Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Aj týmto sa vraciame k tomu, že keby bol ozajstný záujem dať VHD do poriadku, na úroveň 21. storočia, tak ak sa začne dnes, tak sa možeme baviť o horizonte 2030...
Ale áno, neexistuje relevantná voľa nejakú autoritu vytvoriť a ak bude musieť vzniknúť, tak bude bezzubá, bude iba šušľať a schová sa v nej akurát potrebný počet "potrebných" ľudí a peňazí.
V tomto kontexte je nejaký CGVD 2020 o to väčšou fraškou...
Prečo ?
Aj preto že skôr ako sa sprivatizovali SAD-ky malo prísť k takémuto kroku.Všetko so všetkým súvisí,ak sme si mysleli že aké to bude fantastické ked budeme mať xx dopravcov,tak realita je po rokoch taká že nám zostali 3-4 hráči na celé Slovensko a ešte k tomu ošlahnutý monopolom DB bahn.Dialkové linky neexistujú,okrem hrozienok RJ kde sa tento hochštapler snaží dumpingovými cenami vyhnať každého kto ešte náhodou v dialkovej doprave zostal.
Prečo nemôže dopravná autorita na dnešné pomery efektívne fungovať ?
Nuž zoberme si to naopak.....ak by odrazu takáto dopravná autorita chcela zobrať spoje RJ na linke z DS do BA a uprednostniť autobusovú dopravu ,dnes to síce znie že je to nezmysel ale po dobudovaní R7? alebo iný príklad ak by niekto po rokoch prišiel nato že 10 párov dialkových vlakov do BB je nezmysel a stačí menej ,pretože železnica je pomalá a R1 funkčná a rýchla....čo by urobil ten dopravca ktorý má na 10 rokov zazmluvnené výkony s peniažkami
nuž okamžite si vymáhal ušlú stratu......myslím že napr o Jančurovi nikto nepochybuje že by takto postupoval.....
no a rovnako je to u súkromných autobusových dopravcov,tie majú tiež urobené zmluvy s VUC a ak by koordináciou dopravy prišli o peniaze ,no tak by si rozdiel určite pýtali od VUciek.....tzakže by sa niečo dalo robiť až po uplynutí platných zmlúv,ibaže tie nie sú k rovnakému dátumu... jediným riešením by nebol funkčný model ale kompromisný kde by muselo prísť k určitým kompenzáciam aby sa aj vlak nažral aj ovca zostala celá.
a tak sa javí ako jediná úloha dopravnej autority to že bude vlastniť nové mobilné prostriedky a prenajímať ich súkromným dopravcom resp aj štátnym.,ak ešte po takom kroku zostanú.Na slovensku nie je hustá sieť ked niekto neustále argumentuje Ceskou rep.,či SRN ...tento krok súťažiť všetko by znamenal skrytú privatizáciu ZSSK.,teda postupnú likvidáciu.
musel do Kvetoslavova. ...odchody autobusov boli prispôsobené k CP vlakov RJSK... Prečo asi?
Keď už fakt súkromník rieši dopravnú obslužnosť... tak to je už dávno zlé!
Keď už aj súkromník chápe, že treba niečo robiť s dopravou a ide do toho, tak fakt už dopravná politika SR je v !
Ani neviem prečo, ale hneď som si spomenul na túto pesničku: (https://youtu.be/xnCWOK8OMRE?t=39)
----------
Na čo sú nám rychlé vlaky
tac tac
keď sa na ne nezmožeme
tac tac
traťovákov zabíjajú
tac tac...
... si myslel za pol roka či ako?
Asi mi šibe, že to idem opakovať:
Keby na niektorých tratiach, úsekoch, len troška jazdilo rýchlejšie, alebo aspoň súvisle rýchle, tak by u osobákoch ostal čas na upratovanie pri obratoch, pri EC a R by bol komfortnejší čas na prestup, S20 by nemusela byť v popoludní krúžková (do 5-10 min.čakanie miesto 0), z REx25xx by nemuseli utekať na RJSK a naopak, "križovanie" R83x v prípade meškania nemusí byť v Palárikove s prenosom a nabaľovaním na protismer...
Áno, načo? Utekajme z EC do R s kuframi, ak vôbec, nechajme stáť v GA vlak EC, ten potom v BA nestíha "krúžkovú" S20, križujme v Palárikove, možno sa to prenesie do Šurian, odtiaľ do Bánova, potom v NZ zmeškajme vlak do KN, ktorý križuje v Bajči, a prináša frekvenciu k EC, treba ostrý obrat v BA u S60, bez mydla a toaleťaku, v bordeli, predbiehajme S20 v Lamači, aby cestujúci ani náhodou do EC neprestúpili.
Vytrhajme koľaje a jbme nt!!!
Keby väčšina ľudí presedlala z auta do vlakov, tak by tie 4 vysoko slávne automobilky na Slovensku šli do prdele s predajom áut a minister práce Richter to nedovolí, aby krachli automobilky.
A ja tvrdím, poďme sa baviť o 200 tam, kde je 200 možná. A tvrdím to už roky. A štúdia 110+130 mi dáva za pravdu. Ale možno si niekto zadá ďalšiu štúdiu, podľa ktorej to už nebude výhodné.
-----------
A zaujímalo by ma, podľa akej štúdie projektovali Štrbu? To si len tak v Remingu povedali, že z dlhej chvíle si spravia, zadarmo, projekt? A potom sa niekto preberie a šmahom ruky to zruší? A zadá ďalšiu štúdiu? A kde máme istotu, že nový minister si nenechá vypracovať ďalšiu štúdiu? Ako pri ŠRT???
---------
A keď sa to naprojektuje podľa aktuálnej štúdia s tou priemernou rýchlosťou 136 km/h (či koľko to bolo) ale ono to bude tak, že naklápačky by tam dali 160-180, tak to budeme umelo brzdiť?
KOĽAJÁR, KDE SI?
Predsa on tam hovoril o VRT teda o rychlostiach 200 a vyššie.......no a pre vnutroštatnu prepravu taketo investicie su finannčne nerealizovatelne a nenavratne., alebo si snad myslite že by niekto preplatil priklad BA-NR-BB na 300 km, ked tam nikdy nebude vyrazny potencial cestujucich celodenne..?
Taketo projekty su možne v takej malej krajine len ako sučasť medzinarodnych koridorov,ibaže severo_južne prepojenie je vyhodnejšie v trase PKP-Bohumin-Breclav-OBB a zapad-vychod v trase Berlin-Varšava-Moskva'či Berlin-Praha-Wien-Budapest a budeme radi ak sa niekedy v buducnosti aspoň do tej trasy zapracuje z Viedne do Budapešti Bratislava.
Zvyšenie rychlosti na 160 v useku ZA-KE v podstate neodobrila EU,a ked si niekto mysli ze na Slovensku su volne zdroje do železničnych megainvesticii je mimo realitu,
Tymto samozrejme nehovorim že perspektivne pri modernizaciach sa môže čo sa da prerobit aby vyhovovalo aj rychlosti nad 160,ibaže ťažko to bude tam kde je zložity teren.