Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Minister dopravy Érsek sa stretol s novozvolenými županmi jednotlivých krajov. „Župani mali tiež priestor na to, aby povedali tie najdôležitejšie veci,“ povedal. Pripomenul, že ide o úvodné stretnutie. Na tlačovú besedu s ním prišlo informovať novinárov päť predsedov samosprávnych krajov. Žilinská županka Erika Jurinová zhrnula hlavné dopravné problémy kraja, ktorému by pomohla dostavba D1 a tiež D3 od Žiliny na Poľsko. Banskobystrický župan Ján Lunter uvítal postup v príprave výstavby R2 od Zvolena na Košice. Predseda Prešovského kraja Milan Majerský preberal s ministrom plánovanú výstavbu severného obchvatu Prešova a Juraj Droba za Bratislavský kraj s ministrom preberal rozšírenie starej Seneckej cesty, Triblavinu či obchvat Bratislavy. Košický župan Rastislav Trnka tiež pripomenul potrebu dostavby D1 a R2 do Košíc. Debata medzi ministrom a županmi ešte pokračuje.
Inak ešte jedna dôležitá vec na reguláciu: Ak by už nejaký súkromník s dotáciami na nejakej trati prevzal dopravu, nesmel by sa jedného pekného dňa len tak zdvihnúť a vykašlať sa na to. Musel by svoj záväzok odjazdiť v plnom rozsahu až do konca platnosti zmluvy.
https://vlaky.net/zeleznice/spravy/6760-Elektricky-uz-za-cisare-pana-Mariazellerbahn/
Samozrejme, rôzne trate na opačnej strane republiky rovnakou farbou nie sú v rovnakom balíku.
Ale v 1 balíku je Holíč – Skalica; Zohor – Záhorská Ves.
Nejaký dôvod, prečo Holíč – Skalica nedali ku Kúty – Senica – Trnava; Kúty – Holíč; Galanta – Trnava?
http://zdopravy.cz/slovaci-oteviraji-zeleznici-konkurenci-vysoutezi-az-35-trati-regiojet-ma-zajem-cd-vahaji-7256/
Žeby nádej pre trať Nitrianske Pravno-Prievidza? :) Ale dobré je, že tam sú aj ohrozené trate do Štiavnice, Utekáča a niektoré ďalšie. Škoda, že tam chýba ZV-Šahy; Radošina. Chýba aj kremnická trať.
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/448196-spojime-sa-s-polskom-autobusmi/
Ani ďalších 30 rokov nepríde, takže za pokus to možno stojí...
celkom neviem predstaviť len lokálne v jednom kraji...
V BB kraji má dominantnú úlohu zvolenská SAD-ka, obsluhuje 70 % kraja, práve tú časť, kde idú trate súbežne s hl. cestou, takže niečo sa snáď skoordinovať podarí.
http://www.sadzv.sk/mapa-posobenia
Poznám ho už 25 rokov, v oblasti dopravy má poradcu, čo som písal pred pol rokom:
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?id=230378&kat=1&najdi=821936&n#821936