Dopravné správy
Nádraží musí zůstat státu, ale ne v majetku ČD
Ministerstvo dopravy připravuje prodej nádražních budov, které v současné době spravují České dráhy. Prodej by měl podle ministra dopravy Pavla Dobeše vynést deset až dvanáct miliard korun. Nádraží by měla zůstat státu. Dobeš plánuje, že by je koupily obce nebo větší kraje, a když o ně nebude zájem, koupit je má Správa železniční dopravní cesty.
Celou, svým obsahem mírně zmatenou, zprávu najdete na této stránce.
Vlaky TEŽ zdraželi až o 150 %
Obyvatelia regiónu, ktorí na cestu za prácou či inými povinnosťami, využívajú vlaky alebo Tatranské elektrické železnice, museli od minulého utorka pri kúpe cestovného lístka načrieť oveľa hlbšie do peňaženky. Od 1. novembra začal platiť nový cenník Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v osobnej železničnej doprave. Nárast cien cestovného ZSSK odôvodňuje nárastom ich nákladov.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Soukromníci budou platit nádražní taxu
Využívání nádražních budov by v budoucnu měla řešit nádražní taxa, kterou by po otevření trhu platili jednotliví dopravci. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Nádraží v současnosti vlastní a spravuje jediný dopravce - České dráhy. Ty jsou podle ministra kvůli nutným investicím do provozu a údržby nádraží vůči soukromým dopravcům znevýhodněné.
Celou zprávu z 10.11. najdete na této stránce.
Nová lanovka v Lomnici, drahšie skipasy všade
Počas tohtoročnej zimnej sezóny si budú môcť lyžiari vo Vysokých Tatrách vyskúšať aj novú osemsedačkovú lanovku v Tatranskej Lomnici, ktorá zvýši prepravnú kapacitu ľudí v stredisku o 2 400 osôb za hodinu. Zároveň sa však túto zimu zvýšia ceny skipasov pre lyžiarov vo Vysokých aj Nízkych Tatrách medziročne v priemere o 10 %.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Žaludovi sice zůstal post, ale ne pravomoci
Petr Žaluda sice i po středečním zasedání dozorčí rady zůstal v čele Českých drah (ČD), ale má omezené pravomoci. K uzavírání smluv nad 50 milionů Kč potřebuje spolupodpis prvního místopředsedy představenstva Vladimíra Baila, informuje tisk.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Stavba koridoru sa ešte viac oddiali
Spoločnosť Skanska SK, a.s. sa odvolala voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave najmä preto, že jednoznačne nesúhlasí s posúdením jej ponúknutej ceny ako neobvykle nízkej, a to bez akéhokoľvek dokazovania.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Rychlodráha do Ruzyně jako hloupý vtip
Rekonstrukce železniční trati z Prahy do Kladna a výstavba nového úseku k ruzyňskému letišti pravděpodobně proběhne po roce 2014, dostane-li stát potřebné peníze od Evropské unie. Nová trať ale bude přinejmenším načas začínat až ve Veleslavíně, kde naváže na metro. Oznámil to ministr dopravy Pavel Dobeš po setkání se středočeským hejtmanem Davidem Rathem.
Celou zprávu najdete na této stránce. A můžete se zamyslet nad tím, k čemu to páně ministrovo řešení dopravy cestujících na letiště bude dobré.
Provládny magnát lacno kúpil cargo RŽD
Takmer trojštvrtinový podiel v ruskom železničnom nákladnom dopravcovi Pervaja Gruzovaja Kompanija (PGK) smeruje do rúk najbohatšieho Rusa, oceliarskeho magnáta Vladimira Lisina. Rozhodla o tom minulý týždeň aukcia. Víťazná ponuka za 75 percent mínus dve akcie dosiahla 125,5 miliardy rubľov (2,98 miliardy eur). Ruské železnice sa sťažujú, že suma mohla byť ešte vyššia.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Ukrást půl kilometru kolejnic? Brnkačka!
Troškaři nebyli zloději, kteří zvládli během pěti dnů ukrást z nádraží ve Vyšším Brodě půl kilometru kolejnic. Podle policejních propočtů tak museli odvézt kov vážící celkem 22 tun. Po zlodějích kriminalisté pátrají.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Zbytočné železničné vlečky zmiznú
Veľké závody v mestách používali na dopravu železničné koľajnice. V niektorých miestach križujú hlavné cesty. Fabriky ich prestali využívať, vlečky na cestách zostali a zbytočne obmedzujú dopravu. Fabriky v Liptovskom Mikuláši využívali na prepravu dvanásť vlečiek, v Ružomberku ich bolo desať. Dosiaľ odstránili len šesť železničných dráh. Z tých, ktoré zostali, je dnes v prevádzke iba zlomok.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Státní fond dopravní infrastruktury s novým šéfem
Šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se stal jeho dosavadní náměstek Tomáš Čoček. Na volné místo ředitele fondu nastoupí po exministru dopravy Gustavu Slamečkovi, který v červnu z pozice odešel poté, co byl zvolen předsedou představenstva nákladního železničního dopravce ČD Cargo.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Policajti troch krajín vo vlakoch
V obvode železničných dráh sa dnes uskutoční dvadsaťštyrihodinová medzinárodná policajná akcia pod názvom Modrá-24. Policajti sa zamerajú najmä na železničné priecestia, stanice a osobné vlaky. Cieľom akcie je podľa hovorcu Prezídia PZ Michala Slivku prevencia, kontrola dodržiavania predpisov a odhaľovanie trestnej činnosti.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Regiojet Českým drahám cestující nepřebral
Za první měsíc provozu svých expresních vlaků mezi Prahou a Ostravskem svezla společnost Regiojet 30 tisíc cestujících. Podle mluvčího společnosti Aleše Ondrůje jsou všechny spoje plné z 80 až 90 procent. Konkurenční České dráhy si však nestěžují na úbytek cestujících. Za měsíc – kdy vypravily mnohem víc vlaků než Regiojet – svezly mezi Prahou a Ostravou na čtvrt milionu lidí. Podle zástupců společnosti je to podobně jako v předchozích obdobích.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Tatravagónka bojuje s krízou cisternami
Recept spoločnosti Tatravagónka v Poprade na prípadné ďalšie kolo hospodárskej krízy sa volá cisterny. Firma investuje 4 milióny eur do novej linky na výrobu vagónových cisterien. Podľa vedúcej marketingu Tatravagónky Zuzany Janečkovej práve po tomto druhu vagónov dnes v Európe rastie dopyt.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Souvisí nárůst mrtvých na kolejích s podzimem?
Podzim s sebou přinesl velké množství nehod na železnici. Lidé teď na kolejích umírají skoro každý den – takřka vždy kvůli vlastní neopatrnosti. Naposled dnes před polednem zahynul člověk pod koly rychlíku v Královéhradeckém kraji. Přidal se tak například k dívce, která přišla o život ve středu, když přebíhala koleje v Brně, nebo muži, který v minulý týden na Jičínsku prořezával náletové křoviny u trati.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Lôžko vo vlaku stojí ako izba v penzióne
Drahšie od novembra sú aj lôžka vo vlakoch. Cesta v nich stúpla o dvojnásobok. Kým ešte v októbri si cestujúci platili za ne niečo cez 5 eur, teraz zaplatia až desať. „Kupoval som si lôžko a skoro som spadol z nôh. Pani za priehradkou len kývla plecami. Nie je možné, aby za 30-ročné vozne pýtali toľko ako za izbu v penzióne,“ sťažuje sa čitateľ Tomáš zo Svidníka.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Šéf RegioJetu hlásí přestup ke konkurenci
Rok před ostrým startem získal soukromý železniční dopravce Leo Express významnou personální posilu. Z RegioJetu Radima Jančury přechází jeho provozní šéf Jan Paroubek, který stál u rozjezdu žlutých vlaků. "Mohu to potvrdit, jsme již dohodnuti," říká majitel Leo Expressu Leoš Novotný.
Celou zprávu najdete na této stránce.
V Trenčíne objavili nadväznosť autobusov a vlakov
Doprava je jeden z kľúčových faktorov rozvoja každej modernej spoločnosti, pričom sama osebe nie je cieľom, ale prostriedkom hospodárskeho rozvoja a predpokladom na dosiahnutie sociálnej a regionálnej súdržnosti. Verejná osobná doprava je verejnou službou, ktorá zabezpečuje prepravné potreby ľudí na cestách do zamestnania, úradov, škôl, ale aj za oddychom a podobne. Rozhodujúcou mierou sa na tejto preprave podieľa prímestská autobusová doprava, čiastočne železničná doprava.
Celú správu nájdete na tejto stránke.
Plzenští tramvajáci byli moc rychlí
Při pondělní namátkové kontrole přistihla Drážní inspekce a policie v Plzni tři řidiče tramvají, kteří porušili předpisy. Radar je usvědčil z toho, že sledovaný úsek s maximálně povolenou dvacetikilometrovou rychlostí projeli rychleji.
Celou zprávu najdete na této stránce.
Cyklodoprava namiesto železničnej s pomocou EU
Opustené železničné trate by sa v budúcnosti mohli premeniť na cyklotrasy. Povedal to minister dopravy Ján Figeľ na brífingu po stretnutí s aktivistami z občianskeho združenia Cyklokoalícia. Premenu nevyužívaných koľajníc považuje za jednu z možností rozvoja cyklodopravy a cykloturizmu na Slovensku, čo aj v niektorých individuálnych projektoch realizuje.
Celú správu nájdete na tejto stránke.