Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
https://veci-verejne.sk/tb-smer-sd-o-korupcii-na-spf/
Ignorancia a bohorovnosť par excellence. Pri tej argumentácii sa mi zatajil dych: Všeobecné žvásty, efektivita, zníženie... Blabla...takýto hnus som ešte nezažil. Partia bez dôvery ľudí, ktorá samú seba poverila mocou ešte do septembra, tu tliacha o dlhodobej udržateľnosti.
Z BB cestujete vlakom 230 km do BA 4 hodiny , ale oni sa tu oháňajú ''Európskymi železnicami''...
Vec
Stanovisko k požiadavkám na úpravu GVD 2022/2023
Vážený pán Vyka,
listom č. 03933/2023/OVD-85 01961/2023 zo dňa 12. 01. 2023 ste sa obrátili na MD SR s požiadavkou na úpravu aktuálneho grafikonu vlakovej dopravy (GVD) 2022/2023.
Nové rozloženie vlakov v celej sieti ŽSR vyplynulo zo strategického dokumentu Plán dopravnej obslužnosti (PDO), ktorého cieľom je systémové nastavenie liniek na území SR. Uvedené sa uskutočňuje v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky, pretože úlohou PDO je nastaviť taký systém verejnej dopravy, ktorý bude nielen efektívny a atraktívny, ale zároveň finančne udržateľný v rámci možností štátneho rozpočtu.
PDO prináša nový prevádzkový koncept železničnej osobnej dopravy, ktorého cieľom je zavedenie taktovej vlakovej dopravy, optimalizácia obehov vozidiel, turnusovej potreby personálu a v konečnom dôsledku zefektívnenie výkonov vo verejnom záujme, znížením potrebnej dotácie zo štátneho rozpočtu. Zmeny v GVD 2022/2023 sú smerované k zvýšeniu efektivity železničnej dopravy na jednotlivých traťových úsekoch, a najmä k dlhodobej udržateľnosti procesu zabezpečenia a financovania verejnej železničnej dopravy. Vychádza z doterajších poznatkov európskych krajín a opiera sa aj o potrebu verejnosti zrýchliť dopravu a skrátiť celkový cestovný čas. Len takto je možné čo najefektívnejšie využiť verejné zdroje určené pre verejnú osobnú dopravu. V opačnom prípade by bolo Slovensko nútené rušiť nemalé spektrum vlakov práve z dôvodu nedostatku zdrojov na ich prevádzku.
Viaceré samosprávne kraje roky požadovali, aby sa práve železničná doprava nastavila podľa určitého predvídateľného systému a teraz, keď sa tak deje sú na tento postup negatívne reakcie. Tento systém obsluhy územia Slovenskej republiky verejnou osobnou železničnou dopravou zrealizovali pred Slovenskom takmer všetky európske železnice. Skúsenosti z týchto krajín jasne preukazujú, že aj keď ustálenie celej situácie trvalo dlhšie obdobie, v konečnom dôsledku priniesol podstatne viac pozitív ako negatív a z dlhodobého hľadiska i nárast cestujúcich a nižšie náklady štátu na verejnú dopravu....(skrátené)
Ostatné požiadavky boli prehodnotené z hľadiska posúdenia technickej realizovateľnosti a dopadu na nárast dopravného výkonu. Realizácia týchto požiadaviek vyžaduje nárast dopravného výkonu, ktorý je limitovaný rozpočtom pre oblasť verejnej osobnej dopravy. Napriek úsiliu MD SR nedosahuje ani tento rok plnú výšku, aká je potrebná na zabezpečenie plnohodnotnej prevádzky všetkých vlakov. Z tohto dôvodu sme nútení hľadať také riešenia, ktoré maximálne zefektívnia vlakovú dopravu a zosúladia ju s finančnými možnosťami štátu.
S pozdravom
Ing. Ján Farkaš
poverený vykonávaním funkcie
generálneho riaditeľa sekcie
Celá odpoveď tu: https://www.bbsk.sk/storage/app/media/dokumenty/doprava/23-02-16-stanovisko-mdsr-k-poziadavkam.pdf
**Ministerstvu dopravy a výstavby SR bola pred viac ako mesiacom doručená petícia za zachovanie osobnej vlakovej dopravy na železničnej trati 174 Tisovec - Brezno a späť, v ktorej podpísaní ľudia žiadajú ministerstvo o zachovanie osobnej vlakovej dopravy na tejto trati aj počas pracovného týždňa, bez obmedzení len na sobotu a nedeľu.**
Zdroj článku:
https://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/doprava-spravy-z-regionu/samosprava-dostala-odpoved-na-peticiu-za-zachovanie-osobnej-vlakovej-dopravy-na-zeleznicnej-trati-medzi-tisovcom-a-breznom/
https://www.postoj.sk/107683/kdh-kritizuje-nezmyselne-skrtanie-vlakov
P.S. MHD v Seredi je takmer nulovú, len zabezpečuje dochádzku do Pečivárni, Amazónu a iných logistických centier .
K téme z mojej strany toľko, že túto trať považujem za prínosnú, avšak chápem, že ak sa dnes povie, že dobre, pome stavať, tak prvý vlak prejde tadiaľ možno o 10 rokov. Z tohto pohľadu beriem za rozumnejšie nájsť riešenie na rýchle spojenia po trase, ktorá existuje. Musel by to však byť expres NR-HC-LeO-TT-BA bez Pezinkov, Zbehov a podobných vecí, ktorý využíva trať pod trolejom na 160. Takže žiadne dunihlavy, ŽOSky, ale seriózna technológia - nejaký hybrid alebo dačo na ten spôsob...
Tie však tiež treba obstarať, kúpiť/prenajať a to trvá nejaký čas...