Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
Rychlosti 60km/h k nastupistiam su na bratislavskom zlavi, kde by bola 80-ka zbytocny luxus, lebo nastupistia zacinaju "kusok" za vyhybkou do 3, resp. 4 kolaje. Vlak by tam tak ci tak musel brzdit a tou 80-ka by bola nevyuzita.
Zo zilinskeho zhlavia sa k nastupistiam ide vyhybkami s odbocnou vetvou pre rychlost 80 km/h.
ešte sa chcem opýtať (možno Teba ako najpovolanejšieho): ako bude vyzerať úsek Púchov - Považská Bystrica (kade bude trasovaný)?? Spomínal sa most a tunel, nebude toto riešenie príliš nákladné vzhľadom na to, že v terajšom trasovaní je tam rýchlosť 100km/h a narovnaný úsek vlak prejde o niekoľko minút rýchlejšie než starú trasu??
No super... Prečo tam nie je 80-ka???
A máte niekto info o tej Tr. Teplej - koľko tam bude nástupíšť a ako to tam asi bude vyzerať???
podla mojich info sa budu v Dubnici diat s nastupistami taketo veci:
1. nast.
- zrusi sa sucasna kolaj c.5 a nastupiste sa "potiahne" ku kolaji c.3
2. nast.
- zostane priblizne v povodnej polohe, bude situovane medzi kolajami 2 a 4, zo strany od kolaje c.2 nebude aktivne, bude tam murik so zabradlim, 3 m od kolaje. Nastupistna hrana bude len od kolaje c.4. Rychlost k obom nastupistiam bude 60 km/h.
3. nast.
- zostava bezo zmien
Tak to som bol zalezený na stavebnej fakulte žilinskej univerzity. Ako študent
arogantné rýpanie pánov "ing. traťováka" a "ing. vihorlata" do mojich kolegov, kt. projektovali V. Kostoľany
V čom je arogantná otázka, či sa nedala stransformovať jedna výhybka?
ETCS je primarne vlakovy zabezpecovat, a ETCS akejkolvek urovne je mozne narubat na akukolvek existujucu zabezpecovacku, za podmienky, ze bude (pri L2, L3 a LC) vyriesena komunikacia zabezpecovacky a RBC. ETCS L1 dokonca priamo predpoklada nejaku jestvujucu zabezpecovacku (Nemci beze vseho obsluhuju ETCS L1 releovkami, tu a tam snad aj /trosku vytunenym/ elemechom), kedze neobsahuje RBC a L2/L3 sa tiez daju ovladat pomocou akejkolvek jestvujucej zabezpecovacky, je to len otazka nakladov na ovladanie RBC z existujuceho ZZ. Dokonca je mozne (sice s pomerne velkymi nakladmi) riesit sucinnost ETCS a ineho VZ (bude na CD, vid nizsie).
Uz z principu, ze VZ s prenosom navesti sa vyzaduje len pri rychlosti nad 100/120 km/h (podla podmienok), nesmie byt pre pristup na DC vyzadovany. Vynimkou su tie "najcistejsie" implementacie ETCS L3 a ETCS LC (bez pevnych navestidiel a akehokolvek ineho zistovania volnosti trate nez pomocou radia), ale tam sa viacmenej pocita s ich pouzitim na vyslovene uzavretych systemoch (lokalne trate, rychlodrahy, metro), kde sa dostane len uzky okruh vozidiel. Na otvorenu zeleznicu je takyto system takmer nepouzitelny.
Prinosy pre dispecerske riadenie a efektivizaciu elektrodispecingu su teda uz len obycajne pozitivne vedlajsie efekty, no urcite nie su kriticke ani na jednu stranu ani na druhu. To na co myslis su mozno nejake nadstavby v ramci ERTMS alebo ETML, no rozhodne to nie je elementarny ETCS.
.
Teda je predpoklad že všetko čo vyjde na trať s ETCS bude musieť byť kompaktibilné a ovládateľné
Aj spať treba. :-)
Koľajisko sa "posúva" do súčasnej výpravnej budovy a tá sa musí zbúrať. Namiesto nej sa postaví niečo krajšie a modernejšie aj s priestromi pre dispečera vlakovej dopravy.
Nástupné hrany budú pri koľajach č. 3 a 7 v nepárnej skupine. Koľaj č. 9 bude manipulačná (pôjde cez súčasnú budovu).
Ďalšie nástupné hrany budú pri koľajach č. 4 a 8, u 8-čky to bude delená hrana na dve nástupiská.
V stanici teda budú dve ostrovné nástupiská a 5 nástupných hrán.
Zaústenie trate od Lidča je chuťovka, ale zvládli sme ju. Pointa totiž tkvie v požiadavke dostať vlak prichádzajúci z ČR na Žilinu do nepárnej skupiny k nástupnej hrane na koľaj č. 3, teda do správneho smeru. Je tam totálna zmäť koľajových spojok a vychádza to ozaj len na chlp, ale dá sa to. Aj keď od Lidča len 50-tkou. :-(
Žilinské zhlavie bude celé oblúkové.
Hodnoty rýchlosti v koľajach na predchádzanie (č. 3 a 4) sa majú navrhovať prednostne na rýchlosť 80 km/h (výnimočne 60 km/h). Toto ustanovenie je uvedené v predpise Ž 11 ŽSR, ktorý je základným zmluvným predpisom pri projektovej príprave koridorových tratí na Slovensku.
Druhá vec už je, či aj nástupisko je pri koľaji č. 3 a 4.
Ak je nástupisko napr. pri koľaji č. 6 alebo 5, tak o rýchlosti na tejto koľaji rozhoduje dopravný technológ a Odbory 220 a 410 GR ŽSR. A teda môže tu byť 80 alebo aj 50 km/h.
Implicitne sa všetci snažíme, aby k nástupiskám boli rýchlosti čo najvyššie (ak sa dá).
V tejto súvislosti si neodpustím podľa mňa arogantné rýpanie pánov "ing. traťováka" a "ing. vihorlata" do mojich kolegov, kt. projektovali V. Kostoľany. Pre uvedených dvoch pánov expertov na všetko zvlášť platí, že po bitke je každý generál. Akurát neviem, kde a v ktorej diere boli zalezení, keď bolo treba v roku 2000 bojovať za progresívnejšie riešenia staníc (chvála bohu, že dnes je to už inak).
A ešte jedna informácia pre tých, ktorý si myslia, že sme dementi, keď neprojektujeme výhybky pri nástupných hranách.
Koncom júla GR ŽSR zamietlo a nesúhlasí s umiestnením výhybky koľajovej spojky pri nástupnej hrane v žst. Púchov. Presnejšie, nástupisko tam bude, ale nástupná hrana v mieste výhybky bude neaktívna, vzdialená od osi koľaje 3 m. Ostrovné nástupisko tak pri koľaji č. 8 bude mať v podstate dve kratšie (cca 200 metrové) nástupiská.
Takže tak sa veci majú.....psi štekajú a karavána ide ďalej.
Ak má oblúk prevýšenie, musia byť v danom prevýšení aj obe vetvy vkladanej výhybky. Výhybka sa teda musí "ohnúť" okolo bodu odbočenia do smeru oblúka. Čiže požadujeme, aby boli obe vetvy výhybky ohnuté do smeru oblúka = jednostranne transformovaná výhybka. A tu nastáva kritická podmienka, že polomer odbočnej vetvy výhybky v základnom tvare musí byť rovný alebo väčší ako polomer oblúka, kam výhybku vkladáme.
Inak dôjde k situácii (oblúk s prevýšením), že odbočujúca vetva von z oblúka bude mať oblúk opačného zmyslu a teda záporné prevýšenie!!.
Keďže min. polomer oblúka pre V=160 km/h pri použití všetkých "výnimiek" z normy je r=1210 m, a donedávna najštíhlejšia výhybka 1:18,5-1200 má polomer len 1200 m, nedali sa pre 160km/h konštruovať oblúkové koľajové spojky pre V=100 km/h a ani odbočovať v zhlaviach z takýchto oblúkov (min. r=1210 m a viac), lebo 1200 m vo výhybke je menej ako 1210 v oblúku a vzniklo by pri odbočení von z oblúka ono záporné prevýšenie.
Riešením úplne na ostrí britvy je oblúkové zhlavie v žst. Piešťany. V hlavných traťových koľajach je oblúk s r=1200 m, odbočujúce výhybky na vonkajšiu stranu oblúka (koľaj č. 3 a 5) sú teda v základnom tvare (priama vetva odbočuje) a prevýšenie je na maxime 100 mm (priama koľaj môže mať prevýšenie max. 100 mm). Vďaka tomuto riešeniu sa mi podarilo dosiahnuť v Piešťanoch aspoň 150 km/h v hlavných koľajach a 100 km/h v koľaji č. 3.
Vtedy ešte neboli k dispozícii štíhlejšie výhybky 1:26,5-2500.
Ak by boli, možno mohla byť stanica na 160.
.....Ale po bitke je už každý generál.
Takže pri polomeroch traťových koľají 1210 (160km/j) až 2450 m (200km/h) sa musí použiť zatiaľ jediná v SR dostupná výhybka 1:26,5-2500.
Spolu s GR ŽSR sme u výhybkárne DT Prostějov iniciovali vývoj ešte jednej výhybky = akéhosi medzičlena, tvaru 1:22-1800 (ak sa nemýlim). Tento tvar je zatiaľ len na papieri a prototyp sa vyrobí, až bude zaradená do niektorého projektu.
http://www.cee.siemens.com/WEB/SLOVAKIA/SK/CORPORATE/PORTAL/PRODUKTY/DIVIZIE/DOPRAVNE/PONUKA/ZABEZPECOVACIE/Pages/etcs_trainguard.aspx
1.nast
- sucasne nastupiste sa zuzi (pribudne 3. kolaj) a predlzi na 400m (za obet padne cast sucasnej kolaje 5 - zostavajuca cast zostane ako tupik)
2.nast
- bude to ostrovne nastupiste, "bratislavská" cast bude mat nastupne hrany pri kolaji 4 (400m) a 8 (250m) a "zilinska" cast bude mat nastupne hrany pri kolaji c.10 (250m) a pri tupikovej c. 6 (180m) - pre motoraky smer Nemsova...
A rychlosti k nastupistiam:
3 a 4 kolaj - 80 km/h
8 kolaj - 60 km/h
6 a 10 kolaj - 50 km/h
Jedine minus bude podla mna vzdialenost podchodu 150 m od cakarne. No kto to tam poznate, je tam vela budov a ak sa to este zuzi pridanim 3. kolaje, tak to zrejme blizsie projektantom nevyslo.