Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Kromě úprav a rozšíření funkcí DF probíhá i dlouho odkládané sloučení původního a stávajícího DF.
Historie:
* napřed bylo jen jedno DF
* to pak bylo prohlášeno za zájmové, nemoderované a vzniklo nové, moderované
* původní DF (aka zájmové, nemoderované) bylo posléze nastaveno jen pro čtení (každé DF má tzv. Archiv, kde jsou odložená témata jen pro čtení, takže celé původní DF bylo v tomto archivním stavu)
* nové moderované přestalo být moderované
Protože obě fóra obsahuji statisíce příspěvků a velké procento z nich obsahuje cenné informace, bylo by škoda některé z nich zcela zastavit a současně není moc šikovné mít informace rozprostřeny přes dvě separátní DF. Současně však obě fóra obsahují podobná a někdy i zcela duplicitní témata (nikoli příspěvky). Proto budou obě DF sloučena do jednoho, příspěvky shodných témat slity, silně podobná témata sloučena. Současně se hledají moderátoři z řad pracovníků ČD, kteří by byli ochotni fundovaně odpovídat a případně řídit debatu v jednotlivých tématech dle jejich odbornosti.
Po dokončení (pravděpodobně v Út 17. 1., ale možná až koncem týdne) zveřejním ještě nějaká zajímavá čísla ohledně našich DF.
Vladislav Černý
http://www.sme.sk/c/2546925/Na-zeleznici-je-este-124-rucnych-zavor.html
Ale je to skutečně jedním z úkolů autorů příspěvků do novin. I za cenu toho, že pro poskytovatele informace se stane blbcem, musí jeho odborné výroky přetlumočit tak, aby i lidé mimo obor pochopili, "vo co gou". To se v uvedeném příspěvku nestalo.
Tady se ukazuje, jak je nevhodné používat odborně-slangové výrazy v článcích. Jednou "motor" jako motorový vůz resp. jednotka, podruhé ve vlastním slova smyslu jako zdroj pohonu.
Záměr dostat cestující vlakem do střediska západních Krkonoš však zatím naráží na technické parametry úseku. Je známo, že trať Tanvald - Kořenov je nejstrmější železnicí v České republice. Jsou na ní tři ozubnicové úseky v délce skoro 4,5 kilometru. Úsek mezi Dolním Polubným a Kořenovem má sklon 58 promile. Otázkou tedy je, jaký vlak by tudy mohl jezdit. "Už proběhly testy rychlíkových spojů, které by zajišťovaly přímé spojení Harrachova s Prahou. Příliš velké zlomy při přechodu na ozubnici však způsobují, že se vlaky zadrhávají podvozkem," vysvětlil situaci specialista Českých drah Jindřich Berounský. Zatím jezdí denně čtyři páry osobních vlaků mezi Libercem a Drážďany, vedené moderními německými motory.
Jak uvedl Berounský, dráhy mají v záloze motory Tedom z Jablonce, které by mohly být nasazeny na trať z Liberce do Tanvaldu v první třetině tohoto roku.
(Hradecké noviny - 13.1.2006)
http://www.ta3.com/spravodajstvo.php
Ako som sa zbežne pozeral do PIS-u, meškania nie sú až také výrazné (do 60 minút).
Vlaky bez průvodčích jezdí už měsíc na trati spojující Protivín, Písek a Březnici. Po 55kilometrovém úseku se denně vydá 16 motorových souprav, v nich je vedle cestujících jen strojvedoucí. Lidé si jízdenky mohou koupit v osmi stanicích, nebo přímo ve vlaku. Samoobslužné odbavení podle dopravců výrazně snižuje náklady. Jak uvedl zástupce ředitele ČD pro osobní přepravu v Jihočeském kraji Jiří Kafka, přináší racionalizace dopravy desítky milionu korun za rok.
V Česku tento systém využívají železničáři na 43 regionálních tratích. Na jihu funguje zatím jen na Blatensku a Písecku. Zamezit jízdám tzv. černých pasažérů by podle dopravců měly kontroly revizorů. Ti se na tyto spoje teď přednostně zaměřují. Přijatá úsporná opatření přiměla letos představitele kraje, aby s železničáři uzavřeli smlouvu o zajištění regionální dopravy už v lednu. Podle dohody zaplatí samospráva drahám 290 milionů korun. Loni se kvůli dorovnání ztrát obě strany dohadovaly deset měsíců.
Cestujícím se to prý moc nelíbí. Možná proto, že ztratili možnost kontaktu se "svým" průvodčím. Zkuste si s automatem na jízdenky zanadávat na poměry...
http://www.ta3.com/spravodajstvo.php
Trať dlouhou více než sto kilometrů budovali stavbaři deset let po různě dlouhých a technicky náročných částech. Od března 1896 do června 1897 položili dělníci kolejnice mezi Mělníkem a Mšenem. Koncem října 1897 byl otevřen úsek mezi Vrátnem a Dolním Cetnem a o šest týdnů později z Vrátna do Mšena. Ovšem trať ze Skalska do Chotětova, kde se střetávala s železnicí PrahaTurnov, byla později, na počátku roku 1974, zcela zrušena.
Ze Skalska do Staré Paky přes Mladou Boleslav vznikala železnice ve třech dílech. Postupně byly do provozu uvedeny úseky Skalsko-Sobotka na konci listopadu 1905, Lomnice nad Popelkou-Stará Paka první červnový den roku 1906 a Sobotka-Lomnice nad Popelkou v listopadu 1906. Trať z Mělníka přes Mladou Boleslav do Staré Paky dodnes spojuje polabskou nížinu s krkonošským podhůřím, i když ministerští úředníci opakovaně zvažovali její zrušení. Zatím to vypadá, že i po sto letech provozu se může v roce 2006 cestující vlakem kochat jedinečnou malebností české krajiny při postupném projíždění Kokořínskem, Pojizeřím a Českým rájem.
(zdroj: Regionální mutace | Mladá fronta DNES - střední Čechy)
A čo Odsunutie Priameho spojenia LBC-Baltické more na cca 4. hod.rannú vlani? Okrem taxi nejazdí MHD?
A tie tzv. studené vozne, čo sa o nich nedávno tu diskutovalo?
Nuž uvidím, kedy sa zas´po Sudetoch povozím pod DR ( ? ) sorry DB ale budem spokojný s cenou aj kvalitou služieb.
Ide o regionálne trate: Smržovka - Josefův Důl, Tanvald - Železný Brod a Liberec - Tanvald - Harrachov.
zdroj: Deník Pojizeří, 12. 1. 2006
V této souvislosti mne napadá:
Dne 17. 2. 2005 vstoupilo v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004, kterým se stanoví společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů...
Letečtí dopravci proti tomu (marně) protestují právě s odvoláním na nerovné podmínky ve srovnání s osobní dopravou železniční a silniční.
Zdroj: Život
Čo dodať, však aj na železnici pracujú len ľudia a počasie jednoducho neovplyvnia
(zdroj výchozí informace: Hradecké noviny)