Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Presne naopak!
Malo to byť urobené už pred min. 20 rokmi - bez ohľadu na elektrifikáciu!
Keď už niekto tak strašne potrebuje, aby tie R stáli v stanici za mestom, tak prečo nemožu stáť AJ na zastávke? Lebo zase niekto bude čarovať s jazdnou dobou a križovaním, ktoré sú aj tak uvarené z vody?
Evidentne sa vždy nájde dovod pre zachovanie statuskvó :-(
k bodu 1 naozaj nie každý spoj ale 80% ano .....a je otázne či tých ostatných 20% nie je vedených kvôli depu a údržbe, ( ja tam vidím problem len pri prvých ranných vlakoch)
k bodu 2 a čo? prečo by sa malo čo presúvať do LC, podla mňa všetko elektrické bude vo ZV a nastaviť efektívne obehy súvisí s efektívnym grafikonom..
k bodu 3 R vlaky nemusia križovať v LC , a ostatné súpravy os vlakov pri vhodnom grafikone sa môžu točiť v LC za 8 min späť z tej istej kolaji kde prišli, teda nejaká potreba zväčšenia stanice je na vode....
k bodu 4 navýšenie jázd Sv vlakov......ťažko dnes určiť , všetko závisí od obehov kde sa bude robiť údržba
k bodu 5 je úplne mimo , čo má čo spoločné pridávanie vozňov, ved ked bude elektrifikácia , počítajme s regiopantermi, príp aj s push pulmi tam čo budeš odstavovať, pridávať .K R vlakom? tam sa budú odstavovať a pridávať či bude alebo nebude elektrifikácia vždy vo ZV.
k bodu 6 zázemie pre MVTV bude vo Zvolene (či bude elektrifikácia po LC alebo Filakovo)
Keď už nie kvôli skráteniu jazdnej doby, aspoň vznikne dáka malá vata na časté meškania a niečo sa z meškaní stiahne.
A je to vec, čo v podstate nič naviac nestojí a ide to urobiť takmer ihneď.
Edit: Už som to našiel, tu je link k obstarávaniu https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/426888
ZSSK vyhlásila obstrávanie na modernizáciu 21 vozňov radu Bdtmee (s opciou na ďalších 9. 6+3 vozňov bude obsahovať min. 10 miest na sedenie v prvej a 50 miest v druhej triede, priestor pre 3 bicykle a 2 invalidné vozíky. Zvyšných 15+6 vozňov bude obsahovať min. 80 miest na sedenie v druhej triede a 6 miest pre bicykle. Súčasťou modernizácie je zvýšenie maximálnej rýchlosti na 160 km/h, dosadenie klimatizácie, vákuového WC a pod. Pôvodné dvojkrídlové nástupné dvere budú nahradené jednokrídlovými, čelné prechodové dvere zas budú nahradené posuvnými. Trojice vozňov budú tvoriť spolu s novými dieslovými rušňami ucelené súpravy, prevádzkované budú primárne na tratiach Zvolen - Žilina, Banská Bystrica - Margecany a Zvolen - Košice.
Rýchliky viesť cez spojku, priame Os LC-RS tiež cez spojku, akurát východzie a končiace Os vo Fiľakove od Lučenca zo zastávky ukončiť vo veľkej stanici.
Po natiahnutí drátov ale bude potrebné pre zvolenský región nakúpiť 2 dielne pantery na trate ZV-BB, ZV-LC a ZV-LV(-NZ). Časť 2-dielnych Dunihlavov sa preto bude môcť presunúť na úsek LC-Fiľ-RS(-Tisovec) a zbytok zostane na BB-BR a na obsluhu Turca(pokým sa nenatiahnu dráty aj tu). Na rýchlikoch v úseku KE-LC viesť 757 z Košíc, od LC potom prevezme el. mašina do ZV (-BA).
Vo výhybni Urbánka je momentálne možné križovanie vlakov, alebo slúži len ako napojenie spojky s terajšou hlavnou traťou? Ak len ako odbočka na spojku, bude potrebné prerobiť výhybňu na križovanie. Bez tohto pri jazdení cez spojku by vlastne bol medzistančný úsek Holiša-Hajnáčka, čo je už strašne dlhý úsek bez výhybne.
Ešte za ČSD mali dráty končiť (dočasne) v Hajnáčke.
**zastavovanie rýchlikov na zastávke Fiľakovo zlepší dostupnosť mesta, zlepší prestupy na prímestské autobusy, zrýchli prepravu a ušetrí náklady (eliminuje sa zachádzanie rýchlikov do stanice Fiľakovo s úsporou času približne 4 minúty**
Je fascinujúce, že sa tak stále nedeje. Tak primitívny ťah - a nič...
trate v Lučenci alebo v Urbánke. Ukončenie elektrifikácie vo Fiľakove pravdepodobne vychádza zo staršej
projektovej dokumentácie a historickej tradície, kedy bolo Fiľakovo významným uzlom. Ukončenie elektrifikácie
vo Fiľakove s dnešným riešením stanice Fiľakovo nie je pre nákladnú a ani osobnú dopravu optimálne. Nákladné
vlaky dnes štandardne stanicu Fiľakovo obchádzajú fiľakovskou spojkou.
V osobnej doprave sú zachádzky rýchlikov do stanice Fiľakovo a ukončovanie osobných vlakov
neopodstatnené a vychádzajú zo starého trasovania, kedy jazdili osobné vlaky do Maďarska (zrušené
2011). Jazda vlakov po spojke a zastavovanie rýchlikov na zastávke Fiľakovo zlepší dostupnosť mesta, zlepší
prestupy na prímestské autobusy, zrýchli prepravu a ušetrí náklady (eliminuje sa zachádzanie rýchlikov do stanice
Fiľakovo s úsporou času približne 4 minúty). Trasovanie osobných vlakov je možné upraviť napríklad rozdelením
trate na Zvolen – Lučenec a následné napojenie na vlaky Lučenec – Fiľakovo – Rimavská sobota.''
predlženie trate z Jablonice cez Brezovú až do Myjavy
- o tomto boli plány ešte za možno? medzivojnového obdobia
ale boli tu aj iné plány
- železničká vlečka z NMnV do Moravského Lieskového do bývalej veľkovýrobne obuvy (bolo tam v období fungovania zamestnaných viac ako 300 robotníkov a robotníčok a prevažná časť výroby išla do bývalého Sovietskeho zväzu
o existujúcom železničnom lôžku trate Pernek, Kuchyňa, Rohožník až do Jablonice (či Cerovej) určite vieš
-Holíč-SE mimo Kúty
-Pl. Mikuláš-Jablonica-Myjava
-Šahy-VK
-aj nejaké ďalšie, hlavne na východe, ale to si už po 14 rokoch nespomeniem.
Samozrejme, boli to rovné čiary na A4 mape SR, o presnom trasovaní som vtedy nemal potuchy.
Celé desaťročia sa stále hovorí len o severnom prepojení SR (dialnica a aj železnica) ako keby iné Slovensko ani neexistovalo. No a teraz prechádzam k tým novým tratiam
1. Nová trať Levice - Santovka-Dudince-Plášťovce-Hrušov -Čebovce-V.Krtiš-Halič -Lučenec. ( ako súčasť varianty južnej trasy Bratislava - Levice - Lučenec - KE). Ak si zoberieme len čiastočné optimalizácie v úseku BA - LV teda BA - Palárikovo 140., odstránenie rýchl prepadu Beša - Lok tak sme z BA v LV za 1h 40 min , nový úsek z LV do Lučenca by bol v rámci možností stavaný na 120 - 160 km /h takže by jazda trvala cca do 80 min ( v súčasnosti cez ZV jazdá trvá o hodinu dlhšie) dalším odstránením rýchlostných prepadov z Lučenca do Ke príp zvýšením traťovej rýchlosti v niektorých úsekoch by sa jazda z Lučenca do KE dala skrátiť o dalších 20 min tak by jazda obyčajným R vlakom z BA do KE trvala niečo nad 5 hodín a to by sa vyrovnalo časovo jazde aj po zmodernizovanej severnej trase. Teraz si zoberte tie benefity pre Dudince (do BA za cca 2 hod Krtíš za 2,5 hod ) tento zabudnutý kraj Slovenska by bol odrazu na mape pomerne s rýchlym spojením s centrom.....
2. Nová trať Trnovec - Nitra - ZL.Moravce - (Kozárovce - ZV - BB - Brezno) ak by nová trať bola na 160 a pokračovalo by sa aj modernizáciou v trase po Kozárovce ( či rovno HR.Beňadikt) bolo by to výhodnélen pre mestá Nitra a ZL.Moravce, časová úspora oproti povedzme optimalizovanej trati cez Levice by nebola výrazná, okrem toho keby sa nebudovala prvá časť Trnovec - Nitra ale len druhá časť , časová rovnaká úspora by sa dosiahla elektrifikáciou úseku Leopoldov - Lužianky a zvýšením traťovej rýchlosti na 160 km/h.
vybudovaním týchto nových tratí by R vlaky na južnej trase mohli byť vedené v dvoch variantoch
1.Bratislava - Šurany - Levice - Dudince - V.Krtíš- Lučenec - Košice
2a Bratislava - Trnovec - Nitra - ZL.Moravce - Zvolen - BB
2b Bratislava - Leopoldov - Lužianky - ZL.Moravce -Zvolen - BB (elektrifikoval by sa aj úsek Lužianky - NR)
no a ešte ma zaujal projekt potiahnutia TEŽ z Tatranskej Lomnice do Tatranskej kotliny ( kde by pokračovala normálne rozchodná trať zo Spišskej Belej cez Tatr.Kotlinu a Ždiar do Zakopaneho.) Skutočne by turistickému rozvoju pomohla takáto trať a ak by už aj nebola budovaná trať do Polska , tak potiahnutie Tež ky potom z Tatranskej kotliny cez Bachledku do Ždiaru kde by končila Srednici by bolo zaujímavé ...(kolko problemov s parkovaním by to vyriešilo.....)
no a tu sa moje sny končia....
Keď dnes trvá cesta vlakom NR - BA 1:40 za 5€, ako by sa počítal prínos novej trate, keby cesta vlakom NR - BA trvala iba hodinu?? Keby si ŽSR vypýtali väčší balík za poplatkoch za DC a ZSSK viac od cestujúcich napr. 7€ vďaka tomu že je to rýchlejšie a na strane dopravcov je to úspora (vďaka väčšej rýchlosti je možné rovnaký počet spojov pokryť menším počtov súprav) a takisto vďaka rýchlejšiemu a atraktívnejšiemu spojeniu môžu dopravcovia dosiahnuť vyššie tržby?? Možno potom by vyšli iné čísla