Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Program revitalizácie železničných spoločností
Úvod
Železničná doprava v rámci dopravného systému má svoje špecifické a nezastupiteľné postavenie a preto vláda SR na jej rozvoj kladie patričný dôraz. Jeho naplnením je podpora obchodných väzieb a spoločenských vzťahov vybudovaním fyzického spojenia jednotlivých oblastí v rámci štátu i EÚ a ich rozvoja ako celku. Slovenská republika v rámci svojej dopravnej politiky presadzuje model trvalo udržateľnej mobility. Podporuje rozvoj a revitalizáciu železničnej prepravy, keďže ide o formu verejnej osobnej dopravy priateľskú k životnému prostrediu.
Železničná doprava je chápaná ako nosný, hromadný a ekologický spôsob dopravy. Z tohto dôvodu sú vytvárané organizácie na vládnych, mimovládnych a rezortných úrovniach koordinujúcich činnosť železníc.
Výkonnosť a ekonomická efektívnosť železničných spoločností v Slovenskej republike je podmienená stavom železničnej infraštruktúry, ktorá vykazuje vysokú hustotu siete so zastaranou technológiou i mobilným parkom. Železničná doprava na Slovensku je technicky zanedbávaná, jej výkony sú relatívne nízke, kapacita jestvujúcich železničných tratí je málo využitá. Štátne železničné spoločnosti sú zadlžené na hranicu únosnosti. Tento veľmi vážny stav, vzhľadom na záujem zachovania služieb, popísal materiál „Analýza fungovania železničných spoločností Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s.,“ ktorý vláda Slovenskej republiky schválila uznesením č. 40 z 9. januára 2011. Cieľom predkladaného materiálu je identifikovať miesto železničnej dopravy v systéme pozemnej dopravnej obsluhy Slovenskej republiky a definovať opatrenia, nevyhnutné na jej revitalizáciu zo súčasného stavu na ekonomicky efektívny druh dopravy.
Aktuálny spôsob zabezpečovania obslužnosti územia Slovenskej republiky pozemnými druhmi dopravy
Pozemnú dopravnú obsluhu Slovenskej republiky v súčasnosti zabezpečuje cestná a železničná doprava.
Cestná doprava
Infraštruktúra
Vlastníctvo a správa diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I., II. a III. triedy, ako aj miestnych komunikácií a účelových komunikácií, je určené zákonom č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon). Podľa tohto zákona sú diaľnice a rýchlostné cesty vo vlastníctve a správe Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. Cesty I. triedy sú vo vlastníctve štátu a v správe Slovenskej správy ciest. Cesty II. a III. triedy sú vo vlastníctve a v správe VÚC, miestne komunikácie vo vlastníctve a v správe miest a obcí.
Výstavba, prevádzka a údržba diaľnic a rýchlostných ciest je financovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu cez kapitolu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ( ďalej len MDVRR SR), vrátane prostriedkov z EÚ a spolufinancovania; z výnosu z diaľničných známok a elektronického mýta, z prostriedkov predaja a nájmu nepotrebného majetku.
Výstavba, prevádzka a údržba ciest I. triedy je financovaná z prostriedkov štátneho rozpoč
http://www.slovakia.eu.sk/zakladne-informacie.html
prepúšťanie do 2 rokov ,zvyšovanie cien do roku 2013 ...aké dojemné nie sú v roku 2014 volby? myslím že reputáciu železničiarov si nezáchrania. no a ludia ? Fico mal v čase hospodárskej krízy prepúšťať OK oni už rok pred volbami tiež nemusia hm......
Teraz neviem či takú kravinu povedal Kubáček, alebo to len v novinách takú sprostosť napísali.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-50922220-figel-ohlasil-drahsie-cestovne-na-zelezniciach
http://hnonline.sk/c1-50907570-figel-pripravil-velky-tresk-na-zelezniciach
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-50907520-zeleznice-prepustia-vyse-pattisic-ludi
A celé je to zaklincované veľkou pravdou...
http://hnonline.sk/nazory/c1-50907310-najslabsi-minister
http://ekonomika.sme.sk/c/5790318/banikom-dotujeme-viac-ako-celu-mzdu.html
ostatné sú všeobecné frázy ako dostať tovar na železnice .....alebo zosúladenie železnice a autobusov všetko vo forme želania a nie realnych plánov (ako pri Figelovom presune eurofondov neuskutočnitelné želania...)
no a čo sa týka korupcie a vyciciavania železnice no tá je 20 rokov a zúčastnili sa jej aj súčasní tvorcovia programu revitálizácie,plán rozdelenia železnice je ich dielom resp rozdelenie ktoré nikdy zmysluplne nefungovalo.