Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Takže má to byť takto (neviem aká chytrá hlava na to prišla, ale je to úplný nezmysel):
- Os vlaky jazdiace len v rámci 1 VÚC (do 50 km, resp. 100 km) - by mali prejsť pod kompetencie VÚC
- všetko ostatné pod štát.
Podľa tohto sa už aj dnes, a niekoľko rokov konzervujú výkony. Nezmysly nastávajú v prípade, že na nejakej trati jazdia aj regionálne Os, aj celoštátne Os. Do budúcna to vytvára doslova bordel v regionálnej doprave. Už aj dnes pri ZVVZ sa výkony objednávajú takto a božechráň výkony presúvať (t.j. napr. Os NR - PD je medzi štátnymi Os, no tento vlak sa nedá rozdeliť na vlak NR - To a To - Pd, pretože by to boli regionálne Os a výkony by sa prenášali a to sa nesmie).
kedy sa presunú kompetencie, zjavne nikdy, pretože kraje to nechcú (boja sa, že dostanú málo peňazí - viď divné financovanie ZSSK) a bránia sa tomu.
V slovenskej logike je Zr vlak braný ako diaľkový vlak, neviem, kde ešte v Európe je Regional Expres diaľkovým vlakom. Mimochodom IC a EC podľa tejto logiky nie sú brané ako diaľkové vlaky, ale zjavne ako "nadvlaky", ktoré sú k ničomu a treba ich zrušiť. Takúto logiku a politiku zhodnú s tou z roku 1970 hlása slovenské MDPaT.
wizard112, uviedol si naozajstný slovenský problém, ktorý sa v západnej Európe rieši úplne inak ako triviálnou náhradou súbežných vlakov autobusmi, ale žiaľ v slovenskom prípade to asi takto najskôr skončí.
lysian, územnosprávne členenie SR spolu s polohu slovenských krajov je nezmyselné a toto je to dôsledok prečo nesúhlasím s prechodom kompetencií vo verejnej doprave pod VÚC.
alebo sa to vyrieši tak, že zo Zr cez dva kraje sa stane rýchlik, skrátka zo Zr1841 bude R841. Tým pádom ho zaplatí štát
Neviem, či sa odvtedy veľa zmenilo, čo sa týka nákladov na železnici, ale určite je autobus lacnejší. Takže som zvedavý, ako k tomu VÚC pristúpia, ale nejako sa z toho neteším
podľa nákladov na oskm v autobuse a v klasickej súprave bude VÚCkami lacnejšie zaplatiť autobus, ale pri prípadnom znížení poplatku za DC a väčšom množstve prepravených cestujúcich na hlavných ťahochmôže byť výhodnejší aj vlak (jeden vlak namiesto 5-6 autobusov)
V prvom rade, dnes kraje dotujú prímestskú autobusovú dopravu (PAL), ktorá nechodí len tam, kde nie je železnica, ale kopíruje aj trasy vlakov, ktoré dnes ešte dotuje štát. Takže nie je nič výnimočné (lepšie povedané je to úplne bežné), že miesta "A" a "B" spája dotované železničné spojenie (dnes ešte štátom) a aj PAL (dotovaná VÚC). Obávam sa, že keď bude mať VÚC dotovať oba druhy dopravy, ľahko sa môže stať, že VÚC radšej železničné spojenie zruší a radšej priplatí autobusovému dopravcovi. Samozrejme, nemusí to byť automatické pravidlo všade, ale je určite mnoho miest, kde sa bude takto uvažovať.
Tiež vidím možný problém, ak vlak pôjde cez viac krajov, jeden kraj napr. bude chcieť dotovať PAL, druhý vlak. Taktiež som zvedavý, ako sa dohodnú tri kraje.
A hlavne, chronický nedostatok peňazí našich samospráv. Keď tu bolo porovnanie vlak - autobus ( http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/000848-Osobna-cestna-doprava-vs-osobna-zeleznicna-doprava.asp ), tak autobus vyšiel oveľa lacnejšie. Neviem, či sa odvtedy veľa zmenilo, čo sa týka nákladov na železnici, ale určite je autobus lacnejší. Takže som zvedavý, ako k tomu VÚC pristúpia, ale nejako sa z toho neteším.
Ak by to však bolo tak, že by samosprávy objednávali Zr + Os, štát by si objednával len 1/3 zo súčasných výkonov, 2/3 by sa prenieslo na VÚC. Predstava, že 2/3 prejde na VÚC sa mi zdá byť dosť odvážna, najmä keď samosprávy majú len kompetencie a nie je peniaze. Preto sa obávam, že dajú skôr prednosť doprave autobusovej a výkony na železnici sa opäť prepadnú.
Ale kdyby byla, pak je to u nás takto:
Ministerstvo dopravy objednává a platí R a vyšší, mimo SC, které jsou na podnikatelské riziko ČD (na to byly dříve i IC a EC, tehdy ovšem příplatkové).
Vše ostatní (tedy Os a Sp) objednávají a platí kraje. Pokud vlak přechází z jednoho kraje do druhého, je to na döhodě dotčených krajů popř. jeden z nich "zariskuje".
Ale jsou i výjimky. Na zvláštní svolení MD si Královéhradecký kraj zařídil na svém území převedení některých (jím placených) spojů ze Sp na R, a to proto, že se měnila kategorie téhož spoje (část trasy jako ministerský R, část jako krajský Sp) a cestující byli mateni.
Vie mi túto problematiku niekto objasniť?
Pred časom, ale zbor inteligentov z NRSR schválil pozmeňujúci návrh poslanca Pelegrínyho na zavedenie diaľničného mýta aj pre autobusy (pôvodne ho platiť nemali), aby neboli zvýhodnené voči vlakom, ktoré platia za DC. Čiže logika a správnosť úplne zvrátená.
Takže nič rozumné v tomto smere sa asi čakať nedá.
"o túto čiastku zvýšiť dotáciu pre ŽSR"
a potom sa zamysli nad tým, čo si napísal:
"S osobnou dopravou máš pravdu, len sa presunú peniaze a môže sa znížiť ceny cestovného (lebo nákaldy an Dc klesnú) a tak by teoreticky mohlo vlakmi cestovať viac ľudí alebo by ZSSk amla viac investičných prostreňiedkov an nákup..."
Vymyslel si perpetum mobile na peniaze. Asi sa o tú istú čiastku dotácia pre ZSSK zníži, nemyslíš?
a neexistuje nejaké naraidenie EÚ podľa ktorého sa v dohľadnej dobe bude v rámci poplatkov za DC účtovať len variabilné zložky?? S osobnou dopravou máš pravdu, len sa presunú peniaze a môže sa znížiť ceny cestovného (lebo nákaldy an Dc klesnú) a tak by teoreticky mohlo vlakmi cestovať viac ľudí alebo by ZSSk amla viac investičných prostreňiedkov an nákup...
charly
no cargo si asi môže dovoliť vliecť 8 cisterien štyrmi rušňami...to keby ich vliekli ôsmymi kamiónmi tak ešte dosiahnu nižšiu spotrebu...
1. Posun, prekládka, a neviem čo všetko ostatné vyčleniť od ŽSR pod jednotlivých dopravcov a tomu priamo úmerne znížiť poplatky za DC.
2. V osobnej doprave pri VVZ zrušiť poplatok za DC - o túto čiastku zvýšiť dotáciu pre ŽSR
Znížiť dotácie bez miliardových výpadkov...
možna ťa poteším, ale aj kamiónov an našich cestách v súvislosti s krízou ubúda. Aspoň to včera vraveli v správach...
..ale inak súhlasím, treba znížiť poplatok za DC a zaviesť cestné mýto (nech si autičkári zaplatia negatívne externality cestnej dopravy)
Celá zpráva
suhalsim s Tebou, uzemnospravne clenenie je nanajvys nevyhovujuce a pan Fico v ramci setrenia by to mohol zmenit...akytaky zmysel ma len Zilinsky, Nitriansky a takisto aj Banskobystricky. Hranica Presovskeho a Kosickeho nezmyselne pretina Spis a Zemplin na dve polovice. Trenciansky a Trnavsky takisto a Bratislavsky detto. Bratislava by si zasluzila byt samostatnym VUC tak ako je to vsade v civilizovanom svete, dokonca v Madarsku ma hned niekolko velkomiest (Budapest, Miskovec, Pecs - Patkostolie, Gyor - Rab, Debrecin) postavenie samostatnych zup
a k vlakom. Teda VUCky sa budu snazit viezt vsetky vlaky cez krajske hranice aby ich nemuseli platit. Teda okrem par vlakov v ramci kraja a lokalok sa nic nezmeni
a Zr vlak. No je to tiez svojim sposobom dialkovy vlak, trebars na ramene ZV-ZA a potom KE-HE je to nosny typ vlaku
IC, EC....tych vlakov je len par a beznemu cestujucemu su prakticky nanic, radsej som za poriadne rychliky vedene v takte s primeranou kulturou cestovania