Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Ad Allegro: v čase písania bakalárky(2018-2020) chodili nejaké spoje z HC priamo na diaľnicu bez zachádzky do Leopoldova, preto som písal, či už na leopoldovskú stanicu zachádzajú všetky. A áno, myslel som aj na spoje HC, AS-Šulekovo-smer Sereď, tie, myslím, tiež nie všetky v čase písania bakalárky zachádzali.
Ad na vlak do Leopoldova, kde je AS pri žst: a zachádzajú tam všetky linky prechádzajúce cez Šulekovskú križovatku? Nemal som čas sledovať všetky dopravné opatrenia, len som si všimol, že na zssk.sk nie je žiadna reklama typu My vás cez Váh odvezieme, a pritom teraz by na to bola ideálna príležitosť.
P.S. Čo posledné týždne chodievam v utorky vlakmi TT-NR, tak až také prázdne neboli ani pred uzavretím hlohovského mosta. Asi tak 50%-ná obsadenosť.
P.S.2: časť frekvencie môžu prebrať aj prievidzské REX-y, v tých sa snáď odprípojovaním Nitry nejaké kapacity uvoľnilli.
O 20 km južnejšie sa nachádza sereďský most. postavený v r. 1958 – 1959. V r. 1981 – 1982 sa zistil pokles prvého piliera, v dôsledku ktorého bola obmedzená rýchlosť na 40 km/h a maximálna nosnosť vozidiel na 40 ton. Tieto komplikácie urýchlili výstavbu obchvatu Serede a nového mosta v roku 1985 (cesta R 1) . V roku 1992 sa uskutočnila rekonštrukcia, po ktorej sa most používa bez obmedzenia dodnes . Pre chodcov a bicyklistov bola vtedy na prechod zo Šintavy do Serede vytvorená železno-drevená lávka.
Prečo to spomínam? V Seredi pred uzávierkou mosta vybudovali lávku cez Váh a využívali ju aj cestujúci na autobusy smer Vinohrady n/Váh, Pata, Dvorníky....Hlohovec, nakoľko niektoré autobusy sa točili na druhej strane Váhu v Šintave. V Hlohovci sa na to vykašľali, autobusi sa točia na pravej strane Váhu pri OC Tesco a kto ide z mesta musí obkľukou prejsť peši cez železničný most a po brehu rieky sa dostať k OC Tesco. Osobne si myslím, že frekvencia vlakov NR –HC –Leop.- TT stačí aj súpravy 861 by na frekvenciu postačili , len sa čudujem, prečo nenavádzajú cestujúcich vlakom do Leopoldova, kde je AS pri žst a v Hlohovci mohli posilniť MHD z centra mesta na žst Hlohovec a problém by bol značne vyriešený. No s individuálnou dopravou to bez obchádzky nedá.
Ešte ohľadom mosta. Prečo čakali až dôjde k totálnej poruche mosta? Pokiaľ viem mesto na to upozorňovalo, aj revízie mosta tomu napovedali, ale VUC TT na to mierne povedané pokašľávalo ''šak to ešče vydrží''. Pán Viskupič predseda VUC Trnava, Hlohovčanom pred voľbami v r. 2017 sľuboval dokonca vybudovanie nového mosta.
Poznám krajiny, kde by takú situáciu ako práve nastáva v HC, skúsili vyriešiť napríklad dočasne zriadenou kompou. Ale sme na Slovensku, tu by také riešenie predstavovalo sci-fi.
Úprimne ma na tom fascinuje, že Kollár, ktorý v 2018 obhájil vo voľbách len s minimálnym náskokom pár hlasov, je teraz OK s tým, že vo volebnom roku budú stovky či tisíce Hlohovčanov vystavených týmto komplikáciám, na ktoré sa môžu nabaliť ďalšie - presne ako Samkoh spomína napr. s tú mimoriadnosť na štreke.
A čo ZSSK a objednávatelia dopravy? Nedalo by sa dočasne zaviesť bagetoidné kyvadlo LEO-HC, ktoré pôjde vždy, keď bude voľná koľaj? Plus posilniť spoje Tesco HC-Šulekovo-Leopoldov, žel.st.?
Skrátka, pokiaľ ide o ''zážitkové'' vláčiky, tak ten produkt aj naďalej musia vytvárať dobrovoľníci a/alebo obce a kraje. Slovakia Travel by potom ten produkt, za normálnych okolností, mala byť ochotná propagovať v rámci svojej činnosti. Či bude ochotná a schopná, ukáže čas.
Pokiaľ ide o vláčiky, ťažisko by však nemalo byť, podľa môjho názoru, na dobrovoľníkoch alebo OZ-kách, ale v prvom rade na obciach a mestách, mikroregiónoch a na samosprávnych krajoch. Tie by v prvom rade mali myslieť na to, ako dostať turistov aj tam, kam dosiaľ moc nechodili a prípadne ich tam aj chvíľu ''zdržať''.
Webovú stránku si možu záujemcovia o návštevu Slovenska prečítať aj v čínskom,ruskom alebo maďarskom jazyku no a iniciátorom tohto projektu bol minister dopravy Doležal.
Turistické vlaky organizovali rozne rozpočtové organizácie cestovného ruchu ale teraz by sa to mohlo posunúť aj vďaka tejto novej agentúre.
Cez prázdniny by v budúcnosti mohlo jazdiť viac vlakov do Tisovca,Bardejova,Levoče,dotiahnuť nádejný projekt v Čiernom Balogu a ešte viac presadzovať žel.dopravu do Trenčianskych Teplíc na úkor autobusovej dopravy