Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
A....ty nevieš, že vďaka de*ilovi Igorovi už Trnava nie je v kurze? Bude sa stavať nová trať ''obchvat Trnavy'', aby sa ľudia ako blázon Igor už nikdy do BA nedostali. Namiesto toho sa urobí tretia koľaj BB-ZV. Aj sa elektrifikuje. :-)
PS: ak iniciativa prisla od VUC BA koli uzemnemu planu, ktory treba dostat o krok dalej tak OK.
Bolo to by fajn, bolo by to pekné, azda aj užitočné, akurát, že čo treba ešte viac, je zvýšiť obslužnosť Bratislavy železnicou. Máme celé veľké štvrte, kde nájdeme nákupné centrá či kancelárske komplexy, no vlakom sa do nich tak ľahko nedostaneme, hoci nezriedka cez ne alebo v ich blízkosti vedie štreka. Keď to porovnávame s takou Viedňou a ich systémom S-bahnu...
Takéto riešenie by, samozrejme, mohlo pomôcť nielen osobnej ale i nákladnej doprave, ale ťažko povedať, do akej miery je reálne, že sa tejto novej trate naozaj dočkáme.
V uplynulých rokoch štát posilňoval prímestskú dopravu na hlavných tratiach do Bratislavy, a naopak, spolu so župou zastavil vlaky do Záhorskej Vsi. Projekty zvažujúce stavbu či oživenie niektorých tratí zostali na papieri.
„Memorandum je začiatok istej cesty. Ďalší krok je štúdia uskutočniteľnosti, ktorá odpovie, či vôbec a v akých parametroch i koľko to bude stáť,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal. O termínoch výstavby je podľa neho predčasné hovoriť.
ŽSR očakávajú, že štúdia by mohla byť hotová do konca roka 2024. Do Lozorna vedie už v súčasnosti iná trať zo Zohora, ktorá sa končí v Plaveckom Podhradí. Osobné vlaky na nej zrušili ešte v roku 2003, istý čas v uplynulých rokoch premávali aspoň víkendové turistické vlaky.
Do Stupavy viedla trať z Devínskeho Jazera, no železnice ju úplne rozobrali a pozemky pod ňou predávali.
https://e.dennikn.sk/minuta/3342070
Dokument definuje štandardy autobusovej dopravy. Doprava sa začne meniť v 5 etapách od roku 2024, ako v prvom v okrese Veľký Krtíš.
Doprava v BB kraji bude organizovaná do prehľadných liniek.
Liniek bude 190, z toho 36 hlavných, nadregionálnych, ktoré budú spájať sídla v našom aj v susedných krajoch, vrátane Maďarska.
Zavedie sa taktová doprava, ktorá je prehľadná a zjednodušuje prestupy. Vďaka novému linkovaniu sa zvýši dostupnosť v území a skrátia sa cestovné časy na hlavných linkách.
Plán, keď bude zverejnený, nájdete na tejto stránke: https://www.bbsk.sk/sk/strategicke-dokumenty-bbsk
Volalo sa to tuším ''trať pre segregovanú (alebo separovanú) dopravu''. Stanica pre stredné Slovensko mala byť v LC, cestovný čas BA-LC mal byť hodinu, z LC do ZV 40 minút po opravenej 160-ke.
Inak cestovná doba BA-KE sa tam uvádzala 2,5 hodiny. v NZ mal byť variantný prestup do NR.
** Alternatíva C1
Predstavuje len výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom. Základné parametre
alternatívy C1 :
- najvyššia traťová rýchlosť v úseku Nitra – Odbočka Horné Krškany (úsek súčasnej trate)
100 kmh-1 ,
- najvyššia traťová rýchlosť v úseku Odbočka Horné Krškany – Trnovec nad Váhom 160
kmh-1 obmedzená v lokalitách :
o odbočka Horné Krškany žkm 0,0 – 0,6 rýchlosť 100 kmh-1,
o Trnovec nad Váhom žkm 17,7 – 19,3 rýchlosť 120 kmh-1,
- elektrifikácia jednofázovým systémom ~25kV/50 Hz,
- v železničnej stanici Nitra zabezpečovacie zariadenie 3.kategórie, elektronické stavadlo,
aj obslužné pracovisko diaľkovo ovládanej trate Nitra – Trnovec nad Váhom,
- v medzistaničných úsekoch traťové zabezpečovacie zariadenie 3.kategórie automatické
hradlo, v medzistaničnom úseku odbočka Horné Krškany – Trnovec nad Váhom výhybňa Pereš....**
takže žiadnych 27,5 km.