Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
aquila, splinterX: A v Bratislave by bol clovek navyse blazon, keby nemal aj havarijnu poistku, v pripade, ze ma nieco lepsie, ako Trabosa. Aj to v tom druhom pripade si musi verit, ze pripadne zranenia mu uhradi zivotna alebo urazova poistka.
Aj ked v BA ide vacsinou skor o majetkove skody (s vynimkou Bungee-jumpingu chtivych vodicov kamionov, ktori nevedia, co so sebou a myslia si, ze pri skoku z pristavneho mosta je bezpecnostny pas dostatocna ochrana. On aj je, ale treba si ho raz za cas skusit aj zapnut).
aquila: O elektrifikacii ZV-BB sa toho popisalo napriklad vo fore Elektrifikacia ZV-BB celkom dost. Viaceri sa zhodli na jasnych faktoch, myslim, ze teraz je uz zbytocne pichat do hovna. Skratka si na to treba zvyknut (aj ked verim tomu, ze sa na to bude nadavat dalej), a hotof. Napokon, modernizacia ZZ nie je az taka zla vec.
O operativnosti auta niet pochyb. Na druhu stranu, ludia chodia do Viedne vlakom z troch dovodov:
1. Rakuski policajti a vobec ich cestne zakony (ich dodrziavanie) su o uplne inom ako u nas a tak sa nasi rychlostichtivi radsej vyberu vlakom (to nie je az take akutne, ale napriklad aj poplatky za dialnice u nich...). Cena do Viedne napr. cez Petrzalku je 300 korun, spiatocny 400. Ked spocitame cenu za benzin + rakuske dialnice + nase dialnice - je to jasne.
2. System MHD vo Viedni v porovnani so systemom MHD v BA je asi ako porovnavat chut prepeceneho kuriatka s chutou surovej cibule a castokrat sa stane, ze clovek pride skor do ciela (miesta B) kombinaciou vlak+MHD, co sa v BA nebude dat este najblizsich 50 rokov
3. A pochopitelne aj tie sluzby
Kolkokrat vidim zaparkovane auta pri Petrzalskej stanici, ktore tam skratka stoja. Ludia sa dovezu na vlak, v Rakusku potom behaju verejnymi prostriedkami a ked sa vratia, tatos ich caka (ak ho nikto neukradol alebo nevyraboval).
V pripade spojenia do viedne je v tomto svetle efektivnejsi vlak.
http://rail.sk/arp/slovakia/history/histzsr2.htm#2
Mapka tam sice je, ale jen všeobecná celé sítě Slovenska. Ta nevybudovaná trať ale dle mapky nesněřovala do Rajce, ale do Kláštora pod Znievom, takže asi v trase dnešní silnice přes Vyšehradné a Slovesnké Pravno. To by teoreticky mohl být méně nákladné než tunelem pod Fačkovským sedlem do Rajce, zase by to ale bylo delší do Žiliny.
Snad budeš mít více štěstí na té stránce. Je tam zajímavý popis hodně nevybudovaných tratí na Slovensku, tyto plány dnes skoro úplně kopírují silnice.
kym hlavny cest tah je ako dialnica potiahnuty len po ladce ... cize skor dialnice su stale hoodne poddimenzovane :)
a to nehovorim o juznom tahu, kde by to po BB malo tiez stat. intenzity etc. ber to tak, ze ludia ked vidia pristup zeleznic k nim ako zakaznikom, najma teraz po dalsom zdrazeni, tak ta vyjde doprava autom lacnejsie a hlavne ides presne z bodu A do bodu B a nemusia ta trapit prestupy, meskania, kultura cestovania a X dalsich problemov ...
si zober aka je kultura cestovania BA - vieden a preco kopu ludi co nema problem chodit autom radsej chodi vlakom ..
btw. ohladne dialnic ak chces tak pozri http://www.dialnice.info
ale k teme, osobne si myslim, ze velky krok vedla bolo take divoke natianutie drotov resp konkretne stlpov na trati ZV - BB, vacsi prinos by malo zdvojkolajenie trati a nakup primestskych jednotiek typu Desira t.j. dieselovkych co by mohli v pohode chodit na trate ZV - BB - vrutky. co viem tak slovensko ma tusim len 16 jednotiek 560 t.j. lokaliek elektrickych.
a zrovna medzi usekom ZV a BB by sa dvojkolajka hodila viacej ako elektrizacia (kedze su s tym dodatocne naklady na vozne etc etc ...
zelektrizovat by sa mala ked uz trat po filakovo a dalej na madare ...
dalej urcite zrekonstruovat usek ZA - Cadca - CR ...
a samozrejme po ZA zrekonstruovat cely koridor ...
1. Vyskovy rozdiel PP-BB, vyskove pomery trate - obsluha dieslami si vyziada dost vykonne stroje alebo mensie supravy, palcivejsi je tento problem prave pri vozbe nakladu, spotreba nafty asi tiez nebude prave najnizsia
2. Pri elektrifikacii takejto trate vznikne rozhranie. Otazne je, ktora stanica bude domovska pre vlaky, chodiace po tejto trati (to sa ale tyka kazdej trate, na ktorej ma byt rozhranie).
3. Narocna udrzba (pripadna modernizacia). Preco sa zrazu tak upustilo od modernizacie severneho tahu? Kolko taka modernizacia moze stat, ked nie na vsetky useky je lahky pristup? Napriklad hned za Zilinou (2xmost, 2xtunel, 1x2tunel)
Ekonomicke aspekty:
Vobec cela modernizacia, ktora kdekolvek a akokolvek prebieha, je z drvivej vacsiny platena z fondov EU. Pre projekty Europskeho vyznamu je to Strukturalny Fond, pre modernizaciu infrastruktury, ktora nema Europsky (ale len Slovensky) vyznam, sluzi Kohezny Fond. Cast penazi ide z nasich vreciek.
Neviem, ako je to s limitaciou financnych prostriedkov z fondov, ale sucastou uspesneho grantoveho projektu musi byt aj ekonomicka navratnost, analyza trhu v danej oblasti, dopad na ZP, dopad na regionalny rozvoj, vsetko navzajom porovnane. Musia byt definovane osi rozvoja do buducnosti, prognozy... Navyse to musi byt zahrnute v Strategii Regionalneho Rozvoja vsetkych dotknutych regionov tesne za polozkami Kanalizacia, Skodlive vtactvo, atd...
Preto si myslim, ze taky projekt sa sice da napisat, ale asi nebude uspesny. Svajciari to mali jednoduchsie v tom, ze budovali celistvy system, ktoreho sucastou je: bla, bla, bla...skratka, pre podobne projekty by pomohla integracia dopravneho systemu spolu so SAD. Svajciari to mali o to tazsie, ze si vsetko zaplatili sami (na druhu stranu, oni na to mali...).
Myslim, ze keby sa nasla vola (mozno aj politicka) vybudovat u nas nosny dopravny system na baze zeleznice s pripojmi SAD v nedostupnych oblastiach (ako sa o to snazia iba v Bratislave uz 30 rokov a Slovak v prvom rade musi vediet, kolko JEMU z toho kvapne a tak projekty stoja), nebol by az taky problem aj s novymi tratami. Snad krokom k niecomu takemu boli VUC. Zatial vsak velmi malym. Kym sa ujasnia ekonomicko-politicke vztahy, doprava (z tohto hladiska) bude v uzadi. V sucasnosti tomu celemu aj s dialnicami akosi chyba koordinacia. Pripada mi to, akoby sa stavalo len preto, ze sa podal projekt, bol schvaleny a teraz su peniaze, tak sa stavia. Samozrejme, ze to nie je zle, aspon nieco sa spravi a Slovak si povie, ze mu nie je az tak zle. Miki si napise na svoj vrub peknych par cisel (o to mu samozrejme ide) a vsetci budu spokojni.
Nie je nikto, kto by povedal: "Tak pani a co s dopravou u nas?" Tak celkovo. Nie: Tu treba toto, tam chceme toto....zle sa mi beha autom tadial, tak to porobme...Ale "navrhnime celu vec."
1. Uz dlho sa omiela aj v najvyssich kruhoch, o vyrovnavani rozdielov medzi regionmi (Skutocnost: Nikto to robit nebude, pretoze rozhodnutiaschopni su v BA a kto by si ukrajoval zo svojej kasicky pre nejaku chudobu...)
2. Prave hornate casti Slovenska su na tom najhorsie a to hlavne vdaka nedostatocnej dopravnej infrastrukture.
3. Spolupraca VUC moze vela napravit, ale aj vela pokazit. Skor sa vsak budu medzi sebou hadat.
4. Vypracovat projekt rozvoja celeho Slovenska na zaklade podprojektov jednotlivych regionov a dolezite body INTEGROVAT (doprava ma predsa jednotlive regiony spajat a nie delit a uz vobec nie delit na privrzencov vlakov a privrzencov busov)
5. Podat grant, v tomto momente je dolezita politicka vola a schopnost jednat za nasu
Pri súčasnom stave dopravnej politiky, systéme spoplatňovania dopravnej cesty na ceste a železnici a "kvalite" železničnej nákladnej dopravy musím bohužiaľ skonštatovať, že desiatky miliárd korún "vyhodených" do cestnej infraštruktúry budú mať oveľa väčší zmysel, ako keby išli tie isté prostriedky do železničnej infraštruktúry (ktorá by bola pri dnešných podmienkach podľa všetkého nevyužitá). Reči o tom, že takýto stav nie je ideálny, zaznievajú z úst viac či menej kompetentných prakticky od prvých ropných kríz v 70. rokoch. Napriek tomu je akákoľvek výrazná zmena v prospech železnice v Európe zatiaľ v nedohľadne. Najprv treba zmeniť celkový pohľad na železnicu ako "prežitok z 19. storočia", inak budú akékoľvek naše návrhy na modernizáciu či dokonca výstavbu nových tratí iba zbožným želaním...
Zrejme dal na trať Vernár - Poprad a zhltlo by ti hádam aj niekoľkoročný rozpočet celého ministerstva, nehovoriac o nutnosti realizácie aj iných projektov.
Preto ti odporúčam, spusť sa k zemi a nevznášaj sa v ružových obláčikoch.
Když to mělo vést přes Čičmany, kdoví, jestli se to nemělo někde spojit i s projektem Beluša - Mojtín.