Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Nech má ŽSR vyššiu dotáciu. Šak aj teraz tak či tak tie peniaze idú pre ŽSR akurát idú cez ZSSK čo žiadny zmysel nemá. Ja hovorím, že za všetky výkony vo verejnom záujme by nemali platiť poplatok za DC.
nič nové sem nesmie lebo medveď. Nič logické a normálne...
Tak je na zamestnancoch či budú chcieť pracovať v tej firme. Ak sa im bude zdať málo tak tam nepôjdu.
Načo dotáciu viazať na vlkm? Veď štát si spraví GVD a vyhlási súťaž na dopravu na konkrétnej trati a dopravca ten GVD odjazdí....
Keď je stratový vlak pri zssk, ako bude ziskový pri súkromníkovi. Ak nechceš zmeniť tržby (dotácia-tie chceš znížiť, aby sa ušetrilo, cestovné nikto dvíhať nebude), jediné, čo urobíš,je že zoškrtáš náklady.
Kde:
poplatok za DC súkromník platí rovnakú ako ZSSK (alebo zssk ju platiť nebude a tým pádom bude v konkurenčnej výhode a zsr v bude potrebovať dotáciu od štátu vyššiu),
elektrina/nafta dtto - nové moderné HDV síce majú spotrebu nižšiu, ale sám tvrdíš, že nič nové sem nesmie. A pamätaj na to, že nové vozdidlá sú rádovo drahšie, takže jazdíš na menej phm, máš menej servisu ale podstatne vyššie odpisy,
osobné náklady-tu rátam, že súkromník pôjde skôr s platmi nižšie, ako vyššie, oproti zssk, už počujem ten nárek železničiarov.
- áno odpadnú všelijaké bokovky, platy riaditeľov a podobné veci, ale nezabúdaj, že bude treba náklady na marketing, zúčtovacie/rezervačné systémy tu si netrúfam odhadnúť úsporu, ale rátam, že bude oproti zssk
- dotácia na prevádzku - myslíš tak, že za prejazdený km dostane fixnú sumu. Potom bude každému dopravcovi jedno, koľko ľudí odvezie. Najradšej čo najmenej, lebo nebude musieť toľko čistiť. Naopak, dopravcu treba motivovať, aby pritiahol čo najviac ľudí do svojich spojov.
- šuflikanti - načo sa potom hráme na ochranu žp (jedna z priorít EK!). Áno je to baréra, to s Tebou súhlasím.
- ak dotáciu nenaviažeš na vlkm, bude sa škrtať ešte viac, načo by zssk (súkromník ešte viac) prevádzkoval stratové spoje. Naopak, dotáciu treba viazať - napr. 50% poskytnutej sumy konkrétne - trať/čaosvá poloha, aby sa zabezpečila obslužnosť a zvyšok stanoviť rámcovo
andreas
– tvrdíš, že 99,9% spojov je stratových, o pár riadkov nižšie, že primeraný zisk bude zaručený vždy. Tak ako je to.
tie spoje sú stratové, a preto ich štát dotuje a musí zabezpečiť aj tomu dopravcovi primeraný zisk. Hlavne súkromnému dopravcovi.
– ziskové relácie ako IC a diaľkové R budú vždy v jednom balíku a tým pádom stratové Os v ďalšom (alebo chcete v IC cestou do Košíc 3x presadať, lebo každá časť trate je iný balík, resp. každý spoj bude iného dopravcu, takže by sa musel vytvoriť systém vzájomného uznávania a započítavania tržieb a výkonov – hahaha v našich podmienkach).
ani IC a ani R nie sú ziskové. Akurát tak niektoré IC niekedy na seba zarobí.. Prečo by sa musel vytvoriť systém uznávania zliav, taríf a podobne. Dopravca bude len dopravcom a lístky môže predávať štátna spoločnosť (napr. aj ŽSR). Dopravca bude len kontrolovať cestujúcich či majú lístky. Peniaze za lístky pôjdu štátu a aj z tých peňazí budú dostávať dopravcovia dotácie na prevádzku.
ako šuflikanti - súkromný nákladiak s troma smradmi čo hrkocú, škrípu a smrdia - neviem, typ mašiny, sorry - chodia hore dolu na 120 od TN na PU).
a čo majú tí "šuflikanti" robiť? Veď žiadna nová moderná mašina sem nemôže atk čo má ten súkromník robiť ak má prejsť z Trenčína na Púchov? Jedine dízlom....
Ja sa snažím povedať jedno - rapídne zvýšenie kvality osobnej dopravy je možné len navýšením zdrojov -a tam sú len dve cesty - nárast dotácií, alebo nárast cestovného. Samozrejme, sú možné úspory aj na strane nákladov - ale tým sa nedá rozvíjať kvalita.
Zásadne s tým nesúhlasím. Za tie isté peniaze aj pri monopolnej ZSSK by sa dalo odviezť viac vlakov ak by ZSSK dostala balík peňazí neviazaných na vlkm. Hlavne by som ZSSK oslobodil od poplatku za DC, o toľko by štát znížil dotáciu ZSSK a za zostávajúce peniaze by ZSSK dokázala odviezť o dosť viac vlakov a ušetriť vozne, rušne ...
16.03.2010, 15:30, 0301, EKO-Ekonomický
DOPRAVA: Zákon o dráhach sa zmení pre európske smernice
Úprava zákona o dráhach umožní prejsť na spoločné bezpečnostné indikátory a spoločný výpočet nákladov v prípade nehôd. Zároveň sa zmení zoznam kontrolných parametrov na uvedenie vozidiel do prevádzky, ktoré nie sú v zhode s technickými špecifikáciami interoperability.
BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Ministerstvo dopravy navrhuje upraviť zákon o dráhach krátko po nadobudnutí jeho účinnosti začiatkom tohto roka. Zmena zákona má zabezpečiť prevzatie dvoch európskych smerníc v oblasti železničnej dopravy z minulého roka s lehotou transpozície 18. júna a 19. júla tohto roka.
Prevzatie smernice z 27. novembra umožní prejsť na spoločné bezpečnostné indikátory a spoločný výpočet nákladov v prípade nehôd. Prevzatím smernice o interoperabilite systému železníc zo 16. októbra sa zmení zoznam kontrolných parametrov na uvedenie vozidiel do prevádzky, ktoré nie sú v zhode s technickými špecifikáciami interoperability. Novela súčasne upraví niektoré ustanovenia zákona o dráhach, vyplývajúce z doterajšej aplikácie zákonov o dráhach, doprave na dráhach a priestupkoch. Novela zákona o dráhach má navrhnutú účinnosť 18. júna.
Podľa zákona o dráhach poplatky za používanie železničnej dopravnej cesty by od roku 2011 mali klesnúť, čo bude znamenať aj pokles cien v osobnej a nákladnej železničnej doprave. Ceny za služby a úhrady za použitie železničnej infraštruktúry by sa mali v porovnaní s rokom 2009 znížiť v nákladnej doprave o 41,268 mil. eur a v osobnej doprave o 15,054 mil. eur. Celkovo sa poplatky za využitie železničnej dopravnej cesty znížia o 56,322 mil. eur. Malo by to utvoriť priaznivé podmienky pre harmonizáciu železničnej a cestnej dopravy a zároveň zvýšiť predpoklad vstupu nových železničných podnikov na slovenský dopravný trh.
Zákon o doprave na dráhach, ktorý platí tiež od 1. januára tohto roka, počíta s presunom kompetencií zo štátu na samosprávne kraje v objednávaní dopravných služieb v regionálnej železničnej doprave od roku 2011. Do konca roku 2010 bude objednávateľom železničnej osobnej dopravy v SR naďalej ministerstvo dopravy a tiež bude financovať straty z jej prevádzkovania. Od roku 2011 budú presúvané prostriedky na financovanie regionálnej železničnej dopravy na samosprávne kraje z rozpočtovej kapitoly rezortu. Budú účelovo viazané a uvoľňované iba na objednané výkony. Objednávateľom výkonov regionálnych vlakov od roku 2011 budú samosprávne kraje.
(SITA, be;bc),201003160301
Navzdory zásadním připomínkám ministerstva financí a odporu Protimonopolního úřadu (PMÚ) se slovenská vláda rozhodla opět spojit tři železniční firmy do jedné holdingové společnosti. Do konce května – dva týdny poté se konají parlamentní volby – musí ministerstvo dopravy připravit návrh zvláštního zákona. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zajišťuje přepravu osob, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) je nákladním přepravcem a správcem infrastruktury jsou Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) – v současnosti fungují zcela samostatně.
Ještě letos má zvláštní zákon umožnit založení holdingu Slovenské železnice, v roce 2011 se ZSSK a ZSSK Cargo majetkově i personálně propojí (ŽSR se připojí pouze personálně). V poslední etapě pak vznikne akciová společnost Slovenské železnice.
Podle PMÚ jde slučování proti směrnicím Evropské komise. Úřad upozornil slovenskou vládu, že komise vede proti Německu a Rakousku správní řízení právě kvůli existenci stejného holdingu.
Ministr dopravy Ľubomír Vážny nedokázal na tiskové konferenci zdůvodnit ekonomický přínos spojení, ale tvrdí, že holding umožní lepší strategické řízení a odstraní duplicitní činnosti. Současně prohlásil, že všechny tři společnosti budou mít oddělené účetnictví a nedojde k propojení správce železniční sítě s dopravcem, tedy Slovensko nebude mít problémy s Evropskou komisí.
Jenže PMÚ se obává křížových dotací a toho, že holding znemožní vstup konkurence na slovenské železnice.
V zájmu liberalizace trhu v roce 2002 vláda Mikuláše Dzurindy rozdělila státní železnice na dvě společnosti – ŽSR a ZSSK – a o tři roky později se od osobní přepravy v ZSSK oddělila nákladní doprava a vzniklo ZSSK Cargo. To chtěla tehdejší vláda prodat, ale privatizaci stopla v roce 2006 nová vláda Roberta Fica.
V roce 2008 tehdejší český premiér Mirek Topolánek a jeho slovenský protějšek Robert Fico jednali o vytvoření společného česko-slovenského nákladního přepravce, který by se tak stal druhým největším v Evropě – za Deutche Bahn a před polským PKP Cargo. Byla to i reakce na odkoupení maďarských železnic rakouskými státními dráhami. Praha s Bratislavou se tak chtěly pokusit získat zásadní podíl na transportu zboží z Asie do Evropy. K propojení českého a slovenského železničního carga zabránil nesouhlas slovenské strany s pozdější privatizací, jak to navrhovala česká strana. Současně nedošlo ani k dohodě o majetkových podílech. Česko chtělo 57 procent ve společnosti, premiér Fico chtěl rozdělit podíly v poměru 50:50.
(12.2.2010 - E15)
Slovenská vláda připravuje zásadní obrat v procesu liberalizace evropských železnic. Chce spojit firmu Železnice slovenské republiky (ŽSR), která se stará o infrakstrukturu, s osobním dopravcem Železniční společností Slovensko (ZSSK) a nákladním dopravcem Železniční společností Cargo Slovakia (ZSCS). Výsledkem by měl být nový holding Slovenské železnice ve stoprocentním vlastnictví státu.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/80624-slovensko-chce-opet-spojit-zeleznicni-spravu-s-dopravci/
Za povšimnutí stojí to, že se objevují zmínky o podobné snu náměstka ČD Koláře.
Skončí železniční společnosti pod jednou firmou?
Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací na Slovensku připravilo legislativní záměr na vytvoření nové holdingové společnosti Slovenské železnice, která by v několika etapách zastřešila dopravce ZSSK a ZSSK Cargo a nakonec i národního správce infrastruktury – ŽSR. Návrh zdůrazňuje, že se nejedná o opětovnou unitarizaci železnice, cílem je podle tvůrců zvýšení efektivity organizace provozu, zlepšení spolupráce mezi společnostmi, koordinace jejich rozhodnutí a posílení kontroly státu nad jejich hospodařením. Navržené uspořádání není v okolních zemích výjimkou, holdingová struktura železničních společností je aplikována například v Německu. Realizace celého plánu se předpokládá postupně od 1. ledna 2011 do 1. ledna 2013.
(Železničář)
Jsou u nás odborníci, kteří by si přáli totéž. Ale ještě lepší by bylo, kdyby k dělení vůbec nedošlo.
Brano tak k tým úsekom 1 triedy ....správali sa ako keby to bola pre nich nová informácia,ale bolo jasné že tých km bude dosť tých info pred vyhláškou bolo dosť.Vyhláška len upresnila úseky,podúseky a vyšla 9.12 takže keď sa o to zaujímam neprečítam si ju po Vianociach......
http://medialne.etrend.sk/reklama-spravy/slovenske-ministerstvo-dopravy-ma-neeticku-reklamu-navadza-na-nebezpecne-konanie.html
reklama MPDT kde ten típek prebehuje pred gorilou navádza na nebezpečné konanie
Vláda cestným dopravcom ustúpila, pretože jasne vyjadrili svoje požiadavky a aj zatlačili. To, že Cargo a ostatní dopravcovia sú ticho znamená, že je všetko OK a nevadí im to (teda aspoň ja nepočujem, že by sa niekto sťažoval). Ak sa možno niekto aj snaží, tak je to asi slabé.
a tak to aj vyzerá železnicou sa už nevozia takmer žiadne ojedinelé zásielky....
Toto je úplne nezmyselné porovnanie jabĺk s hruškami, nakoľko aj malému decku je jasné, že vlak odvezie viac tovaru než kamión. Keď už chceme porovnávať zmysluplne, mali by sme skôr urobiť úlohu typu - chceme odviezť 1000 ton tovaru z A do B, koľko za DC/mýto zaplatíme pri realizácii takejto prepravy po železnici a koľko za prepravu po ceste. Ale to už sa mi fakt počítať nechce...
"nato ktoré sú cesty 1 triedy dopravcovia nepotrebujú vyhlášku"
Akurát že mýtu nepodliehajú všetky cesty 1. triedy a všetky úseky na nich...
Spoliehal som sa na braňa že ten priemerný údaj za 1 km dá,takže ak sa mýlim tak sorry ja čerpám len z internetu Polatok za mýto na dialnici na 1 km priemer 5,74 Sk na železnici 1 km 300 Sk.Tie koeficienty do vzorcov sú rôzne u oboch prepráv typ nákladiaku,emisná trieda,počet náprav u vlakov tonáž,trať atď snažil som sa o priemer.
Tak lobujete slabo, resp. mäkko - cestní dopravcovia týždeň spomaľovali dopravu a zrazu sa aj spotrebná daň dá znížiť, aj označiť úseky sa dajú, aj odklad mýta sa dal realizovať. Ale tu na Slovensku čo nehorí, to sa nehasí a nikto nebude dobrovoľne predsa znižovať poplatky/dane, keď nemusí (teda nie je zatlačený). A Cargu, ktoré je vlastne monopol, je asi jedno, koľko vozí, keď ho štát dotuje (pardon "požičia"), a tí malí sú malí, aby niečo zmenili, ale aspoň si ukroja z prepráv Carga. Nehnevaj sa, ale ja to vidím takto a podľa mňa ani zavedenie mýta v tomto nič dramatické nezmení - Cargo nie je motivované a to nie preto, že by ho mal štát (aj štát môže byť dobrý vlastník, keď chce).
ak si štát spraví sám gvd a vyhlási súťaž na jeho odjazdenie, čím sa zlepší jeho kvalita? Budú možno lepšie súpravy (ak sem nič nové nemôže - asi ťažko), ale staré problémy zostanú (nadväznosť, nezmyselné súbehy, súpravy pre obehy apod).
To, že žsr nedostáva dotáciu priamo, ale cez zssk, je zrejme fakt. Ale stále bude platiť, že za SK ceny (dotácia+cestovné), urobíme iba SK kvalitu, nie napr. DB /OBB kvalitu. Nemám takä možnosť, ale niekto snáď by mohol, ak má chuť a potrebné údaje, porovnať priemerné údaje v tejto oblasti za SK (CZ) a napr. tie DB, OBB.