Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
To co pise MatejSK ma ten isty problem. Nocny vlak Varsava-Budapest existuje, a je totalne jedno ci je o druhej v noci v Presove alebo v Ostrave, kde moze zdielat cast nakladov s inym vlakom.
Jediny skutocny potencial vidim v tom zahranici, na trasach, ktore trvaju aspon 10 hodin a kde jazdi mnozstvo gastarbeiterov, studentov alebo ciastocne dovolenkarov.
Nezmysel je tvarit sa, ze vsetky lozkace musia koncit v BA, pretoze to je len prestupna stanica smer Brno alebo Vieden. Chyba lozko cez sever do Brna a tiez lozko cez Saris do Rakuska. ZSSK by mala urobit nejaky plan ako maju NJ a podla toho nakreslit potrebu voznov- toto by cez UHP preslo. Maju pravdu v tom, ze momentalne ma ZSSK vyrazny deficit elektrickych rusnov- kedze nakupuje vozne a nie vacsie mnozstvo jednotiek, ktore by sa na Os REx hodili viac- ci uz zdvojene alebo v hustejsom takte
Aj ked ZSSK tu sutaz vyhra, Slovensko je prilis male a hlavne trate su dost rychle na to, aby nocny vlak Bratislava-vychod naozaj daval zmysel a aby bolo dost ludi ochotnych si za taku sluzbu vyrazne priplatit. Aj Praha-vychod je aktualne na dolnej hranici. Ako sa bude hlavne trat 180 zrychlovat, tak to bude davat menej a menej zmysel, a ZSSK by mala argumentovat jasnym planom, co budu dalsich 30 rokov s takymi vagonmi robit.
Prilezitosti by boli - Rakusko, Nemecko, Ukrajina, Rumunsko, Balkan - nie som si ale isty, ci prave ZSSK je z tych, kto by ich dokazal vyuzit.
v Novom Meste nad Váhom pripojiť prípojné vozne k bagete? alebo zapojiť dve bagety? v depe hrdzavie dosť bagiet aj vozňov
AK idú deti zo školy na výlet na Čachtický hrad, a to chodia každý rok a možno i posledné 2-3 týždne v kuse, potom je normálne??? že v motoráku stojí 60 detí navyše?
škola vopred kupuje skupinové lístky, takže možno by stačilo len chcieť ten vozeň pripojiť
Predstavme si že by naše UHP radili Českým Dráham a SŽ. Pendolino...drahé..nekúpiť.. Railjety..drahý...nekúpiť. Interjet...drahý...nekúpiť...comfortjet...drahý...nekúpiť ... VRT...príliš drahé..nestavať...
No lenže Česi si robia svoje a tak kvalitou života nasávajú mozgy od nás... A u nás len šetria a šetria neviem do akého bahna sa chcú došetriť... Už nie je nikto kto by tento nezmysel zastavil?
No a ešte im nezabudnem posledný rýchlik 20:04 len po Levice. Takže do BB najneskôr 18:04. No ale to sú skrátka ,,experti'' ale na dávanie železnici ranu za ranou...
Tak zas poďme rušiť aj to málo čo je...
Ale škoda rečí..
UHP teda navrhuje zrušiť nočnú dopravu?
Čo tak zrušiť UHP?
Čo pre nich je vlastne dobré, čo niekto iný navrhne?
Prečo nenavrhnú viac prostriedkov pre železnicu?
Prečo má projekt nočných vlakov ,,ODOBERAŤ'' zdroje z 300 mil. pre lokomotívy?
Tej ich logike absolútne nechápem.
Ale oni sú zrejme experti na všetko...
Ja si myslím že zaviesť niečo ako UHP bola chyba.
Predsa každé ministerstvo najlepšie vie čo má robiť.
Nejakí excelovskí analytici na MIN FIN sa predsa cez čísla nemôžu rozumieť do všetkého.
To je môj názor.
KVALITNEJŠIA NOČNÁ DOPRAVA SA DÁ DOSIAHNUŤ AJ INAK AKO NEEFEKTÍVNYM NÁKUPOM LÔŽKOVÝCH VOZŇOV
Treba vedieť na úvod:
?? Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plánuje kúpiť 18 lôžkových vozňov. Preferuje nákup ojazdených vozňov za 37,5 mil. eur oproti novým za 75,6 mil. eur.
?? Zámer zvýšiť kvalitu nočnej dopravy je oprávnený. Vo vnútroštátnych nočných vlakoch sa väčšinou využívajú zastarané neklimatizované vozne. Tieto vozne nie sú vhodné ani pre medzinárodnú dopravu.
?? Cena lístkov za lôžka nie je dostatočná na pokrytie vysokých nákladov na prevádzku. Keďže ide o dotovanú dopravu zo strany štátu, na prevádzku lôžkových vozňov sa skladajú všetci daňoví poplatníci.
?? Projekt nevychádza zo žiadneho strategického dokumentu a je výrazne stratový, keďže zvyšuje prevádzkové náklady bez dostatočného zvýšenia tržieb.
?? Projekt nepatrí medzi investičné priority ZSSK a môže oddialiť realizáciu dôležitejších investícií. ZSSK má kritický nedostatok nových elektrických rušňov, ktoré sú doslova ťahúňom železničnej dopravy na Slovensku. Bez nich nebudú jazdiť ani nočné vlaky s lôžkovými vozňami.
Odporúčame:
? Pred pokračovaním upraviť projekt tak, aby bol finančne návratný. Štúdia nerieši, či bude stratový projekt dotovať Ministerstvo dopravy SR alebo s časťou nákladov pomôžu cestujúci, na čo by bolo nutné výrazne zvýšiť ceny za lôžko.
? Obstarávať lôžkové vozne na nočnú linku Humenné - Bratislava až po oznámení podmienok plánovanej verejnej súťaže na nového dopravcu, ktorý ju bude prevádzkovať. Podľa štúdie má na linke jazdiť 12 z 18 nových lôžkových vozňov, pričom ZSSK ju možno od decembra 2025 nebude prevádzkovať.
? Aktuálne neriešiť náhradu vozňov na nočnej linke Košice – Zvolen – Bratislava/Praha. Trasa má nízke využitie a jej zachovanie je podľa Plánu dopravnej obslužnosti otázne.
? Zabezpečiť moderné ležadlové vozne, ktoré sa v zahraničí nasadzujú častejšie ako lôžkové a zvýšiť ich využívanie. Majú dvojnásobnú kapacitu a polovičné prevádzkové náklady v porovnaní s lôžkovými.
?? Celé hodnotenie je zverejnené tu: https://bit.ly/UHP_lozkovevozne
Cestovanie po Slovensku by v najbližších rokoch mohlo byť jednoduchšie a lacnejšie. Rezort dopravy má plán, ako zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej doprave. Už minulý rok preto prišiel s návrhom, vďaka ktorému by ľuďom mohol stačiť jeden cestovný lístok na vlak, prímestskú autobusovú dopravu či MHD. S podobným prístupom začalo už pred rokom Nemecko, ktoré síce vďaka projektu ušetrilo dva milióny ton emisií uhlíka, ale štátnu pokladnicu to stálo miliardy eur. Ako to celé bude vyzerať u nás?
Opatrenie, ktoré by mohlo priniesť národný integrovaný cestovný lístok, je na stole práve v čase, keď ceny cestovných lístkov rastú takmer vo všetkých krajoch. Po audite Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a Ministerstva financií v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) je dokonca v hre aj možnosť, že ceny lístkov vo vlakoch približne po 13 rokoch výrazne stúpnu.
Nemenili sa totiž už od roku 2012, a to aj napriek takmer 30-percentnej inflácii. Jednou z možností, ako hospodárenie ZSSK podľa auditu zefektívniť, je preto dorovnanie cestovného o infláciu. Rezort navrhuje, aby boli zmeny platné od 1. januára budúceho roka, pričom na ich zavádzanie by mal dohliadať novozriadený koordinačný orgán pod názvom Národná dopravná autorita (NADA).
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/668571-budeme-sa-mat-ako-v-nemecku-slovensko-planuje-spustit-revoluciu-v-cestovani/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box
Aj Europa dostala po vojne sancu vybudovat nove veci z Marshalovho planu, my sme dostali moznost vyuzit eurofondy, ak to nerobime resp zbytocne rozhadzujeme, tak sa pripravujeme o lepsiu buducnost, ale je to cisto nase rozhodnutie, severny sused vie eurofondy cerpat urcite lepsie.
Celá Európa sa zaviazala k tomu, aby preniesla čo najviac tovarov z ciest na železnicu. Všetci s tým zápasia, no aspoň sa vydali na túto cestu. Slovensko to však ani zďaleka neurobilo. Takže ak sa pýtate, či sme do roku 2030 schopní preniesť z kamiónov na železnicu aspoň 30 percent tovarov, v podmienkach Slovenska hovoríme hlavne o tranzitnej doprave, tak je to nereálne. Neurobili sme ani jeden krok k tomu, aby sme sa k tomuto cieľu priblížili. Nehovoriac o tom, že tu chýba štátna dopravná politika. Asociácia železničných dopravcov, ktorú tu dnes zastupujem, od začiatku bojuje za to, aby mal štát plán, ako naložiť so svojou cestnou či železničnou dopravou. Štátna dopravná politika na stránkach ministerstva dopravy je slohová práca. Nie sú tam žiadne plány, ako chceme zabezpečiť mobilitu obyvateľstva či dopravnú obslužnosť Slovenska vrátane tranzitnej dopravy. Ak by sme aj dokázali mávnutím čarovného prútika v roku 2030 preniesť 30 percent nákladnej dopravy na železnicu, tak to by znamenalo na našich železniciach stopercentný nárast prepráv. Čiže tam, kde dnes jazdí sto vlakov denne, by jazdilo dvesto. Železnice sú však v takom katastrofálnom stave, že sa tam tie vlaky nezmestia. Nerozvíjame infraštruktúru. Štát sám neverí, že spraví politické opatrenie, aby motivoval dopravný trh viac využívať železnicu. Je to nereálny cieľ. Rakúsko aj Nemecko sa týmto smerom vybrali, no my stojíme na mieste.
Po liste Českých dráh sa tu udialo ďalších niekoľko nepríjemných udalostí. Pri Rimavskej Sobote sa vykoľajil vlak, v Košiciach sa zas stal ešte horší prípad, kde sa vlak dostal mimo trate chybou personálu. Zdá sa to len mne ako laikovi alebo sa nám tu podobné prípady množia?
Množia sa. Je však na veľkú debatu, aké sú príčiny. Ja sa dotknem spomínaných Košíc. Situácia síce bola spôsobená chybou personálu, ja by som sa však veľmi na samotný personál nehneval. Títo ľudia totiž pracujú na jednej z najhorších staníc vôbec. Majú tam zabezpečovacie zariadenie na úrovni techniky zo začiatku 20. storočia. Takmer celé to stojí na ľudskom faktore. Je nemysliteľné, aby taká veľká stanica bola riadená takouto úrovňou zabezpečovacieho zariadenia. Je teda otázkou času, kedy sa niečo podobné stane opäť. Samotní pracovníci tam pracujú pod veľkým tlakom a stresom, a aj najmenšia chyba môže viesť k nehode vlaku, v ktorom, podotýkam, sedia ľudia. V Košiciach sme vyhodili stovky tisíc eur do modernizácií perónov, kde sa aj tak do budúcnosti bude raz robiť prestavba celej stanice. Inými slovami, my tam radšej maľujeme peróny, akoby sme tam urobili poriadne zabezpečovacie zariadenie. Celkovo je automatizácia a digitalizácia na slovenských železniciach katastrofálna.
Len nedávno sa na sociálnych sieťach objavilo video, kde niekto kráčal popri trati v Sládkovičove a rukou vyťahoval z betónových tvárnic, na ktorých sú položené koľajnice, kotviace šrauby. Aká bola vaša reakcia, keď ste to videli?
Žiadna. Nebolo to pre mňa nič nové. My vieme, že to takto funguje a že je to bežná súčasť našich železníc.
https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96094538-expert-na-zeleznice-pre-hn-situacia-je-katastrofalna-obavam-sa-scenara-aky-sme-videli-v-grecku