Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
1. až těsně před Martinem kvůli případnému propojení do budoucna Horná Štubňa - Prievidza - Nitra - Nové Zámky / Leopoldov. St systém je podstatně jednodušší.
2. V případě elektrizace kremnické tratě a definitivní neelektrizaci Horná Śtubňa - Prievidza pak lepší už někde za H. Śtubňou směrem na Turček, neboť osobní doprava Vrútky - Horná Štubňa je podstatně silnější než dále na Zvolen, tak tam zůstala js.
Je fakt, že by to chtělo nějaký propoj mezi prvním ( Blava - Košice přes Žilinu ) a druhým ( přes Zvolen ) hlavním tahem.
Preto nechajme rozprávanie o tom čo bolo, o vtedajšej politike a vtedajších praktikách tak, žijeme inú dobu a koniec koncov bavíme sa tu o budúcnosti železníc u nás.
A tu skutočne povedať, že pokiaľ sa hlavne politické orgány nespamätajú dopadne to železnicou (minimálne osobnou) veľmi zle a tak isto aj s ostatnou verejnou dopravou, ale železnica je najohrozenejšia...
Tvorba virtruálneho GVD je minimálnym krôčikom ako železnici pomôcť, aj keď ona to mnohokrát nechce a kompetentné osoby mnohokrát pohŕdajú tým, čo im tu nejaký "vol" napíše, ale všetko je o ľuďoch....
ja by som vinu poklesu cestujúcich nepripisoval výhradne MV 810, je rozdiel ich nasadenie na trate pred 20 rokomi a pred 5 rokmi.
Príklad trať Stakčín - Humenné, ako sa zmenil počet prepravených osôb po zavedení 810, bol tam rapídny pokles? Súhlasím, že klasiky tam patria, a je chybou kompetentných, že ich tam nie sú.
Levice - Štúrovo (výhradne 810 tu behajú už 22 rokov) a pred 15 rokmi, 5 rokmi a dnes možme pozorovať sústavný pokles počtu cestujúcich. Prečo v r.2003 cestovalo približne o 100 % viac cestujúcich ako dnes, asi to nebude tým že tu už 22 rokov jadzia 810. Hlavnú vinu by som pripisoval tomu, že ľudia majú menšie potreby cestovať (nezamestnanosť a pod.), rastu individuálnej dopravy alebo zlému GVD.
(mimochodom Btjo na trati Štúrovo - Levice nechodili nikdy - raz v r.1987 išli ako mimoriadnosť na trati Levice - Čata, ale inak chodili do Mochoviec, pred r.1983 to boli M131 a T466/T478.1+4Bai).
myslel som na porovnávanie súčasného a bývalého režimu, a to sem skutočne nepatrí.
Chceme spraviť zmenu GVD - zatiaľ len posunúť polohy vlakov do prijateľnejších časových polôh a tu otázka, aký ma zmysel železnica a pod. je neopodstatnená. Nerobíme, žiadne vízie a plány na 20 rokov dopredu a aký má byť grafikon o 20 rokov, ale robíme obyčajné banálne zmeny, dokonca nerobíme, ani žiadne zmeny dislokácii, ani rušenie tratí, aj keď ja by som nebol v niektorých prípadoch proti.
Čo sa týka vozby OS vlakov pred rokom 1989, tak boli často úplne plné. Napr. MOS 22507 zo Zohoru do Plaveckého Miluláša,kde vozba os vlakov dnes už neexistuje, odch. 13:10 tvorila súprava 810+2 Balm. Keď neboli pre poruchu pristavené prívesné vozne, tak rušňovodič a vl. vedúci sa už na stanovište po nástupe cestujúcich nedostali. Tí museli vystúpiť a pustiť ich. Péra na 810-tke boli na doraz a na výhybkách to bolo super. Raz som narátal v 810-tke 125 ľudí.
Doba sa ale zmenila. Mnohí prišli o prácu v Bratislave, ďalší si kúpili autä alebo začali podnikať a nemôžu cestovať vlakmi. Vlaky chodili prázdne a preto sa aj vozba zrušila. A keď BRKS obnovila vozbu Zohor - Rohožník, tiež vozili prázdny vlak a preto sa na to aj oni vy.....
O tomto probleme velmi dobre viem, ale holt ak je to raz tak a my si tu nakreslime krizovanie za 5 minut, hoci tabulka tvrdi 10, mozes sa aj po..t a ZSR ti to nezoberie.. inak tiez by som chcel mat k dispozicii tabulky prevadzkovych intervalov vsetkych dopravni..
tie súpravové kilometre by sa mali rátať do toho, aspoň tak mi to bolo povedané.
Lenže pri dobách na križovanie treba dávať pozor na úspornosť ŽSR, keď neustálne v tejktorej stanici rušia výhybkárov a rázom z 6 minutového križovania stáva 10 a viac (napr. Nové Košariská,...).
Veľmi by pomohli oficiálne normy na križovanie v každej stanici, lenže tie normy sú vraj veľmi staré a často nezohľadňujú zmeny zab.zar. v staniciach.
Keby ste pozreli križovania vo V.Kozmálovciach (ručne stavané výhybky), tak nájdete časy za minimálne 7-8 minút, v reáli sa tam dá križovať za 3 minúty (zab.zar. povoľuje súčasné vchody).
Práve v tomto ohľade sa reálne splniteľné časy pohybujú niekde úplne inde, ako sú normy, čo poukazuje, že tie normy nie sú celkom v poriadku a sú rátané na maximálne slimačí personál, samozrejme, že niekto mi môže protirečiť, že čo to ja chcem križovať za v stanici s 2 výhybkármi za 5 minút a pod.