Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Bude sa rušiť. Albánsko, náš vzor!
1.región trate 11X, 13x, 120 po Piešťany, 140 po Topoľčany/Chynorany, 150 po Levice
2. región trate. 120 NMV-PB-(ZA), 12X, 14X, 180 po Hrádok, 170 po Štubňu a po BB, 181...
3. región trate 150 od Levíc do ZV, 16X po Plešivec, Horehronie po Telgárt + Tisovec z oboch strán
4. Od Štrby na východ, od Plešivca na východ
Začnem relatívne nedávnou históriou, pôvodne bolo na trati vedených 10 párov osobných vlakov. K 2. februáru 2003 bola, rozhodnutím ministerstva dopravy SR, osobná doprava na trati zastaven, po ohlasoch nespokojných obyvateľov bola osobná doprava obnovená k 15. júnu 2003 v obmedzenom rozsahu 4 páry vlakov a tento stav pretrval do dnešných dní. Čo sa týka obsadenosti vlakov bola aj po redukcii na slušnej úrovni. Vlaky tvorila väčšinou súprava motorový + prívesný vozeň. Od roku 2010 začali byť na trať nasadzované vtedy nové motorové jednotky typu 813/913. Vďaka nim začalo vlaky využívať omnoho viac ľudí. Potom však koncom roka 2015 boli tieto motorové jednotky presunuté do iných častí Slovenska a na vlaky boli nasadené motorové vozne 812 zo začiatku aj s prívesným vozňom od cca polky roka 2016 prestali jazdiť prívesné vozne aj napriek sťažnostiam ľudí, to malo za následok úbytok cestujúcich. Potom sa situácia ako tak stabilizovala až do konca roka 2019 kedy bol vo vlakoch aj napriek petícii železničiarov a nesúhlasu cestujúcich zrušený sprevádzajúci personál (vlakvedúci), ktorí najmä zabezpečovali predaj cestovných lístkov, od vtedy vo vlakoch platí takzvaný samoobslužný výpravný systém. To znamenalo ďalší odliv cestujúcich z týchto vlakov. Od decembra 2020 je na trati do denného obehu nasadzované jediné vozidlo a väčšina vlakov nemá prípoje k rýchlikom a od rýchlikov v Šuranoch. Všetky tieto opatrenia dopravcu ZSSK zavedené aj napriek nesúhlasu Nitrianskeho samosprávneho kraja a starostov a obyvateľov priľahlých obcí mali za následok rapídny pokles cestujúcich v týchto vlakoch. Nepomáha ani tomu nasadzované vozidlo motorový vozeň 812, v súčasnosti je tu nasadzovaný jediný klimatizovaný vozeň tohto typu avšak klimatizácia nie je funkčná, v týchto horúčavách je v interiéri vozňov aj tých ostatných neklimatizovaných minimálne 40° C. Všetky pripomienky od NSK alebo cestujúcej verejnosti a prevádzkových zamestnancov, či už o úpravu GVD alebo o zlepšenie kultúry cestovania sú zo strany kompetentných v ZSSK pravidelne zamietané. A pritom ľudia by tie vlaky radi využívali ale sú z nich vyháňaní.
Čo sa týka šalianskeho variantu, myslím, že by relácia bola zaujímavá aj ako nedotovaná pre súkromného prepravcu.
ja tam prínos vidím......ale pre realistov ktorí vidia že nie sú peniaze na jednoduchú udržbu existujúcich tratí , načo stavať nové.....ale predsa
- výrazné skratenie jazdnej doby z Nitry do BA do cca 1 hod
- nové smerovanie R vlakov z Prievidze cez Nitru
- možnosť pokračovania modernizácie na stredné Slovensko cez Nitru
- výrazné zníženie hlavne autobusovej dopravy , predpokladám že väčšina cestujúcich by pri hodinovom intervale prešla do vlakov , lebo hlavne ráno by bola cesta vlakom určite rýchlejšia a predvídatelnejšia.....
- uvolnenie kapacity v úseku BA - TT
Napriek týmto výhodám je však potrebné aj dodať že aj po prípadnej elektrifikácii NR - LEo by jazda z NR do BA vlakom mohla vyjsť s 3 zastaveniami na 65 - 70 min , pričom jazda cez Šalu so zastaveniami by tiež bola len o 5 - 10 min rýchlejšia.
Rozumiem, že všetko musí mať ekonomické krytie, ale ľudia asi do vlakov nenaskáču, ak sa nezmapujú ich potreby... Slovenská strana by nemusela čakať len na surový dopyt, ale sa aj posnažiť urobiť spojenia žiadané...
''Spôsoby, ktorými na Slovensku spoločnosť Regiojet, resp. jej majiteľ dlhé roky fungovali, sú preč. Nenechám sa totiž vydierať cez verejný nátlak, ani cez nekorektné zahlcovanie verejného priestoru polopravdami, či priamo klamstvami. Faktom je, že sme spustili súťaž na 10 ročnú prevádzku trate Bratislava – Komárno a teraz čakáme, či ponuky splnia kritériá súťaže a naše očakávania, najmä čo sa týka pomeru cena - kvalita. V opačnom prípade existuje možnosť, že súťaž zrušíme a budeme rokovať so záujemcami napriamo. To by ale neznamenalo, že takéto rokovania nebudú mať parametre transparentnej súťaže. V takomto prípade oslovíme všetkých relevantných hráčov na trhu a budeme od nich žiadať súhlas so zverejnením ponuky, tak, aby bola verejnosť transparentne informovaná. Až tu sa ukáže, kto a v akej miere má skutočný záujem o liberalizáciu tratí na Slovensku.
Jednej veci, ale celkom nerozumiem. Regiojet, ktorý do tejto istej súťaže nepredložil žiadnu ponuku, teraz verejne tvrdí, že štát nechce súťažiť. To mi nejak nevychádza… ??
Všetky obvinenia spoločnosti Regiojet, ktoré dnes zverejnil odmietame a považujeme ich za absurdné. Je mi jedno, či na akejkoľvek trati na Slovensku bude jazdiť červený, žltý alebo modrý dopravca. Mojím jediným cieľom je totiž zabezpečiť kvalitnú verejnú osobnú dopravu.''
Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR