Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
pre všetkých, ktorí by sa chceli pýtať prečo, odpovedám nasledovné: v čase prác na stavebných postupoch - koľaje, trakčné vedenie atď. sa projekt na definitívne zab. zar. iba robil. Takže všetko čo sa týka vonkajších prvkov a kabelizácie ešte nebolo hotové. Tieto návestidlá fungujú z existujúcej elektromechaniky, zo starých káblov.
Fico je z Topolcian, ten zase slubil dialnicu medzi Nitrou a Hradistom...
V rekonstrukcii by mal byt tratovy usek zacinajuci asi niekde v Ziline tesne za mostami cez Vah v casti Budatin a koniec useku bude niekolko stovak metrov za poslednou vyhybkou cadcianskeho zhlavia stanice Krasno nad Kysucou. Prvou viditelnou stopou rekonstrukcie je osadzanie novych stlpov trakcneho vedenia v useku Kysucke Nove Mesto - Krasno nad Kysucou. Zvacsa ide o ocelove stlpy priehradkovej konstrukcie. Trakcne vedenie je v tomto useku zatial iba povodne. Za zast. Ochodnica je mozne spozorovat zaklad buducej prelozky. Ide o narovnanie obluku posunutim kolaji blizsie k rieke Kysuca. Dlzku prelozky odhadujem na cca 1 km a maximalne odchylenie osi kolaji od povodneho vedenia je cca 15-20 m. Identifikovat sa da podla budovanych zakladov stoziarov trakcneho vedenia a zakladov noveho spodku. Samotna trat je v uvedenom useku zatial nedotknuta. Najvacsi stavebny ruch je v obvode stanice Krasno nad Kysucou. Kolajove spojky na kysuckonovomestskom zhlavi su uz tvorene novymi stihlymi vyhybkami. Dalsie detaily okolo tohto zhlavia sa mi nepodarilo zachytit aj vdaka snehovej pokryvke. pracuje sa na 2. a 4. stanicnej kolaji. Buduje sa betonova protihlukova stena na neparnom okraji stanice, crta sa podchod a nastupna hrana 2. nastupista pri 4. kolaji. Cela stanica ma 4 dopravne kolaje, takze tu budu 2 nastupistia po jednej hrane. 2. a 4. kolaj sa prave rekonstruuju. Cadcianske zhlavie je zjazdne len pre 2. TK a parnu dvojicu stanicnych kolaji. Este existuje povodna krizovatkova kolajova spojka. Za zhlavim je prva TK bez trolejoveho vedenia (vylucena) a podla osadenych novych stlpov trakcneho vedenia sa bude os kolaji posuvat kusok (2-3 m) v smere od rieky (na zapad). Nove trakcne stoziare koncia cca 100 metrov za vchodovym navestidlom, kde bude zrejme aj koncit tato koridorova stavba. Pocas tristvrtehodinoveho obratu v Cadci som na par sekund odchytil vonkajsieho vypravcu, ktory mi potvrdil, ze na trati do Zwardona konecne bezi nove zabezpecovacie zariadenie, takze sa jazdi planovanou stovkou po Skalite a sedemdesiatkou po Zwardon.
V case, ked som to pisal, bola spracovana projektova dokumentacia pre uzemne konanie, ktoreho vysledkom je vydanie uzemneho rozhodnutia. Myslim, ze uzemne rozhodnutie uz bolo vydane na vsetky pripravovane stavby, t.j. Kosice-Kysak, Kysak-Krompachy,Krompachy-Poprad a Poprad-L.Mikulas.
V tom case zacali prace na projektovej dokumentacii pre stavebne povolenie, no boli pozastavene a stav je taky, ze sa s projektami stoji. Najviac vpredu bol usek Kosice-Kysak, na ten boli v tomto rozpoctovom obdobi EU (t.j. do roku 2013, resp. 15) vyclenene financie aj na realizaciu. Nemam presne info o stave tohto projektu, no teoreticky by to mohol byt dokonceny a mohlo by prebiehat stavebne konanie (vysledkom bude stavebne povolenie), co je vsak dost zdlhavy proces, najma pri velkej liniovej stavbe.
No a napokon este bude potrebne vypracovat projektovu dokumentaciu, podla ktorej sa to bude realizovat (so vsetkymi podrobnostami), zohnat peniaze, vyhlasit tender atd atd...
No v tejto stavbe (Kosice-Kysak) vsak zst. Kysak (podobne ako Kosice) nie je zahrnuta. Je az v stavbe Kysak-Krompachy. No a ta sa predpokladam do r. 2015 nebude realizovat. No a ktovie ako k tomu prispeje kriza, takze ak by mal Kysak cakat na modernizaciu, asi by to povodne zabzar nevydrzalo...
pred asi polrokom tu myslim D.C. pisal, ze modernizacia useku Kosice - Kysak - Margecany je v stadiu po vypracovani projektovej dokumentacie a vypracuvava sa stavebne povolenie. Zmenilo sa nieco, ked teraz v Kysaku prekopavaju stanicu a davaju tam SIMIS?? Preco to neurobia naraz?? To budu prekopavat znova ked sa tam bude skutocne modernizovat??
--------------------
Českou republiku a Německo by měly během příštích 15 let propojit dva vysokorychlostní železniční koridory. V Berlíně o tom dnes jednal ministr dopravy Petr Bendl se svým německým protějškem. Vlaky by mohly po nových kolejích jezdit až dvousetkilometrovou rychlostí. Zatím u nás smí jezdit jen stošedesátkou.
Jakub LINKA, redaktor
--------------------
Z Prahy do Drážďan za hodinu a do Mnichova za tři, díky vysokorychlostním tratím by měli cestující jezdit pohodlněji. Dráhy si zase od nich slibují, že budou líp konkurovat silniční a letecké dopravě.
Ondřej KUBALA, mluvčí Českých drah
--------------------
Železnice v tomto ohledu má obrovskou výhodu, že spojuje centra měst, že nemusíte na předměstí, na letiště, nebože se nemusíte procpávat s autem, které zůstane v ucpaných ulicích v centru města.
Jakub LINKA, redaktor
--------------------
Ministři proto sestaví pracovní skupinu. Ta do začátku příštího roku doporučí vhodnou trasu a maximální rychlost.
Petr BENDL, ministr dopravy /ODS/
--------------------
Koridor Drážďany - Praha - Brno, tak samozřejmě, patří to k prioritám v oblasti železnice.
Wolfgang TIEFENSEE, německý ministr dopravy /SPD/
--------------------
Musíme zrychlit jak nákladní, tak i osobní přepravu a k tomu ty nové trasy potřebujeme. Můžeme například propojit Berlín - Drážďany - Prahu a Brno. To samé platí i o západní trase směr Mnichov.
Jakub LINKA, redaktor
--------------------
Česká republika zatím investovala do stavby železničních koridorů přes 180 miliard korun, vlaky po nich mohou jezdit maximálně 160 kilometrů v hodině. Vysokorychlostní tratě budou stát další desítky miliard.
Pavel HALLA, mluvčí, Správa železniční dopravní cesty
--------------------
Určitě by se nemohlo jednat pouze o zdroje ze Státního fondu dopravního infrastruktury, na to bychom jako Česká republika zřejmě neměli, takže pravděpodobně by se na tom určitě musel podílet Brusel.
Jakub LINKA, redaktor
--------------------
I kdyby se koridory začaly stavět opravdu v roce 2016, bude trvat dalších 10 let než vlaky mezi Prahou a Norimberkem budou jezdit dvousetkilometrovou rychlostí.
Ondřej KUBALA, mluvčí Českých drah
--------------------
Už teď mají České dráhy vozový park, který může jezdit 200 kilometrů v hodině. Sedm souprav Pendolino je konstruován na 230 kilometrů v hodině. Máme už 71 vozů, které běžně v zahraničí jezdí dvoustovkou a v příštím roce už budeme mít od Škody Plzeň 20 lokomotiv, které budou jezdit také 200 kilometrů v hodině.
Jakub LINKA, redaktor
--------------------
Dohodu o výstavbě obou koridorů by měly obě strany podepsat koncem března.
(ČT 24)