Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
-otazka: ak to ma byt cez LEO tak ci vozit NR a PD zvlast???? to delit v Zbehoch ???? uvratovat v NR ???? zabezpecit kulturny prestup hrana-hrana v Luziankych (kulturnu stanicu s parkoviskom, pripojmi na prim. busy + MHD, cistym WC, bufetom) ????
-este jedna vec by mozno stala aspon za studiu - nova trat pre R+IC+EX od BA (asi Race alebo Vajnor) smer TT vyhladovo na 200km/h. to by asi bola zmysluplnejsia nova trat s vacsim uzitkom, ako len vyriesenie Nitry od Trnovca. (a este jeden pre UHP sialeny napad potiahnut tu novo trat trat az po LEO)
Takže ano prvoradá by naozaj malo byť elektrifikácia do Nitry s modernizáciou trate do Leopoldova a z TT bude nutné zvýšiť priepustnosť pridaním AH .....tým docielime efekt že aj staré spojenie by bolo dobré.....ale potom by sme nemohli začať rátať s pridaním vlakov od Trenčína keby sme úsek z TT do BA zahltili vlakmi z NR a Prievidze. Preto ani vybudovanie novej trate z Trnovca do Nitry by nebola vyhodená investicia ...
daj do placu link .......... dik. :-)
Otázka: **UHP chce este viac zahustit dopravu na najvytazenejsej trati v republike medzi Trnavou a BA??**
Odpoveď: **Ešte viac je v súčasnosti kapacitne preťažená trať medzi Trnovcom nad Váhom a Bratislavou. Priepustnosť trate Leopoldov – Bratislava sa bude musieť riešiť bez ohľadu na nové rýchliky. Zvýšenie kapacity sa už pripravuje, plán je do roku 2026.**
beriem, ze lacnejsie je zelektrifikovat LEO-NR, ale akosi uz niekolko rokov im nedoslo ze :
1- cas cez LEO nebude ani s pavucinou v dohladnej dobe (dajme tomu 10r) rychlejsi ako po R1+D1
2- trat BA-TT uz nema kapacitnu rezervu na dalsiu hustu(1h, 1/2h?) vrstvu do NR (+ PD) a kedze BA-TT je relativne nedavno po reko , tak skoro dalsia so zvysovanim priepustnosti skoro nehrozi........(jedine ak by zahustenie oddielov = koplet nove medzistanicne ZZ)
3- trat od BA-Trnovec je pred reko. takze tam sa da skor projekcne ''pretlacit'' a zrealizovat priepustnejsie ZZ v dohladnej dobe.
4- az cez Trnovec mozu vlaky byt konkurencieschopne gumokolu - berem ze na to prisli , tak preco neist do toho hned, ked EU bubaky zanedlho vyschnu.
5- vedenim vlakov do NR od juhu vznika krasna moznost niektore (kazdy 2, 3, 4) nechat ist do PD
( z rise snov: 6- popri prestavby uzla NR snad niekoho z ministerstva napadne a zacne tlacit na dorobenie prepoju smer ZM severne ponad Jaguar, mozno aj od Jelsoviec, aby to bolo bezuvratove od NR aj LEO)
PS: a neodolam si do nich rypnut aj za ich *objav ze D3-ku okolo Kysuckeho noveho mesta netreba*. keby aspon NDS-ke nechali rozviazane ruky aby ju projektovali, sutazili, postavili aspon cca 11km od ZA za Kys.Lieskovec , pozemky su uz vykupene a poriesila by sa tym krizovatka pri KnM, kde byvaju kolony roky rokuce.
PRIAME VLAKOVÉ SPOJENIE NITRY S BRATISLAVOU RIEŠIA MD SR, ŽSR A ÚHP SPOLOČNE
V apríli 2022 sme hodnotili štúdiu uskutočniteľnosti ŽSR na zlepšenie železničného spojenia Nitry s Bratislavou. Tá skúmala len jedinú alternatívu – výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom za takmer pol miliardy eur. ÚHP odporúčal využiť existujúcu trať a zaviesť priame vlaky cez Leopoldov, čo navrhuje aj železničný Plán dopravnej obslužnosti.
??Rozdielne údaje vo vypracovanej štúdii a jej hodnotení si všetky zúčastnené strany vysvetlili. Vzniklo spoločné stanovisko, pod ktoré sa podpísali Ministerstvo dopravy SR, Železnice Slovenskej republiky - ŽSR a Útvar hodnoty za peniaze. Zhoda je aj na následnom postupe.
Spoločne odporúčame:
? Pokračovať v zámere modernizácie trate Leopoldov – Nitra.
? Zachovať územnú rezervu pre výstavbu novej trate z Trnovca nad Váhom do Nitry v územných plánoch.
? Uvažovať nad výstavbou novej trate až po modernizácii trate Bratislava – Nové Zámky. Definitívne rozhodnutie o ďalšom postupe v projektovej príprave by malo vychádzať z aktualizovaných štúdií uskutočniteľnosti pre modernizácie tratí Leopoldov – Nitra a Bratislava – Nové Zámky.
?? Investičné náklady na výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom sú v cenovej úrovni roka 2023 približne o 254 mil. eur vyššie ako náklady na modernizáciu trate Leopoldov – Nitra. Modernizácia trate Leopoldov – Nitra pritom môže ovplyvniť vyšší počet obyvateľov pravidelne dochádzajúcich za prácou alebo školou a byť realizovaná skôr. Bez nadväzujúcej modernizácie trate Bratislava – Nové Zámky by bola zanedbateľná aj úspora cestovného času oproti spojeniu cez Leopoldov (rozdiel len 4 minúty). Obe alternatívy graficky porovnáva mapa nižšie.
Hovorí, že od zavedenia nového cestovného poriadku sa počet vlakov smerom z Čiernej nad Tisou do Košíc síce zvýšil, ale paradoxne sa cestovanie zhoršilo.
„Veľa ľudí by tam prišlo vlakom, lenže nemajú koordináciu autobusov s vlakmi,“ tvrdí.
„Zvýšili počty vlakov, ale nič nevyriešili. Aj keď ich zvýšili, tak je spojenie horšie.“
Podľa jeho skúseností bol obedňajší spoj z Čiernej nad Tisou optimálny.
Teraz čakajú na zastávke v Borši traja-štyria cestujúci, kým predtým ich bolo dvakrát viac.
„Prestali to ľudia využívať, lebo ide príliš skoro,“ tvrdí šesťdesiatnik Csizmadia.
Podľa čísel počet cestujúcich medzi Čiernou nad Tisou a Košicami stúpol o 5 percent.
Dáta mierne skresľuje fakt, že v prvom polroku 2022 ešte platili obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu.
Pri porovnaní prvých polrokov 2023 a 2019 zaznamenala ZSSK pokles o 19 percent.
Celoslovenský priemerný pokles je jedenásť a pol percenta.
Čítajte viac: https://korzar.sme.sk/c/23197772/chcu-nove-vozne-pre-nocne-vlaky-spojenie-medzi-tokajom-a-kosicami-sa-skomplikovalo.html
A zostane ten vlak taky plny aj o par rokov, ked sa budu vlaky postupne zrychlovat a prestane byt normalne, ze cesta BA-KE trva sest hodin?
Nechcem sa opakovat, ale aby nocne vlaky na Slovensku davali zmysel, musia obsluhovat ovela dlhsie relacie ako Praha-Zvolen a hlavne tam musi byt dopyt, aby sa ten vlak nielen naplnil ale aj zaplatil.
Minimum, co by sme sa mali bavit je Kosice-Mnichov, Kosice-Berlin a/alebo Kosice-Zürich alebo nieco na ten styl. Mozu to byt (dva krat) dve vetvy po style nightjetu, jedna moze ist severom a druha juhom alebo bars Horehronim. Mozeme vymyslat, ci nema zmysel obsluzit priamo Bansku Bystricu alebo co, mozeme to natahovat do Presova, Humenneho alebo Mukaceva, ale musi byt vymyslena ta zakladna kostra, ze taketo chceme spojenie(-a) nasledujuce desatrocie(-a) a az s tym ist kupovat vagony a kreslit grafikon.
Treba zvazit aj:
- To, ze dneska sa daju robit take somariny, ako jeden priamy nocny vagon na dennom vlaku (a la 283/801), nemusi byt trvalo dostupna moznost. Tie vlaky nemusia mat uz za par rokov rovnakeho dopravcu. Takisto by sme mali ratat aj s tym, ze pomaly budu miznut klasicke supravy a ten jeden vagon nemusi byt kam vesat.
- Ak je podstatnym argumentom pre nocny vlak vytvorenie kratkeho denneho spojenia (ako Zvolen-Budapest), nemali by sme sa na to pozerat ako na dve nezavisle linky? Aku efektivitu by mal nocny vlak, ktoreho podstatna cast je vyuzita len ako to kratke denne spojenie?
- Bola by trasa toho vlaku vobec realna? Kade by taky vlak cokolvek-Zvolen-Budapest mal ist? Cez Filakovo? Cez Lucenec? Po rozpadnutych neelektrifikovanych lokalkach? Maju sa tie opravit do slusneho stavu kvoli jednemu vlaku denne? Alebo obrovskou obchadzkou po koridore cez Sturovo/Kosice? Ma vtedy ta cesta cez Zvolen zmysel?
- Slovensko je vyrazne podlhovaste z vychodu na zapad, tie vlaky budu preto zrejme smerovat podobne. Severo-Juzne spojenia mozu existovat, mozu davat zmysel, osobne by som sa nebranil Srbsku, Macedonsku ani Bulharsku, ale tam pojde skor o tranzit pre niekoho ineho najskor s cielom niekde v Nemecku, nez o obsluhu destinacii na Slovensku, preto take vlaky vymysli niekto iny.
P.S. prečo také veci rozoberáme v tomto vlákne ?
Napríklad nočný Metropol Budapest-Praha je vhodný snáď jedine na prepravu z Budapešti do Prahy. A potom uprostred noci stojí 4 hodiny v Břeclavi.
Keby ho z Budapešti presmerovali cez Zvolen a Vrútky, tak okrem Budapešti zaistí aj spojenie z Prahy do Banskej Bystrice až Fiľakova, a to v rozumnej časovej polohe. Z Vrútok to môžu pripojiť na Slovakiu. A ak tam dajú aj 2 vagóny na sedenie, tak stredné Slovensko získa denné spojenie do Budapešti, po ktorom roky volajú, a opať v rozumnej polohe - skoro ráno tam, večer naspäť.