Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Môžem upresniť : To ''dávno'' bolo pred 40 rokmi, kedy sa to volalo výstavba 2. hlavného ťahu. Ten mal viesť z KE cez ZV, Zlaté Moravce, Lužianky do Trnavy a cez Jablonicu do Kútov. Do Brna sa tak malo cestovať bez závleku do našej hlavnej dediny.
Ja sa ako mudrlant necítim a ani sa tak nechcem správať, ale zato som celkom určite jeden z tých ''gombíčkárov'', čo tvrdia, že ak to so železničnou dopravou v SR myslíme vážne, tak trať 150 mala už dávno vyzerať úplne inak, ak by teda rovno nemala byť už dnes komplet dvojkoľajná.
Ale áno, beriem, nemôžeme chcieť všetko a hneď. Aspoň, že tou diaľnicou sa celou cestou z BA do KE vozíme už od roku 2010 a keď sa nám nechce autom, tak v BA skočíme na superhypermodernej Hlavnej na vlak a koridorom sa rýchlosťou 160 km/h rýchlo a komfortne zvezieme až do KE, pričom napríklad v takom LM stihneme sledovať novú hypersupermodernú železničnú stanicu... Ibaže by nie. Ibaže by sme boli národom, čo si rád uťahuje opasky, stále len platí a platí, neustále sa skladá na služby, no tie kvalitou stále akosi nezodpovedajú tomu, aký rok sa píše v kalendári. Alebo aké desaťročie... ehm, niekedy ani tomu, aké storočie.
má byť v apríli uzavretá cesta Mníchova Lehota-Chocholná, pričom župan prosí ľudí, ktorí môžu, aby namiesto po ceste cestovali v tomto úseku po železnici. Plánuje ZSSK nejako kapacitne a frekvenčne posilniť toto spojenie, alebo sa majú cestujúci tlačiť raz za 4 hodiny v čomsi bagetoidnom/dunihlavovitom(opravte ma, ak sa mýlim s typom nasadzovaného vozidla)?
Nehovoriac už o polohe TB medzi Trenčínom (mimo) a Mníchovou Lehotou(vrátane).
Pod nadjazdom R1 priestor na oblúk smer Cabaj veru nebude (veľké mnžstvo domov, kopček Katruša). Krškany až po zastávku mali druhú koľaj, ktorá obluhovala Krškanské vlečky (Ferona, Tukový priemysel, Bioveta...) Teleso je nezastavané, vo vlastníctve SR. Využíva sa len posledná časť do Ferony. Apropo, celý oblúk v Krškanoch asi bude musieť byť v dlhom záreze vzhľadom na okolitý terén, ono rovný terén začína až v okolí Dusla.
Priame vlakové spojenie z Nitry do Bratislavy možno predsa len pôjde cez Trnovec nad Váhom. Hoci ministerstvo financií hodnotilo štúdiu na výstavbu novej trate kriticky, ministerstvo dopravy si vlani vyžiadalo od ŽSR jazdné časy s cieľom preveriť ich.
„Naďalej vidíme ako jediné perspektívne riešenie priameho vlakového spojenia Nitry s hlavným mestom Bratislava v dobudovaní jednokoľajnej trate Nitra – Trnovec nad Váhom v dĺžke 27,5 km,“ informovala hovorkyňa župy Henrieta Prokopová. Realizácia tohto zámeru by podľa župy prispela k zvýšeniu konkurencieschopnosti systému železničnej dopravy voči individuálnej automobilovej.
„Je hanba, že krajské mesto Nitra nemá s hlavným mestom priame spojenie,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť po minulotýždňovom rokovaní so županom Branislavom Becíkom.
Aj podľa neho by mala priame vlakové spojenie s Bratislavou zabezpečiť výstavba novej železničnej trate do Trnovca nad Váhom. „Budeme sa snažiť argumentovať v rokovaniach s ÚHP tak, aby sme konečne po desiatkach rokov postavili aspoň jednu novú trať.“
Útvar sa ešte vlani vyjadril, že štúdia hodnotí preferovanú alternatívu ako spoločensky návratnú len vďaka nesprávnemu výpočtu nákladov na prevádzkovanie železničných tratí a prínosy projektu sú nadhodnotené.
celý článok: https://mynitra.sme.sk/c/23147900/novu-zeleznicnu-trat-z-nitry-rezort-najskor-odmietol-teraz-to-prehodnocuje.html