Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
splinterX: Zjednodušene vyjadrím svoj názor na Tvoje dva body:
1. Záleží od miestnych pomerov - niekde by sa dala dosiahnuť aj vyššia rýchlosť, inde by som nechal aj menej ako 100 km/h. Každopádne si myslím, že zmysel by takýto projekt mal.
2. Drahé sci-fi s otáznym využitím - tie desiatky miliárd by sa dali na mnohých miestach využiť účelnejšie. Navyše mám pocit, že vodárom by z takéhoto projektu naskákali riadne vrásky na čele - kvôli vodným zdrojom bol myslím zavrhnutý aj projekt cestného tunela pod Donovalmi...
1. rekonštrukcia trate 150 na trať. rýchlosť aspoň 100 km/h
2. výstavba tunela medzi BB a Turčianskymi Teplicami
aký je váš názor na toto??
A ked uz hovorime o relacii KE - PD - BA, tak tiez by asi nebolo od veci zriadit nejake nastupistia v PD na nakladnej stanici na priebeznej strane uz len kvoli tomu, aby vlak nezachadzal "do boxu".
Inak sa tomu samozrejme nebranim.
Ked zozeniem mapu, dam vediet o tom, ci je vobec mozne postavit tu trat PD-ZA, pripadne, ci to bude stat tolko, ze to tromfne Branisko, pripadne obchvat BA (aj s nedokoncenym tunelom), rekonstrukciu a elektrifikaciu trate Cadca-Skalite-Zwardon....
Uvidime po volbach, ci sa aspon trochu zmenia pritority.
InterCity znamená spojenie dvoch významných centier na území krajiny. Na Slovensku spĺňajú požiadavky mestá Bratislava, Košice, Banská Bystrica.
Z pohľadu diaľkovej železničnej dopravy ešte azda Prešov, Komárno.
Viem si predstaviť spojenie na úrovni IC Prešov - Košice - Zvolen - Nové Zámky - Komárno, prípadne IC Košice - Poprad-Tatry - Vrútky - Horná Štubňa - Prievidza - Nové Zámky - Komárno. Po vybudovaní spojky na Hornej Štubni a obchvatu Prievidze.
P.S.: CFR 42-0302-2 gratulujem k virtuálnemu CP. Takto si predstavujem skutočného železničného hobbyistu.
1. Ako s križovaniami vlakov? Aké predpokladáš doby na križovanie - podľa súčasného muzeálneho stavu tratí alebo bude treba modernizovať zabezpečovacie zariadenia?
2. Pre koho chceš zastavovať vo väčšine zastávok na trati 141 v úseku Kozárovce - Lužianky? Prakticky všetky ďaleko od dedín, na regionálnu dopravu sa tu bus hodí oveľa viac. Ja by som tu výhľadovo nechal viesť iba niečo ako Zr - zastavenia len v ZM a Lužiankach, možno zopár Os ráno a popoludní, ale rozhodne nie dvojhodinový takt celý deň. O sci-fi v podobe IC zvládajúceho celú trasu Kozárovce - Leopoldov za hodinu ani nehovoriac...
3. Načo IC z PD do NZ? Kategória IC by mala byť určená na diaľkovú dopravu, teda na relácie 200 km a viac - čo nespĺňa ani BA-PD, ani NZ-PD. Časové polohy rýchlych vlakov sú dobré, ale malý počet zastávok znamená mrhanie potenciálu cestujúcich z Novák či Partizánskeho. Ja by som tu viedol len Zr v reláciách PD-BA a PD-NZ (ale prioritný by mal byť jednoznačne smer BA) so zastavovaním ako dnešné R, v úseku NR-NZ minimálne v Šuranoch a snáď aj v Komjaticiach. V prípade použitia motorových jednotiek by bolo možné ich delenie v Jelšovciach alebo Lužiankach. Dalo by sa tiež uvažovať o priamych vlakoch (ZA-)TN-TO-NZ.
4. Prečo nerátaš s návozom od TO do NR na 8.00? Aký zmysel má mať ranný Os 12232 TO - Mýtna Nová Ves, mimochodom časovo kolidujúci so Zr 2266?
Okrem spomenutých chybičiek klobúk dolu, ako vízia do budúcnosti by sa tento návrh dal ďalej rozvinúť. Už sa teším na návrh CP v opačnom smere...
Trosku vacsou fikciou sa mi zda IC vlak PD-NZ, kedze vychadzam z dnesneho modelu, ked vsetky IC vlaky maju nieco spolocne s BA, ale ako hovorim: vychadzam z dnesneho modelu.
Podla tohto CP by to bolo cele o dost veselsie. V PD by bola prevadzka, ako dnes v BB. Navyse to cele vyzera mierne sofistikovane, pokial je to navrhnute s ohladom na vedenie vlakov po spominanej trati a su tam zahrnute pripadne krizovania (ktorych asi bude dost), preco to aj neponuknut napr. aj zadarmo istej spolocnosti? Sice asi vsetci vieme, ako by to dopadlo, ale motyka je motyka.....
Samozrejme, trat c.140 konci v PD z toho dovodu, lebo dalej je hornaty teren a astronomicky narastaju sumy za vystavbu, pripadne modernizaciu spomenutych usekov. Uz len napriklad na trati PD-Horna Stubna ten sialeny obluk okolo Handlovej, ktory vykryva dost velky vyskovy rozdiel (moja frajerka so strachom z vysok ma osobne najradsej Handlovsky viadukt).
Tiez vsak neviem pochopit, preco je taky problem aj posahane 810 predlzit napriklad az do BB, pripadne ZV. Do ZV by mohli chodit priamo, do BB potom v "pantografovom" usporiadani. A trat do TN? Cesta prekonava za PD vlastne iba jeden kopec. To je taky problem vyrobit dva-tri tunely a potiahnut trat aj popri ceste?
Co sa tyka ostatnych prevyseni na ceste, su len minimalne a vyzadovali by par zarezov. To je vsetko.
Ked si nainstalujem AcroRD32, tak si precitam aj viziu CP. Uz sa na nu tesim.
Moja vizia modernizacie (s elektrifikaciou a modernizaciou ZZ) ratala s tym, ze priemyselny park by asi rad dodaval suciastky tak pre PSA ako pre KIA, takze ani spojenie PD-ZA, ani poriadna modernizacia smerom na BA by nebola od veci. Ba dokonca kvoli jednoduchosti tvorby CP pre osobnu dopravu som uvazoval az take scifi, ako vyrobit AC/DC rozhranie na staniciach v PD (Zo ZA DC az do PD, kedze na osobaky, ani na nakladne vlaky ZA-PD asi nema zmysel mrhat dvojsystemovymi strojmi), vyznamovo rozdelit nakladnu a osobnu stanicu tak, aby obe umoznovali vystup/nastup cestujucich. Vysunuta cast nakladnej stanice by mohla vzniknut kdesi pri areali priem. parku. Nejaky vlak z TN do BB by predsa potom nemusel zachadzat na terajsiu osobnu stanicu. Pricom vlaky v uvedenom smere by hladko presli pod AC sustavou. Spojenie na nakladnu stanicu, ktora je trosku od ruky by zabezpecovala MHD v hustych intervaloch, pripadne v intervaloch prisposobenych odchodom a prichodom vlakov.
Bez elektriky by to bolo tiez zaujimave, akurat mi nie je jasne, ake vykonne dizle by bolo treba pouzit na vyskovy rozdiel Nitrianske Pravno - Rajec (Ono tych 3kV DC tiez nie je ziadna vyhra, z tohto hladiska by 25kV AC s rozhranim v ZA malo asi nieco do seba v sucinnosti s vykonnou masinou). V sucasnosti si zhanam mapu SR, ktora bude zahrnat aj vrstevnice, vedenie trati a ciest. Zatial som taku nenasiel. Rozmyslam nad uspornou verziou - turistickou mapou dotknuteho regionu (aj to asi budem musiet spojit viacero map dokopy).
No na podobne projekty u nas nie je klima, a, hlavne, ako povedal Brano, politicka vola. Skratka dnesna garnitura ma ine priority. Kedze vsetci doleziti pani zo ZSSK sa vozia autami dost drahych znaciek, je jasne, ze nikto nebude zavadzat nejake spojenia do PD.
Ani napriklad taky osobak do Leopoldova, ktory by mohol sluzit ked i len ako pripoj. Aj s obnovenim osobnej dopravy do Nitrianskeho Pravna sa to taha, myslim, ze tiez to zlyhalo niekde medzi papiermi a sedadlom stolicky.
A TERAZ REALITA:
A ako to bude v buducnosti? Nuz, co sa tyka mna, ako kazdy Prievidzan, ktory prisiel studovat do vacsieho mesta, si kupim auto a dam dnesnej garniture za pravdu. Tot typicky slovak.
A co sa tyka ludi, ktori by aj radi cestovali? Maju to dnes jasne, sadnu na bus, pospia si a vystupia vacsinou v centre nejakej vacsej dediny (nemusia sa trepat zo stanice napr. v Oslanoch).
Vsetci su spokojni, ved co my vlastne nakoniec chceme? Ekonomika funguje. Akurat este stale nerozumiem tomu, preco sa potom snazia vlaky na tejto trati vobec prevadzkovat. Ako prepravna spolocnost mozu zaviest busy, zrychlene
Nech zije zeleznica! Nech zije CFR!
(vyjadroval som sa k 141-tke)
Nick - bohužel ta chynoranská spojka je už nepoužitelná. Snad ze Žabokrek ji možno použít jako manipulační kolej, ale na druhé straně u Chynoran už jsou koleje pořádně prolezlé a zarostlé a navíc poblíž bydlí "podnikaví spoluobčané". A s bánovskou tratí už dávno není spojena, takže už to asi nikdy nebude. Viz můj předchozí příspěvek. A přímý vlak B.Bystrica - Prievidza - Trenčín, to by bylo skutečně něco. Potenciál cestujících by určitě byl, autobusů po této trase jezdí víc než dost, bohužel v současné době je spojení touto trasou díky velkému počtu přestupů, dlouhé době čekání a silné redukci vlaku v kteroukoliv denní dobu nepoužitelné. A pokud už náhodou někdo jede vlakem z Bystrice/Zvolena do Trenčína, tak jede oklikou přes Vrútky - Žilinu, protože je to podstatně rychlejší, i když o min. 50 km delší.
Kdysi v 70. létech bylo výborné spojení - ze Zvolena R Tekov ( Košice - Blava ) kolem 14.30 hodiny - jel přes Zlaté Moravce a v Lužiankách byl rychlý přestup na bývalý R Nové Zámky - Trenčín - Brno.
http://www.cfr-virtuale.szm.sk/140+141.pdf
Odporucam kuknut! A podme diskutovat!
v Z.Kostoľanoch sú závislé vchodové návetidlá od odchodových, ale rýchlostná sústava tam nie je.
Mníchova Lehota - tam rýchlostná sústava je.
A podľa mojich informáci bola žabokrecká spojka už v sedemdesiatych rokoch využívaná na deponáž vozňov...
O Zr vlaku Trenčín - Topoľčany - Nitra - Nové Zámky uvažujem aj ja, len ja som s tým vlakom uvažoval ísť až do Žiliny a mal som dilemu, či cez Leopoldov alebo Topoľčany, ale teraz sa skôr prikláňam k Topoľčanom...
Na trati Prievidza – Nitrianske Pravno, dlhej 11,1 km, boli okrem koncovej stanice iba dve zastávky s jednoduchými čakárňami. Trať s jedným, strážnym stanovišťom križovalo 11 úrovňových priecestí bez závor. Stavebné náklady dosiahli čiastku 1 070 000 K. Prvý vlak do Nitrianskeho Pravna prišiel 31.10.1909.
V roku 1913 bola miestna železnica Veľké Bielice – Prievidza – Nitrianske Pravno poštátnená a zaradená do kmeňovej siete MÁV. Ďalšia zamýšľaná výstavba železnice z Nitrianskeho Pravna do Kláštora pod Znievom alebo Rajca sa v dôsledku vypuknutia 1. svetovej vojny neuskutočnila.