeme HN: České dráhy nicméně alespoň nabídly modernizované vlaky z poloviny devadesátých let a nejnižší ceny. Trať Plzeň - Most jsou ochotny provozovat za 8,3 miliónu korun ročně, zatímco konkurenční Viamont žádá šestinásobek, přesně 53,7 miliónu korun. Stejnou taktiku nasadily dráhy i na Liberecku. Do soutěže přišly s cenou 36,8 miliónu. Společnosti Viamont a Connex do obálky napsaly dvojnásobné cifry. Sumy již byly zveřejněny...
Ministerstvo se vydalo správným směrem. Kvalitativní požadavky musí být na prvním místě. Jinak lidi z přecpaných silnic zpátky na dráhu nepřitáhneme, říká Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností...
Jenže státní dráhy v interních diskusích tvrdí, že ve srovnání se soukromníky v současnosti uspět nemohou. Na konkurenceschopné vlaky prostě nemají. A navíc: stát je nutí kupovat u českých výrobců.
Nyní probíhající investice do vozidlového parku jsou zaměřeny na tradiční české výrobce, například ČKD Vagónka Ostrava. V zájmu státu jsou tak podporováni dodavatelé, kteří mají kladný vliv na zaměstnanost v regionu. Ministerstvo, které tyto skutečnosti zná, zmíněné soutěže vypsalo s vědomím, že velmi pravděpodobně bude vybrán jiný uchazeč než České dráhy, stěžují si dráhy v citovaných dokumentech.
Železničář připravil malou tabulku nabídek: Ministerstvo má rozhodnout do konce ledna 2006.
Připravované soutěže: Liberecký kraj Tratě Liberec - Harrachov, Smržovka - Josefův důl, Tanvald - Železný Brod Karlovarský kraj Tratě Karlovy Vary - Potůčky, Cheb - Hranice, Dokončené soutěže: Trať Karlovy Vary - Mariánské lázně Výběrové řízení vyhrála společnost Viamont.
Nabídky na trať Plzeň - Most
České dráhy, a. s. 8 357 000 korun
Viamont 53 750 768 korun
Nabídky na trať Pardubice - Liberec
České dráhy, a. s. 36 828 000 korun
Connex Česká železniční 72 190 000 korun
Viamont 84 511 000 korun