Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
-ohromná finančná náročnosť
-nie je politická vôľa na dôležitejšie projekty ako tento (napr.dvojkoľajenie trate ZV - BB)
-po železnici sa vozí minimum tovaru - napr. trať Brezno - Margecany až priam praská vo švíkoch
-nie je politická vôľa na propagáciu žel.dopravy - koľko kamiónov denne ide cez Donovaly smer PL, prečo to nejde RoLa vlakom
-nie sú dobudované dôležitejšie projekty - koridory
-potrebujeme nové koľajové vozidlá, na kt.nie sú peniaze
-nie je dobudovaná ani primárna diaľničná sieť
-neistá ekonomická návratnosť
A v neposlednom rade si spomínal, že keď zvykneš cestovať do Muráňa, tak ideš do BB Horehroncom a odtiaľ autobusom namiesto toho, aby si išiel vlakom do Č.Skaly a odtiaľ autobusom, čiže ty tu tvríš, že bude nová trať, všetci pôjdu vlakom a ty si typický príklad toho, že to tak nebude .
Keď tu tak strašne tlačíš vlak, tak treba prekonať pohodlnosť, treba zniesť jeden prestup vo Vrútkach, no tu je problém finačný. Opakujem, nerobme zo Slovenska ementál. Tak mi ostáva len cestná doprava.
Túto diskusiu "Trať Poprad - Banská Bystrica " treba ukončiť tým, či chcete alebo nie, pretože tak či tak to nemá žiadnú perspektívu ako aj bludy o ťahaní AC do Martina, všakže Nick.
Treba si uvedomiť, že Slovensko je malý, poväčšine hornatý štátik a prevrtávať ho ako ementál železnicami nemá význam, čiže nevidím potrebu stavať nové trate. Jediné, čo by prospelo by bolo zdojkoľajenie súčasných tratí s minimálnou rýchlosťou 100 km/h až potom by som uvažoval o ako takej elektrifikácii. Nejak sa rozpisovať nebudem, pretože zdieľam Rasťov názor. Je jasné, že zelenú dostáva cestná infraštruktúra, aj keď v správach odznela informácia, že Správa Slovenských Ciest neuvažuje zvýšiť súčasnú rýchlosť na ďiaľniciach zo 130km/h na 160km/h, ako je tomu momentálne v Rakúsku, čiže tu by mohla osobná železničná doprava získať plus po vybudovaní koridoru.
Nie ja, ale ty sa zamysli nad tým, čo tu niekedy píšeš a od reality to má strašne ďaleko.
Samozrejme, že je nutné stavať novú odklonovú trať k čiastočne dvojkoľajnej trati s chabou intenzotou dopravy, toto je absolútna hlúposť.
A ďalej sa už k výstavbe novej trate z Popradu do Vernára, Brezna do Revúcej,.... alebo k prestavbe napäťových sytémov a pod. nebudem reagovať, sú absolútne zbytočné diskusie, ktorých cieľom je len strata času....
V štáte, kde je železnica na okraji záujmu, a miesto jej propagácie a podpory vládne opačný efekt, tak zmysluplnosť výstavby nových tratí je otázna, hlavne tam, kde je nulový potenciál, ktorý je z veľkej miere spôsobený politikou štátu.
Všetci vieme, že v mnohom je železnica prínostnejšia oproti cestnej doprave, napr.
- obyvatelia obcí na hlavných cestných ťahoch sa dlhodobo sťažujú na kamiónovú dopravu - RoLa systém, prakticky zadarmo NIE, ale výstavba nových autostrád za desiatky miliárd.
- zavádzanie IDS, kde železnica môže mať úlohu nosného systému NIE, radšej nerobiť nič a stavať cestnú infraštruktúru za desiatky miliárd vo veľkých mestách (samozrejme, že je potrebná, ale súčasný prudký nárast automobilovej dopravy by sa spomalil)
Ekologické, bezpečnostné a finančné hľadisko hovorí jane za železnicu, ale keď nie je žiadna politická vôľa, tak sa nepohneme ani o milimeter dopredu.
A preto výstavba akejkoľvek novej trate, nehovoriac o tratich s extrémnymi nákladmi, je v súčasnosti neprípustná.
A tiež, ak je niekto presvedčený o tom, že železnica prinesia nové pracovné miesta, tak je na veľkom omyle, pretože "investor" chce mať v prvomrade dobrú dopravnú infraštruktúru (aby sa čo najrýhlejšie dostalk odbytišťu), hlavne rýhlocesty a pod. Železnica mala rozhodujúcu úlohu pred 100 rokmi, teraz jej význam upadá...
Napr.celý úpadok južnej časti stredného slovenska - Gemera, Malohontu,... - začal už za 1.ČSR, kedy tieto oblasti stratili priame spojenie so západnou časťou republiky, pretože boli orientované na Budapešť. Tento úpadok pretrval až doteraz a bez zlepšenia infraštruktúry na hl.ťahoch, najmä cestných, ale aj železničných je ťahúňom rozvoja týchto regiónov, nie výstavba nejakej lokálnej trate tiež s astronomickými nákladmi, aj keď Územný plán SR s výstavbou tejto trate počíta.
To najkratšie spojenie BB s KE, prečo musíme stavať nové, keď môžme využívať súčasné, napr. trať z BB do Mragecian, prečo...
... existoval aj projekt Poprad - Nalepkovo - Smolnik ... : http://www.rail.sk/arp/slovakia/zelmaps2.htm
Jedinou otázkou pre futuristickú frakciu vlakynetistov ostáva, či sa z údolia Hnilca všetci obyvatelia v ekonomicky aktívnom veku neodsťahujú za prácou do okolia Revúcej po postavení trate z Tisovca, ktorá tam priláka investorov ponúkajúcich desaťtisíce skvele platených pracovných miest.
V době plánu tratě ale ještě neexistovala trať Ćervená Skala - Margecany a tak projektanti úsek po Vernár asi předpokládali v poloze dnešní tratě.
Slučka by asi nešla vybudovat z důvodu malého prostoru a mnohem užší doliny než v Telgárte. spíše takový typ jak Banská Bystrica - Dolná Štubňa - vysoko nad údolím s množstvím tunelů.
No nie, jednak si striedmo uvedumujem prínos projektu, a jednak nie som prehnaný lokálpatroit.