Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
A bola to stavba zo štátneho rozpočtu - na SVK nepredstaviteľné
Vsetky slavne dlhe tunely (v Alpach, popod more) mali vzdy prekroceny rozpocet, ba su aj pripady, ze tunel stal 4 razy tolko, ako sa planovalo.
Kazdopadne si bez tych tunelov dnes dopravu predstavit nevieme. Mozno, ze sa naklady vratili po desiatkach rokov. Uvazovat cisto o peniazoch je kontraproduktivne. Aj ked pre ekonomov je to jedine, co vidia.
Ako sa Ti vráti nová telka? Šak aj na tej starej može kukať, aj 10 ročným mobilo sa dovoláš, aj na Favorite sa odvezieš... Ale je to otázka priorít. A železnica bohužiaľ na SVK medzi priority nepatrí.
-tunel ale mozno zastavi studia navratnosti(pre Brusel) . ktora ukaze ze si tunel na seba (asi) nikdy nezarobi.
Takže tunel napokon bude?
Ak je stavba územia zo zemín nevhodných do násypov, tak je to väčšinou všetko určené na skládku, alebo iné využitie (ak sa dá). Bolo by super, keby výrub z tunela bol vhodný do násypu, ale to tiež nie je vždy možné. Buď nevhodná hornina, alebo sa dostatok výrubu nazhromaždí až potom, keď už priľahlé úseky trate musia dávno mať hotové teleso (opäť téma postup výstavby). Ešte do toho vstupuje iný problém - konsolidácia nových násypov. Ak je zemina na ich stavbu menej vhodná, je potrebný dlhý čas na sadanie (na Slovensku utópia), alebo drahé opatrenia na jej zlepšenie, lepšiu hutniteľnosť a skrátenie času sadania.
Stavbári na Slovensku by tiež vedeli postaviť diaľnice tak rýchlo ako Chorváti, keby sme mali geologickú stavbu územia, ako oni. To však nemáme. Máme samé zosuvy, jemnozrnné a nebezpečne namŕzavé zeminy, rozpukané a nestabilné vápence (Višňové), ílovce a pod..
A hmotnica sa myslím ešte an školách učí. Opýtam sa mojich diplomantov.
Ci sa budu cestujuci pozerat na tie zuby alebo nie, necham na nich. Ja ako platiaci cestujuci pozadujem rychle spojenie medzi bodom A a bodom B. Tiez sa chcem odviezt v cistych a modernych vlakoch. Peniaze vyhodene na akoze socialne programy, sa dali vyuzit omnoho lepsie. To by vsak musel zvitazit zdravy rozum nad politickymi hrami a vypocitavostou. Zlavy, ktore boli poskytovane pred tym, boli uplne postacujuce ako pre studentov, tak aj dochodcov. Ziskavanie cestujucich sa ma robit cez modernizaciu.. nielen vlakov ale aj infrastruktury. Totiz obidve spolu suvisia. Co z toho, ze tu mame poschodaky, ktore teoreticky mozu ist 160 km/h, ked infrastruktura je v katastrofalnom stave?