Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
charly: nechcem Ťa uraziť, ale to, čo si napísal nemá hlavu ani pätu po stránke gramatickej, štylistickej ani logickej. Koľkože % využíva pravidelne ŽOP? 3%? A koľko *AD? 15%? Takže ten ich super štrajk mi je na smiech, to by si kukal, keby zastali všetky autobusy.
Problém je, že tie autobusy nevychádzajú tam, kde vlak a nekončia tam, kde vlak. Typický príklad je trébars aj spomínaná linka Čadca-Nitra. CA-ZA súbeh, ZA-PD nie, PD-NR súbeh. Pokiaľ všetci na tých úsekoch presedlajú na vlak, linka sa zruší a basta.
Čo získa cestujúci, že trébars medzi Topoľčanmi a Žilinou pôjde ako debil TO-PD, PD-HŠ, HŠ-TurT, TurT-Vr, Vr-ZA, trvať mu to bude nie 2 ale 4 hodiny, ako poznáme ZSSK, aj 6, teda inak povedané bude si hľadať individuálnu dopravu.
Povieš si, že nech oný pendluje ZA-PD a viaže sa k vlakom -> nezarobí a čo ak má sídlo tam, kde želznica je, má mať cestu naprázdno? Navyše prestup automaticky znižuje atraktivitu verejnej dopravy.
A vôbec, načo dotovať donedávna zo 75, odteraz z 85% ŽOP, keď autobusoví dopravcovia to donedávna zvládali úplne bez dotácií. Tak dať im 25%, dotovanú ŽOP zrušiť, ZSSK a Regiojet nech si jazdia na podnikateľské riziko alebo spomínanú 25% dotáciu. Či by z toho vyšli.
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/autobusovi-prepravcovia-vlaky-zadarmo-nas-ruinuju.html
Presne podľa očakávaní nás bude Ficova debilina stáť zhoršenie dopravnej dostupnosti, okrem tých 50-100 M€ ročne, samozrejme.
Hlavne, že pridali 105 nových vlakov, kdeže sú, nejak sa neviem dopátrať zoznamu, ja žiaden nárast v novom GVD nepocítim.