Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
mali tu byť rýchliky v hodinových taktoch
- Bratislava - Žilina; Žilina - Košice - čo by stáli takpovediac všade
no a k tomu dvojhodinové takty diaľkové rýchliky Bratislava - Košice, čo by stáli v Trnave, Trenčíne, Žiline, Mikuláši, Poprade
no a miestne trate by boli vedené napr. Vrbovce-Trenčín; Trnava-Prievidza; Zvolen-Bystrica-Žilina; východné severné trate do Popradu a Košíc
dostal by sa každý odvšadiaľ všade
A to som radšej, ani anekdoticky, nespomenul návštevy väznice a tiež prepustených trestancov, ktorí občas tvoria na stanici v Leopoldove a potom aj vo vlakoch celkom zaujímavé panoptikum...
Odchody do Srnia spravíš z Trenčína ako to robia na Myjavu a nemusí tam stáť kvázi, električka jazdí iba v lete a aj to iba za úsilia ľudí, ktorým patrí vďaka.
V Dubnici však napríklad pre 6xx rýchliky je vhodné len 2. nástupište, ktoré má 400 m, 1. má len 250 ak si dobre spomínam, čo však nie je problém pokiaľ by to nemeškalo, len by musel ísť cez výhybky na jednom aj druhom zhlaví (smer Košice) do BA je to v pohode. A keď môže R 600 stáť v L. Hrádku tak by šli pridať stanice ktoré majú zmysel.
Uvidíme, čo bude, či lepšie niečo niekedy alebo to bude horšie a horšie
Pokiaľ by tu stáli RR 7xx a pravidelne by ich doplňali Os (ktoré zrušili v roku 2015 - okrem toho jedného) by to bolo fajn, problém je, že prípoje sú na 600vky a vysvetlime turistom (arabom, nemcom a pod čo idú zo zahraničia do kúpeľov, že ten prípojný tu nestojí a ten o hodinu hej... a ďalej ak by toto chceli organizovať tak všetky 7xx musia jazdiť denne, ale uvidíme aké zastávky vyberú, no špekulujú aj nad PN...
Nadler, osobne to beriem skôr ako hypotetickú možnosť, ktorú sem ktosi nadhodil. Aspoň tak to chápem ja... Či nesprávne to chápem?
EDIT: Nižšie som písal, že ak by sa raz také čosi malo stať, tak pevne verím, že len a iba na základe tvrdých dát. Ak by niekto raz dokázal, že napr. v Piešťanoch sa neoplatí zastavovať, potom v poriadku. Ale nesmie to byť tak, že aby sme sa pochválili, kde ešte vieme stiahnuť pár minút, tak necitlivo zarežme tu a potom tam...
Naozaj by som som chcel vidieť keby všetky trate čo su zastavené sa obnovia a ľudia by mali prípoje, ako by to bolo využité.
dvojhodinový rychlík Bratislava Košice a späť už nebude zastavovať v Leopoldove, Nitre, Piešťanoch, v Trenčianskej Teplej.....?
alebo diskutujete o niečom inom?
No a Leopoldov? Sám osebe je to diera, kde okrem basy a železničiarskej kolónie nič moc nie je, ale zároveň je to de facto predmestie 22-tisícového Hlohovca. To, aby sme nezabudli. Najmä, ako viacerí podotkli, je to uzol: z pohľadu železnice brána do regiónu Nitry a stredného Ponitria. Domnienku, že pasažieri z NR, ktorí budú chcieť prestúpiť na rýchlik sa zvezú o kúsok ďalej do Trnavy, nepodporuje najmä ľahké spojenie busom z Nitry priamo na trnavskú železničnú stanicu, prípadne sa do Trnavy presunie autom. Prípadne si povie, že mu taká zachádzka nedáva zmysel a bude hľadať iné alternatívy. Vo výsledku tým železnica získa čo? Zase len nejakých 4-5 minút potrebných na zastavenie vlaku, pobyt v stanici a jeho rozbehnutie. Stratiť môže oveľa viac, najmä nezanedbateľnú množinu cestujúcich.
Podobne sa dá uvažovať o Vrútkach aj Kraľovanoch, ako o bránach do regiónu Turca, resp. Oravy. Samozrejme, argument, že rýchlik nemôže stáť za každou vŕbou je vecne správny, no tu treba brať do úvahy aj iné argumenty. A keď chceme dostať do vlakov čo najviac ľudí - čo vraj chceme, potom by sme mali myslieť trocha strategickejšie a investovať do staníc v týchto uzloch, aby nevyzerali ako na začiatku deväťdesiatych rokov, ale prostredím aj rozsahom služieb ponúkali určitý štandard, ktorý ľudí neodrádza, aby ich využívali. A samozrejme, nezabúdať na prípoje.
-mozno to bude v style 2,3,4, posilovych vlozenych R ktore budu pokracovat zo ZA v case terajsich RR .....otazka ci to bude zmysluplne naplnene (asi nie), a ci to ma kto vozit a zaplatit
-potom uz len sibovanie celej supravy KE-PO-ZA-BA, alebo PO-KE-ZA-BA bez zastaveni v Kysaku, sam neviem co by bolo lepsie.........mozno PO-KE-ZA-BA (a opacne) s tym zeby cast supravy mohla s dieslom ist az do (z) Michaloviec, ale to zas rozhodi obehy, takt, vytvori velke prestoje pre supravy a caty.........takze mozno nieco rano a vecer .
-ale vacsina Presovcanov si radsej v Kysaku prestupi ako by sa mala navyse 15-20 minut vozit hore-dole, ...... nuz: ''dva je malo,tri je moc'' .....ale az raz bude KE-PO 160-ka a durch dvojkolajka , tak by to vozenie sa bolo predychatelne.
PS: ale fak je blbe, ze PO ako 3 najvacie mesto nema priame vlaky do hlavnej dediny. :-)
PS2: potom uz len (cez EU fondy) nakupit supravy s autocepkou a poctivo sa v Kysaku spajat a rozpajat.