Železnice v médiích
Nepřipadá vám, že (nejen v poslední době) televize, tisk, rozhlas či internetové noviny "pojednávají" železnici vesměs jen z negativního pohledu, jakoby s cílem zdiskreditovat ji (ještě více, než to dokáže sama) v očích veřejnosti?
Například dnešní "novinky.cz" pod tučným titulkem "Cestování autobusem už lacinější než vlakem" uvádějí mimo jiné takovýto důkaz nesrovnatelnosti jízdného ČD a autobusových dopravců:
"Na autobusových linkách, provozovaných Orlobusem Nové Město, bude i po Novém roce cestující platit jízdné v dosavadní výši. Za jízdenku z Hradce Králové do Prahy tak vydá 78 korun. Ve vlaku je z Hradce do hlavního města obyčejné jízdné za 140 a zákaznické za 86 Kč."
Přitom redaktorům jaksi ušla skutečnost, že třeba obyčejná zpáteční jízdenka z Hradce Králové do Prahy stojí 155,- Kč, zpáteční jízdenka pro 2 cestující 310,- Kč (a jednosměrná 172,- Kč). A to ty zpáteční jízdenky platí až do druhého dne. Navíc celý bombasticky "protiželezničně" orientovaný článek je reakcí na zdražení jen některých slev ČD, protože rozsáhlé zdražení jízdného nebo rušení komerčních slev se nekonalo (zatím). Jak asi takováto sdělení působí na ty občany, kteří zas tak často vlakem nejezdí? Toto je ale jen jeden příklad za všechny. Média u nás mají vůbec tendenci vyzdvihovat na železnici především to, co je negativní (ne, že by nebylo co), ale věci pozitivní (i ty jsou!) pomíjejí.
Súvisiace odkazy:
TV program
Podradené diskusné témy
Už pár týdnů, možná měsíců, opravují v Otrokovicích nádražní halu i s čekárnami. Je to sice bohumilá aktivita, nicméně -podle "drážní logiky" - přišla v zimě.
Nevím, jestli to má nějaký ekonomický důvod (ale jaký jiný v dnešním světě platí jako s důrazností kladiva?), faktem je, že v třeskutých mrazech byli klienti Českých drah nuceni podupávat na nástupištích a modlit se za co nejrychlejší příjezd mrazem pravidelně zpožďovaných spojů. Náš zákazník, náš pán podle této logiky zjevně neplatí. Platí ale cosi zcela jiného - smrtící mrazy polevily a nádraží otevřelo provizorní čekárnu. Fajn, aspoň něco.
Zákazník Českých drah jen musí počítat s tím, že drážní logika je v přímé vazbě s drážní kulturou a ta je v tuzemsku, vzdor na koleje se navrátivším pendolinům, pořád ještě třeskutě nízká.
(Regionální mutace | Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava - Z vašich dopisů)
(Regionální mutace | Mladá fronta DNES - plzeňský kraj)
Islámábád - Pákistán a Indie dnes podepsaly dohodu o zahájení provozu na druhé přeshraniční železniční lince. Informovala o tom agentura AP na základě výsledků dvoudenní schůzky představitelů obou zemí v pákistánské metropoli Islámábádu.
Vlaky by měly od 18. února znovu spojit indické město Munábao a pákistánský Khokhrapár. Poslední železniční souprava na této trase projela před více než 40 lety, její provoz byl zastaven během indicko-pákistánské války. Pákistán bude servis na trati
řídit prvních šest měsíců v roce, pak předá jeho řízení Indii.
Jde o druhé železniční spojení, které bude překračovat společnou hranici obou jaderných rivalů. Další je otevřeno mezi
východopákistánským Láhaurem a indickým Amritsarem.
Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 tři války, z toho dvě o oblast Kašmíru, o kterou se dělí. Jejich často velmi napjaté vztahy se od počátku roku 2004 uvolnily, což mimo jiné umožnilo znovuotevření několika přeshraničních dopravních linek.
(Aktuálně.cz)
http://www.aktuality.sk/spravy/zahranicne/-vlak-smrti-mal-brzdy-z-vraku-
(Regionální mutace | Mladá fronta DNES - Praha)
I táži se: co mají tato dvě vozidla společného. V jakém smyslu jsou příbuzná? Jen v očích novinářů a veřejnosti - jsou prostě moderní a tudíž pochybná. "Problém Pendolino" tak má negativní vliv i na vnímání techniky zaváděné v jiném druhu dopravy.
http://www.bratislavskenoviny.sk/noviny.php?Id=2&readId=2709
Nákup nových vozňov pre osobnú železničnú dopravu na Slovensku sa pritom uskutočnil naposledy v roku 1997 kúpou 10 klimatizovaných lôžkových vozňov, klasické sedadlové vozne sa však nakúpili naposledy v roku 1991. Lepšia situácia je v rámci hnacích dráhových vozidiel a motorových vozňov spoločnosti. Z ich celkového počtu 460 kusov je 27 % starších ako 30 rokov. Takmer 30 % z týchto vozidiel patrí do vekovej kategórie od 20 rokov do 30 rokov. Denne pritom spoločnosť nasadzuje viac ako 320 hnacích vozidiel.
Na zabezpečenie bezporuchovej prevádzky v osobnej železničnej doprave sú v súčasnosti pre ZSSK Slovensko práve údržby, opravy a modernizácie vozidlového parku najdostupnejšími nástrojmi. Modernizácie a rekonštrukcie starých vozidiel sú pritom podľa Čikovského rozhodujúcim spôsobom na obnovu vozidlového parku. Údržbu a opravy železničných koľajových vozidiel pre ZSSK Slovensko bude v tomto roku v predpokladanej cene 1,357 mld. Sk realizovať Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Zúčastnené strany uzavreli 5. decembra 2005 štyri zmluvy, ktorých platnosť sa viaže na rok 2006. Predmetom zmlúv sú vyššie druhy periodických opráv osobných vozňov, elektrických a motorových hnacích dráhových vozidiel a nižšie druhy periodických prehliadok a opráv železničných koľajových vozidiel.
ZSSK Slovensko vykázala za desať mesiacov minulého roka stratu vo výške 664,8 mil. Sk. V porovnaní s plánovanou stratou na toto obdobie bol však hospodársky výsledok lepší o 133,4 mil. Sk. Celkové výnosy dosiahli 6,045 mld. Sk a celkové náklady predstavovali 6,71 mld. Sk. Od januára do konca októbra roka 2005 prepravila ZSSK Slovensko vo vnútroštátnej a medzinárodnej preprave celkovo 40,741 mil. cestujúcich. Za ich prepravu získala tržby vo výške 1,783 mld. Sk. ZSSK Slovensko vznikla 1. januára minulého roka rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti a zastrešuje osobnú železničnú dopravu. K 31. októbru 2005 evidovala spoločnosť 4 779 zamestnancov.
"... Podľa predsedu predstavenstva BRKS R. Filisteina by mal v tomto roku vzrásť podiel alternatívnych dopravcov na 10 % zo súčasných 1,5 %, štátne Cargo očakáva pokles svojej prepravy..."
Keď si porovnáme počty rušňov u štátneho dopravcu - ZSCS - a u súkromných dopravcov na Slovensku, tak si neviem predstaviť, že by ich kapacita bola schopná zvýšiť podiel nákladnej vozby na 10 percent z celkového objemu. Sú to len predvolebné reči alebo sny pána R. Filisteina.
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=61697
Z Ústí nad Labem, Děčína a Liberce lze do Drážďan a Budyšína cestovat výhodněji novými osobními vlaky také během týdne (pondělí až pátek). Pro tyto spoje platí nově zavedená jízdenka EURegio. Zpáteční jízdenka z Děčína do Drážďan stojí přibližně 250 a z Liberce do Budyšína 324 korun.
„Z Česka do Německa jezdí řada osobních vlaků a několik rychlíků, ve kterých platí jízdenky SONE+ a EURegio. Například mezi Libercem a Drážďany jezdí čtyři přímé spoje a další spojení jsou možná s přestupem v německé Žitavě. Z Děčína do Bad Schandau, kde je přestup na drážďanskou rychlodráhu S-Bahn do Drážďan, jezdí v pracovní dny 4 páry osobních vlaků a o víkendu je to pět párů těchto spojů,“ informoval Právo Aleš Ondrůj z tiskového střediska ČD.
(Regionální mutace | Právo - Střední Čechy)
Menší železniční dopravcovia čakajú nárast trhových podielov
Podľa predsedu predstavenstva BRKS R. Filisteina by mal v tomto roku vzrásť podiel alternatívnych dopravcov na 10 % zo súčasných 1,5 %, štátne Cargo očakáva pokles svojej prepravy
[20.1.2006 17:02]
BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Aj napriek pripravovanému predaju 100-percentého balíka akcií Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) očakávajú alternatívni železniční prepravcovia výrazný nárast svojich trhových podielov.
"Predpokladám, že podiel alternatívnych dopravcov v roku 2006 presiahne 10 % z celkového trhu, v porovnaní s 1,5-percentným podielom v roku 2005," povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva Bratislavskej regionálnej koľajovej spoločnosti (BRKS) Roman Filistein.
Napríklad firma LTE Logistik- und Transport-GmbH, ktorá na Slovensku pôsobí prostredníctvom firmy LTE Logistik a Transport Slovakia, s.r.o., očakáva v roku 2006 medziročný nárast prepraveného objemu tovaru až o 100 %. Celkový objem prepraveného tovaru predstavoval vlani približne 48,5 mil. ton.
Z toho alternatívni železniční dopravcovia prepravili podľa Filisteina vyše 550 tis. ton, postupne by však mali získavať stále väčšie objemy prepravy na úkor zatiaľ štátnej ZSSK Cargo.
"Predaj ZSSK Cargo nezmení v strednodobom výhľade nič na tom, že počas liberalizácie začnú na trhu železničnej dopravy pôsobiť a získavať trhové podiely ďalší dopravcovia. Predpokladám, že v priebehu ďalších 5 až 10 rokov môžu až 30 % trhu získať nové železničné spoločnosti," povedal pre agentúru SITA Gerhard Eibinger z LTE.
Jeho firma vlani prepravila na Slovensku po železnici približne 100 tis. ton a v tomto roku očakáva už spomínaný 100-percentný nárast. BRSK ako najväčší alternatívny dopravca na Slovensku vlani prepravila 330 tis. ton a v tomto aj budúcom roku očakáva niekoľkonásobný nárast tohto objemu, potvrdil jej šéf Filistein.
Ďalší dopravca, Slovenská železničná dopravná spoločnosť prepravila za obdobie júl až december 2005 zhruba 95 tis. ton tovaru. Podľa jej zástupcu Vladimíra Goceliaka by sa tohtoročný objem tovaru mal tiež zvýšiť.
Výhľady do budúcnosti dopravcom nekazí ani pripravovaná privatizácia štátneho dopravcu, ani legislatívne stanovené otvorenie trhu dopravcom z okolitých krajinách v roku 2007.
"Vplyv privatizácie ZSSK Cargo bude podľa mňa pozitívny, pretože sa odbúra priame zasahovanie štátu do čisto komerčnej oblasti. Zatiaľ totiž štát ako 100-percentný akcionár ZSSK Cargo priamo vstupuje na trh aj ako dopravca, aj ako regulátor trhu, takže ide o jednoznačný konflikt záujmov," povedal ďalej predseda predstavenstva BRKS.
Vplyv na podnikanie týchto firiem však má legislatíva. "Do istej miery nás ovplyvní novelizácia zákona o dráhach, podľa ktorého doteraz vydané licencie platia len do 31. decembra 2006 a pre ďalšie obdobie sa musí žiadať novozriadený Úrad pre reguláciu železničnej dopravy o vydanie nových.
To nás zaťaží jednak organizačne, ale hlavne finančne, nakoľko nové poplatky za vydanie licencie sú násobne vyššie oproti doterajším," povedal SITA Vladimír Goceliak zo Slovenskej železničnej dopravnej spoločnosti.
Dominantný štátny prepravca ZSSK Cargo podľa svojho strategického plánu očakáva do roku 2007 mierny pokles prepraveného tovaru. Kým na rok 2005 plánovala 49,848 mil. ton prepraveného tovaru, v tomto roku by to malo byť 49,106 mil. ton a v roku 2007 dokonca 48,785 mil. ton.
Od roku 2008 by mal objem prepraveného tovaru začať stúpať a dostať sa až na úroveň 49,33 mil. Sk v roku 2010. Plán na rok 2010 je však stále nižší, ako bol plán na rok 2005.
Výber investora, ktorý získa 100-percentný balík akcií ZSSK Cargo, sa podľa ministra dopravy Pavla Prokopoviča ukončí do konca marca 2006. "Záujemcovia môžu podávať svoje ponuky do 31. januára, takže nám zostávajú ešte dva mesiace na to, aby bol proces vyhodnotený a ná
Ne že by mě to překvapilo, na co České dráhy sáhnou, to se sesype. Už jen ty železniční koridory. Je fakt, že klasická stará mašina vytáhne v některých verzích rychlost i ke 200 kilometrům v hodině. Zkrátka stavět za šílené prachy na počátku třetího tisíciletí koridor na rychlost 160 km/h je podle mě nesmysl. A supervlak Pendolino je jen třešničkou na dortu...
(Regionální mutace | Mladá fronta DNES - střední Morava - Z vašich dopisů)
České dráhy
Zuzana DASTYCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Ze silnic se přesuneme na železniční koleje, ovšem na těch vedoucích z Neratovic do Brandýsa se možná už dlouho vlaky prohánět nebudou. Neratovičtí radní si stěžují, že vlaky zastavují provoz na několika ulicích ve městě, a protože České dráhy nechtějí za případné vyřešení problému platit samy, ale společně s městem, přijde radním výhodnější trať prostě zrušit.
Ačkoli Menzel natočil tento film v roce 1966, dodnes za něj sbírá ocenění. Loni ho americký týdeník Time zařadil mezi sto nejlepších filmů všech dob a Ostře sledované vlaky jsou na tomto seznamu jediným zástupcem české kinematografie.
Seznam vypracovali kritici Richard Schickel a Richard Corliss. Uvedli, že šlo o subjektivní výběr na základě "magického kouzla" snímků bez ohledu na počet cen, které obdržely.
(z informace na: Novinky.cz)
O následném chaosu, který propukl právě během jednoho z nejrušnějších cestovních období roku, informovala dnes čínská média.
Kolem 100.000 lidí, z nichž mnozí chtěli odjet domů k rodinám na volné dny v době oslav lunárního nového roku, bylo odsouzeno k
nedobrovolnému vleklému čekání na pekingském Západním nádraží.
Sněhová nadílka totiž přerušila provoz na klíčové severo-jižní železnici, sdělila agentura Nová Čína.
(zdroj: Aktuálně.cz)
Německé a rakouské obchody ovládla vlna výprodejů se slevami i více než 50 procent. Do zahraničních obchodů například v Drážďanech, Řezně, Linci nebo ve Vídni je možné cestovat také vlakem s cenově výhodnými jízdenkami SONE+ a EURegio. O víkendech lze cestovat do Německa s jízdenkou SONE+ již od 160 Kč, tato cena přitom platí i pro malé skupiny až 2 dospělých a 3 dětí do 15 let.
(z tiskové zprávy ČD)